GilmerFreePress.net

Doddridge County

Doddridge County

County-By-County Unemployment Rates Tell the Story – March 2013

image

West Virginia’s seasonally adjusted unemployment rate declined three-tenths of a percentage point to 7.0% in March 2013.

Unemployment rates declined in all 55 counties during the month of March.

Five counties reported unemployment rates of 12% or higher, including Clay (14.6%), Webster (13.3%), Wirt (12.6%), Calhoun (12.0%), and Roane (12.0%).

Counties with unemployment rates at six percent or less included Monroe (6.0%), Harrison (5.8%), Pendleton (5.5%), Jefferson (4.3%), and Monongalia (4.1%).

County Total Unemployed   Unemployment Rate
MAR-13 FEB-13 MAR-12 MAR-13 FEB-13 MAR-12
Braxton 580 660 560 10.2% 11.5% 10.0%
Calhoun 340 420 320 12.0% 14.6% 11.9%
Doddridge 210 260 240 6.7% 7.9% 7.0%
Gilmer 210 260 230 6.4% 8.3% 7.5%
Lewis 510 600 500 6.2% 7.3% 6.2%
Ritchie 320 410 320 7.3% 9.1% 7.5%
WV 57,800 64,900 60,000 7.3% 8.1% 7.6%

 

 

 

The Gilmer Free Press

 

County Total Nonfarm on Payroll   Goods Producing Employees   Service Providing Employees
MAR-13 FEB-13 MAR-12 MAR-13 FEB-13 MAR-12 MAR-13 FEB-13 MAR-12
Braxton 4,180 4,170 4,180 540 540 480 3,650 3,620 3,700
Calhoun 1,600 1,590 1,540 ...... ...... ...... ...... ...... ......
Doddridge 1,480 1,470 1,270 ...... ...... ...... ...... ...... ......
Gilmer 2,550 2,520 2,570 ...... ...... ...... ...... ...... ......
Lewis 7,600 7,610 7,490 2,040 2,070 2,000 5,570 5,540 5,500
Ritchie 3,560 3,550 3,440 ...... ...... ...... ...... ...... ......

