GilmerFreePress.net

Braxton County

Braxton County

Braxton County: Two Tractor trailers Accident

The Gilmer Free Press

The state Division of Highways says traffic is going to be slow moving on Interstate 79 southbound in Braxton County, WV for most of Friday afternoon following an accident that involved two tractor trailers.

The crash occurred between the Flatwoods and Sutton exits in the Noon hour.

The DOH says motorists can expect delays.

One of the two large trucks caught on fire following the crash.

G-otcha™: Braxton Man Behind Bars for Operating Meth Lab

Imprisonment Status:  Pre-Trial Felon
Full Name: Roupe,  Hollis Ray
Height: 5’  10"
Weight: 140 lbs.
Birth Date: 08.24.1985
Gender: Male
Booking Date: 04.18.2013
Facility: Central Regional Jail
Imprisonment Status: Pre-Trial Felon

Offender Court Order Information

Court Info Number Issuing Agency Location
13F-84-85 BRAXTON COUNTY - Bail Amount: $100,000.00
Charged with operating or attempting to operate a clandestine meth lab.
GFP - 04.19.2013
CommunityBraxton CountyFeaturesG-otcha™NewsArrests

Permalink - Link to This Article

~~~ Readers' Comments ~~~


Print This Article

Jeffery Lane Moore

The Gilmer Free Press

A 8-pound, 9-ounce baby boy named Jeffery Lane Moore was born to Karen D. and Jeffery L. Moore of Sutton, WV.

The little boy was born on Wednesday, April 03, 2013, at the Stonewall Jackson Memorial Hospital of Weston and is the couple’s second child.

The mother is the former Karen Steel and is a homemaker.

The father is an equipment operator.

Maternal grandparents are Mr. and Mrs. Cosner of Burnsville, WV.

Paternal grandparents are Mr. and Mrs. Steele of Sutton, WV.

George Bailey Lloyd

The Gilmer Free Press

George Bailey Lloyd

Age 92, of Gassaway, WV, died April 17, 2013 at Stonewall Jackson Memorial Hospital, Weston.

He was born July 18, 1920 in Braxton County, WV a son of the late William Bruce and Mary Elizabeth Cutlip Loyd.

He was a Braxton County school bus driver with 231/2 years of service and a life-long farmer. He was a U.S. Army veteran of WWII.

He was preceded in death by his wife, Grey Petry Lloyd; daughter, Paulett Lloyd Butler; sisters, Mary Francis Loyd, Barbara Elizabeth James.

He is survived by daughter, Peggy (Dave) Graham; sister, Virginia Lee Schiefer; son-in-law, Rhendal Butler; grandchildren, Dorlinda Jane (Ronnie) Steele, Scott (Lisa) Butler, Chris Butler, and Matt (Libby) Graham; great grandchildren, Val Smith, Hannah Steele, William Steele, Tommy Butler, Stacy Butler, Bailey Graham, Braden Graham, and Brant Graham.

Service will be 2:00 PM Saturday, April 20, 2013 at Richard M. Roach Funeral Home, Gassaway with Pastors Bryan Ferrell and Bill Carr officiating.

Burial with military rites will be in the Fisher Cemetery, Flatwoods.

Friends may call from 6:00 to 9:00 PM Friday at the funeral home.

Arrangements by Richard M. Roach funeral home, Gassaway.

Rebecca Jane Sprouse

The Gilmer Free Press

Rebecca Jane Sprouse

Age 70, of Weston, WV passed away on April 13, 2013 at Stonewall Jackson Memorial Hospital after a long struggle with health problems.

She was born February 27, 1943 in Laurel, MD: a daughter of the late Melvin Earl Lowther and Thelma Wimer Lowther.

Jane was an employee at the Society of the Blind.

She attended church at Copley Methodist Church in Lewis County, WV.

In addition to being preceded in death by her parents, she was preceded in death by her three brothers, Terry, Teddie and her twin, Homer.

Jane is survived by her husband of 33-years, John Robert Sprouse; three daughters, Shirley (Daniel) Teter of Heaters; Suzanne (Mark) Wine of Burnsville, WV and Christel (Herman) Miller of Exchange, WV.

Surviving grandchildren include James (Jaime) Teter of Sutton, WV; Kenneth Teter of Heaters, WV; Brittany (Brandon) Blake of Burnsville, WV; Stephanie (Adam) Smyth of Sutton, WV; Jason Ratliff of Wirtz, VA; Joshua Hoffman of Exchange, WV and Quinton Wine of Burnsville, WV.  Surviving great-grandchildren include Cameron Currence, Danielle Teter, Haygen Smyth and two more any day.

Two brothers survive, Gerald (Dorie) Lowther of Roanoke, WV and Ronald (Betty) Lowther of Sutton, WV; two sisters, Betty (Earl) Cayton of Napier, WV and Mary Conley of Jane Lew, WV.

Funeral services for Jane will take place on Friday, April 19, at 1:00 PM at Stockert-Sizemore Funeral Home in Flatwoods with Rev. Delmas Singleton officiating.

Burial will follow in Green Hill Cemetery, Green Hill.

The family will receive friends on Thursday, April 18, at the funeral home from 6 - 8 PM. 

Stockert-Sizemore Funeral Home, Flatwoods, West Virginia is in charge of arrangements.

Sutton: Elk River Music and Arts Festival - April 19-20, 2013 - This Friday and Saturday

The Gilmer Free Press

Daily G-Eye™ : 04.17.13

The Gilmer Free Press
in Burnsville, WV
~~  Jane Freshour ~~


Submit photos for this daily feature. You may select to have your name listed as well.
Send your photo(s) to “tellus@gilmerfreepress.net”

Frank Allen Severance

The Gilmer Free Press

Frank Allen Severance

Age 49, of Sutton, WV, died April 13, 2013.

He was born January 22, 1964 in Danbury, CT.

He was the owner of Southern Pride Construction Company.

Frank was preceded in death by his dad, Lawrence Fabian Wilkins and son, Soloman Severance.

Surviving are sons, Fabian Nate Severance, Chris Severance, Terry Michael Eagle, Colt Severance, Chad Severance, and Zacharia Wayne Severance; daughter, Nicole Severance; mother, Cecelia Ida Mowery; sisters, Maureen (John) Kuhl, Gloria (Mark) Cotter, Tina Moody (Rick); grandsons, Braxton Miller and William Severance; nieces, Ashley Galouch, Erica Galouch, Lisa Pester, Lindi Stump, Sarah Stump, Megan Stump, Salena Boggs, Tabitha Carter, and Rickie Moody; nephew, Nathan Galouch; great nieces, Rylea, Hanlea, and Carlea Campbell, Lillian Harmon, Chloe Gentile, Skylar Boggs, Madilyn Pester, Leah Suttouch, Kaylee Singleton, Teagan Galouch, and Jayden Galouch; great nephews, Simon Harmon, Ethan Carter, Blake Fahmie and Gary Joe Boggs III.

Memorial service will be Noon, Wednesday, April 17, 2013 at Frank’s residence on the mountaintop on Bug Ridge, Sutton.

Arrangements by Richard M. Roach Funeral Home, Gassaway.

G-otcha™: Braxton Woman Behind Bars for Having Sex with Male Teen

Imprisonment Status:  Pre-Trial Felon
Full Name: Skidmore,  Shirly Ann
Height: 5’  2"
Weight: 145 lbs.
Birth Date: 11.01.1955
Gender: Female
Booking Date: 04.14.2013
Facility: Central Regional Jail
Imprisonment Status: Pre-Trial Felon

Offender Court Order Information

Court Info Number Issuing Agency Location
13F-72,73,74 BRAXTON COUNTY - Bail Amount: $60,000.00
Arrested for having sex with a 15-year-old male on multiple occasions in 2012.

She started the relationship with the teen through computer in June of 2012.

Then she met the teen.

They continued their relations until August of 2012.

Daily G-Eye™ : 04.16.13

The Gilmer Free Press
in Burnsville, WV
~~  Jane Freshour ~~


Submit photos for this daily feature. You may select to have your name listed as well.
Send your photo(s) to “tellus@gilmerfreepress.net”

Legislative Update – by – Delegate Brent Boggs - House Majority Leader - 04.15.13

image

While the 60-day legislative session ended last Saturday night, the deadline most had on our minds this week is the April 15 deadline for filing income tax returns.  Meanwhile, the midnight end of the first regular session of the 82nd Legislature was busy until the end.  This week, the budget document will be reconciled between the House and Senate conferees; then to the Governor.

It will be several days until the House and Senate Clerks complete the complex job of sorting out bills that passed both houses during the last few days of the session.  The prison overcrowding bill (SB 371) will benefit both public safety and taxpayers.  Once in place, violent offenders will, upon the completion of their sentence, be monitored and supervised for a year upon release.  Non-violent offenders will be supervised for an additional 6 months after release.  This has worked successfully in many states, including Texas, saving millions for taxpayers while reducing the recidivism of prior offenders.  A few attempted to portray this Governor’s bill as soft on crime, but their assertions are both incorrect and misleading.  It will very definitely increase the safety of the public.

One item from last week I think needs clarified.  It was unfortunate that some members of the House chose to grandstand by offering amendments to the budget bill (HB 2014) that they purported would end Medicaid state funding of abortion.  As a pro-life legislator and serving years on the Finance committee, it’s well documented that public policy law cannot be made in the budget bill by simply removing a funding line from the budget. Finance Chairman White made that clear during the floor debate, along with case law.  The misguided amendment would have no effect of law and would have only forced funds transferred by DHHR from elsewhere in their budget.

The way to eliminate the Medicaid state funding of abortion is to introduce a bill – as I have cosponsored before and continue to support – that will prohibit the state funding of abortion by Medicaid.  While we’ve yet to be successful, I’m confident we will get there.  It is truly a shame that some legislators are more concerned with politically motivated amendments, sound bites and the next election than truly working for substantive change.

Likewise, a few of the same legislators astounded nearly everyone in opposing a bill, sponsored by Senator John Unger that would create the “Feed to Achieve” program (SB 663).  The plan contains no budget funding and would work with business and private donations to eventually see that each and every elementary school child has sufficient and nutritious food.

Teachers and parents alike know that that hungry kids can’t learn, concentrate or achieve to their potential.  I’m talking about the kind of hunger most folks have never experienced.  Many kids know the last meal of any substance they’ll have is school lunch on Friday until they return to school Monday morning.

Regardless of the situation in their respective homes, it’s not the fault of the kids.  I have great expectations for this program and how it may be a model for better student achievement by working to coordinate efforts to help our kids.

Finally, much was said and written about the failure of some bills at the end of the session.  Many good bills did not pass, as is always the case.  However, I believe while we are in the extended budget session, Governor Tomblin may place a few of the most important bills on an agenda call.  Minor differences between the two houses can be quickly ironed out and see a few more important measures passed.  The most important of these is the bill to assist our volunteer fire departments (HB 2945) which the Senate failed to advance.

Please send your inquiries to the Capitol Office at:  Building 1, Room 224-M, Charleston, WV 25305.  Or, call the Capitol office at 304.340.3220; Assistant to the Majority Leader, Jennifer McPherson at 304.340.3942 or fax to 304.340.3213.  If you have an interest in any particular bill or issue, please let me know.  For those with Internet access, my e-mail address is: “Brent.Boggs@WVhouse.gov” .

You may also obtain additional legislative information, including the copies of bills, conference reports, daily summaries, interim highlights, and leave me a message on the Legislature’s web site at www.legis.state.wv.us/.  When leaving a message, please remember to include your phone number with your inquiry and any details you can provide. Additional information, including agency links and the state government phone directory, may be found at www.wv.gov. Also, you may follow me on Facebook at “Brent Boggs”, Twitter at “@DelBrentBoggs” , as well as the WV Legislature’s Facebook page at “West Virginia Legislature” or on Twitter at twitter.com/wvlegislature.

Continue to remember our troops - at home and abroad - and keep them and their families in your thoughts and prayers.  Until next week – take care.

Ordie Newton Rose

The Gilmer Free Press

Ordie Newton Rose

Age 87, of Little Birch, WV died on April 11, 2013 at his residence.

He was born on March 04, 1926 in Bays to Oliver and Josie Rose.

Ordie was a Coal Miner.

He was preceded in death by his parents, wife; Frances Isabelle Jenkins Rose, daughter; Nelma Kay Rose, son; Bobby Rose; and brother; Harold Rose.

Ordie is survived by his loving family; Oliver Rose (Kathy) of Erbacon, Kyle Rose of Crites Mt., Cathy Dennison (Kelly) of Little Birch, Angela Fisher (Ben) of Birch River, Julia Hickman (Rusty) of Bays, brothers; Roland Rose of Sutton, Olen Rose of Little Birch, and sister; Bonnie Sherman of California, 28 grandchildren, 38 great-grandchildren, and 2 great-great- grandchildren.

Funeral services were held at 1:00 PM on Monday April 15, 2013, at Greene- Robertson Funeral Home with Rev. Tom Propst officiating.

Visitation was held one hour before the service, burial followed in the Cox Cemetery near Birch River.

Greene- Robertson Funeral Home is humbled to serve the Rose Family.

WV Beef Expo Coming to Jackson’s Mill - April 11-13, 2013

The Gilmer Free Press

The 23rd annual West Virginia Beef Expo will be Thursday through Saturday at Jackson’s Mill 4-H Conference Center in Weston, WV.

Jennifer Friend of Braxton County, WV will be crowned the new West Virginia Beef Queen Thursday evening by retiring Queen by Jessica Woodworth of Mineral County.

Friend will reign during the 23rd West Virginia Beef Expo and will represent West Virginia and the Beef Industry Council by promoting beef at various events.

Events scheduled for Friday will be the stockman’s judging contest, a competition that tests overall knowledge about the beef industry, the beef ambassador contest, youth beef cook-off, photo contest and cattle shows. Friday night’s banquet will feature Smittin’ Image.

This year’s expo is expected to be an excellent event for producers, suppliers, consumers, juniors and others involved in the beef industry.

Forty-plus firms will have their products on display Friday and Saturday, and they will be willing to discuss their applications on West Virginia beef farms.

More than 200 head of Gelbvieh, Limousin, polled Hereford, Simmental, Angus and Charolais cattle will be on display and offered for sale Saturday.

The sale will begin at 9:30 AM with the Gelbvieh, 10:00 AM for the Limousin, 11:00 AM for the red Angus, Noon for the Polled Hereford, 1:30 PM with the Simmental, 2:30 PM for the Angus and 4:00 PM with the Charolais.

The West Virginia Beef Expo is a marketing and educational event operating for the purpose of promoting quality breeding cattle for the advancement of the industry.

The expo is a showcase of cooperative efforts of the West Virginia Department of Agriculture, West Virginia University College of Agriculture and Forestry and the WVU Cooperative Extension Service.

The public is invited to attend any or all of the events with no admission fee.

For more information, anyone interested can call the West Virginia Cattlemen’s office at 304.472.4020 or a local WVU Extension office.

G-otcha™: Braxton County Man Behind Bars for Selling Prescription Pills

Imprisonment Status:  Pre-Trial Felon
Full Name: Winebrenner,  Shane Curtis
Height: 6’  2"
Weight: 185 lbs.
Birth Date: 05.09.1976
Gender: Male
Booking Date: 04.11.2013
Facility: Central Regional Jail
Imprisonment Status: Pre-Trial Felon

Offender Court Order Information

Court Info Number Issuing Agency Location
13F-  BRAXTON COUNTY - Bail Amount: $50,000.00
He was arrested after police found him with prescription pills.

An undercover informant bought a few Roxicodone pills from him.

Officers then found more pills inside his home in Heaters.

G-otcha™: Braxton Family Memeber Behind Bars for Setting a Car on Fire

Imprisonment Status:  Pre-Trial Felon
Full Name: Jeffers,  Doug Shane
Height: 6’  0"
Weight: 220 lbs.
Birth Date: 10.24.1990
Gender: Male
Booking Date: 04.04.2013
Facility: Central Regional Jail
Imprisonment Status: Pre-Trial Felon

Offender Court Order Information

Court Info Number Issuing Agency Location
13F-63/64 BRAXTON COUNTY - Bail Amount: $50,000.00
Accused of taking things from a car, and then setting it on fire in Braxton County.

The car that was parked behind a Motel 79 in Burnsville, WV.

After stealing the items from the car, set the car on fire, and then left.

 

 

Imprisonment Status:  Pre-Trial Felon
Full Name: Jeffers,  Willard Earl
Height: 5’  7"
Weight: 205 lbs.
Birth Date: 01.29.1965
Gender: Male
Booking Date: 04.04.2013
Facility: Central Regional Jail
Imprisonment Status: Pre-Trial Felon

Offender Court Order Information

Court Info Number Issuing Agency Location
13F-61/62 BRAXTON COUNTY - Bail Amount: $50,000.00
Accused of taking things from a car, and then setting it on fire in Braxton County.

The car that was parked behind a Motel 79 in Burnsville, WV.

After stealing the items from the car, set the car on fire, and then left.

 

 

Imprisonment Status:  Pre-Trial Felon
Full Name: Jeffers,  Barbara Sue
Height: 5’  6"
Weight: 155 lbs.
Birth Date: 11.05.1958
Gender: Female
Booking Date: 04.04.2013
Facility: Central Regional Jail
Imprisonment Status: Pre-Trial Felon

Offender Court Order Information

Court Info Number Issuing Agency Location
13F-45/46 BRAXTON COUNTY - Bail Amount: $50,000.00
Accused of taking things from a car, and then setting it on fire in Braxton County.

The car that was parked behind a Motel 79 in Burnsville, WV.

After stealing the items from the car, set the car on fire, and then left.

 

Lola Mae Stewart

The Gilmer Free Press

Lola Mae Stewart

Age 90, of Sutton, WV passed away Wednesday, April 10, 2013 at her residence.

She was born October 27, 1922 in Glenville, WV to the late Homer and Blanch Stout Hess.

She was a homemaker.

She attended Wayside Community Church, Sutton.

Lola is preceded in death by her parents, husband; Arthur W. Stewart, son, Barry W. Stewart, several other siblings.

She is survived by her sons; Gene Paul Stewart and wife Lois of Burnsville, WV, Arthur L. Stewart and wife Pat of Strongville, OH; Harry L. Stewart and wife Phyllis J. of Rivesville, WV; sisters, Rena Panak of Warren, OH; Helen King of Lost Creek, WV; 11 grandchildren, 10 great grandchildren.

Funeral services will be held 12:00 PM Saturday April 13, 2013 at Greene-Robertson Funeral Home, Sutton with the Rev. Bobbie Dale Harper officiating.

Friends may call one hour prior to the service.

Graveside service will follow at 3:30 PM at Beverly Hills Memorial Garden, Mausoleum, Rivesville, WV.

Greene-Robertson Funeral Home is humbly serving the Stewart Family.

WVBE Names Members of the Commission on School District Governance and Administration

The Gilmer Free Press

The West Virginia Board of Education on Wednesday announced the members of its Commission on School District Governance and Administration.

The group will begin work to review the current governance structure of the 55 county boards of education and the costs that necessitates.

“As part of the education transformation in our state, it will be important to figure out ways our county school boards and administrations can share goods and services across county lines,“ said state Board of Education President Wade Linger. “If we do this right, students will be the benefactors.“

•  State board member Tom Campbell will serve as the chairman of the commission.

Other members will include:

•  Tina Combs, West Virginia Board of Education

•  Sallie Dalton, Greenbrier County superintendent

•  Doug Lambert, Pendleton County superintendent

•  Kathy Parker, Braxton County Board of Education and State Parent Teacher Association treasurer

•  Karen Price, West Virginia Manufacturers Association president

•  Jack Rossi, managing partner of Arnett Foster Toothman PLLC

•  Harry G. “Chip” Shaffer, attorney at Shaffer & Shaffer

•  Bill Smith, Cabell County superintendent

•  Newt Thomas, ITT Carbon Industries (retired)

•  Dana Waldo, senior vice president and general manager of West Virginia Frontier Communications

“We have gathered a group of really talented and caring individuals who are dedicated to improving student achievement in West Virginia public schools,“ Campbell said. “I am looking forward to rolling up my sleeves and getting to work.“

The work of the commission will be part of the state board’s newly formed Local and Regional Efficiencies committee.