Track & Field 2013:  Cline Stansberry Invitational - Boys

image

2013 Cline Stansberry Invitational
April 19, 2013
Cline Stansberry Stadium
Boys Results

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 11.08  4/20/2012   Brandon Franklin, Liberty Harrison          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            11.65q  5 
  2 Cottrill, Zach            11 Doddridge                11.95q  2 
  3 Palmer, Cody              SR East Fairmont            11.97q  4 
  4 Ortiz, Jacob              SR Wahama                   12.05q  4 
  5 Mason, Mitchell           JR Tucker                   12.12q  5 
  6 Collins, Joe              SR Webster                  12.19q  1 
  7 Sage, Justin              12 Ritchie Co.              12.20   3 
  8 Ricketts, Asa             SO South Harrison           12.42   3 
  9 Ruble, Josh               11 Tyler Consol.            12.49   2 
 10 Ford, Wyatt               10 Doddridge                12.55   5 
 11 Humphrey, Trevor             Philip Barbour           12.57   1 
 12 Metheny, Brett            JR East Fairmont            12.67   3 
 13 Reed, Jeremy              SO Lincoln                  12.76   3 
 14 Myers, Josh                  Williamstown             12.89   1 
 15 Moore, Corey              JR Grafton                  13.01   4 
 16 Jenkins, Chase            FR South Harrison           13.04   2 
 17 West, Riley               09 Williamstown             13.14   2 
 18 Alkire, Chase             SO Tucker                   13.15   5 
 19 Pierce, Nolan             FR Wahama                   13.15   1 
 20 Powell, Brice             12 Ritchie Co.              13.44   4 
 21 Kiger, Blake              FR North Marion             13.79   4 
 22 Villers, Bobby               Philip Barbour           14.03   3 
 23 Gillespie, Jessie         10 Gilmer                   14.26   3 
 24 Brodeur, Nick             11 Gilmer                   14.50   2 
 25 Berish, Saul              SO St. Marys                14.62   1 
 26 Loftis, Brandon           SO Webster                  15.21   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 11.08  4/20/2012   Brandon Franklin, Liberty Harrison          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            11.48   10   
  2 Ortiz, Jacob              SR Wahama                   11.75    8   
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge                11.77    6   
  4 Collins, Joe              SR Webster                  11.89    4   
  5 Palmer, Cody              SR East Fairmont            11.96    2   
  6 Mason, Mitchell           JR Tucker                   12.07    1   
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 22.41  2011        Brandon Franklin, Liberty Harrison          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              23.91q  2 
  2 Collins, Joe              SR Webster                  23.96q  1 
  3 Wilson, Cody              SR East Fairmont            24.13q  1 
  4 Bernarde, Nathan          JR Grafton                  24.16q  5 
  5 Hayes, Dyllon             10 Doddridge                24.28q  1 
  6 Ortiz, Jacob              SR Wahama                   24.34q  2 
  7 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            24.39   4 
  8 Marrero, Matt             JR Grafton                  24.72   5 
  9 Freeman, Christopher      JR Tucker                   24.73   5 
 10 Johnson, Myles            SO East Fairmont            24.86   4 
 11 Ricketts, Asa             SO South Harrison           24.94   3 
 12 Brewer, Colton            SR North Marion             25.07   3 
 13 Tillis, Justin            SR Wahama                   25.22   1 
 14 Smith, Jordan              9 Ritchie Co.              25.25   4 
 15 Reed, Jeremy              SO Lincoln                  25.64   2 
 16 Sandy, Jarrod             11 Doddridge                25.81   3 
 17 Coskun, Mert              11 Tyler Consol.            25.84   3 
 18 Garrison, Jeffrey         JR North Marion             25.87   5 
 19 Gutierrez, Carlos         SO St. Marys                26.14   4 
 20 Root, Brandon             11 Williamstown             26.32   5 
 21 Whisner, Marshall         SO Tucker                   26.61   2 
 22 Harkleroad, Ty            09 Gilmer                   27.54   2 
 23 Kiselica, Kade            10 Williamstown             27.94   4 
 24 Gillespie, Jessie         10 Gilmer                   28.46   1 
 25 Dempsey, Evan             FR Webster                  28.87   1 
 26 Selbe, Adam               SO St. Marys                30.77   2 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 22.41  2011        Brandon Franklin, Liberty Harrison          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              23.52   10   
  2 Ortiz, Jacob              SR Wahama                   23.98    8   
  3 Collins, Joe              SR Webster                  24.07    6   
  4 Wilson, Cody              SR East Fairmont            24.17    4   
  5 Hayes, Dyllon             10 Doddridge                24.57    2   
  6 Bernarde, Nathan          JR Grafton                  29.70    1   
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: @ 49.64  4/20/2012   Brandon Franklin, Liberty Harrison          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            52.71   5  10   
  2 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.              53.08   5   8   
  3 Freeman, Christopher      JR Tucker                   54.12   5   6   
  4 Johnson, Myles            SO East Fairmont            54.16   5   4   
  5 Arnett, Drew              SR East Fairmont            54.33   5   2   
  6 Nichols, Ian              JR Tucker                   55.25   5   1   
  7 Merrifield, John          JR North Marion             55.57   4 
  8 Muzny, David              SR Webster                  55.60   4 
  9 Marlett, Dustin           12 Gilmer                   56.46   4 
 10 Ortiz, Jacob              SR Wahama                   56.50   4 
 11 Hendricks, Michael        JR Wahama                   57.35   3 
 12 O’Donahue, Decklin        10 Williamstown             57.54   2 
 13 Morris, Markeem           10 Gilmer                   58.02   2 
 14 Reed, Jeremy              SO Lincoln                  58.32   3 
 15 Mossor, Kohen             12 Williamstown             58.33   4 
 16 McGee, Bryce                 Philip Barbour           58.70   2 
 17 Colisino, Cody            JR North Marion             58.79   2 
 18 Cottrill, Caleb           SR St. Marys                59.08   3 
 19 Taylor, Logan             JR Webster                  59.30   3 
 20 Randall, Braden           FR Grafton                  59.41   4 
 21 Ferguson, Caleb           11 Doddridge                59.96   1 
 22 Baker, Alex               JR St. Marys              1:00.03   2 
 23 Thaxton, Caleb            12 Doddridge              1:00.84   1 
 24 Cooper, Chase              9 Tyler Consol.          1:00.85   3 
 25 Leggett, Bradley          11 Ritchie Co.            1:01.44   1 
 26 Skidmore, Brandon         SO Grafton                1:01.57   2 
 27 Blake, Dylan              SO South Harrison         1:01.99   1 
 28 Daugherty, Seth              Philip Barbour         1:04.63   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 2:01.14  2006        David Orejuela, Doddridge                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.            2:05.22   10   
  2 Lockhart, Jason           12 Williamstown           2:08.73    8   
  3 Fowler, Evan              12 Williamstown           2:09.58    6   
  4 Hayes, Willam             SR East Fairmont          2:09.83    4   
  5 Moore, Caleb              12 Doddridge              2:10.79    2   
  6 Whitehair, Jordan         SR St. Marys              2:11.07    1   
  7 Cottrill, Caleb           SR St. Marys              2:14.62  
  8 Hinzman, Ashton           11 Doddridge              2:14.97  
  9 Anderson, Jesse           SR South Harrison         2:15.16  
 10 Arnett, Drew              SR East Fairmont          2:15.96  
 11 Given, Hunter             SR Webster                2:16.41  
 12 Hayes, Austin             FR Webster                2:17.74  
 13 Kapp, Ian                 JR Wahama                 2:18.29  
 14 Moore, Aaron              JR North Marion           2:20.22  
 15 Anderson, Devon           SO Tucker                 2:20.76  
 16 Ohlinger, Johnnie         SO Wahama                 2:21.95  
 17 McGary, Bryan             SO Lincoln                2:22.26  
 18 Morris, Markeem           10 Gilmer                 2:24.68  
 19 Phillips, Andrew             Philip Barbour         2:25.51  
 20 Knotts, Wesley            SO Tucker                 2:26.02  
 21 Work, Julian               9 Tyler Consol.          2:28.94  
 22 Chapman, Zach             10 Gilmer                 2:31.00  
 23 Watkins, Gavin            JR Grafton                2:31.34  
 24 Deem, Hunter               9 Ritchie Co.            2:32.55  
 25 Forester, Brandon         SO Grafton                2:36.19  
 26 Harrison, Fred            FR North Marion           2:36.37  
 27 Queen, Colby                 Philip Barbour         2:42.20  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 4:31.27  4/19/2013   Caleb Moore, Doddridge                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Caleb              12 Doddridge              4:31.27@  10   
  2 Whitehair, Jordan         SR St. Marys              4:31.36    8   
  3 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            4:39.12    6   
  4 Hayes, Willam             SR East Fairmont          4:52.38    4   
  5 Harris, Brettley          SO Webster                4:53.33    2   
  6 Antill, Chandler          10 Williamstown           4:55.79    1   
  7 Louzy, Paul               SR Grafton                4:57.97  
  8 Zorn, Matt                12 Doddridge              5:02.52  
  9 Hutchins, Kelton          09 Williamstown           5:07.45  
 10 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.            5:08.21  
 11 Dalrymple, Ryan           11 Tyler Consol.          5:09.39  
 12 DeVault, Jack             SR East Fairmont          5:11.84  
 13 Myers, Alex               JR North Marion           5:14.32  
 14 Furby, Trey                  Philip Barbour         5:16.92  
 15 Stalnaker, Richard        FR North Marion           5:20.79  
 16 Chapman, Zach             10 Gilmer                 5:21.59  
 17 Stutler, Kyle             JR Lincoln                5:24.57  
 18 Miller, Brendan           FR St. Marys              5:25.35  
 19 Hauser, Andrew            SO Tucker                 5:26.97  
 20 Weekley, Daron             9 Tyler Consol.          5:28.70  
 21 McGary, Andrew            JR Lincoln                5:32.70  
 22 Metz, Kyler               SO Tucker                 5:34.53  
 23 Watkins, Gavin            JR Grafton                5:35.60  
 24 Gibbs, Clayton            JR Wahama                 5:47.62  
 25 Austin, Jesse                Philip Barbour         5:48.40  
 26 Romano, Adam              SO Webster                5:52.76  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 9:45.14  1990        Steve Ball, Spencer                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            9:58.99   10   
  2 Hayes, Willam             SR East Fairmont         10:01.34    8   
  3 Louzy, Paul               SR Grafton               10:16.68    6   
  4 Zorn, Matt                12 Doddridge             10:34.35    4   
  5 Myers, Alex               JR North Marion          10:47.09    2   
  6 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.           10:48.86    1   
  7 Hutchins, Kelton          09 Williamstown          10:53.52  
  8 Lively, Brandon           10 Doddridge             10:54.15  
  9 DeVault, Jack             SR East Fairmont         10:59.09  
 10 Stalnaker, Richard        FR North Marion          11:12.50  
 11 Stutler, Kyle             JR Lincoln               11:13.33  
 12 Hall, Austin              10 Williamstown          11:17.61  
 13 Kessler, Aaron            SR Webster               11:18.30  
 14 Knotts, Wesley            SO Tucker                11:19.65  
 15 Furby, Trey                  Philip Barbour        11:19.73  
 16 Bush, Torli               SR Webster               11:27.38  
 17 Haddox, Johnathan         JR St. Marys             11:48.39  
 18 Gibbs, Clayton            JR Wahama                12:04.09  
 19 Burkhammer, William       JR Tucker                12:18.97  
 20 Chapman, Zach             10 Gilmer                12:48.96  
 21 Austin, Jesse                Philip Barbour        13:45.93  
 22 Flohr, Ben                FR Grafton               14:55.76  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: @ 14.74  1999        Jon Huffman, Ritchie                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bernarde, Nathan          JR Grafton                  15.62q  3 
  2 Snyder, Tyler             SR Tucker                   16.97q  1 
  3 Aviles, Anthony           12 Gilmer                   17.11q  1 
  4 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              17.42q  2 
  5 Mouser, Quentin              Philip Barbour           17.43q  2 
  6 Cyphers, Levi             SR North Marion             17.45q  2 
  7 Cowger, Guy               SR Webster                  17.55   3 
  8 Vincent, Frederick        JR East Fairmont            17.90   3 
  9 Johnson, Anthony          FR St. Marys                18.69   1 
 10 Goertler, Mitchell        12 Williamstown             18.69   3 
 11 Satterfield, Clayton      10 Ritchie Co.              19.10   1 
 12 Raines, Austin            09 Williamstown             19.23   2 
 13 Blosser, Walker           SO Tucker                   19.27   3 
 14 Devericks, Garrett         9 Doddridge                19.29   1 
 15 Peck, Josh                 9 Tyler Consol.            19.72   1 
 16 Herdman, Cole             FR Wahama                   22.02   2 
—Wolfe, Cody               FR St. Marys                  DNF   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: @ 14.74  1999        Jon Huffman, Ritchie                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bernarde, Nathan          JR Grafton                  15.62   10   
  2 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              16.65    8   
  3 Cyphers, Levi             SR North Marion             16.95    6   
  4 Aviles, Anthony           12 Gilmer                   17.07    4   
  5 Snyder, Tyler             SR Tucker                   17.17    2   
  6 Mouser, Quentin              Philip Barbour           17.25    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: @ 40.44  4/20/2012   Daniel Plaugher, Doddridge                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bernarde, Nathan          JR Grafton                  40.70   4  10   
  2 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.              41.00   4   8   
  3 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              41.64   4   6   
  4 Collins, Joe              SR Webster                  42.26   4   4   
  5 Vincent, Frederick        JR East Fairmont            42.69   4   2   
  6 Lowther, Josh             12 Gilmer                   43.03   4   1   
  7 LeMasters, Hunter         12 Tyler Consol.            43.70   3 
  8 Cowger, Guy               SR Webster                  44.19   3 
  9 Snyder, Tyler             SR Tucker                   44.96   3 
 10 Elliott, Robert           JR North Marion             46.75   3 
 11 Raines, Austin            09 Williamstown             47.03   2 
 12 Wolfe, Cody               FR St. Marys                47.42   2 
 13 Sparks, Tristan           11 Gilmer                   47.64   3 
 14 McGee, Bryce                 Philip Barbour           47.70   3 
 15 Rought, Austin            12 Doddridge                48.09   1 
 16 Robinson, Grant              Philip Barbour           48.30   2 
 17 Peck, Josh                 9 Tyler Consol.            48.78   2 
 18 Jenkins, Chase            FR South Harrison           48.85   2 
 19 Blosser, Walker           SO Tucker                   49.57   1 
 20 Schafer, Seth             09 Williamstown             50.08   1 
 21 Wheeler, Justin           FR North Marion             50.57   1 
 22 Thaxton, Caleb            12 Doddridge                50.57   1 
 23 Moore, Corey              JR Grafton                  53.51   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 44.66  2011        Magnolia, Magnolia                          
                       Kacor, Shreve, Rogalski, Rohde                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                  45.04   3  10   
     1) Hoskins, Jarric 12              2) Hart, Trace 12                 
     3) Goertler, Mitchell 12           4) Zlatkind, Mathew 10            
  2 Ritchie County HS  ‘A’                                46.74   3   8   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Sage, Justin 12                
     3) Jones, Devon 12                 4) Garrett, Austin 9              
  3 East Fairmont High School  ‘A’                        46.88   3   6   
     1) Metheny, Brett JR               2) Wadsworth, David JR            
     3) Wilson, Cody SR                 4) Palmer, Cody SR                
  4 Doddridge County HS  ‘A’                              47.15   2   4   
     1) Sandy, Jarrod 11                2) Muhly-Alexander, Dillon 12     
     3) Blemmings, Don 12               4) Ford, Wyatt 10                 
  5 North Marion  ‘A’                                     47.59   3   2   
     1) Brewer, Colton SR               2) Merrifield, John JR            
     3) Cyphers, Levi SR                4) Colisino, Cody JR              
  6 Tyler Consolidated HS  ‘A’                            48.00   3   1   
     1) Ice, Chistian 12                2) Scheidemantel, Swen 11         
     3) Ruble, Josh 11                  4) Highley, Jacob 11              
  7 Philip Barbour HS  ‘A’                                49.16   2 
     1) Branka, Derek                   2) Humphrey, Trevor               
     3) Robinson, Grant                 4) Coontz-Farris, Mike            
  8 Tucker County High School  ‘A’                        49.29   2 
     1) Freeman, Christopher JR         2) Nestor, Derek SR               
     3) Pennington, Spencer JR          4) Whisner, Marshall SO           
  9 St. Marys  ‘A’                                        50.71   2 
     1) Bleakley, Andrew SO             2) Carpenter, Derek JR            
     3) Gutierrez, Carlos SO            4) Gutierrez, Manny FR            
 10 Gilmer County High School.  ‘A’                       52.58   1 
     1) Harkleroad, Ty 09               2) Ashley, Hunter 09              
     3) Freshour, Trevor 09             4) Hickman, Mitchell 12           
 11 Wahama High School  ‘A’                               53.69   1 
     1) Pierce, Nolan FR                2) Boswell, Ricky SO              
     3) Grueser, Erik JR                4) Killingsworth, Zack JR         
 12 Webster County High School  ‘A’                       57.56   1 
     1) Dempsey, Evan FR                2) Loftis, Brandon SO             
     3) Given, Logan FR                 4) Humphrey, Kyle SO              
—Grafton High School  ‘A’                                 DQ   2 
     1) Moore, Corey JR                 2) Randall, Braden FR             
     3) Skidmore, Brandon SO            4) Marrero, Matt JR               
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:32.74  1996        North Marion, North Marion                
                         Dumont, Freeman, Currey, McElroy                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                1:36.30   3  10   
     1) Hoskins, Jarric 12              2) Zlatkind, Mathew 10            
     3) Hart, Trace 12                  4) Goertler, Mitchell 12          
  2 East Fairmont High School  ‘A’                      1:37.94   3   8   
     1) Palmer, Cody SR                 2) Wadsworth, David JR            
     3) Wilson, Cody SR                 4) Johnson, Myles SO              
  3 Doddridge County HS  ‘A’                            1:38.52   2   6   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Ford, Wyatt 10                 
     3) Blemmings, Don 12               4) Muhly-Alexander, Dillon 12     
  4 Ritchie County HS  ‘A’                              1:38.76   3   4   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Sage, Justin 12                
     3) Jones, Devon 12                 4) Garrett, Austin 9              
  5 Tucker County High School  ‘A’                      1:39.57   2   2   
     1) Mason, Mitchell JR              2) Nestor, Derek SR               
     3) Nichols, Ian JR                 4) Kisamore, Daniel FR            
  6 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:40.93   3   1   
     1) Ice, Chistian 12                2) Scheidemantel, Swen 11         
     3) Highley, Jacob 11               4) Coskun, Mert 11                
  7 Webster County High School  ‘A’                     1:41.71   3 
     1) Stoots, Luther SR               2) Muzny, David SR                
     3) Cowger, Guy SR                  4) Taylor, Logan JR               
  8 South Harrison High School  ‘A’                     1:43.02   2 
     1) Golden, Dallas SO               2) Mays, Tyler FR                 
     3) Ricketts, Asa SO                4) Reed, Chance SO                
  9 Grafton High School  ‘A’                            1:43.60   2 
     1) Marrero, Matt JR                2) Skidmore, Brandon SO           
     3) Randall, Braden FR              4) Moore, Corey JR                
 10 St. Marys  ‘A’                                      1:43.91   1 
     1) Bleakley, Andrew SO             2) Gutierrez, Carlos SO           
     3) Baker, Alex JR                  4) Johnson, Anthony FR            
 11 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:44.27   1 
     1) Freshour, Trevor 09             2) Harkleroad, Ty 09              
     3) Gillespie, Jessie 10            4) Hickman, Mitchell 12           
 12 Philip Barbour HS  ‘A’                              1:44.43   1 
     1) Branka, Derek                   2) Robinson, Grant                
     3) Daugherty, Seth                 4) Phillips, Andrew               
 13 North Marion  ‘A’                                   1:44.81   3 
     1) Wheeler, Justin FR              2) Elliott, Robert JR             
     3) Colisino, Cody JR               4) Garrison, Jeffrey JR           
 14 Wahama High School  ‘A’                             1:48.14   2 
     1) Boswell, Ricky SO               2) Howard, Anthony SO             
     3) Ohlinger, Johnnie SO            4) Killingsworth, Zack JR         
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 3:34.94  2003        Williamstown, Williamstown                
                         Pickrell, Cox, Bodnar, Jobes                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              3:38.99   3  10   
     1) Allender, Jayden 10             2) Hilvers, Jessie 12             
     3) Smith, Jordan 9                 4) Jones, Devon 12                
  2 East Fairmont High School  ‘A’                      3:43.16   3   8   
     1)                                 2) Wadsworth, David JR            
     3) Wilson, Cody SR                 4) Johnson, Myles SO              
  3 Williamstown HS  ‘A’                                3:46.14   3   6   
     1) Lockhart, Jason 12              2) Mossor, Kohen 12               
     3) Williams, Marshall 11           4) Zlatkind, Mathew 10            
  4 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          3:47.81   3   4   
     1) LeMasters, Hunter 12            2) Doak, Alex 12                  
     3) Scheidemantel, Swen 11          4) Dalrymple, Ryan 11             
  5 Gilmer County High School.  ‘A’                     3:48.02   2   2   
     1) Lowther, Josh 12                2) Marlett, Dustin 12             
     3) Morris, Markeem 10              4) Sparks, Tristan 11             
  6 Webster County High School  ‘A’                     3:49.27   3   1   
     1) Harris, Brettley SO             2) Given, Hunter SR               
     3) Muzny, David SR                 4) Stoots, Luther SR              
  7 Doddridge County HS  ‘A’                            3:49.63   3 
     1) Hinzman, Ashton 11              2) Moore, Caleb 12                
     3) Lively, Brandon 10              4) Muhly-Alexander, Dillon 12     
  8 North Marion  ‘A’                                   3:54.22   2 
     1) Cyphers, Levi SR                2) Merrifield, John JR            
     3) Burkett, Robert FR              4) Garrison, Jeffrey JR           
  9 Tucker County High School  ‘A’                      4:03.42   1 
     1) Mason, Mitchell JR              2) Nestor, Derek SR               
     3) McCallister, William SR         4) Kisamore, Daniel FR            
 10 Philip Barbour HS  ‘A’                              4:07.33   1 
     1) Branka, Derek                   2) Humphrey, Trevor               
     3) McGee, Bryce                    4) Furby, Trey                    
 11 St. Marys  ‘A’                                      4:22.48   1 
     1) White, Reed FR                  2) Carpenter, Derek JR            
     3) Taylor, Travis FR               4) Miller, Brendan FR             
 12 Grafton High School  ‘A’                            4:30.60   2 
     1) Watkins, Gavin JR               2) Rogers, Baylen JR              
     3) Randall, Braden FR              4) Skidmore, Brandon SO           
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: @ 8:23.54  2002        Williamstown, Williamstown                
                         Raper, Cox, Pickrell, Parsons                     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                8:41.29   10   
     1) Lockhart, Jason 12              2) Antill, Chandler 10            
     3) Folwell, Jack                   4) Fowler, Evan 12                
  2 Webster County High School  ‘A’                     8:51.26    8   
     1) Harris, Brettley SO             2) Given, Hunter SR               
     3) Hayes, Austin FR                4) Kessler, Aaron SR              
  3 East Fairmont High School  ‘A’                      8:58.64    6   
     1) Arnett, Drew SR                 2) DeVault, Jack SR               
     3) Vincent, Frederick JR           4) Hayes, Willam SR               
  4 Tucker County High School  ‘A’                      9:09.88    4   
     1) Anderson, Devon SO              2) Freeman, Christopher JR        
     3) McCallister, William SR         4) Nichols, Ian JR                
  5 Doddridge County HS  ‘A’                            9:15.26    2   
     1) Hinzman, Ashton 11              2) Moore, Caleb 12                
     3) Zorn, Matt 12                   4) Lively, Brandon 10             
  6 Wahama High School  ‘A’                             9:15.33    1   
     1) Hendricks, Michael JR           2) Howard, Anthony SO             
     3) Ohlinger, Johnnie SO            4) Kapp, Ian JR                   
  7 Gilmer County High School.  ‘A’                     9:25.45  
     1) Chapman, Zach 10                2) Marlett, Dustin 12             
     3) Morris, Markeem 10              4) Sparks, Tristan 11             
  8 North Marion  ‘A’                                   9:28.35  
     1) Myers, Alex JR                  2) Stalnaker, Richard FR          
     3) Burkett, Robert FR              4) Moore, Aaron JR                
  9 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          9:30.13  
     1) Dalrymple, Ryan 11              2) Cooper, Chase 9                
     3) Weekley, Daron 9                4) Scheidemantel, Swen 11         
 10 St. Marys  ‘A’                                      9:38.99  
     1) White, Reed FR                  2) Carpenter, Derek JR            
     3) Taylor, Travis FR               4) Miller, Brendan FR             
 11 Ritchie County HS  ‘A’                              9:42.63  
     1) Skidmore, Dylan 11              2) Cooper, Daniel 9               
     3) Deem, Hunter 9                  4) Hogue, Johnny 11               
 12 Philip Barbour HS  ‘A’                             10:15.97  
     1) Queen, Colby                    2) Furby, Trey                    
     3) Phillips, Andrew                4) Daugherty, Seth                
 13 Grafton High School  ‘A’                           11:02.28  
     1) Flohr, Ben FR                   2) Forester, Brandon SO           
     3) Rogers, Baylen JR               4) Watkins, Gavin JR              
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:00.24  1985        Gilmer(85) No. Marion (98), Gilmer(85) N.M
                         Shanessy, Fox, George, Bell/Hendershot, Kucish,Ten
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:03.93   4  10   
     1) Sparks, Tristan 11              2) Marlett, Dustin 12             
     3) Lowther, Josh 12                4) Aviles, Anthony 12             
  2 Webster County High School  ‘A’                     1:04.30   4   8   
     1) Cowger, Guy SR                  2) Collins, Joe SR                
     3) Taylor, Logan JR                4) Muzny, David SR                
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              1:04.69   3   6   
     1) Satterfield, Clayton 10         2) Hayes, Cruz 10                 
     3) Allender, Jayden 10             4) Garrett, Austin 9              
  4 Doddridge County HS  ‘A’                            1:05.63   4   4   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Cottrill, Zach 11              
     3) Blankenship, Michael 10         4) Muhly-Alexander, Dillon 12     
  5 North Marion  ‘A’                                   1:07.64   3   2   
     1) Cyphers, Levi SR                2) Wheeler, Justin FR             
     3) Elliott, Robert JR              4) Merrifield, John JR            
  6 Tucker County High School  ‘A’                      1:08.17   2   1   
     1) Mason, Marcus FR                2) Snyder, Tyler SR               
     3) Nestor, Derek SR                4) Blosser, Walker SO             
  7 St. Marys  ‘A’                                      1:08.32   2 
     1) Bleakley, Andrew SO             2) Wolfe, Cody FR                 
     3) Baker, Alex JR                  4) Johnson, Anthony FR            
  8 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:09.64   3 
     1) Peck, Josh 9                    2) Ice, Chistian 12               
     3) Ruble, Josh 11                  4) Highley, Jacob 11              
  9 Philip Barbour HS  ‘A’                              1:10.36   1 
     1) McGee, Bryce                    2) Mouser, Quentin                
     3) Phillips, Andrew                4) Robinson, Grant                
—Williamstown HS  ‘A’                                     DQ   1 
     1) Stansberry, Dylan               2) Raines, Austin 09              
     3) Schafer, Seth 09                4) Smith, Cody 11                 
 
Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: @  6-06  2000        Brandon Wiley, North Marion                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aviles, Anthony           12 Gilmer                 6-00.00   10   
  2 Stoots, Luther            SR Webster                5-10.00    8   
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge              5-10.00    6   
  4 Mouser, Quentin              Philip Barbour         5-08.00    4   
  5 Fetty, Dylan              SR St. Marys              5-08.00    2   
  6 Bernarde, Nathan          JR Grafton                5-06.00    1   
  7 Taylor, Logan             JR Webster                5-06.00  
  8 Nuzum, Jacob              FR East Fairmont          5-04.00  
  9 Nichols, Ian              JR Tucker                 5-04.00  
 10 Daugherty, Seth              Philip Barbour         5-04.00  
—Collins, Colby            SR North Marion                NH  
—Tillis, Justin            SR Wahama                      NH  
—Knotts, Wesley            SO Tucker                      NH  
—Hickman, Mitchell         12 Gilmer                      NH  
—Rogers, Baylen            JR Grafton                     NH  
—Frum, Kyle                 9 Tyler Consol.               NH  
—Pierce, Nolan             FR Wahama                      NH  
—Wolfe, Cody               FR St. Marys                   NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: @ 15-00  2000        Andy Fenton, Williamstown                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LeMasters, Hunter         12 Tyler Consol.         12-06.00   10   
  2 Hayes, Dyllon             10 Doddridge             12-00.00    8   
  3 Garrett, Austin            9 Ritchie Co.           12-00.00    6   
  4 Spencer, Ian              12 Doddridge             11-00.00    4   
  5 George, Dalton               Williamstown          11-00.00    2   
  6 Raines, Austin            09 Williamstown          10-00.00    1   
—Elliott, Robert           JR North Marion                NH  
—Miller, Dalton            SR Webster                     NH  
—Ruble, Josh               11 Tyler Consol.               NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: @ 21-06.25  4/20/2012   Brandon Franklin, Liberty Harrison       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cottrill, Zach            11 Doddridge             20-00.00   10   
  2 Fetty, Dylan              SR St. Marys             19-07.00    8   
  3 Creamer, Zain             SR South Harrison        18-11.00    6   
  4 Aviles, Anthony           12 Gilmer                18-04.25    4   
  5 Snyder, Tyler             SR Tucker                18-01.00    2   
  6 Marrero, Matt             JR Grafton               17-11.00    1   
  7 Branka, Derek                Philip Barbour        17-10.00  
  8 Goertler, Mitchell        12 Williamstown          17-08.00  
  9 Ortiz, Jacob              SR Wahama                17-07.50  
 10 Sage, Justin              12 Ritchie Co.           17-06.00  
 11 Mouser, Quentin              Philip Barbour        17-00.25  
 12 Baker, Alex               JR St. Marys             17-00.00  
 13 Golden, Dallas            SO South Harrison        16-10.00  
 14 Hart, Trace               12 Williamstown          16-07.25  
 15 Melchionna, Tachi         11 Tyler Consol.         16-06.00  
 16 Stoots, Luther            SR Webster               16-05.50  
 17 Flanigan, Louis           12 Doddridge             15-11.00  
 18 Coskun, Mert              11 Tyler Consol.         15-10.50  
 19 Cole, Isaac               SO Tucker                14-11.50  
 20 Hickman, Mitchell         12 Gilmer                14-07.25  
 21 Collins, Colby            SR North Marion          14-02.00  
 22 Metheny, Brett            JR East Fairmont         13-00.50  
 23 Grueser, Erik             JR Wahama                12-01.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: @ 53-04  2002        R.J. Coleman, Robert C. Byrd                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Evan               12 Williamstown          46-00.00   10   
  2 Ratliff, Reed             12 Gilmer                44-09.25    8   
  3 Britton, Isacc            11 Doddridge             44-05.00    6   
  4 Moscufo, Alec             SR North Marion          43-10.00    4   
  5 Raines, Logan             12 Williamstown          43-04.50    2   
  6 Stout, Nathan             09 Gilmer                43-04.00    1   
  7 Lipscomb, Marty           12 Doddridge             43-04.00  
  8 Highley, Jacob            11 Tyler Consol.         42-04.50  
  9 Coontz-Farris, Mike          Philip Barbour        41-11.00  
 10 Jemison, Jimmy            SR St. Marys             38-11.50  
 11 Adkins, Michael           SR Tucker                38-06.50  
 12 Casey, Drew               12 Tyler Consol.         36-07.50  
 13 Killingsworth, Zack       JR Wahama                36-03.00  
 14 Humphrey, Trevor             Philip Barbour        35-04.00  
 15 Bowman, John              SR East Fairmont         35-02.50  
 16 Powell, Brice             12 Ritchie Co.           32-00.50  
 17 Freeze, Lucas             SR Grafton               31-05.00  
 18 Hanlin, Cory              JR Tucker                31-02.50  
 19 Tyree, Andrew             SO Wahama                30-00.00  
 20 Baldwin, Nicholas         SR Lincoln               29-05.50  
 21 Cox, Jacob                FR St. Marys             29-00.00  
 22 Thorne, Phillip           SR Lincoln               28-02.00  
 23 Yoke, Owen                SR South Harrison        27-09.00  
 24 Loftis, Brandon           SO Webster               19-06.50  
 25 Cook, Thomas              SO Grafton               17-06.00  
—Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.                 ND  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: @ 173-04  2010        Mark Britton, Ritchie                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Britton, Isacc            11 Doddridge               152-07   10   
  2 Stout, Nathan             09 Gilmer                  141-09    8   
  3 Jemison, Jimmy            SR St. Marys               140-06    6   
  4 Lipscomb, Marty           12 Doddridge               120-05    4   
  5 Ashley, Hunter            09 Gilmer                  116-08    2   
  6 Smith, Evan               12 Williamstown            110-08    1   
  7 Killingsworth, Zack       JR Wahama                  109-01  
  8 Coontz-Farris, Mike          Philip Barbour          105-08  
  9 Casey, Drew               12 Tyler Consol.           105-07  
 10 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.             100-01  
 11 Cox, Jacob                FR St. Marys                99-00  
 12 Moscufo, Alec             SR North Marion             90-05  
 13 Adkins, Michael           SR Tucker                   90-04  
 14 Flanagan, Benjamin        JR Tucker                   89-03  
 15 Yoke, Owen                SR South Harrison           89-02  
 16 Thorne, Phillip           SR Lincoln                  88-11  
 17 McGuire, Joey                Philip Barbour           82-06  
 18 Baldwin, Nicholas         SR Lincoln                  81-01  
 19 Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.              75-02  
 20 Watkins, Michael          JR Grafton                  72-08  
 21 Hudnall, Preston          SR Wahama                   70-10  
 22 Collins, Colby            SR North Marion             70-06  
 23 Given, Logan              FR Webster                  49-06  
—Bowman, John              SR East Fairmont               ND  
—Helmick, Ryan             SR Grafton                     ND  
—Smith, Cody               11 Williamstown                ND  
—Earley, Jay               12 Tyler Consol.               ND  
 
                    Boys- Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ritchie County HS          101        2) Doddridge County HS        88   
    3) Williamstown HS             67        4) East Fairmont High School  58   
    5) Gilmer County High School.  50        6) Webster County High Schoo  41   
    7) Tyler Consolidated HS       36        8) Grafton High School        29   
    9) St. Marys                   25       10) Tucker County High School  19   
   11) Wahama High School          17       12) North Marion               16   
   13) South Harrison High School   6       14) Philip Barbour HS           5  