Track & Field 2013:  LINDSEY MANN MEMORIAL - Boys

image

LINDSEY MANN MEMORIAL 2013
April 09, 2013
ROANE COUNTY HIGH SCHOOL
COUNTY STADIUM, SPENCER, WV
Boys Results

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pavalok, Alex                Roane Co.                11.76   4  10   
  2 Ortiz, Jacob                 Wahama                   11.77   4   8   
  3 Sparks, Tristan              Gilmer County            12.15   4   6   
  4 White, Jesse                 Braxton County           12.28   4   4   
  5 Adams, James                 Calhoun County           12.61   4   2   
  6 Slider, Ryan                 Calhoun County           12.66   2   1   
  7 Meadows, Scottie             Roane Co.                12.66   4 
  8 Sloan, Austin                Roane Co.                12.77   4 
  9 Gerwig, Tyler                Calhoun County           12.85   3 
 10 Webb, Dylan                  Roane Co.               x13.00   3 
 11 Pierce, Nolan                Wahama                   13.01   2 
 12 Taylor, Simon                Wirt County              13.05   3 
 12 Richards, Steven             Calhoun B-Team           13.05   1 
 14 Windland, Kyle               Wirt County              13.22   3 
 15 Gillespie, Jessie            Gilmer County            14.04   2 
 16 Brodeur, Nick                Gilmer County            14.12   3 
 17 Rizer, Chris                 Wahama                   14.68   1 
 18 Miller, Taylor               Braxton County           14.91   2 
 19 Chope, Jerryme               Braxton County           16.54   2 
 20 Hash, Christian              Calhoun B-Team           17.33   2 
 21 Dean, Dean                   Braxton County          x18.01   2 
—Bates, Ryan                  Roane Co.                   NT   4 
—Cornwell, Austin             Roane Co.               X12.62   3 
—Hall, Derrick                Roane Co.               X13.15   3 
—Ochoa, Thomas                Roane Co.               X13.24   3 
—Smith, Doug                  Roane Co.               X14.62   1 
—Jordan, Nate                 Roane Co.               X14.96   2 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McGinnis, Steven             Roane Co.                23.55   4  10   
  2 Ortiz, Jacob                 Wahama                   23.75   4   8   
  3 Fisher, Troy                 Roane Co.                23.85   4   6   
  4 White, Jesse                 Braxton County           25.00   4   4   
  5 Wilson, Devin                Wirt County              25.13   4   2   
  6 Meadows, Scottie             Roane Co.                25.30   4   1   
  7 Tillis, Justin               Wahama                   25.42   2 
  8 Cutlip, Chaseton             Clay County              25.96   3 
  9 Cornwell, Austin             Roane Co.               x26.25   3 
 10 Windland, Kyle               Wirt County              26.92   3 
 11 Taylor, Simon                Wirt County              27.04   3 
 12 Hall, Derrick                Roane Co.               x27.18   3 
 13 Warth, Cody                  Wahama                   27.21   2 
 14 Webb, Dylan                  Roane Co.               x27.31   4 
 15 Harkleroad, Ty               Gilmer County            27.78   3 
 16 Srinieng, Phawat             Gilmer County            27.97   3 
 17 Ochoa, Thomas                Roane Co.               x28.23   4 
 18 Ward, Austin                 Wahama                  x28.29   1 
 19 Gillespie, Jessie            Gilmer County            28.57   2 
 20 Neff, Trevor                 Clay County              28.92   3 
 21 Brodeur, Nick                Gilmer County           x29.97   2 
 22 Zajac, Daniel                Calhoun B-Team           30.61   1 
 23 Snyder, Cody                 Braxton County           31.06   2 
 24 Miller, Taylor               Braxton County           33.15   2 
 25 Chope, Jerryme               Braxton County          x35.47   2 
 26 Hash, Christian              Calhoun B-Team           37.76   1 
—Siers, Justin                Calhoun B-Team              NT   2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fisher, Troy                 Roane Co.                51.69   4  10   
  2 Taylor, Johnny               Calhoun County           54.25   4   8   
  3 McGinnis, Steven             Roane Co.                54.70   4   6   
  4 Marlett, Dustin              Gilmer County            55.51   4   4   
  5 Evans, Boston                Wirt County              56.72   4   2   
  6 Hendricks, Michael           Wahama                   57.21   4   1   
  7 Wilson, Devin                Wirt County              57.36   4 
  8 Morris, Markeem              Gilmer County            59.38   3 
  9 Cutlip, Chaseton             Clay County              59.85   2 
 10 Gerwig, Tyler                Calhoun County         1:01.10   3 
 10 Harkleroad, Ty               Gilmer County          1:01.10   3 
 12 Srinieng, Phawat             Gilmer County         x1:01.29   3 
 13 Pena, Marcus                 Roane Co.              1:01.94   1 
 14 Adams, James                 Calhoun County         1:02.12   3 
 15 Pavalok, Alex                Roane Co.             x1:02.34   4 
 16 Slider, Ryan                 Calhoun County        x1:02.71   3 
 17 Taylor, Simon                Wirt County            1:04.42   3 
 18 Herdman, Chandler            Wahama                 1:04.84   1 
 19 Beane, Price                 Braxton County         1:05.97   2 
 20 Holcomb, Dylan               Clay County            1:05.99   2 
 21 Forbush, John                Braxton County         1:07.63   2 
 22 Brodeur, Nick                Gilmer County         x1:07.75   3 
 23 Straley, Tanner              Braxton County         1:07.95   2 
 24 Hamrick, Michael             Braxton County        x1:10.34   2 
 25 Rizer, Chris                 Wahama                 1:10.69   1 
 26 Zajac, Daniel                Calhoun B-Team         1:10.74   1 
 27 Grueser, Erik                Wahama                x1:12.52   2 
 28 Neff, Trevor                 Clay County            1:16.63   2 
 29 Morgan, Micheal              Calhoun B-Team         1:22.67   1 
 30 Hash, Christian              Calhoun B-Team         1:29.16   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kerby, Logan                 Wirt County            2:10.33   10   
  2 Ohlinger, Johnnie            Wahama                 2:19.06    8   
  3 Evans, Boston                Wirt County            2:22.58    6   
  4 Pena, Marcus                 Roane Co.              2:23.98    4   
  5 Hill, Kevin                  Braxton County         2:24.88    2   
  6 Howard, Anthony              Wahama                 2:30.06    1   
  7 Hardman, Grant               Roane Co.              2:30.18  
  8 Jones, Wesley                Wahama                 2:37.64  
  9 Jones, Hayden                Gilmer County          2:38.00  
 10 Forbush, John                Braxton County         2:38.45  
 11 Beane, Price                 Braxton County         2:39.54  
 12 Miller, Brett                Roane Co.              2:41.96  
 13 Withrow, Steven              Clay County            2:44.04  
 14 Hammack, Tyler               Roane Co.             x2:44.58  
 15 Boswell, Ricky               Wahama                x2:45.51  
 16 Tallman, Brad                Wirt County            2:46.46  
 17 Fischer, Dakotah             Calhoun County         2:57.64  
 18 Lacy, Chris                  Calhoun County         3:01.43  
 19 Zajac, Daniel                Calhoun B-Team         3:10.06  
 20 Morris, Markeem              Gilmer County          3:17.72  
 20 Morris, Samuel               Clay County            3:17.72  
 22 Morgan, Micheal              Calhoun B-Team         3:20.65  
—Allen, Rick                  Calhoun County              NT  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kerby, Logan                 Wirt County            4:56.15   10   
  2 McMillan, Glenn              Wirt County            4:56.36    8   
  3 Mitchell, Isaiah             Clay County            5:02.55    6   
  4 Pell, Caleb                  Roane Co.              5:15.42    4   
  5 Shirey, Caleb                Roane Co.              5:16.83    2   
  6 Kapp, Ian                    Wahama                 5:19.47    1   
  7 Chapman, Zach                Gilmer County          5:20.11  
  8 Gibbs, Clayton               Wahama                 5:25.99  
  9 Prevatte, Dokota             Gilmer County          5:33.49  
 10 Pulliam, Dakota              Braxton County         5:35.68  
 11 Herdman, Cole                Wahama                 5:40.65  
 12 Miller, Brett                Roane Co.              5:41.82  
 13 Jones, Hayden                Gilmer County          5:55.45  
 14 Forbush, John                Braxton County         5:57.27  
 15 Allen, Rick                  Calhoun County         5:58.46  
 16 Crihfield, Alec              Calhoun County         6:08.78  
 17 Lacy, Chris                  Calhoun County         6:36.08  
 18 Coleman, Ronald              Clay County            6:49.34  
 19 Cadle, Chris                 Wahama                x6:53.86  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McMillan, Glenn              Wirt County           10:59.98   10   
  2 Shirey, Caleb                Roane Co.             11:33.81    8   
  3 Prevatte, Dokota             Gilmer County         11:46.06    6   
  4 Hill, Kevin                  Braxton County        11:57.93    4   
  5 Gibbs, Clayton               Wahama                12:01.27    2   
  6 Pulliam, Dakota              Braxton County        12:25.52    1   
  7 Ohrn, Brady                  Wirt County           12:52.17  
  8 Will, Anthony                Wahama                14:12.59  
  9 Lacy, Chris                  Calhoun County        14:17.68  
 10 Powell, Mason                Wahama                14:51.62  
—Chapman, Zach                Gilmer County               NT  
—Herdman, Chandler            Wahama                     DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aviles, Anthony              Gilmer County            16.65   10   
  2 Lee, Tyler                   Roane Co.                16.91    8   
  3 Nichols, JC                  Roane Co.                17.54    6   
  4 Sims, Lee                    Wirt County              20.22    4   
  5 Roush, Jordan                Wahama                   21.29    2   
  6 Herdman, Cole                Wahama                   21.96    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lowther, Josh                Gilmer County            42.87   2  10   
  2 Fisher, Troy                 Roane Co.                44.75   2   8   
  3 Bates, Ryan                  Roane Co.                45.60   2   6   
  4 Raines, Kyle                 Roane Co.                46.09   2   4   
  5 Nichols, JC                  Roane Co.               x46.37   2 
  6 Sparks, Tristan              Gilmer County            47.14   2   2   
  7 Jones, Wesley                Wahama                   50.13   2   1   
  8 Cutlip, Chaseton             Clay County              50.31   2 
  9 Holcomb, Dylan               Clay County              52.14   1 
 10 Sims, Lee                    Wirt County              52.79   1 
 11 Lynch, DJ                    Wirt County              54.04   1 
 12 Beane, Price                 Braxton County           55.28   1 
 13 Herdman, Cole                Wahama                   55.74   1 
 14 Enoch, Seth                  Wirt County              56.45   1 
 15 Roush, Jordan                Wahama                   56.64   1 
 16 Hamrick, Michael             Braxton County         1:01.39   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Calhoun County High School  ‘A’                       48.61   10   
     1) Adams, James                    2) Parrish, Shay                  
     3) Slider, Ryan                    4) Taylor, Johnny                 
  2 Roane County HS  ‘A’                                  49.19    8   
     1) Meadows, Scottie                2) Sloan, Austin                  
     3) Cornwell, Austin                4) Hall, Derrick                  
  3 Wirt County HS  ‘A’                                   50.99    6   
     1) Taylor, Simon                   2) Windland, Kyle                 
     3) Sims, Lee                       4) Nelson, Cameron                
  4 Gilmer County High School.  ‘A’                       51.59    4   
     1) Ashley, Hunter                  2) Harkleroad, Ty                 
     3) Freshour, Trevor                4) Srinieng, Phawat               
  5 Wahama High School  ‘A’                               51.65    2   
     1) Warth, Cody                     2) Pierce, Nolan                  
     3) Jones, Wesley                   4) Ward, Austin                   
  6 Roane County HS  ‘B’                                 x53.09  
     1) Ochoa, Thomas                   2) Rhodes, Josiah                 
     3) Webb, Dylan                     4) Ludle, Uriah                   
  7 Calhoun County High School  ‘B’                      x55.50  
     1) Fischer, Dakotah                2) Sheldon, Luke                  
     3) Crihfield, Alec                 4) Fisher, Ethan                  
  8 Braxton County High School  ‘A’                       55.72    1   
     1) McDonough, Joel                 2) Miller, Taylor                 
     3) Rollyson, Nevin                 4) Snyder, Cody                   
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Roane County HS  ‘A’                                1:34.61   10   
     1) Pavalok, Alex                   2) McGinnis, Steven               
     3) Fisher, Troy                    4) Raines, Kyle                   
  2 Wahama High School  ‘A’                             1:41.65    8   
     1) Hendricks, Michael              2) Ortiz, Jacob                   
     3) Tillis, Justin                  4) Killingsworth, Zack            
  3 Calhoun County High School  ‘A’                     1:42.64    6   
     1) Parrish, Shay                   2) Taylor, Johnny                 
     3) Slider, Ryan                    4) Gerwig, Tyler                  
  4 Wirt County HS  ‘A’                                 1:44.23    4   
     1) Evans, Boston                   2) Kerby, Jeremy                  
     3) Nelson, Cameron                 4) Wilson, Devin                  
  5 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:48.68    2   
     1) Harkleroad, Ty                  2) Srinieng, Phawat               
     3) Gillespie, Jessie               4) Freshour, Trevor               
  6 Clay County Track and Field  ‘A’                    1:52.47    1   
     1) Cutlip, Chaseton                2) Holcomb, Dylan                 
     3) Neff, Trevor                    4) Withrow, Steven                
  7 Braxton County High School  ‘A’                     1:56.39  
     1) McDonough, Joel                 2) Miller, Taylor                 
     3) Straley, Tanner                 4) Hill, Kevin                    
  8 Calhoun County High School  ‘B’                    x1:58.25  
     1) Crihfield, Alec                 2) Fisher, Ethan                  
     3) Fischer, Dakotah                4) Sheldon, Luke                  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilmer County High School.  ‘A’                     3:47.15   10   
     1) Marlett, Dustin                 2) Morris, Markeem                
     3) Lowther, Josh                   4) Sparks, Tristan                
  2 Wirt County HS  ‘A’                                 3:51.79    8   
     1) Kerby, Logan                    2) Wilson, Devin                  
     3) Evans, Boston                   4) McMillan, Glenn                
  3 Wahama High School  ‘A’                             4:02.78    6   
     1) Hendricks, Michael              2) Howard, Anthony                
     3) Ohlinger, Johnnie               4) Kapp, Ian                      
  4 Clay County Track and Field  ‘A’                    4:44.61    4   
     1) Neff, Trevor                    2) Moore, Bobby                   
     3) Withrow, Steven                 4) Mitchell, Isaiah               
  5 Braxton County High School  ‘A’                     4:54.61    2   
     1) Dennison, Bryson                2) Hamrick, Michael               
     3) Hill, Kevin                     4) Straley, Tanner                
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wahama High School  ‘A’                             9:22.16   10   
     1) Hendricks, Michael              2) Howard, Anthony                
     3) Ohlinger, Johnnie               4) Kapp, Ian                      
  2 Gilmer County High School.  ‘A’                     9:24.91    8   
     1) Marlett, Dustin                 2) Chapman, Zach                  
     3) Prevatte, Dokota                4) Morris, Markeem                
  3 Roane County HS  ‘A’                                9:35.47    6   
     1) Pena, Marcus                    2) Pell, Caleb                    
     3) Hardman, Grant                  4) Bates, Ryan                    
  4 Wirt County HS  ‘A’                                10:18.19    4   
     1) Kerby, Jeremy                   2) Nelson, Cameron                
     3) Ohrn, Brady                     4) Tallman, Brad                  
  5 Calhoun County High School  ‘A’                    11:16.03    2   
     1) Allen, Rick                     2) Fisher, Ethan                  
     3) Crihfield, Alec                 4) Lacy, Chris                    
  6 Clay County Track and Field  ‘A’                   11:46.67    1   
     1) Coleman, Ronald                 2) Moore, Bobby                   
     3) Morris, Samuel                  4) Ramsey, Jamie                  
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roane County HS  ‘A’                                1:02.06   2  10   
     1) Lee, Tyler                      2) Nichols, JC                    
     3) Raines, Kyle                    4) Bates, Ryan                    
  2 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:04.22   2   8   
     1) Lowther, Josh                   2) Marlett, Dustin                
     3) Sparks, Tristan                 4) Aviles, Anthony                
  3 Wahama High School  ‘A’                             1:15.93   1   6   
     1) Jones, Wesley                   2) Pierce, Nolan                  
     3) Roush, Jordan                   4) Tillis, Justin                 
  4 Wirt County HS  ‘A’                                 1:16.26   2   4   
     1) Kerby, Jeremy                   2) Enoch, Seth                    
     3) Lynch, DJ                       4) Sims, Lee                      
  5 Braxton County High School  ‘A’                     1:20.59   1   2   
     1) Beane, Price                    2) Dennison, Bryson               
     3) Hamrick, Michael                4) Rollyson, Nevin                

 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aviles, Anthony              Gilmer County          6-07.00   10   
  2 Rhodes, Josiah               Roane Co.              6-00.00    8   
  3 Hardman, Grant               Roane Co.              5-10.00    6   
  4 Kerby, Jeremy                Wirt County            5-06.00    4   
  5 White, Jesse                 Braxton County         5-04.00    2   
  6 Tillis, Justin               Wahama                 5-04.00    1   
  7 Dennison, Bryson             Braxton County         5-04.00  
  8 Meadows, Scottie             Roane Co.              5-02.00  
  8 Pierce, Nolan                Wahama                 5-02.00  
 10 Withrow, Steven              Clay County            4-10.00  
 10 Ludle, Uriah                 Roane Co.             x4-10.00  
 10 Holcomb, Dylan               Clay County            4-10.00  
—Enoch, Seth                  Wirt County                 NH  
—Rizer, Chris                 Wahama                      NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Raines, Kyle                 Roane Co.             13-07.00   10   
  2 Dennison, Bryson             Braxton County        11-00.00    8   
  3 Pell, Caleb                  Roane Co.              9-06.00    6   
  4 McDonough, Joel              Braxton County         8-00.00    4   
  5 Lee, Tyler                   Roane Co.              8-00.00    2   
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pavalok, Alex                Roane Co.             18-04.00   10   
  2 Aviles, Anthony              Gilmer County         18-03.50    8   
  3 Lowther, Josh                Gilmer County         18-01.00    6   
  4 McGinnis, Steven             Roane Co.             16-04.00    4   
  5 Sloan, Austin                Roane Co.             15-10.50    2   
  6 White, Jesse                 Braxton County        15-06.00    1   
  7 Nelson, Cameron              Wirt County           15-04.50  
  8 Forbush, John                Braxton County        14-07.50  
  9 Fisher, Ethan                Calhoun County        14-05.50  
  9 Gerwig, Tyler                Calhoun County        14-05.50  
 11 Jones, Hayden                Gilmer County         14-02.00  
 12 Zajac, Daniel                Calhoun B-Team        14-00.00  
 13 Straley, Tanner              Braxton County        13-02.50  
 14 White, Jeremy                Clay County           13-01.00  
 15 Grueser, Erik                Wahama                12-05.50  
 16 Rizer, Chris                 Wahama                10-08.00  
 17 Tallman, Brad                Wirt County            9-10.50  
—Siers, Justin                Calhoun B-Team              ND  
—Ramsey, Jamie                Clay County                 ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Snyder, Skylar               Wirt County           42-03.00   10   
  2 Ratliff, Reed                Gilmer County         41-07.50    8   
  3 Killingsworth, Zack          Wahama                39-04.00    6   
  4 Stout, Nathan                Gilmer County         38-07.00    4   
  5 Ashley, Hunter               Gilmer County         37-02.50    2   
  6 Starcher, Caleb              Roane Co.             37-02.00    1   
  7 Lawson, Samuel               Roane Co.             34-10.00  
  8 Metzger, TJ                  Roane Co.             34-05.50  
  9 White, Jeremy                Clay County           33-02.00  
 10 Lee, Taylor                  Roane Co.            x32-11.00  
 11 Tyree, Andrew                Wahama                32-06.00  
 12 Boggs, Caleb                 Roane Co.            x32-03.00  
 13 Ashley, Alex                 Roane Co.            x32-02.00  
 14 Hammack, Tyler               Roane Co.            x32-01.00  
 14 Sloan, Austin                Roane Co.            x32-01.00  
 16 Welch, Jacob                 Clay County           30-06.00  
 17 Rollyson, Nevin              Braxton County        29-05.00  
 18 Ludle, Uriah                 Roane Co.            x28-04.00  
 19 Rhodes, Michael              Clay County           28-02.00  
 20 Hudnall, Preston             Wahama                27-08.00  
 21 Watkins, Kevin               Gilmer County        x27-01.00  
 22 Enoch, Alex                  Wirt County           26-07.00  
 23 Smith, Doug                  Roane Co.            x26-06.00  
 24 Dean, Dean                   Braxton County        26-05.00  
 24 Shirey, Jonathan             Roane Co.            x26-05.00  
 26 Thomas, Noah                 Wirt County           26-00.00  
 26 Varian, Christian            Wahama               x26-00.00  
 28 Austin, David                Roane Co.            x23-02.00  
 29 Snyder, Cody                 Braxton County        21-06.00  
 30 Conrad, Zack                 Braxton County       x21-02.00  
 31 Butler, Zach                 Wirt County          x20-00.00  
—Metzger, Preston             Roane Co.                   ND  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley, Hunter               Gilmer County           125-07   10   
  2 Stout, Nathan                Gilmer County           122-03    8   
  3 Killingsworth, Zack          Wahama                  106-08    6   
  4 Watkins, Kevin               Gilmer County        105-04.50    4   
  5 Starcher, Caleb              Roane Co.               104-04    2   
  6 Boggs, Caleb                 Roane Co.             95-01.50    1   
  7 Snyder, Skylar               Wirt County              90-07  
  8 Hudnall, Preston             Wahama                   83-08  
  9 Metzger, TJ                  Roane Co.             77-04.50  
 10 Lynch, DJ                    Wirt County              77-02  
 11 Ohlinger, Wayne              Wahama                70-03.50  
 12 Enoch, Alex                  Wirt County              69-09  
 13 Rhodes, Michael              Clay County           68-10.50  