Track & Field 2013:  Cline Stansberry Invitational - Girls

image

2013 Cline Stansberry Invitational
April 19, 2013
Cline Stansberry Stadium
Girls Results

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 12.73  4/20/2012   Andrea Chidester, Williamstown              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chidester, Andrea         11 Williamstown             13.34q  4 
  2 Zuspan, Kelsey            SR Wahama                   13.41q  5 
  3 Licata, Nicole            SR East Fairmont            13.57q  3 
  4 Hammer, Brooklyn          11 Williamstown             13.57q  1 
  5 Angelucci, Marlee         FR North Marion             13.59q  2 
  6 Kyle, Kelsey                 Tucker                   14.17q  5 
  7 Kincaid, Jessica             Tucker                   14.30   4 
  8 Jones, Tanya              11 Ritchie Co.              14.43   2 
  9 Welch, Jessica            10 Gilmer                   14.47   3 
 10 Lloyd, Kelci              SR St. Marys                14.54   5 
 11 Gogan, Katelyn             9 Tyler Consol.            14.55   1 
 12 McCoy, Jasmine            SR Webster                  14.57   4 
 13 Layman, Hannah            JR Lincoln                  14.80   2 
 14 Myers, Kendra             JR South Harrison           14.90   4 
 15 Cerna, Alexis                Grafton                  14.95   1 
 16 Wildman, Halee            09 Gilmer                   14.95   2 
 17 White, Cheyanne           SO North Marion             15.14   3 
 18 Taylor, Kelsey            FR Wahama                   15.71   5 
 19 Burgreen, Hannah           9 Doddridge                15.92   2 
 20 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.              16.10   4 
 21 Gum, Brittany             SR Webster                  16.13   3 
 22 Mason, Samantha              Philip Barbour           16.69   2 
 23 Findley, Julianna            Philip Barbour           16.69   1 
 24 Silva, Renata             12 Doddridge                17.84   1 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 12.73  4/20/2012   Andrea Chidester, Williamstown              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chidester, Andrea         11 Williamstown             13.20   10   
  2 Zuspan, Kelsey            SR Wahama                   13.22    8   
  3 Licata, Nicole            SR East Fairmont            13.51    6   
  4 Angelucci, Marlee         FR North Marion             13.75    4   
  5 Hammer, Brooklyn          11 Williamstown             14.06    2   
  6 Kyle, Kelsey                 Tucker                   14.46    1   
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 26.44  1983        Peggie Reed, Gilmer                         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                27.47q  5 
  2 Conaway, Kaitlyn          SR North Marion             27.67q  4 
  3 Nuzum, Macey              FR East Fairmont            28.22q  2 
  4 Zuspan, Kelsey            SR Wahama                   28.23q  3 
  5 Angelucci, Marlee         FR North Marion             28.23q  2 
  6 Jones, Tanya              11 Ritchie Co.              28.91q  1 
  7 Kincaid, Jessica             Tucker                   29.40   4 
  8 Brown, Erin               SR Webster                  29.41   3 
  9 Welch, Jessica            10 Gilmer                   29.63   1 
 10 Edge, Talia               10 Williamstown             30.04   2 
 11 Ice, Jessica              FR South Harrison           30.16   1 
 12 Myers, Kendra             JR South Harrison           30.55   4 
 13 Gogan, Katelyn             9 Tyler Consol.            30.56   3 
 14 Wildman, Halee            09 Gilmer                   30.75   1 
 15 Nedrow, Kaylee            FR Tucker                   30.94   1 
 16 Boyd, Jacqueline             Philip Barbour           31.13   2 
 17 Doctor, Brittany          SO Lincoln                  32.22   3 
 18 Ralaeuo, Kyra                Lincoln                  32.23   4 
 19 Mason, Samantha              Philip Barbour           34.00   2 
 20 Fetty, Sara               JR St. Marys                34.72   3 
 21 Miller, McKenzie             Grafton                  35.20   2 
 22 Blankenship, Ashley       11 Doddridge                36.12   1 
—Tolliver, Karson          SO Wahama                      DQ   5 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 26.44  1983        Peggie Reed, Gilmer                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                26.67   10   
  2 Zuspan, Kelsey            SR Wahama                   27.21    8   
  3 Conaway, Kaitlyn          SR North Marion             27.24    6   
  4 Nuzum, Macey              FR East Fairmont            28.65    4   
  5 Jones, Tanya              11 Ritchie Co.              29.28    2   
  6 Angelucci, Marlee         FR North Marion             29.33    1   
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:00.44  2000        Chayna Johnson, Doddridge                 
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Licata, Nicole            SR East Fairmont          1:01.99   5  10   
  2 Gardner, Madelin          11 Williamstown           1:03.69   5   8   
  3 Hillberry, Alexis         JR North Marion           1:05.52   5   6   
  4 Mossor, Cami              11 Williamstown           1:06.74   5   4   
  5 Mann, Asia                12 Gilmer                 1:06.78   4   2   
  6 Brown, Erin               SR Webster                1:07.17   5   1   
  7 Zuspan, Kelsey            SR Wahama                 1:07.37   5 
  8 Kyle, Kelsey                 Tucker                 1:08.34   4 
  9 Strickler, Emily          JR St. Marys              1:08.85   4 
 10 Kyle, Gabrielle              Philip Barbour         1:09.40   4 
 11 Casteel, Hannah            9 Tyler Consol.          1:10.71   3 
 12 Ice, Jessica              FR South Harrison         1:10.75   3 
 13 Dunn, Maya                JR Tucker                 1:11.49   2 
 14 Taylor, Olivia            SO St. Marys              1:11.68   3 
 15 McCoy, Jasmine            SR Webster                1:11.68   4 
 16 Gregory, Lindsay          12 Gilmer                 1:12.59   3 
 17 Casuccio, Alexis          FR East Fairmont          1:13.25   2 
 18 Hammond, Taylor            9 Ritchie Co.            1:13.70   3 
 19 Florez, Megan             11 Tyler Consol.          1:13.72   2 
 20 Veltri, Miranda           FR North Marion           1:15.20   4 
 21 Randolph, Courtney         9 Doddridge              1:18.46   2 
 22 Robinson, Tiffany         10 Doddridge              1:20.64   1 
 23 Merrill, Cierra           FR South Harrison         1:20.76   2 
 24 Farling, Julia               Philip Barbour         1:22.20   1 
 25 Miller, McKenzie             Grafton                1:28.75   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 2:22.54  2002        Sherri Flohr, Grafton                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Harrison, Emma            SR North Marion           2:29.38   10   
  2 Stout, Samantha           JR Webster                2:33.29    8   
  3 Miller, Olivia               Tucker                 2:34.35    6   
  4 Mossor, Cami              11 Williamstown           2:36.27    4   
  5 Long, Marissa                Philip Barbour         2:37.38    2   
  6 Fletcher, Carly           11 Tyler Consol.          2:43.82    1   
  7 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            2:48.24  
  8 Mann, Asia                12 Gilmer                 2:49.44  
  9 Jones, Josie              SO North Marion           2:49.86  
 10 Smith, Haleigh            10 Tyler Consol.          2:50.29  
 11 Dib, Marley                  Philip Barbour         2:51.38  
 12 Gregory, Lindsay          12 Gilmer                 2:54.10  
 13 Cole, Lenae                  Tucker                 2:54.85  
 14 Hayhurst, Emily           SO Lincoln                2:55.33  
 15 Mace, Taylor              10 Ritchie Co.            2:58.50  
 16 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              3:02.40  
 17 Peters, Bunni             JR Wahama                 3:03.64  
 18 Dye, Kate                 FR South Harrison         3:05.58  
 19 Thompson, Kennedy         FR Wahama                 3:13.86  
 20 Tharp, Alyssa             FR Webster                3:14.52  
 21 Poe, Joyanna              FR East Fairmont          3:17.72  
 22 Flowers, Ciara            12 Williamstown           3:17.83  
 23 Rush, Katrina                Lincoln                3:44.25  

Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 5:11.96  4/19/2013   Margaret Drazba, St. Marys                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          SR St. Marys              5:11.96@  10   
  2 Harrison, Emma            SR North Marion           5:24.20    8   
  3 Stout, Samantha           JR Webster                5:31.98    6   
  4 Mossor, Cami              11 Williamstown           5:51.02    4   
  5 Ellison, Carley           12 Williamstown           5:52.67    2   
  6 Long, Marissa                Philip Barbour         5:54.46    1   
  7 Cassidy, Ashley              Tucker                 5:58.36  
  8 Mullenax, Madison            Tucker                 5:59.15  
  9 Mahoney, Katie               Philip Barbour         6:07.91  
 10 McCoy, Ryleigh            JR Webster                6:11.55  
 11 Latocha, Kailee           JR North Marion           6:15.74  
 12 Gorrell, Alex             SO St. Marys              6:16.91  
 13 Watson, Amber              9 Tyler Consol.          6:22.18  
 14 Herron, Jennifer          SO Lincoln                6:24.76  
 15 Benson, Katie             10 Gilmer                 6:27.92  
 16 Hayhurst, Emily           SO Lincoln                6:30.30  
 17 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              6:31.29  
 18 Cokeley, Becca            12 Ritchie Co.            6:38.10  
 19 Hammond, Taylor            9 Ritchie Co.            6:45.58  
 20 Bissell, Logan            FR Wahama                 6:51.75  
 21 Riffle, Mary Kate         SR South Harrison         6:58.01  
 22 Rice, Kelly               11 Tyler Consol.          7:06.17  
 23 Miller, Monica               Grafton                7:31.81  
 24 Casteel, Rachel           11 Doddridge              7:36.90  
 25 Ward, Darryan             SR South Harrison         8:19.35  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 11:15.45  4/19/2013   Margaret Drazba, St. Marys               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          SR St. Marys             11:15.45@  10   
  2 Harrison, Emma            SR North Marion          11:26.88    8   
  3 Cassidy, Ashley              Tucker                12:26.37    6   
  4 Villers, Allison             Philip Barbour        13:05.87    4   
  5 McCoy, Ryleigh            JR Webster               13:07.63    2   
  6 Watson, Amber              9 Tyler Consol.         13:07.78    1   
  7 Benson, Katie             10 Gilmer                13:23.91  
  8 Settle, Sarah             10 Williamstown          13:26.67  
  9 Herron, Jennifer          SO Lincoln               13:29.33  
 10 Fulks, Kaitlyn            11 Williamstown          13:39.24  
 11 Rice, Kelly               11 Tyler Consol.         15:00.59  
 12 Casteel, Rachel           11 Doddridge             15:28.66  
 13 Ingels, Destiny           FR Wahama                15:51.65  
 14 Ferguson, Michaela           Philip Barbour        16:02.01  
 15 Roth, Rachel              JR North Marion          16:23.55  
 16 Mace, Taylor              10 Ritchie Co.           16:30.05  
 17 Schroder, Maren           12 Ritchie Co.           17:08.14  
 18 Leggett, Tierra           10 Doddridge             17:21.97  
—Ambrose, Taylor           FR Tucker                      DQ  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: @ 15.79  4/20/2012   Sarah Ferguson, Doddridge                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                16.08q  4 
  2 Kerns, Jessie             12 Williamstown             16.68q  1 
  3 Gardner, Madelin          11 Williamstown             17.01q  3 
  4 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.            17.06q  2 
  5 Fisher, Mckenzi           SO North Marion             17.46q  1 
  6 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.            17.76q  4 
  7 Moore, Kylie                 Tucker                   17.86   4 
  8 Evans, Amber                 Tucker                   17.87   1 
  9 Haught, Madison           SO North Marion             18.24   3 
 10 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              18.32   2 
 11 Kelly, Celeste               Philip Barbour           18.76   2 
 12 Layman, Hannah            JR Lincoln                  18.84   3 
 13 Perrine, Joni             JR Webster                  18.99   3 
 14 Tate, Kelsey              FR Wahama                   19.19   3 
 15 Riffle, Tisha             10 Gilmer                   19.64   1 
 16 Murphy, Makenna           FR East Fairmont            20.03   4 
 17 Stewart, Kayla            10 Gilmer                   20.52   2 
 18 Hall, Amanda              11 Ritchie Co.              20.53   4 
 19 Peters, Bunni             JR Wahama                   22.09   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: @ 15.79  4/20/2012   Sarah Ferguson, Doddridge                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kerns, Jessie             12 Williamstown             16.55   10   
  2 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.            16.89    8   
  3 Gardner, Madelin          11 Williamstown             17.38    6   
  4 Fisher, Mckenzi           SO North Marion             17.66    4   
  5 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.            17.89    2   
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: @ 47.28  4/19/2013   D’Andra Swiger, Doddridge                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                47.28@  4  10   
  2 Gardner, Madelin          11 Williamstown             50.12   4   8   
  3 Brown, Erin               SR Webster                  50.74   4   6   
  4 Miller, Olivia               Tucker                   51.84   4   4   
  5 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.              52.10   3   2   
  6 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              53.01   3   1   
  7 Wable, Allison            12 Tyler Consol.            53.70   4 
  8 Moore, Kylie                 Tucker                   54.51   3 
  9 Haught, Madison           SO North Marion             54.80   3 
 10 Tolliver, Karson          SO Wahama                   55.52   3 
 11 Cyphers, Lauren           SO North Marion             55.63   2 
 12 Billeter, Katelyn         FR St. Marys                55.73   2 
 13 Huff, MacKenzee           09 Gilmer                   55.92   3 
 14 Hartsfield, Kaylee        10 Tyler Consol.            56.30   2 
 15 Kelly, Celeste               Philip Barbour           56.44   2 
 16 Snider, Jamie                Grafton                  56.45   2 
 17 Murphy, Makenna           FR East Fairmont            58.66   1 
 18 Tate, Kelsey              FR Wahama                   59.69   1 
 19 Stewart, Kayla            10 Gilmer                 1:00.08   1 
 20 Findley, Julianna            Philip Barbour         1:04.53   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 51.47  4/20/2012   Williamstown HS, Williamstown               
                       M GARDNER, K HAMMER, A CHIDESTER, A CHIDESTER     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 East Fairmont High School  ‘A’                        54.24   2  10   
     1) Merrill, Ashlie JR              2) Nuzum, Macey FR                
     3) Nicoletti, Nina SR              4) Licata, Nicole SR              
  2 North Marion  ‘A’                                     54.27   2   8   
     1) Hillberry, Alexis JR            2) Fisher, Mckenzi SO             
     3) Angelucci, Marlee FR            4) Conaway, Kaitlyn SR            
  3 Williamstown HS  ‘A’                                  55.26   2   6   
     1) Edge, Talia 10                  2) Hammer, Brooklyn 11            
     3) Amos, Erica 10                  4) Gardner, Madelin 11            
  4 Ritchie County HS  ‘A’                                55.38   2   4   
     1) Adams, Janessa 10               2) Davis, Amanda 12               
     3) Garrett, Mykayla 12             4) Jones, Tanya 11                
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                            55.91   2   2   
     1) Cline, Kerstyn 10               2) Keys, Brooke 10                
     3) Gogan, Katelyn 9                4) Casteel, Hillary 11            
  6 Gilmer County High School.  ‘A’                       57.39   2   1   
     1) Welch, Jessica 10               2) Wolfe, Bree 12                 
     3) Wildman, Halee 09               4) Riffle, Tisha 10               
  7 Tucker County High School  ‘A’                        57.80   1 
     1) Moore, Kylie                    2) Bowley, Scottie FR             
     3) Long, Mikayla FR                4) Siler, Miranda                 
  8 Lincoln High School  ‘A’                              58.03   1 
     1) Layman, Hannah JR               2) Doctor, Brittany SO            
     3) Halpenny, Courtney SO           4) Parsons, Breanna SO            
  9 Doddridge County HS  ‘A’                              58.42   1 
     1) Ingram, Justice 11              2) Randolph, Courtney 9           
     3) Burgreen, Hannah 9              4) Stephenson, Haley 9            
 10 Philip Barbour HS  ‘A’                                59.02   1 
     1) Boyd, Jacqueline                2) Dib, Marley                    
     3) Shriver, Nikki                  4) Kyle, Gabrielle                
 11 Grafton High School  ‘A’                            1:01.21   1 
     1) Cochran, Keleigh                2) Cerna, Alexis                  
     3) Barlow, Kristen                 4) Curry, Shanna                  
 12 Webster County High School  ‘A’                     1:05.80   1 
     1) Miller, Samantha JR             2) Martin, September FR           
     3) Gum, Brittany SR                4) Snyder, Annabell FR            
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:51.24  2000        Doddridge, Doddridge                      
                         Davis, Powell, Walker, Moran                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 North Marion  ‘A’                                   1:53.01   2  10   
     1) Hillberry, Alexis JR            2) Fisher, Mckenzi SO             
     3) Angelucci, Marlee FR            4) Conaway, Kaitlyn SR            
  2 Williamstown HS  ‘A’                                1:56.46   2   8   
     1) Hammer, Brooklyn 11             2) Edge, Talia 10                 
     3) Kerns, Jessie 12                4) Robinson, Allie 10             
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              1:56.52   2   6   
     1) Adams, Janessa 10               2) Davis, Amanda 12               
     3) Garrett, Mykayla 12             4) Jones, Tanya 11                
  4 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:57.47   2   4   
     1) Cline, Kerstyn 10               2) Fletcher, Carly 11             
     3) Gogan, Katelyn 9                4) Casteel, Hillary 11            
  5 East Fairmont High School  ‘A’                      1:57.87   2   2   
     1) Merrill, Ashlie JR              2) Nuzum, Macey FR                
     3) Busund, Kristin SR              4) Licata, Nicole SR              
  6 Tucker County High School  ‘A’                      1:58.80   2   1   
     1) Kincaid, Jessica                2) Kyle, Kelsey                   
     3) Miller, Caroline                4) Long, Mikayla FR               
  7 Gilmer County High School.  ‘A’                     2:01.39   1 
     1) Roberts, Hannah 11              2) Welch, Jessica 10              
     3) Wolfe, Bree 12                  4) Huff, MacKenzee 09             
  8 Lincoln High School  ‘A’                            2:05.68   1 
     1) Doctor, Brittany SO             2) Griffin, Emily JR              
     3) Hayhurst, Emily SO              4) Parsons, Breanna SO            
  9 Doddridge County HS  ‘A’                            2:07.30   1 
     1) Ingram, Justice 11              2) Randolph, Courtney 9           
     3) Burgreen, Hannah 9              4) Stephenson, Haley 9            
 10 Webster County High School  ‘A’                     2:16.53   1 
     1) Gum, Brittany SR                2) Miller, Samantha JR            
     3) Snyder, Annabell FR             4) Bean, Joy SO                   
 11 Philip Barbour HS  ‘A’                              2:20.38   1 
     1) Mason, Samantha                 2) Foster, Skylar                 
     3) Truman, Haley                   4) Findley, Julianna              
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 4:21.74  1997        Paden City, Paden City                    
                         Roberts, Dunham, Gatian, Sapp                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 North Marion  ‘A’                                   4:28.84   3  10   
     1) Hillberry, Alexis JR            2) Haught, Madison SO             
     3) Conaway, Kaitlyn SR             4) Harrison, Emma SR              
  2 Williamstown HS  ‘A’                                4:36.99   3   8   
     1) Flowers, Ciara 12               2) Robinson, Allie 10             
     3) Ellison, Carley 12              4) Mossor, Cami 11                
  3 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          4:40.79   3   6   
     1) Carpenter, Megan 11             2) Wable, Allison 12              
     3) Casteel, Hillary 11             4) Casteel, Hannah 9              
  4 Philip Barbour HS  ‘A’                              4:45.64   2   4   
     1) Dib, Marley                     2) Kyle, Gabrielle                
     3) Kelly, Celeste                  4) Mahoney, Katie                 
  5 Tucker County High School  ‘A’                      4:48.29   2   2   
     1) Kincaid, Jessica                2) Long, Mikayla FR               
     3) Reall, Madison FR               4) Nedrow, Kaylee FR              
  6 Gilmer County High School.  ‘A’                     4:49.56   2   1   
     1) Mann, Asia 12                   2) Jones, Jessica 12              
     3) Benson, Katie 10                4) Gregory, Lindsay 12            
  7 Webster County High School  ‘A’                     4:51.16   3 
     1) Brown, Erin SR                  2) Stout, Samantha JR             
     3) McCoy, Jasmine SR               4) Perrine, Joni JR               
  8 Lincoln High School  ‘A’                            4:55.04   2 
     1) Hayhurst, Emily SO              2) Parsons, Breanna SO            
     3) Doctor, Brittany SO             4) Griffin, Emily JR              
  9 East Fairmont High School  ‘A’                      5:03.44   1 
     1) Merrill, Ashlie JR              2) Casuccio, Alexis FR            
     3) Nicoletti, Nina SR              4) Ramage, Rachel JR              
 10 Ritchie County HS  ‘A’                              5:04.63   3 
     1) Vanoy, Olivia 10                2) Cokeley, Anna 11               
     3) Hammond, Taylor 9               4) Davis, Amanda 12               
 11 St. Marys  ‘A’                                      5:05.24   3 
     1) Taylor, Olivia SO               2) Billeter, Katelyn FR           
     3) Gorrell, Alex SO                4) Taylor, Laura FR               
 12 Doddridge County HS  ‘A’                            5:18.61   1 
     1) Randolph, Courtney 9            2) Randolph, Chelsey 9            
     3) McCullough, Samantha 12         4) Burgreen, Hannah 9             
 13 Grafton High School  ‘A’                            5:51.49   1 
     1) Saltis, Marissa                 2) Barlow, Kristen                
     3) Arnold, Kara                    4) Miller, Monica                 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: @ 10:07.26  2011        Morgantown, Morgantown                   
                          Vilasuso, Lynch, Pineault, Harshbarger            
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                               10:45.31   10   
     1) Flowers, Ciara 12               2) Robinson, Allie 10             
     3) Ellison, Carley 12              4) Mossor, Shealee                
  2 Ritchie County HS  ‘A’                             10:58.68    8   
     1) Cokeley, Anna 11                2) Cokeley, Becca 12              
     3) Davis, Amanda 12                4) Vanoy, Olivia 10               
  3 Philip Barbour HS  ‘A’                             11:00.33    6   
     1) Mahoney, Katie                  2) Long, Marissa                  
     3) Kyle, Gabrielle                 4) Dib, Marley                    
  4 Tyler Consolidated HS  ‘A’                         11:04.40    4   
     1) Carpenter, Megan 11             2) Wable, Allison 12              
     3) Fletcher, Carly 11              4) Smith, Haleigh 10              
  5 Tucker County High School  ‘A’                     11:17.33    2   
     1) Cassidy, Ashley                 2) Reall, Madison FR              
     3) Ambrose, Taylor FR              4) Mullenax, Madison              
  6 Gilmer County High School.  ‘A’                    11:23.98    1   
     1) Benson, Katie 10                2) Gregory, Lindsay 12            
     3) Mann, Asia 12                   4) Jones, Jessica 12              
  7 North Marion  ‘A’                                  11:24.81  
     1) Latocha, Kailee JR              2) Haught, Skylah SO              
     3) White, Brittany FR              4) Jones, Josie SO                
  8 St. Marys  ‘A’                                     11:48.65  
     1) Taylor, Olivia SO               2) Strickler, Emily JR            
     3) Billeter, Katelyn FR            4) Gorrell, Alex SO               
  9 South Harrison High School  ‘A’                    13:04.73  
     1) Riffle, Mary Kate SR            2) Merrill, Cierra FR             
     3) Ward, Darryan SR                4) Dye, Kate FR                   
 10 Grafton High School  ‘A’                           13:09.74  
     1) Saltis, Marissa                 2) Barlow, Kristen                
     3) Arnold, Kara                    4) Miller, Monica                 
 11 Wahama High School  ‘A’                            13:12.08  
     1) Bissell, Logan FR               2) Thompson, Kennedy FR           
     3) Peters, Bunni JR                4) Ingels, Destiny FR             
 12 Doddridge County HS  ‘A’                           14:36.57  
     1) Robinson, Tiffany 10            2) Casteel, Rachel 11             
     3) Leggett, Tierra 10              4) Blankenship, Ashley 11         
 