 14 Lawson, Samuel               Roane Co.            x68-08.50  
 15 White, Jeremy                Clay County              68-08  
 16 Rickard, Brandon             Wahama               x68-06.50  
 17 Jordan, Nate                 Roane Co.               x68-03  
 18 Ashley, Alex                 Roane Co.            x66-03.50  
 19 Shirey, Jonathan             Roane Co.               x64-09  
 20 Lee, Taylor                  Roane Co.            x59-05.50  
 21 Austin, David                Roane Co.            x58-10.50  
 22 Thomas, Noah                 Wirt County             x58-05  
 23 Smith, Doug                  Roane Co.            x55-01.50  
 24 Welch, Jacob                 Clay County           49-02.50  
 25 Dean, Dean                   Braxton County           48-06  
 26 Conrad, Zack                 Braxton County        40-02.50  
—Rollyson, Nevin              Braxton County              ND  
—Metzger, Preston             Roane Co.                   ND  
—Hammack, Tyler               Roane Co.                   ND  
—Ratliff, Reed                Gilmer County               ND  
 
 
                    Boys - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) ROANE COUNTY HS            179        2) Gilmer County High School 130   
    3) Wirt County HS              92        4) Wahama High School         78   
    5) BRAXTON COUNTY HIGH SCHOOL  35        6) CALHOUN COUNTY HIGH SCHOO  29   
    7) Clay County Track and Fiel  12  
                           

Track & Field 2013:  LINDSEY MANN MEMORIAL - Girls

image

LINDSEY MANN MEMORIAL 2013
April 09, 2013
ROANE COUNTY HIGH SCHOOL
COUNTY STADIUM, SPENCER, WV
Girls Results

Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Zuspan, Kelsey               Wahama                   12.93   4  10   
  2 Litton, Morgan               Wirt County              13.88   4   8   
  3 Sodaro, Hunter               Braxton County           13.94   4   6   
  4 Welch, Jessica               Gilmer County            14.00   4   4   
  5 Boggs, Elizabeth             Roane                    14.16   4   2   
  6 Hardman, Hannah              Roane                    14.28   4   1   
  7 Hudnall, Caity               Roane                    14.44   4 
  8 Bly, Kristen                 Braxton County           14.60   3 
  9 Wolfe, Bree                  Gilmer County            14.74   4 
 10 Starcher, Destinee           Roane                   x14.83   3 
 11 Armes, Jessica               Clay County              14.95   2 
 12 Wildman, Halee               Gilmer County            15.01   3 
 13 Cutlip, Shelby               Clay County              15.26   3 
 14 Moss, Breana                 Wirt County              15.31   3 
 15 Herzke, Victoria             Braxton County           15.32   2 
 15 Taylor, Kelsey               Wahama                   15.32   3 
 17 Hill, Olivia                 Wahama                   15.60   3 
 18 Haverty, Isabelle            Clay County              16.08   1 
 19 Lamp, Kisha                  Calhoun County           16.10   2 
 20 Tate, Kelsey                 Wahama                  x16.30   3 
 21 Knicely, Kiersten            Calhoun County           16.63   2 
 22 Silva, Brandi                Roane                   x16.66   2 
 23 Rush, Tiffany                Calhoun County           17.14   1 
 24 Steorts, Emma                Braxton County          x17.63   2 
 25 Evans, Laura Beth            Wirt County              18.32   2 
 26 Bradely, Heather             Calhoun County          x21.12   1 
—McClain, Emily               Roane                       NT   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zuspan, Kelsey               Wahama                   27.80   4  10   
  2 Litton, Morgan               Wirt County              29.09   4   8   
  3 Welch, Jessica               Gilmer County            29.34   4   6   
  4 Sodaro, Hunter               Braxton County           29.37   4   4   
  5 Tolliver, Karson             Wahama                   29.38   4   2   
  6 Starcher, Destinee           Roane                    30.75   4   1   
  7 Bly, Kristen                 Braxton County           30.82   4 
  8 Wildman, Halee               Gilmer County            30.96   3 
  9 Wolfe, Bree                  Gilmer County            31.35   4 
 10 Cutlip, Shelby               Clay County              31.47   3 
 11 Hicks, Ashley                Roane                    31.64   3 
 12 Armes, Jessica               Clay County              32.35   3 
 13 Hill, Olivia                 Wahama                   32.54   1 
 14 Marks, Autumn                Gilmer County           x32.74   3 
 15 Taylor, Kelsey               Wahama                  x33.31   2 
 16 Browning, Chelsie            Braxton County           34.50   2 
 17 Knicely, Kiersten            Calhoun County           35.37   2 
 18 Jones, Lynaia                Gilmer County           x35.89   3 
 19 Mangus, Tonya                Clay County              36.34   2 
 20 Knicely, Kalleigh            Wirt County              36.89   2 
 21 Steorts, Emma                Braxton County          x38.28   2 
 22 Rush, Tiffany                Calhoun County           38.56   1 
 23 Bradely, Heather             Calhoun County           49.25   2 
—Boggs, Elizabeth             Roane                       NT   3 
—Lamp, Kisha                  Calhoun County              NT   1 
—Fisher, Renee                Roane                       NT   3 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Zuspan, Kelsey               Wahama                 1:05.05   3  10   
  2 Mann, Asia                   Gilmer County          1:05.75   3   8   
  3 Blosser, Hillary             Roane                  1:07.91   3   6   
  4 Litton, Morgan               Wirt County            1:08.40   3   4   
  5 Golinsky, Kate               Braxton County         1:08.53   3   2   
  6 Fisher, Renee                Roane                  1:10.68   3   1   
  7 Gregory, Lindsay             Gilmer County          1:12.09   3 
  8 Jones, Jessica               Gilmer County          1:13.29   3 
  9 Smith, Gwynn                 Wirt County            1:13.30   2 
 10 McCraken, Ashley             Clay County            1:15.29   2 
 11 Bottenfield, Nikki           Roane                  1:15.49   2 
 12 Lamp, Kisha                  Calhoun County         1:18.75   2 
 13 Howard, Kaylee               Wahama                 1:23.31   1 
 14 Mangus, Tonya                Clay County            1:23.39   2 
 15 Herzke, Victoria             Braxton County         1:26.90   2 
 16 Helmick, Shelby              Braxton County         1:29.24   2 
 17 Samples, Jessica             Clay County            1:33.32   1 
 18 Evans, Laura Beth            Wirt County            1:39.83   1 
—Rush, Tiffany                Calhoun County              NT   1 
—Knicely, Kiersten            Calhoun County              NT   1 
—Jones, Lynaia                Gilmer County               NT   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mann, Asia                   Gilmer County          2:42.64   10   
  2 Blosser, Hillary             Roane                  2:46.57    8   
  3 Aleshire, Ivy                Clay County            2:48.24    6   
  4 Golinsky, Kate               Braxton County         2:50.65    4   
  5 Fisher, Renee                Roane                  2:51.01    2   
  6 Burns, Megan                 Wirt County            2:51.41    1   
  7 Gregory, Lindsay             Gilmer County          2:52.88  
  8 Jones, Jessica               Gilmer County          2:54.60  
  9 Lloyd, Shania                Roane                  2:56.06  
 10 Gateless, Kirsten            Braxton County         2:56.24  
 11 Vigue, Rebecca               Braxton County         3:02.48  
 12 Peters, Bunni                Wahama                 3:02.89  
 13 Sams, Rebecca                Clay County            3:03.64  
 14 Hunter, Tiara                Braxton County        x3:13.94  
 15 Thompson, Kennedy            Wahama                 3:14.31  
 16 Thacker, Cheyenne            Wahama                 3:38.64  
 17 Samples, Jessica             Clay County            3:44.92  
 18 Martin, Shelby               Wirt County            3:46.28  
 19 Evans, Laura Beth            Wirt County            4:02.88  
 20 Morrison, Britney            Wahama                x4:13.51  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aleshire, Ivy                Clay County            6:12.55   10   
  2 Benson, Katie                Gilmer County          6:21.65    8   
  3 Bissell, Logan               Wahama                 6:36.04    6   
  4 Gateless, Kirsten            Braxton County         6:43.80    4   
  5 Golinsky, Kate               Braxton County         6:54.93    2   
  6 Sams, Rebecca                Clay County            7:04.23    1   
  7 Hunter, Tiara                Braxton County         7:07.83  
  8 Pelfrey, Emily               Wirt County            7:17.20  
  9 Harris, Micah                Braxton County        x7:29.64  
 10 Martin, Shelby               Wirt County            8:31.48  
 11 Morris, Allison              Clay County           11:03.73  
—Decker, Haleigh              Wahama                      NT  
—Gilbert, Casey               Wahama                      NT  
—Kerby, Mary                  Wirt County                 NT  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Benson, Katie                Gilmer County         14:01.20   10   
  2 Haverty, Isabelle            Clay County           14:01.68    8   
  3 Harris, Micah                Braxton County        15:24.22    6   
  4 Pelfrey, Emily               Wirt County           16:12.83    4   
  5 Ingels, Destiny              Wahama                16:38.90    2   
—Kerby, Mary                  Wirt County                 NT  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riffle, Tisha                Gilmer County            18.44   10   
  2 Hardman, Hannah              Roane                    19.08    8   
  3 Stewart, Kayla               Gilmer County            19.46    6   
  4 Fisher, Renee                Roane                    20.35    4   
  5 Ramsey, Allie                Braxton County           20.99    2   
  6 Bailey, Allie                Wirt County              22.05    1   
  7 Herzke, Victoria             Braxton County           22.48  
  8 Singleton, Selina            Braxton County           23.33  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tolliver, Karson             Wahama                   53.26   2  10   
  2 Huff, MacKenzee              Gilmer County            54.84   2   8   
  3 Sodaro, Hunter               Braxton County           55.28   2   6   
  4 Bailey, Allie                Wirt County            1:00.78   2   4   
  5 McCraken, Ashley             Clay County            1:00.89   2   2   
  6 Young, Meghan                Roane                  1:02.69   2   1   
  7 Armes, Jessica               Clay County            1:02.91   1 
  8 Bottenfield, Nikki           Roane                  1:03.41   1 
  9 Greenleaf, Lillian           Wirt County            1:04.54   1 
 10 Singleton, Selina            Braxton County         1:06.40   1 
 11 Farmer, Carly                Roane                  1:07.76   1 
 12 Ramsey, Allie                Braxton County         1:07.79   2 
 13 Cutlip, Shelby               Clay County            1:07.94   1 
 14 Eastwood, Shayla             Braxton County        x1:10.64   1 
—Stewart, Kayla               Gilmer County               NT   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Roane County High School  ‘A’                         55.63   10   
     1) Hardman, Hannah                 2) Boggs, Elizabeth               
     3) Hudnall, Caity                  4) Starcher, Destinee             
  2 Wahama High School  ‘A’                               56.74    8   
     1) Hill, Olivia                    2) Zuspan, Kelsey                 
     3) Tolliver, Karson                4) Taylor, Kelsey                 
  3 Gilmer County High School.  ‘A’                       57.22    6   
     1) Welch, Jessica                  2) Riffle, Tisha                  
     3) Wolfe, Bree                     4) Wildman, Halee                 
  4 Clay County Track and Field  ‘A’                    1:02.59    4   
     1) Armes, Jessica                  2) Auxier, Ashley                 
     3) Jenkins, Courtney               4) Cutlip, Shelby                 
  5 Wirt County HS  ‘A’                                 1:03.75    2   
     1) Moss, Breana                    2) Knicely, Kalleigh              
     3) Bailey, Allie                   4) Smith, Gwynn                   
  6 Calhoun County High School  ‘A’                     1:05.57    1   
     1) Cunningham, Delany              2) Knicely, Kiersten              
     3) Lamp, Kisha                     4) Rush, Tiffany                  
  7 Braxton County High School  ‘A’                     1:06.51  
     1) Browning, Chelsie               2) Eastwood, Shayla               
     3) Rose, Savannah                  4) Bosley, Haley                  
  8 Roane County High School  ‘B’                      x1:08.76  
     1) Savard, Charity                 2) Rogers, Noelle                 
     3) Silva, Brandi                   4) McClain, Emily                 
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Roane County High School  ‘A’                       1:59.10   10   
     1) Boggs, Elizabeth                2) McCroskey, Rochelle            
     3) Hudnall, Caity                  4) Starcher, Destinee             
  2 Gilmer County High School.  ‘A’                     2:00.32    8   
     1) Welch, Jessica                  2) Wolfe, Bree                    
     3) Wildman, Halee                  4) Huff, MacKenzee                
  3 Wahama High School  ‘A’                             2:09.20    6   
     1) Hill, Olivia                    2) Tate, Kelsey                   
     3) Tolliver, Karson                4) Taylor, Kelsey                 
  4 Wirt County HS  ‘A’                                 2:14.53    4   
     1) Moss, Breana                    2) Greenleaf, Lillian             
     3) Knicely, Kalleigh               4) Smith, Gwynn                   
  5 Braxton County High School  ‘A’                     2:17.56    2   
     1) Eastwood, Shayla                2) Helmick, Shelby                
     3) Ramsey, Allie                   4) Rose, Savannah                 
  6 Clay County Track and Field  ‘A’                    2:19.70    1   
     1) Auxier, Ashley                  2) Haverty, Isabelle              
     3) Jenkins, Courtney               4) Moore, Brittni                 
  7 Calhoun County High School  ‘A’                     2:22.89  
     1) Lamp, Kisha                     2) Cunningham, Delany             
     3) Rush, Tiffany                   4) Knicely, Kiersten              
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilmer County High School.  ‘A’                     4:48.98   10   
     1) Mann, Asia                      2) Jones, Jessica                 
     3) Gregory, Lindsay                4) Benson, Katie                  
  2 Roane County High School  ‘A’                       4:55.29    8   
     1) Blosser, Hillary                2) Bottenfield, Nikki             
     3) Lloyd, Shania                   4) Fisher, Renee                  
  3 Wirt County HS  ‘A’                                 5:06.08    6   
     1) Moss, Breana                    2) Smith, Gwynn                   
     3) Burns, Megan                    4) Litton, Morgan                 
  4 Braxton County High School  ‘A’                     5:15.14    4   
     1) Gateless, Kirsten               2) Browning, Chelsie              
     3) Hunter, Tiara                   4) Vigue, Rebecca                 
  5 Clay County Track and Field  ‘A’                    5:20.02    2   
     1) McCraken, Ashley                2) Mangus, Tonya                  
     3) Sams, Rebecca                   4) Aleshire, Ivy                  
  6 Wahama High School  ‘A’                             5:30.02    1   
     1) Bissell, Logan                  2) Thompson, Kennedy              
     3) Tate, Kelsey                    4) Gilbert, Casey                 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilmer County High School.  ‘A’                    11:30.10   10   
     1) Benson, Katie                   2) Jones, Jessica                 
     3) Mann, Asia                      4) Gregory, Lindsay               
  2 Wirt County HS  ‘A’                                12:31.70    8   
     1) Burns, Megan                    2) Knicely, Kalleigh              
     3) Pelfrey, Emily                  4) Greenleaf, Lillian             
  3 Wahama High School  ‘A’                            12:37.69    6   
     1) Bissell, Logan                  2) Thompson, Kennedy              
     3) Peters, Bunni                   4) Ingels, Destiny                
  4 Roane County High School  ‘A’                      12:51.53    4   
     1) Snodgrass, Katie                2) Rogers, Noelle                 
     3) Bottenfield, Nikki              4) Lloyd, Shania                  
—Calhoun County High School  ‘A’                          NT  
     1) Cunningham, Delany              2) Knicely, Kiersten              
     3) Lamp, Kisha                     4) Rush, Tiffany                  
 
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Roane County High School  ‘A’                       1:15.39   10   
     1) Hardman, Hannah                 2) Cherry, Katie                  
     3) Blosser, Hillary                4) Snodgrass, Katie               
  2 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:18.89    8   
     1) Huff, MacKenzee                 2) Riffle, Tisha                  
     3) Marks, Autumn                   4) Stewart, Kayla                 
  3 Wirt County HS  ‘A’                                 1:26.40    6   
     1) Moore, Ashley                   2) Greenleaf, Lillian             
     3) Bailey, Allie                   4) Burns, Megan                   
  4 Braxton County High School  ‘A’                     1:27.53    4   
     1) Eastwood, Shayla                2) Herzke, Victoria               
     3) Ramsey, Allie                   4) Singleton, Selina              


 
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hudnall, Caity               Roane                  4-11.00   10   
  2 Moore, Ashley                Wirt County            4-06.00    7   
  2 McCroskey, Rochelle          Roane                  4-06.00    7   
  4 Vigue, Rebecca               Braxton County         4-06.00    4   
  5 Tate, Kelsey                 Wahama                 4-04.00    2   
  6 Marks, Autumn                Gilmer County          4-04.00    1   
  7 Bly, Kristen                 Braxton County         4-02.00  
  8 Howard, Kaylee               Wahama                 4-00.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hunter, Tiara                Braxton County         6-06.00   10   
—Lloyd, Shania                Roane                       NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sodaro, Hunter               Braxton County        14-06.50   10   
  2 Moore, Ashley                Wirt County           13-08.00    8   
  3 Vigue, Rebecca               Braxton County        12-08.00    6   
  4 Bly, Kristen                 Braxton County        12-06.00    4   
  5 McCroskey, Rochelle          Roane                 12-02.50    2   
  6 Hicks, Ashley                Roane                 11-08.00    1   
  7 Jones, Lynaia                Gilmer County         11-06.50  
  8 Farmer, Carly                Roane                 11-01.00  
  9 Cherry, Katie                Roane                x10-11.00  
 10 Moore, Brittni               Clay County           10-06.50  
 11 Thacker, Cheyenne            Wahama                10-05.50  
 12 Howard, Kaylee               Wahama                 9-11.00  
 13 Morris, Allison              Clay County            8-04.00  
—McCraken, Ashley             Clay County                 ND  
—Riffle, Tisha                Gilmer County               ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McClain, Emily               Roane                 32-04.00   10   
  2 Wilson, Adi                  Braxton County        28-07.50    8   
  3 Mace, Kaitlyn                Roane                 26-10.00    6   
  4 Bush, Kaitlin                Roane                 26-06.00    4   
  5 Gordon, Larisa               Gilmer County         26-04.00    2   
  6 Keith, Kathern               Gilmer County         24-04.00    1   
  7 Helmick, Shelby              Braxton County        23-00.00  
  8 Lavender, Danielle           Wahama                22-00.00  
  9 Samples, Jessica             Clay County           21-07.00  
  9 Woods, Brittany              Clay County           21-07.00  
 11 Utt, Jordan                  Braxton County        21-02.00  
 11 Rogers, Noelle               Roane                x21-02.00  
 13 Decker, Haleigh              Wahama                19-10.00  
 14 Cottrell, Leah               Clay County           19-09.00  
 15 Smith, Abigail               Roane                x19-01.00  
 15 Carper, Alicia               Wirt County           19-01.00  
 17 Savard, Charity              Roane                x19-00.00  
 18 Austin, Halie                Roane                x18-10.50  
 19 Bush, Ashley                 Gilmer County         18-09.00  
 20 Lambey, Makaylia             Clay County           18-06.00  
 21 Smith, Olivia                Wahama                18-05.00  
 22 Bain, Kayla                  Wirt County           18-02.00  
 23 Wine, Kaci                   Braxton County       x17-09.50  
 24 Butler, Alayna               Gilmer County        x15-11.00  
 25 Snouffer, Brooklyn           Wahama               x15-10.00  
 25 Ojanpera-Lynch, Zinnia       Wirt County           15-10.00  
—McBrayer, Kristina           Roane                       ND  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gordon, Larisa               Gilmer County            80-10   10   
  2 Helmick, Shelby              Braxton County           79-02    8   
  3 Keith, Kathern               Gilmer County            75-01    6   
  4 Carper, Alicia               Wirt County              70-01    4   
  5 McClain, Emily               Roane                    67-11    2   
  6 Moore, Ashley                Wirt County              63-09    1   
  7 Utt, Jordan                  Braxton County           63-07  
  8 Lambey, Makaylia             Clay County              62-04  
  9 Rogers, Noelle               Roane                    62-03  
 10 Lavender, Danielle           Wahama                   61-04  
 11 Rose, Savannah               Braxton County           57-06  
 12 Mace, Kaitlyn                Roane                 56-09.50  
 13 Decker, Haleigh              Wahama                   55-00  
 14 Bain, Kayla                  Wirt County              54-02  
 15 Snouffer, Brooklyn           Wahama                   53-02  
 16 Bush, Ashley                 Gilmer County            48-08  
 17 Cottrell, Leah               Clay County              48-05  
 18 Savard, Charity              Roane                   x47-03  
 19 Woods, Brittany              Clay County              46-11  
 20 Bush, Kaitlin                Roane                   x42-08  
 21 Austin, Halie                Roane                x42-07.50  
 22 Moore, Brittni               Clay County             x41-11  
 23 Butler, Alayna               Gilmer County           x41-08  
 24 Silva, Brandi                Roane                   x39-09  
 25 Wine, Kaci                   Braxton County          x35-08  
 26 Ojanpera-Lynch, Zinnia       Wirt County             x34-03  
 27 Smith, Abigail               Roane                   x33-03  
—McCroskey, Rochelle          Roane                       ND  
—Young, Meghan                Roane                       ND  
—McBrayer, Kristina           Roane                       ND  
 
                    Girls - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Gilmer County High School. 132        2) ROANE COUNTY HIGH SCHOOL  118   
    3) BRAXTON COUNTY HIGH SCHOOL  96        4) Wirt County HS             76   
    5) Wahama High School          73        6) Clay County Track and Fie  34   
    7) CALHOUN COUNTY HIGH SCHOOL   1                                           
 

SPECIAL SING at the Little Kanawha Independent Church - April 20, 2013

image

There will be a Special Sing at the Little Kanawha Independent Church, at Burnsville on April 20, 2013.