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:05.63  4/20/2012   Williamstown HS, Williamstown             
                         K HAMMER, M GARDNER, J KERNS, L POSTLEWAITE       
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tucker County High School  ‘A’                      1:11.54   3  10   
     1) Miller, Caroline                2) Miller, Olivia                 
     3) Moore, Kylie                    4) Evans, Amber                   
  2 North Marion  ‘A’                                   1:15.26   2   8   
     1) Haught, Madison SO              2) Cyphers, Lauren SO             
     3) Odell, Cassidy SO               4) Fisher, Mckenzi SO             
  3 Philip Barbour HS  ‘A’                              1:17.94   1   6   
     1) Boyd, Jacqueline                2) Kelly, Celeste                 
     3) Shriver, Nikki                  4) Findley, Julianna              
  4 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:19.43   1   4   
     1) Huff, MacKenzee 09              2) Riffle, Tisha 10               
     3) Marks, Autumn 09                4) Stewart, Kayla 10              
  5 Wahama High School  ‘A’                             1:24.58   1   2   
     1) Tolliver, Karson SO             2) Tate, Kelsey FR                
     3) Peters, Bunni JR                4) Taylor, Kelsey FR              
  6 Doddridge County HS  ‘A’                            1:28.45   2   1   
     1) Ingram, Justice 11              2) Stephenson, Haley 9            
     3) McCullough, Samantha 12         4) Blankenship, Ashley 11         
  7 St. Marys  ‘A’                                      1:28.62   2 
     1) Strickler, Emily JR             2) Billeter, Katelyn FR           
     3) Fetty, Sara JR                  4) Lloyd, Kelci SR                
—Tyler Consolidated HS  ‘A’                               DQ   3 
     1) Clegg, Makayla 12               2) Hartsfield, Kaylee 10          
     3) Wable, Allison 12               4) LeMasters, Haylea 12           
—Williamstown HS  ‘A’                                     DQ   3 
     1) Kerns, Jessie 12                2) Flowers, Ciara 12              
     3) Amos, Erica 10                  4) Ellison, Carley 12             
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: @  5-06  2008        Kendall McCaugherty, Bridgeport             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge              5-02.00   10   
  2 Steele, Megan             12 Williamstown           5-00.00    8   
  3 Miller, Olivia               Tucker                 4-10.00    4   
  3 Stephenson, Haley          9 Doddridge              4-10.00    4   
  3 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.          4-10.00    4   
  6 Shriver, Nikki               Philip Barbour         4-10.00    1   
  7 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.            4-08.00  
  8 Hidalgo, chelsea          SO North Marion           4-08.00  
  9 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            4-06.00  
  9 Carpenter, Megan          11 Tyler Consol.          4-06.00  
 11 Cochran, Keleigh             Grafton                4-04.00  
—Marks, Autumn             09 Gilmer                      NH  
—Howard, Kaylee            JR Wahama                      NH  
—Siler, Miranda               Tucker                      NH  
—Kingston, Allison         JR North Marion                NH  
—Tate, Kelsey              FR Wahama                      NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: @ 10-03  2008        Kelli Sealover, Ritchie                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.          8-00.00   10   
  2 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              8-00.00    8   
  3 Haught, Skylah            SO North Marion           7-00.00    6   
  4 Nalley, Alessa            12 Doddridge              7-00.00    4   
  5 Bantug, Caroline             Tyler Consol.          6-06.00    1.50
  5 Amos, Erica               10 Williamstown           6-06.00    1.50
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: @ 16-05.50  1986        Dawn Farley, Gilmer                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge             16-03.50   10   
  2 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.           15-03.50    8   
  3 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.         15-02.50    6   
  4 Ferguson, Sarah           11 Doddridge             14-11.25    4   
  5 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.         14-01.50    2   
  6 Kyle, Kelsey                 Tucker                13-07.50    1   
  7 Tolliver, Karson          SO Wahama                13-05.00  
  8 Hall, Amanda              11 Ritchie Co.           12-07.00  
  9 White, Cheyanne           SO North Marion          12-05.50  
 10 Curry, Shanna                Grafton               12-05.00  
 11 Casuccio, Alexis          FR East Fairmont         12-00.75  
 11 Riffle, Tisha             10 Gilmer                12-00.75  
 13 Siler, Miranda               Tucker                11-06.50  
 14 Veltri, Miranda           FR North Marion          11-02.00  
 15 Foster, Skylar               Philip Barbour        11-00.50  
 16 Jones, Lynaia             09 Gilmer                11-00.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: @ 39-00.50  2006        Kayla Todd, Doddridge                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Laura             FR St. Marys             32-07.50   10   
  2 Kachmarek, Aiyana            Tucker                31-00.50    8   
  3 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.           29-03.00    6   
  4 Amos, Lauren                 Williamstown          29-01.50    4   
  5 Carson, Christy           SR Lincoln               28-05.50    2   
  6 Phillips, Paige           10 Doddridge             28-03.00    1   
  7 Gordon, Larisa            12 Gilmer                27-08.00  
  8 Carpenter, Michaela       SR North Marion          27-07.50  
  8 Carpenter, Leah           11 Ritchie Co.           27-07.50  
 10 Keith, Kathern            09 Gilmer                27-04.00  
 11 Mullenax, Lydia           FR Tucker                26-11.50  
 12 Glaspell, Gabby            9 Doddridge             26-08.00  
 13 Gunter, Reilly            JR Lincoln               26-05.00  
 14 Dalrymple, Kara            9 Tyler Consol.         26-03.00  
 15 Fardig, Stina             SR St. Marys             26-00.50  
 16 Cunningham, Rylee         09 Williamstown          24-04.00  
 17 Lavender, Danielle        SO Wahama                23-03.00  
 18 Yeater, Breanna           10 Tyler Consol.         22-07.00  
 19 Odell, Cassidy            SO North Marion          21-05.00  
 20 Poling, Elizabeth            Philip Barbour        21-00.00  
 21 Murry, Christina          FR East Fairmont         20-05.00  
 22 Baldwin, Sarah               Grafton               15-02.00  
 23 Robinson, Destiny            Grafton               14-09.50  
 24 Cormack, Abby             FR East Fairmont         12-06.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: @ 122-04  2000        Lucinda Huffman, Ritchie                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillips, Paige           10 Doddridge               101-05   10   
  2 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.             100-08    8   
  3 Kachmarek, Aiyana            Tucker                   95-06    6   
  4 Cieslewski, Melissa       09 Williamstown             91-05    4   
  5 Glaspell, Gabby            9 Doddridge                89-11    2   
  6 Spencer, Lisa             10 Williamstown             87-04    1   
  7 Gordon, Larisa            12 Gilmer                   84-01  
  8 Carpenter, Michaela       SR North Marion             81-00  
  9 Carson, Christy           SR Lincoln                  80-05  
 10 Schlabowski, Megan        11 Tyler Consol.            80-01  
 11 Jochum, Laura             10 Tyler Consol.            79-07  
 12 Poling, Elizabeth            Philip Barbour           77-02  
 13 Mullenax, Lydia           FR Tucker                   69-06  
 14 Foster, Skylar               Philip Barbour           67-07  
 15 Keith, Kathern            09 Gilmer                   62-08  
 16 Bunner, Evelyn            11 Ritchie Co.              60-03  
 17 Lavender, Danielle        SO Wahama                   58-05  
 18 Fardig, Stina             SR St. Marys                57-11  
 19 Odell, Cassidy            SO North Marion             54-08  
 20 Murry, Christina          FR East Fairmont            49-08  
 21 Robinson, Destiny            Grafton                  48-02  
 22 Barnes, Johanna              Grafton                  43-04  
 23 Cormack, Abby             FR East Fairmont            37-06 


                    Girls - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Williamstown HS            108.50     2) North Marion               89   
    3) Doddridge County HS         74        4) Tyler Consolidated HS      51.50
    5) Tucker County High School   51        6) Ritchie County HS          45   
    7) East Fairmont High School   32        8) St. Marys                  30   
    9) Philip Barbour HS           24       10) Webster County High Schoo  23   
   11) Wahama High School          18       12) Gilmer County High School   9   
   13) Lincoln High School          2

Priscilla R. (Junkins) Schulte

The Gilmer Free Press

Priscilla R. (Junkins) Schulte

Age 88, of 17 Thorn Hill Road, Weston, West Virginia departed this life on April 19, 2013 at Stonewall Jackson Memorial Hospital following a brief illness.

She was born on a warm summers day on July 18, 1924 to the late William Francis Junkins and Margaret Ellen Buchanan Junkins.

On May 26, 1942 she married Matthew Clement Schulte who preceded her in death on July 12, 2000.

Priscilla R. (Junkins) Schulte was the last surviving member of her immediate family.

Mrs. Schulte was blessed with a large family and is survived by two daughters Cecelia Grogg and husband Truman of Weston, West Virginia and Joyce Cook of Keystone Heights, Florida, and four sons William Schulte and wife Patty of Green Cove Springs, Florida, Matthew Schulte and wife Jo of Florence, South Carolina, Victor Schulte of Hilliard, FLorida, and Christian Schulte of Tampa, Florida. Also surviving are many grandchildren, step-grandchildren, great-grandchildren, step great-grandchildren, great-great grandchildren, and step great-great grandchildren. Also surviving are several nieces and nephews.

In addition to her parents and husband she was preceded in death by two daughters Georgia Carlene Kenney and Sonja Saunders, and one son Harold Schulte, five brothers Lawrence, Lee, Dorsey, Frank, and Harold Junkins, and three sisters Tillie Orender, Edna Nicholson, and Dessie Junkins.

Mrs. Schulte was Catholic by faith and a member of the St. Clara Catholic Church in Doddridge County, West Virginia.

Priscilla was also a member of the Women of the Moose Lodge. Priscilla was a talented seamstress being able to do embroidery work and was a skilled quilt maker. In addition to her many skills Priscilla enjoyed reading books especially westerns. Priscilla greatest joy in life was her family especially her grandchildren, and it was a well-known fact that if you went to visit at her house you never left hungry.

Family and friends will be received at the Hardman-Paletti Funeral Home 730 North Main Avenue, Weston, West Virginia on Sunday, April 21, 2013 from 2-4 and 6-8 PM.

A prayer services will be held on Sunday night at 7:30 PM lead by Reverend J. Stephen Vallelonga.

Funeral services will be held on Monday, April 22, 2013 at 10:00 AM from Hardman-Paletti Funeral Home Chapel with Reverend J. Stephen Vallelonga officiating.

Interment will follow services in the Forest Lawn Memorial Gardens in Jane Lew.

Denzil Ray Newlon

The Gilmer Free Press

Denzil Ray Newlon

Age 73, of Pennsboro, WV, departed this life on, Tuesday, April, 16, 2013, in Lady Lake, FL.

Denzil was born February 17, 1940, in Lawford, WV, a son of the late Walter and Ola Chloe (Davis) Newlon.

He was retired after 26 years of service to General Motors in Lordstown, OH where he worked in salvage. He was veteran of the US Army serving as a tank driver from 1958-1961.

He was a member of the Emmanuel United Methodist Church of West Union, WV and greatly enjoyed gardening, riding 4-wheelers, hunting & fishing.

He is survived by his loving wife of 51 years, Ruby P. (Jewell) Newlon; children, Ryan Newlon, Lady Lake, FL and Teresa Byrne of Pennsboro, WV; brothers, Robert Newlon (Dorothy) Smithville, WV; Rev. Don Newlon (Irene), Ellenboro, WV; Denver O. “Smokey” Newlon (Patty), Belpre, OH, and sisters, Violet Cowan, Parkersburg, WV; Viola Bunner, Morgan City, LA; Clareth Haddox, Pullman, WV, and Cletha Bartlett (Gerald), Auburn, WV.

In addition to his parents, he was preceded in death by brother, Walter R. Newlon; sister in law, Dorothy Newlon; brother in laws, George Cowan, Bill Bunner, Daniel Haddox, along with 2 infant siblings.

Funeral services will be 1:00 PM, Monday, April 22, 2013, at the McCullough-Rogers Funeral Home, Pennsboro, WV with David McCauley and Glen Rader officiating.

Burial will follow in Mt. Harmony Masonic Cemetery, Pennsboro, WV.

Visitation will be from 5-8 PM on Sunday, at the funeral home.

Isabelle Lee (Hill) Frazier

The Gilmer Free Press

Isabelle Lee (Hill) Frazier

Age 88, of Vienna, WV, died Wednesday April 17, 2013.

She was born in Doddridge County, WV, a daughter of the late Alburn A. Hill and Wilma (Powell) Nelson.

She worked for Dr. Talavara, Jennite Company, and the City of Vienna.

She was a member of St. John United Methodist Church.

She was a former member of both the Parkersburg and Vienna Women’s Clubs.

She is survived by a special aunt Rebecca Maxine Holden Powell of Parkersburg.

In addition to her parents she was preceded in death by her step father Frank Nelson, husband Cofer Frazier, and daughter Sara Jane Emerick Thomas.

Services will be Saturday, Noon at Leavitt Funeral Home, Parkersburg with Reverend Danny McVey officiating.

Burial will be at Mt. Olivet Cemetery.

Visitation will be Friday 2-4 and 6-8 PM.

WVSSAC: WV High School Softball Rankings: April 16, 2013

The Gilmer Free Press

Class A

1. Wheeling Central (6) 14-3

2. Moorefield (3) 11-2

3. Buffalo 12-4

4. Sherman 14-4

5. East Hardy 12-3

6. Gilmer County 16-4

7. Valley Fayette 8-0

8. St. Marys 13-4

8. Bishop Donahue 10-7

10. Doddridge County 10-6

Others Receiving Votes: Man 11, Williamstown 5, Cameron 2, South Harrison 1.


Class AA

1. Herbert Hoover (2) 9-2

2. Ritchie County (3) 14-3

3. Scott (4) 15-5

4. Wayne 11-4

5. James Monroe 14-2

6. Petersburg 12-2

7. Roane County 15-0

8. Robert C. Byrd 8-5

9. East Fairmont 14-7

10. Lincoln 13-6

Others Receiving Votes: Sissonville 9, North Marion 7, Westside 3, Keyser 1, PikeView 1.


Class AAA

1. John Marshall (8) 21-3

2. Hurricane (1) 19-3

3. Lincoln County 19-5

4. Cabell Midland 16-4

5. Wheeling Park 14-3

6. Musselman 15-4

7. St. Albans 17-3

8. Morgantown 16-5

9. Ripley 12-3

10. Shady Spring 8-2

Others Receiving Votes: Point Pleasant 4, Hedgesville 3, South Charleston 1.

G-LtE™: State Bill on Fracking Has One Major Flaw

The Gilmer Free Press

Recently I took a deep breath and moved out of my comfort zone - I met with my representatives in the West Virginia Legislature.

I was motivated by the issue of protecting people - our homes and our health - and protecting groundwater and air from the highly toxic chemicals used in “fracking” for natural gas.

Did you know that when the mainline natural gas pipe exploded under Interstate 77 last December12 there was a fracking waste water injection well “right in the middle” of the disaster area, according to the state Department of Environmental Protection? There is another site within 400 feet of the Maranatha Church and another near the former Sissonville High School.

The Kanawha County Commission and our senators and delegates didn’t know this. Why the secrets?

Some background information: Most of us think of fracking as an issue in Doddridge County or Wetzel County, or in Pennsylvania, where landowners face an onslaught of heavy equipment destroying roads, creating slick mud in the winter and choking dust in the summer; a swarm of workers who may or may not know what they are doing; traffic accidents and fatalities; well pads near enough to homes to turn the quality of a family’s life upside down; incredible noise, fumes and light day and night.

Those who raise objections are fighting to be heard, since neighbors who sell surface access or own mineral rights, and a few local businesses and local government entities stand to gain a great deal of money. There are reasons that correct information is not reaching our Legislature.

This industrial catastrophe is a major concern for the Mountain Party and our executive committee has been working to understand why residents aren’t being protected from this onslaught.

Our Legislature is often dependent on information from whoever knocks on their doors and takes time to educate them. Will we let them only hear from industry lobbyists whose wealth depends on how well they pitch their propaganda?

So here is what we can do. There is a bill right now in the House Judiciary Committee that is a bundle of regulations - Senate Bill 243. It has a major flaw.

An amendment was added by industry lobbyists that creates a gag order for our doctors and makes it hard for emergency responders to get information if there is a spill or explosion.

It is an amendment to help Halliburton and hurt the people. It’s called the “Dirty Secrets” amendment, and it should be removed from SB 243.

Whether you live in Sissonville, Elkins or at ground zero in Doddridge County, please call your legislators and “educate them” for our safety.

Ask them to remove the “Dirty Secrets” amendment from SB 243. And then pay attention and see what your representatives do.

~~  Becky Park - Charleston ~~

WVSSAC: WV High School Softball Rankings: April 09, 2013

The Gilmer Free Press

Class A

1. Buffalo (6) 7-2

2. Wheeling Central (4) 8-1

3. Moorefield 7-2

4. Sherman 8-4

5. Gilmer County 12-2

6. East Hardy 7-2

7. Bishop Donahue 7-5

8. Valley Fayette 6-0

9. Doddridge County 6-4

10. St. Marys 7-2

10. Wirt County 8-7

Others Receiving Votes: South Harrison 10, Fayetteville 4, Man 3, Cameron 1, Magnolia 1

 


Class AA

1. Herbert Hoover (6) 7-1

2. Ritchie County (4) 11-1

3. Wayne 6-3

4. James Monroe 7-1

5. Petersburg 6-1

5. Robert C. Byrd 4-4

7. East Fairmont 12-4

8. Roane County 10-0

9. Scott 7-4

10. Sissonville 8-4

Others Receiving Votes: Nicholas County 14, Bridgeport 10, Chapmanville 8, Lincoln 8, Keyser 5, Independence 2, Liberty Harrison 1, Wyoming East 1

 

Class AAA

1. John Marshall (7) 11-3

2. Cabell Midland (2) 7-1

3. Lincoln County 10-5

4. St. Albans 13-1

5. Hurricane (1) 11-2

6. Wheeling Park 11-2

7. Musselman 10-2

8. Shady Spring 6-1

9. Morgantown 9-5

10. Ripley 9-2

Others Receiving Votes: Hedgesville 7, Jefferson 6, South Charleston 5, Greenbrier East 3, Logan 2, Buckhannon-Upshur 1

Track & Field 2013:  Bronze Shoe Duel - 04.09.2013 - Girls

image

2013 Bronze Shoe Duel - April 09, 2013
Ritchie County High School - Girls

 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                13.17   2   5   
  2 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.              13.76   2   3   
  3 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.              15.62   2   1   
  4 McCullough, Samantha      12 Doddridge                15.67   2 
  5 Burgreen, Hannah           9 Doddridge                15.87   2 
  6 Nalley, Alessa            12 Doddridge               x17.09   2 
  7 Blankenship, Ashley       11 Doddridge               x17.27   1 
  8 Bumgarner, Shaylyn         9 Ritchie Co.              17.57   1 
  9 Silva, Renata             12 Doddridge               x17.88   1 
 10 Webber, Kierstan           9 Ritchie Co.             x20.78   1 
—Jones, Tanya              11 Ritchie Co.                 FS   2 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                27.12   2   5   
  2 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.              28.26   2   3   
  3 Jones, Tanya              11 Ritchie Co.              28.62   2   1   
  4 Randolph, Courtney         9 Doddridge                33.16   2 
  5 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.              33.39   2 
  6 Bumgarner, Shaylyn         9 Ritchie Co.             x38.13   1 
  7 Webber, Kierstan           9 Ritchie Co.             x45.16   1 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge              1:05.50    5   
  2 Davis, Amanda             12 Ritchie Co.            1:08.99    3   
  3 Bryson, Jessie             9 Ritchie Co.            1:10.53    1   
  4 Heflin, Mariah            11 Doddridge              1:22.27  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            2:48.75    5   
  2 Hammond, Taylor            9 Ritchie Co.            2:51.64    3   
  3 Stephenson, Haley          9 Doddridge              2:54.32    1   
  4 Robinson, Tiffany         10 Doddridge              3:31.73  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            6:31.71    5   
  2 Hammond, Taylor            9 Ritchie Co.            6:38.97    3   
  3 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              6:48.85    1   
  4 Casteel, Rachel           11 Doddridge              7:30.07  
  5 Leggett, Tierra           10 Doddridge              8:48.63  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Davis, Amanda             12 Ritchie Co.           14:28.50    5   
  2 Randolph, Chelsey          9 Doddridge             14:35.62    3   
  3 Mace, Taylor              10 Ritchie Co.           16:15.74    1   
  4 Casteel, Rachel           11 Doddridge             16:59.34  
  5 Leggett, Tierra           10 Doddridge             18:54.37  
  6 Schroder, Maren           12 Ritchie Co.           19:16.18  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                16.61    5   
  2 Ingram, Justice           11 Doddridge                17.74    3   
  3 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              17.94    1   
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                51.88    5   
  2 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.              52.97    3   
  3 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              54.42    1   
  4 McCullough, Samantha      12 Doddridge              1:07.98  
  5 Blankenship, Ashley       11 Doddridge              1:13.26  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                                55.69    5   
     1) Hall, Amanda 11                 2) Garrett, Mykayla 12            
     3) Smith, Brittany 11              4) Jones, Tanya 11                
  2 Doddridge County HS  ‘A’                              57.17  
     1) Ingram, Justice 11              2) Randolph, Courtney 9           
     3) Burgreen, Hannah 9              4) Ferguson, Sarah 11             
 