The service will start at 7:00 PM.

The featured singers will be The BrighterSide Quartet from Belva, WV.

Bring a friend and come and join us for a joyous time in the Lord.

Everyone Welcome!

Ronzel Roberts, Pastor

Joann Sparks

The Gilmer Free Press

Joann Sparks

Age 79, of Cottle, WV passed away Tuesday, April 02, 2013, at West Virginia University Hospital at Morgantown after a long struggle with health problems.

Born May 11, 1933 in Braxton County, WV, she was a daughter of the late William Jennings and Delpha Eagle Sutton.

She was also preceded in death by her husband, Elza Dorn Sparks.

She was a homemaker and enjoyed spending time with family and friends.

Surviving are daughters, Nancy and her husband Larry Norman of Flatwoods, WV;, and Wilda Drake of Lockport, NY; Son, William and his wife Phyllis Sparks, also of Lockport, NY; five sisters, Mae Jones, June Rollins, Enola Jarvis, Virginia Jones and Sandra Cox; six brothers, Vic Sutton, Jim Sutton, Con Sutton, Pete Sutton, Wallace Sutton, and Gordon Sutton; nine grandchildren and eighteen great grandchildren.

Funeral services were held at 12:00 Noon on Friday, April 05, 2013 in the White Funeral Home at Craigsville with Pastor Jenny Ross officiating.

Internment followed in the Craigsville Cemetery.

Geraldine Louise Vankoevering

The Gilmer Free Press

Geraldine Louise Vankoevering

Age 78, of Birch River, WV formerly of Wyoming, MI passed away on April 01, 2013 at her daughter’s home.

She was born in Grand Rapids, MI on October 19, 1936 to the late Carroll and Juanita Smith Austin.

She was a factory worker for the automotive industry.

She was a member of Maple Lawn Baptist Church in Wyoming, MI.
. Geraldine was preceded in death by her parents, brother, Donald Austin, sister, Jean Reed.

She is survived by her son, Mark Vankoevering of Wyoming, MI, daughters, Juanita Brown of Wyoming, MI, Kimberly Carl of Kentwood, MI, Crystal Moyers of Birch River, WV, 7 grandchildren, 3 great grandchildren.

Funeral services were held at Stedenga Funeral Chapels, 3131 Division Ave, S. Wyoming, Michigan.

Burial was at Rest Lawn Memorial Park in Grand Rapids, Michigan.

Sutton: Elk River Music and Arts Festival - April 19-20, 2013

The Gilmer Free Press

Leonard C. Marks

The Gilmer Free Press

Leonard C. Marks

Age 85, of Crooked Fork, Braxton County, WV died April 07, 2013 at home.

He was born September 07, 1927 in Gilmer County, WV a son of the late Clay and Ella Allen Marks.

He was a mail carrier, farmer.

He was a member of the Crooked Fork Baptist Church.

In addition to his parents he was also preceded in death by three brothers and four sisters.

Leonard is survived by his loving wife of 65 years, Arabelle Stump Marks; children, Sandra Kay Estep, Mary Browning, Patsy White, Margaret Elaine Sefchick, Ella Mae Reed, Leonard Dale Marks and Roger Marks; brother, Edward Marks; sister, June Evans; 14 grandchildren and several great and great great grandchildren.

Service will be 11:00 AM Wednesday, April 10, 2013 at Richard M. Roach Funeral Home, Gassaway with Elder Larry Fisher and Ryan Skidmore officiating.

Burial will be in the Crooked Fork Baptist Church Cemetery.

Friends called from 6:00 to 9:00 PM Tuesday at the funeral home.

The family extends a special thank you to Hospice for their outstanding care over the past few months.

John C. Calhoun

The Gilmer Free Press

John C. Calhoun

Age 84, of Frametown, WV passed away at his residence on April 07, 2013.

He was born May 31, 1928 in Charleston, WV the only son of the late John C. and Lola Eye Calhoun.

He was preceded in death by wife, Mary Lou Goad Calhoun; children, Sharon Sue and Jonathan David; grandson, Gary James.

He was a graduate of WV State College. He taught welding at the high school level and was a millwright for many years. He was very active in community affairs; a member of the Frametown Volunteer Fire Department, WV National Guard and Strange Creek Masonic Lodge.

He is survived by children, Alice James (Steve), Lynn Cook (Andy) and Johnny Calhoun all of Gassaway, Beth Calhoun of Raleigh, NC; four grandsons and two great grandchildren.

At John’s request his body will be cremated and a service of remembrance will be held at a later date.

In lieu of flowers the family request that memorial contributions be made to Frametown Volunteer Fire Department, P.O. Box 401, Frametown, WV 26623 or to Hospice Care, P.O. Box 323, Burnsville, WV 26335.

Arrangements by Richard M. Roach Funeral Home, Gassaway.

Bruce Beam Jr.

The Gilmer Free Press

Bruce Beam Jr.

Age 65, of 876 McCann’s Run Road, Jane Lew, WV died at 10:15 AM Thursday, April 04, 2013 at his residence, following a brief illness.

He was born August 23, 1947 in Copen, Braxton County, WV, a son of the late Bruce Giles and Nancy Rae Smith Beam.

On April 17, 1965 he married the former Beverly Bevilock who survives.

Also surviving are two sons: Patrick Scott Beam and wife Jackie of Bridgeport and Bryan Todd Beam and wife Pam of Weston; one daughter, Christel Lynn Starkey and husband Scott of Jane Lew; one brother, Timothy Beam of Jane Lew; three sisters: Penelope McCormick of Jane Lew, Theresa Wilburn of Burnsville and Katrina Roh of Lynchburg, VA; six grandchildren: Corrie, Brooke, Lexi, Fallyn, Cole and Tucker; and mother-in-law, Lewie Mae Clevenger of Jane Lew.

He was preceded in death by one brother, Patrick Harlen Beam and his father-in-law, Kester Clevenger.

Bruce was a self-employed businessman.

He was member of the McCann’s Run United Methodist Church and veteran of the U.S. Navy, serving during the Vietnam War.

Bruce has chosen cremation and his family will hold a private burial service.

The Pat Boyle Funeral Home and Cremation Service at 144 Hackers Creek Road, Jane Lew is honored and privileged to serve the Beam family.

GSC Attends Higher Education Day

The West Virginia Higher Education Policy Commission (WVHEPC) sponsors Higher Education Day every year during the legislative session. The annual event is designed to salute West Virginia’s higher education institutions and to inform students, policymakers, and the public about post-secondary educational opportunities in West Virginia. Higher Education Day 2013 was hosted by Dr. Paul Hill, Chancellor of the West Virginia Higher Education Policy Commission; Mr. James Skidmore, Chancellor of the West Virginia Council for Community and Technical College Education; and Mr. Ben Exley, IV, Executive Director of the West Virginia Independent Colleges and Universities Inc.

West Virginia’s Higher Education Day 2013 was held at the State Capitol in Charleston on Thursday, March 21st. Representatives from more than thirty of the state’s colleges and universities set up displays in the upper rotunda of the West Virginia State Capitol Building promoting their institutions. Faculty, staff, students, and administrators from each institution manned their booths by handing out information, talking with the public, and visiting with members of the West Virginia Legislature.

The display for Glenville State College included a promotional literature explaining GSC programs and fields of study that are available as well as photographs of the campus. GSC faculty and staff attending the event were: GSC President Dr. Peter Barr, Executive Assistant to the President and Hidden Promise Scholar Program Director Teresa Sterns, GSC Hidden Promise Scholar Program Coordinators Whitney Stalnaker and Stacy Adkins, and GSC Director of Alumni Affairs and Special Assistant to the President Debbie Nagy.

The Gilmer Free Press
GSC Hidden Promise Scholars met with West Virginia Governor Earl Ray Tomblin
and First Lady Joanne Jaeger Tomblin during Higher Education Day.
(L-R): Gabriella Brown, GSC Hidden Promise Scholar Coordinator Whitney Stalnaker, Allegra Davis,
GSC Hidden Promise Scholar Coordinator Stacy Adkins, Ethan Epling, First Lady Joanne Jeager Tomblin,
Scott Ashley, Governor Earl Ray Tomblin, Dillon Hovorka, Ashley Lambey, Tyler Fourtney, Autumn Harkins, and Jacob Yocum.