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              2:03.33    5   
     1) Bryson, Jessie 9                2) Jones, Tanya 11                
     3) Adams, Janessa 10               4) Smith, Brittany 11             
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            2:24.40  
     1) McCullough, Samantha 12         2) Nalley, Alessa 12              
     3) Blankenship, Ashley 11          4) Burgreen, Hannah 9             
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              5:04.06    5   
     1) Cokeley, Anna 11                2) Davis, Amanda 12               
     3) Hammond, Taylor 9               4) Vanoy, Olivia 10               
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            6:01.69  
     1) McCullough, Samantha 12         2) Heflin, Mariah 11              
     3) Robinson, Tiffany 10            4) Burgreen, Hannah 9             
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                             12:45.76    5   
     1) Davis, Amanda 12                2) Hammond, Taylor 9              
     3) Mace, Taylor 10                 4) Vanoy, Olivia 10               
  2 Doddridge County HS  ‘A’                           14:28.42  
     1) Heflin, Mariah 11               2) Casteel, Rachel 11             
     3) Leggett, Tierra 10              4) Robinson, Tiffany 10           
 
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Doddridge County HS  ‘A’                            1:11.55    5   
     1) Ingram, Justice 11              2) Swiger, D’Andra 12             
     3) Stephenson, Haley 9             4) Ferguson, Sarah 11             
  2 Ritchie County HS  ‘A’                              1:18.79  
     1) Bryson, Jessie 9                2) Cokeley, Anna 11               
     3) Hall, Amanda 11                 4) Adams, Janessa 10              
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stephenson, Haley          9 Doddridge              5-00.00    5   
  2 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.            5-00.00    3   
  3 Randolph, Courtney         9 Doddridge              4-06.00    1   
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              8-00.00    5   
  2 Ingram, Justice           11 Doddridge              6-06.00    3   
  3 Nalley, Alessa            12 Doddridge              6-00.00    1   

 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.           17-01.50    5   
  2 Stephenson, Haley          9 Doddridge             14-03.00    3   
  3 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.           13-05.00    1   
  4 Hall, Amanda              11 Ritchie Co.           12-10.50  
—Randolph, Courtney         9 Doddridge                   ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.           31-02.00    5   
  2 Phillips, Paige           10 Doddridge             29-01.00    3   
  3 Glaspell, Gabby            9 Doddridge             27-03.00    1   
  4 Carenter, Leah            11 Ritchie Co.           26-05.50  
  5 Siders, Jessica           11 Doddridge             25-03.00  
  6 Bunner, Evelyn            11 Ritchie Co.           24-10.00  
  7 Moore, Morgan             10 Ritchie Co.          x23-06.00  
  8 Silva, Renata             12 Doddridge            x19-01.00  
  9 Lamp, Samantha            11 Ritchie Co.          x18-07.50  
 10 Ortiz, Valerie            10 Ritchie Co.          x17-00.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.             106-01    5   
  2 Phillips, Paige           10 Doddridge             95-04.50    3   
  3 Glaspell, Gabby            9 Doddridge                93-02    1   
  4 Moore, Morgan             10 Ritchie Co.           79-06.50  
  5 Bunner, Evelyn            11 Ritchie Co.              74-08  
  6 Carenter, Leah            11 Ritchie Co.          x60-07.50  
  7 Siders, Jessica           11 Doddridge                51-09  
  8 Lamp, Samantha            11 Ritchie Co.          x51-07.50  
  9 Silva, Renata             12 Doddridge               x49-01  
—Ortiz, Valerie            10 Ritchie Co.                 ND  

 
                    Girls - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ritchie County HS           78        2) Doddridge County HS        64   


                 Combined - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ritchie County HS          162        2) Doddridge County HS       112

Track & Field 2013:  Bronze Shoe Duel - 04.09.2013 - Boys

image

2013 Bronze Shoe Duel - April 09, 2013
Ritchie County High School - Boys

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cottrill, Zach            11 Doddridge                11.70   2   5   
  2 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              11.80   2   3   
  3 Ford, Wyatt               10 Doddridge                12.28   2   1   
  4 Blemmings, Don            12 Doddridge                12.29   2 
  5 Bonnell, Jeffrey          12 Doddridge               x12.37   2 
  6 Underwood, Dillon          9 Doddridge               x12.41   2 
  7 Sandy, Jarrod             11 Doddridge               x12.50   1 
  8 Nestor, Brian             10 Doddridge               x12.54   1 
  9 Flanigan, Louis           12 Doddridge               x12.82   1 
 10 Goff, Wyatt                9 Ritchie Co.              12.88   1 
 11 Rhodes, Anthony            9 Ritchie Co.              13.15   1 
 12 Strickland, Austin         9 Ritchie Co.             x13.75   1 
—Sage, Justin              12 Ritchie Co.                 FS   2 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              24.05   2   5   
  2 Jarvis, Chris             12 Doddridge                24.58   2   3   
  3 Smith, Jordan              9 Ritchie Co.              24.66   2   1   
  4 Blemmings, Don            12 Doddridge                25.23   2 
  5 Sandy, Jarrod             11 Doddridge                26.68   1 
  6 Rhodes, Anthony            9 Ritchie Co.              26.97   1 
  7 Flanigan, Aaron           11 Doddridge               x27.72   1 
  8 Goff, Wyatt                9 Ritchie Co.             x28.97   2 
  9 Wolfe, Dakota              9 Ritchie Co.             x29.93   1 
 10 Jones, Dustin             10 Doddridge               x30.71   1 
 11 Criss, Billy              12 Doddridge               x31.08   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.              55.52   2   5   
  2 Smith, Jordan              9 Ritchie Co.              56.04   2   3   
  3 Hinzman, Ashton           11 Doddridge                57.43   2   1   
  4 Thaxton, Caleb            12 Doddridge              1:01.59   1 
  5 Stout, Brandon            11 Doddridge              1:02.32   2 
  6 McKroskey, Tristan        10 Doddridge             x1:02.87   2 
  7 Rought, Austin            12 Doddridge             x1:03.06   2 
  8 Ferguson, Caleb           11 Doddridge             x1:03.46   1 
  9 Cottrille, Andy           12 Ritchie Co.            1:05.27   1 
 10 Criss, Billy              12 Doddridge             x1:05.51   1 
 11 Wolfe, Dakota              9 Ritchie Co.           x1:05.91   1 
 12 Jones, Dustin             10 Doddridge             x1:09.77   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.            2:10.49    5   
  2 Moore, Caleb              12 Doddridge              2:13.62    3   
  3 Skidmore, Dylan           11 Ritchie Co.            2:14.99    1   
  4 Ferguson, Caleb           11 Doddridge              2:31.13  
  5 Cottrille, Andy           12 Ritchie Co.            2:37.23  
  6 Criss, Billy              12 Doddridge              2:48.17  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            4:37.63    5   
  2 Moore, Caleb              12 Doddridge              4:47.97    3   
  3 Zorn, Matt                12 Doddridge              5:00.22    1   
  4 Lively, Brandon           10 Doddridge              5:26.85  
  5 Deem, Hunter               9 Ritchie Co.            5:36.96  
  6 Leggett, Bradley          11 Ritchie Co.            5:44.39  
  7 Lloyd, Andrew              9 Doddridge             x6:06.98  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.           10:29.26    5   
  2 Zorn, Matt                12 Doddridge             10:49.79    3   
  3 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.           11:10.70    1   
  4 Lively, Brandon           10 Doddridge             11:25.52  
  5 Deem, Hunter               9 Ritchie Co.           11:55.19  
  6 Lloyd, Andrew              9 Doddridge             13:36.69  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              16.81    5   
  2 Hayes, Cruz               10 Ritchie Co.              19.07    3   
  3 Devericks, Garrett         9 Doddridge                20.05    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              42.69    5   
  2 Satterfield, Clayton      10 Ritchie Co.              48.38    3   
  3 Goff, Wyatt                9 Ritchie Co.              49.69    1   
  4 Davis, Dalton             11 Doddridge                51.16  
  5 Blankenship, Michael      10 Doddridge                51.66  
  6 Devericks, Garrett         9 Doddridge                51.68  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                                46.20    5   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Sage, Justin 12                
     3) Garrett, Austin 9               4) Jones, Devon 12                
  2 Doddridge County HS  ‘A’                              46.68  
     1) Jarvis, Chris 12                2) Hayes, Dyllon 10               
     3) Blemmings, Don 12               4) Cottrill, Zach 11              
  3 Doddridge County HS  ‘B’                             x49.94  
     1) Ford, Wyatt 10                  2) Flanigan, Louis 12             
     3) Sandy, Jarrod 11                4) Underwood, Dillon 9            
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              1:36.59    5   
     1) Satterfield, Clayton 10         2) Sage, Justin 12                
     3) Garrett, Austin 9               4) Jones, Devon 12                
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            1:38.16  
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Jarvis, Chris 12               
     3) Blemmings, Don 12               4) Bonnell, Jeffrey 12            
  3 Doddridge County HS  ‘B’                           x1:45.92  
     1) Nestor, Brian 10                2) Sandy, Jarrod 11               
     3) McKroskey, Tristan 10           4) Rought, Austin 12              
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              3:42.22    5   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Skidmore, Dylan 11             
     3) Hogue, Johnny 11                4) Hilvers, Jessie 12             
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            4:00.06  
     1) Hinzman, Ashton 11              2) Moore, Caleb 12                
     3) Lively, Brandon 10              4) Jarvis, Chris 12               
  3 Doddridge County HS  ‘C’                           x4:11.47  
     1) Ferguson, Caleb 11              2) Nestor, Brian 10               
     3) Thaxton, Caleb 12               4) Zorn, Matt 12                  
  4 Doddridge County HS  ‘B’                           x4:17.36  
     1) Blankenship, Michael 10         2) McKroskey, Tristan 10          
     3) Rought, Austin 12               4) Spencer, Ian 12                
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              8:55.12    5   
     1) Skidmore, Dylan 11              2) Hogue, Johnny 11               
     3) Cooper, Daniel 9                4) Hilvers, Jessie 12             
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            9:12.68  
     1) Moore, Caleb 12                 2) Hinzman, Ashton 11             
     3) Lively, Brandon 10              4) Zorn, Matt 12                  
  3 Doddridge County HS  ‘B’                           x9:57.91  
     1) Ferguson, Caleb 11              2) Stout, Brandon 11              
     3) Thaxton, Caleb 12               4) Spencer, Ian 12                
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ritchie County HS  ‘A’                              1:06.76    5   
     1) Goff, Wyatt 9                   2) Hayes, Cruz 10                 
     3) Garrett, Austin 9               4) Allender, Jayden 10            
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            1:11.11  
     1) Bonnell, Jeffrey 12             2) Spencer, Ian 12                
     3) Devericks, Garrett 9            4) Hayes, Dyllon 10               
  3 Doddridge County HS  ‘B’                           x1:14.17  
     1) Blankenship, Michael 10         2) Davis, Dalton 11               
     3) Thaxton, Caleb 12               4) Rought, Austin 12              
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cottrill, Zach            11 Doddridge              6-02.00    5   
  2 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.            6-00.00    3   
  3 Bonnell, Jeffrey          12 Doddridge              5-00.00    1   
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayes, Dyllon             10 Doddridge             13-00.00    5   
  2 Spencer, Ian              12 Doddridge             10-06.00    2   
  2 Garrett, Austin            9 Ritchie Co.           10-06.00    2   
  4 Myer, Scotty              11 Doddridge             10-06.00  
  5 Blankenship, Michael      10 Doddridge             x9-00.00  
  6 Flanigan, Aaron           11 Doddridge             x8-00.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cottrill, Zach            11 Doddridge             19-07.00    5   
  2 Sage, Justin              12 Ritchie Co.           19-03.25    3   
  3 McKroskey, Tristan        10 Doddridge             17-01.00    1   
  4 Flanigan, Aaron           11 Doddridge             16-09.00  
—Flanigan, Louis           12 Doddridge                   ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lipscomb, Marty           12 Doddridge             41-11.50    5   
  2 Britton, Isacc            11 Doddridge             40-05.00    3   
  3 Siders, Devron            12 Doddridge             38-00.50    1   
  4 Underwood, John           12 Doddridge            x36-01.00  
  5 Powell, Brice             12 Ritchie Co.           32-02.50  
  6 Ford, Wyatt               10 Doddridge            x31-09.00  
  7 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.           31-08.50  
  8 Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.           29-01.00  
  9 Odle, Thomas               9 Doddridge            x25-06.00  

 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Britton, Isacc            11 Doddridge               160-02    5   
  2 Lipscomb, Marty           12 Doddridge               122-09    3   
  3 Underwood, John           12 Doddridge               114-07    1   
  4 Siders, Devron            12 Doddridge              x113-02  
  5 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.           95-06.50  
  6 Powell, Brice             12 Ritchie Co.              82-04  
  7 Odle, Thomas               9 Doddridge               x71-03  
  8 Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.           66-00.50  
 

                    Boys - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ritchie County HS           84        2) Doddridge County HS        58   

                 Combined - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ritchie County HS          162        2) Doddridge County HS       112

GSC Attends Higher Education Day

The West Virginia Higher Education Policy Commission (WVHEPC) sponsors Higher Education Day every year during the legislative session. The annual event is designed to salute West Virginia’s higher education institutions and to inform students, policymakers, and the public about post-secondary educational opportunities in West Virginia. Higher Education Day 2013 was hosted by Dr. Paul Hill, Chancellor of the West Virginia Higher Education Policy Commission; Mr. James Skidmore, Chancellor of the West Virginia Council for Community and Technical College Education; and Mr. Ben Exley, IV, Executive Director of the West Virginia Independent Colleges and Universities Inc.