Glenville Sate College was also represented by nine GSC Hidden Promise Scholars:

•  Freshman Business Administration major Scott Ashley of Clendenin (Roane County)

•  Junior Education major Gabriella Brown of Arnoldsburg (Calhoun County)

•  Freshman Education major Allegra Davis of Salem (Doddridge County)

•  Junior Natural Resource Management major Ethan Epling of Spencer (Roane County)

•  Freshman History/Political Science major Tyler Fortney of Elkins (Randolph County)

•  Sophomore Education major Autumn Harkins of Grantsville (Calhoun County)

•  Freshman Education major Dillon Hovorka of Marlinton (Pocahontas County)

•  Freshman General Studies major Ashley Lambey of Clay (Clay County)

•  Freshman Education major Jacob Yocum of Elkins (Randolph County)


The students met Governor Earl Ray Tomblin and had their picture taken with him. They were also acknowledged during the session of the West Virginia House of Delegates by House Majority Leader Brent Boggs (D-Braxton County) of the 34th district.

Approximately one-hundred and fifty West Virginia GEAR UP high school students were also in attendance with displays highlighting a variety of initiatives and events held over the past year to assist students in planning, applying, and paying for education and training beyond high school.

Governor Earl Ray Tomblin presented Hill, Skidmore, Exley, and the college and university presidents with a proclamation declaring March 21, 2013 as Higher Education Day. Similar ceremonies were held in the state’s House Chamber and the Senate Chamber.

Mountaineer Food Bank Seeks Clicks to Help Fight Hunger

Mountaineer Food Bank Seeks Clicks to Help

The Gilmer Free Press

Mountaineer Food Bank is hoping the public can help them click their way to a grant from Walmart by voting for them in the “Fighting Hunger Together” initiative - a national campaign where money is awarded to programs that get the most votes for their innovative and effective programs that help alleviate child hunger.

The public will decide what organization will receive the grants through a voting campaign at www.facebook.com/walmart that includes more than 300 different hunger relief organizations from across the country. The more votes a Feeding America food bank or partner agency gets, the better chances they have of winning the money. The funds won will then be used to support local child hunger relief programs.

The public will be able to vote on their food banks from April 01 through 11:59 PM ET on April 30, 2013 at www.facebook.com/walmart. Descriptions of programs from across the country that are dedicated to reducing child hunger in their communities will be posted on the voting site along with a “vote” button. Visitors to the page can award one “vote” a day to their favorite program. At the conclusion of the voting, top vote getters will split $3 million in funding from Walmart.

If awarded funds through this project, Mountaineer Food Bank would use them to purchase and supply food to up to 10 Back Pack programs sites in West Virginia specifically Kanawha, Harrison and Berkeley counties. Back Pack programs provide food to elementary age children for weekends and extended school breaks, often when food is unavailable. The funds would be able to purchase enough food to supply each site for an entire school year and help thousands of young children escape hunger. Here in West Virginia, there are an estimated 80,000 children who struggle with hunger.

For more information and to vote for Mountaineer Food Bank, please go to: apps.facebook.com/walmartlocal/?applet=hunger&organization=33&agency or visit www.mountaineerfoodbank.org.

Area Residents Featured in GSC ‘West Virginia Veteran’s Legacy Project’ Book and Documentary

The Gilmer Free Press

In September of 2011, Glenville State College established the ‘West Virginia Veteran’s Legacy Project’. This project builds on Glenville State College’s World War II Heroes Project, which records and preserves the experiences of West Virginia veterans from that specific conflict.

The ‘West Virginia Veteran’s Legacy Project’ focuses on collecting, preserving, and broadcasting stories of West Virginia war veterans who served in the Korean War, the Vietnam War, and the Persian Gulf War as well as the current conflicts in Afghanistan and Iraq. Historically, West Virginia has had and continues to have the highest per capita military service rate in the United States.

Over two-hundred interviews with veterans and family and friends of deceased veterans have been conducted for the project. The stories they tell and the memories they reveal are creating a living picture of the brutality, confusion, and sacrifices of war.

The project has resulted in the publishing of a book and the production of a film documentary that highlights many of the veterans who have participated in this extensive endeavor.

The book ‘Heroes Among Us-A Tradition of Service’ is a collection of photographs, both new and old, with succinct vet quotes and short stories that have been collected by the project.


Braxton County residents who are featured in the book are:

•  George Lee Fisher of Little Birch

•  John Morrison of Little Birch

•  Gary King of Gassaway


Calhoun County residents who are featured in the book is:

•  Richard McCartney of Grantsville


Gilmer County residents who are featured in the book are:

•  Willie Barton of Glenville

•  Ann Jones of Cox’s Mills

•  Joseph Kemper of Cox’s Mills

•  Benjamin Mick of Cedarville

•  Warren Matheny of Sand Fork

•  Damon West of Troy

•  Dr. Peter Barr of Glenville

•  Dr. Ed Wood of Glenville


Copies of ‘Heroes Among Us-A Tradition of Service’ may be purchased for just $10 each.

The documentary ‘Tradition of Service’ is approximately 50 minutes long and gives a brief overview of West Virginians’ history of service in the military, while including actual interview material and photographs from the ‘West Virginia Veteran’s Legacy Project’. The documentary was shown on West Virginia PBS during November 2012. Kenneth Freshour of Sutton and George Lee Fisher are Braxton County residents who are featured in the film. DVDs of the documentary can be purchased for $10 each.

A package deal is available that includes a DVD and book for just $15. This would make a meaningful gift for veterans and their family and friends.

Purchases may be made at the GSC Foundation Office in the Heflin Administration Building. Orders may also be mailed to you by contacting Michelle Clowser at “www.Michelle.Clowser@ glenville.edu” or by calling 304.462.6380. A $2.50 base shipping charge does apply to all mail orders.

The GSC ‘West Virginia Veteran’s Legacy Project’ has also created a traveling photo exhibit which is now on display at the Beckley Veterans Affairs Medical Center. The photo exhibit and a traveling historical display are both available free of charge for display at other healthcare facilities, businesses, libraries, events, and organizations’ meeting areas.

To reserve the exhibits, contact the GSC Public Relations and Marketing Department at 304.462.4115.

Legislative Update – by – Delegate Brent Boggs - House Majority Leader - 03.08.13

image

The hectic pace of the Legislature became secondary last week to the sad news from Mingo County on learning of the loss of another of our fine law enforcement officers, Mingo County Sheriff Eugene Crum.

I join all West Virginians in sending my deepest condolences to the family of Sheriff Crum who was shot and killed on Wednesday while eating lunch in his car. A longtime magistrate and former Chief of Police in Delbarton, Sheriff Crum was diligently working to clean up his county and communities from the pill mills and drug blight plaguing Mingo County.  A close personal friend of Delegates White and Marcum, he will be missed by all West Virginians.  I pray his family and friends find peace in this time of tragedy and sadness.

While the murder suspect was apprehended after a shootout with Mingo County deputies, the sadness was felt far beyond southern West Virginia.  The senseless ambush and murder of Sheriff Crum is a grim reminder of the hazardous conditions under which our law enforcement personnel serve.

As of Friday, April 05, a total of 1,828 have been introduced thus far this session: 1,164 bills in the House and 664 bills in the Senate.  Of that total, 143 bills have cleared the House and 169 have passed the Senate.

Several bills were passed last week prior to the crossover deadline with many dealing with public safety.  Of the many bills passed, House Bill 2513 would improve enforcement of drugged driving offenses; a growing problem throughout the nation.  House Bill 2357 relates to “sexting” by minors. This bill would establish an educational diversion program to be put in place of prosecuting a minor for “sexting”. Minors engaged in transferring sexually explicit photos of themselves or others through the use of computers of interactive wireless communication devices would be required to attend this program.  House Bill 2550 would add a criminal offense for receiving materials portraying minors in sexually explicit conduct. It would increase the fines and penalties upon first conviction, enforce penalties for second or subsequent sentences or if a first offender had been previously convicted for an early sexual offense.  House Bill 2491 establishes a uniform policy for students enrolled in institutions of higher education and are called up or ordered to state or federal active military service, inactive-duty training or annual training in any active duty or reserve component of the Armed Forces of the United States or of the National Guard of this state or any other state.  This bill requires the Higher Education Policy Commission and CTC Council to establish a uniform course completion policy for all public colleges to implement for certain veteran students.  The policy will provide consistency among the institutions for determining how veteran students will complete courses and earn grades when they are called to active duty during the school term.  This bill is yet another step in making certain we give every opportunity to our military personnel to complete their educational endeavors.

In this last week, the Governor’s criminal justice reform bill seems to have new legs, as the concerns expressed by House democrats and republicans seem to be on track for possible resolution.  Likewise, a tax increment financing (TIF) bill to enable private development in the Morgantown area is likely to find its way onto the Judiciary Committee agenda.

There will be numerous bills moving between the two houses this week, especially Thursday through midnight Saturday night when the session constitutionally ends.  Any extension beyond Saturday will deal with the budget and any items the Governor places on the agenda.

Please send your inquiries to the Capitol Office at:  Building 1, Room 224-M, Charleston, WV 25305.  Or, call the Capitol office at 304.340.3220; Assistant to the Majority Leader, Jennifer McPherson at 304.340.3942 or fax to 304.340.3213.  If you have an interest in any particular bill or issue, please let me know.  For those with Internet access, my e-mail address is: “Brent.Boggs@WVhouse.gov” .

You may also obtain additional legislative information, including the copies of bills, conference reports, daily summaries, interim highlights, and leave me a message on the Legislature’s web site at www.legis.state.wv.us/.  When leaving a message, please remember to include your phone number with your inquiry and any details you can provide. Additional information, including agency links and the state government phone directory, may be found at www.wv.gov. Also, you may follow me on Facebook at “Brent Boggs”, Twitter at “@DelBrentBoggs” , as well as the WV Legislature’s Facebook page at “West Virginia Legislature” or on Twitter at twitter.com/wvlegislature.

Continue to remember our troops - at home and abroad - and keep them and their families in your thoughts and prayers.  Until next week – take care.

Click Below for additional Articles...

Page 31 of 119 pages « First  <  29 30 31 32 33 >  Last »



MTS






The Gilmer Free Press

Copyright MMVIII-MMXIV The Gilmer Free Press. All Rights Reserved