West Virginia’s Higher Education Day 2013 was held at the State Capitol in Charleston on Thursday, March 21st. Representatives from more than thirty of the state’s colleges and universities set up displays in the upper rotunda of the West Virginia State Capitol Building promoting their institutions. Faculty, staff, students, and administrators from each institution manned their booths by handing out information, talking with the public, and visiting with members of the West Virginia Legislature.

The display for Glenville State College included a promotional literature explaining GSC programs and fields of study that are available as well as photographs of the campus. GSC faculty and staff attending the event were: GSC President Dr. Peter Barr, Executive Assistant to the President and Hidden Promise Scholar Program Director Teresa Sterns, GSC Hidden Promise Scholar Program Coordinators Whitney Stalnaker and Stacy Adkins, and GSC Director of Alumni Affairs and Special Assistant to the President Debbie Nagy.

The Gilmer Free Press
GSC Hidden Promise Scholars met with West Virginia Governor Earl Ray Tomblin
and First Lady Joanne Jaeger Tomblin during Higher Education Day.
(L-R): Gabriella Brown, GSC Hidden Promise Scholar Coordinator Whitney Stalnaker, Allegra Davis,
GSC Hidden Promise Scholar Coordinator Stacy Adkins, Ethan Epling, First Lady Joanne Jeager Tomblin,
Scott Ashley, Governor Earl Ray Tomblin, Dillon Hovorka, Ashley Lambey, Tyler Fourtney, Autumn Harkins, and Jacob Yocum.


Glenville Sate College was also represented by nine GSC Hidden Promise Scholars:

•  Freshman Business Administration major Scott Ashley of Clendenin (Roane County)

•  Junior Education major Gabriella Brown of Arnoldsburg (Calhoun County)

•  Freshman Education major Allegra Davis of Salem (Doddridge County)

•  Junior Natural Resource Management major Ethan Epling of Spencer (Roane County)

•  Freshman History/Political Science major Tyler Fortney of Elkins (Randolph County)

•  Sophomore Education major Autumn Harkins of Grantsville (Calhoun County)

•  Freshman Education major Dillon Hovorka of Marlinton (Pocahontas County)

•  Freshman General Studies major Ashley Lambey of Clay (Clay County)

•  Freshman Education major Jacob Yocum of Elkins (Randolph County)


The students met Governor Earl Ray Tomblin and had their picture taken with him. They were also acknowledged during the session of the West Virginia House of Delegates by House Majority Leader Brent Boggs (D-Braxton County) of the 34th district.

Approximately one-hundred and fifty West Virginia GEAR UP high school students were also in attendance with displays highlighting a variety of initiatives and events held over the past year to assist students in planning, applying, and paying for education and training beyond high school.

Governor Earl Ray Tomblin presented Hill, Skidmore, Exley, and the college and university presidents with a proclamation declaring March 21, 2013 as Higher Education Day. Similar ceremonies were held in the state’s House Chamber and the Senate Chamber.

Track & Field 2013:  Knights Boggs Invitational - 04.05.2013 - Boys

image

2013 Boggs Invitational - April 05, 2013
Knights Boggs Invitational - Boys
TCHS

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
        Meet: ! 11.00              Jeff Lemasters, Magnolia                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            11.50q  5 
  2 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                11.93q  3 
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge                11.94q  3 
  4 Pavalock, Alex            10 Roane Co.                12.00q  4 
  5 Hart, Trace               12 Williamstown             12.06q  1 
  6 Ruble, Josh               11 Tyler Consol.            12.10q  5 
  7 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown             12.15   1 
  8 Sage, Justin              12 Ritchie Co.              12.23   4 
  9 Jarvis, Chris             12 Doddridge                12.25   4 
 10 Hoskins, Jarric           12 Williamstown             12.33   2 
 11 Bidwell, Drew                Paden City High          12.36   1 
 12 Hayes, Dyllon             10 Doddridge                12.36   2 
 13 Highley, Jacob            11 Tyler Consol.            12.38   3 
 14 Bailey, Chris             JR Oak Glen                 12.41   2 
 15 Flowers, Clayton          SR Oak Glen                 12.46   5 
 16 Pyles, Charles               Paden City High          12.73   1 
 17 Reed, Jeremy              SO Lincoln                  12.80   3 
 18 Chansawang, Chayanan         Paden City High          13.09   5 
 19 Strickland, Austin         9 Ritchie Co.              14.11   5 
 20 Wolfe, Dakota              9 Ritchie Co.              14.41   4 
 21 Springer, Zachary         SR Oak Glen                 14.62   3 
 22 Gutierrez, Manny          FR St. Marys                14.64   1 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: ! 11.00              Jeff Lemasters, Magnolia                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            11.56   10   
  2 Pavalock, Alex            10 Roane Co.                11.89    8   
  3 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                11.95    6   
  4 Cottrill, Zach            11 Doddridge                12.05    4   
  5 Hart, Trace               12 Williamstown             12.13    2   
  6 Ruble, Josh               11 Tyler Consol.            12.38    1   
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
        Meet: ! 22.70              Jeff Lemasters, Magnolia                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            23.39q  5 
  2 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              24.24q  4 
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge                24.63q  3 
  4 Campbell, David           JR Oak Glen                 24.66q  5 
  5 Pavalock, Alex            10 Roane Co.                24.78q  4 
  6 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                25.00q  2 
  7 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown             25.04   2 
  8 Jarvis, Chris             12 Doddridge                25.16   3 
  9 Swiger, Micah             SO Oak Glen                 25.17   5 
 10 Seibel, Ty                JR Lincoln                  25.25   1 
 11 Satterfield, Clayton      10 Ritchie Co.              25.47   5 
 12 Reed, Jeremy              SO Lincoln                  25.50   5 
 13 Underwood, Dillon          9 Doddridge                25.67   1 
 14 Meadows, Scottie          11 Roane Co.                25.71   3 
 15 Pyles, Charles               Paden City High          26.01   3 
 16 Holloway, Randy           SR Oak Glen                 26.27   1 
 17 Scheidemantel, Swen       11 Tyler Consol.            26.38   2 
 18 Mossor, Kohen             12 Williamstown             26.49   4 
 19 Carpenter, Derek          JR St. Marys                26.88   3 
 20 Coskun, Mert              11 Tyler Consol.            27.09   2 
 21 Chansawang, Chayanan         Paden City High          27.54   1 
 22 Kuhn, Logan                  Hundred                  27.85   5 
 23 Fisher, Johnathan         SR Lincoln                  28.58   4 
 24 Strickland, Austin         9 Ritchie Co.              29.87   2 
 25 Gutierrez, Manny          FR St. Marys                30.63   2 
 26 Geho, Ethan                  Hundred                  32.75   3 
 27 Hornbeck, Isaac              Hundred                  33.10   4 
—Johnson, Anthony          FR St. Marys                   FS   4 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: ! 22.70              Jeff Lemasters, Magnolia                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Doak, Alex                12 Tyler Consol.            23.61   10   
  2 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              23.76    8   
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge                24.18    6   
  4 Campbell, David           JR Oak Glen                 24.60    4   
  5 Pavalock, Alex            10 Roane Co.                24.90    2   
  6 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                25.47    1   
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
        Meet: ! 50.43  2008        Eads, Bridgeport                            
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fisher, Troy              10 Roane Co.                52.65   5  10   
  2 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.              53.65   5   8   
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge                54.23   5   6   
  4 Weltner, Joshua           SR Oak Glen                 54.34   5   4   
  5 Reynolds, Dylan           11 Tyler Consol.            54.34   4   2   
  6 Lockhart, Jason           12 Williamstown             55.39   5   1   
  7 Cain, Kennedy                Paden City High          56.49   4 
  8 Seibel, Ty                JR Lincoln                  56.69   5 
  9 Cottrill, Caleb           SR St. Marys                58.53   4 
 10 Beck, Michael             09 Williamstown             58.60   4 
 11 Kiger, Tyler                 Paden City High          58.75   3 
 12 O’Donahue, Decklin        10 Williamstown             59.01   3 
 13 McGary, Bryan             SO Lincoln                  59.44   4 
 14 Mynes, Zachary            FR Oak Glen                 59.47   4 
 15 Frum, Kyle                 9 Tyler Consol.            59.48   3 
 16 Carpenter, Derek          JR St. Marys              1:01.17   3 
 17 Stutler, Kyle             JR Lincoln                1:02.78   3 
 18 Rought, Austin            12 Doddridge              1:03.23   2 
 19 Nestor, Brian                Doddridge              1:03.77   2 
 20 Hitt, Bradly              FR Oak Glen               1:05.35   3 
 21 Wolfe, Dakota              9 Ritchie Co.            1:07.42   2 
 22 Moran, Jordan             SO Trinity                1:09.40   1 
 23 Gorby, Scott               9 Tyler Consol.          1:09.44   2 
 24 Cottrille, Andy           12 Ritchie Co.            1:10.07   2 
 25 Moore, Logan                 Hundred                1:21.98   1 
 26 Geho, Ethan                  Hundred                1:22.17   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: ! 1:58.59  2003        Ryan Jobes, Williamstown                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fowler, Evan              12 Williamstown           2:05.65   10   
  2 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.            2:05.82    8   
  3 Fisher, Troy              10 Roane Co.              2:07.17    6   
  4 Whitehair, Jordan         SR St. Marys              2:08.81    4   
  5 Tropeck, Cody             JR Oak Glen               2:09.39    2   
  6 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            2:09.94    1   
  7 Hinzman, Ashton           11 Doddridge              2:16.77  
  8 Williams, Marshall        11 Williamstown           2:18.46  
  9 Skidmore, Dylan           11 Ritchie Co.            2:18.68  
 10 Folwell, Jack             12 Williamstown           2:18.82  
 11 Smith, Brock              JR Oak Glen               2:20.27  
 12 Moore, Holden                Hundred                2:21.42  
 13 Barnhart, T                  St. Marys              2:22.06  
 14 McGary, Bryan             SO Lincoln                2:25.08  
 15 Ferguson, Caleb           11 Doddridge              2:25.27  
 16 Stout, Brandon            11 Doddridge              2:26.98  
 17 Frum, Kyle                 9 Tyler Consol.          2:28.01  
 18 Goellner, Jack            SO Trinity                2:29.33  
 19 Taylor, Travis            FR St. Marys              2:30.28  
 20 McGaffic, Myka            SR Oak Glen               2:32.12  
 21 Pena, Marcus              10 Roane Co.              2:34.80  
 22 Fisher, Johnathan         SR Lincoln                2:35.00  
 23 Heasley, Zachary             Paden City High        2:36.65  
 24 Moran, Jordan             SO Trinity                2:41.82  
 25 McGary, Andrew            JR Lincoln                2:43.24  
 26 Miller, Brett              9 Roane Co.              2:56.75  
 27 Greathouse, Matthew          Paden City High        3:14.53  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
        Meet: ! 4:34.77  2002        Adam Raper, Williamstown                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Whitehair, Jordan         SR St. Marys              4:41.30   10   
  2 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            4:45.65    8   
  3 Moore, Caleb              12 Doddridge              4:59.58    6   
  4 Antill, Chandler          10 Williamstown           5:03.42    4   
  5 Zorn, Matt                12 Doddridge              5:04.48    2   
  6 Gorby, Tanner             FR Oak Glen               5:12.07    1   
  7 Oliver, Eric              SR Oak Glen               5:12.41  
  8 Malcomb, Ethan            SR Oak Glen               5:12.78  
  9 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.            5:14.27  
 10 Cottrill, Caleb           SR St. Marys              5:16.23  
 11 Hutchins, Kelton          09 Williamstown           5:18.40  
 12 Hall, Austin              10 Williamstown           5:19.44  
 13 Stutler, Kyle             JR Lincoln                5:20.76  
 14 Dalrymple, Ryan           11 Tyler Consol.          5:21.38  
 15 Skidmore, Dylan           11 Ritchie Co.            5:22.07  
 16 Shirey, Caleb              9 Roane Co.              5:31.07  
 17 Earl, Josh                SO Trinity                5:36.55  
 18 Goellner, Jack            SO Trinity                5:38.88  
 19 Butler, Richard           FR St. Marys              5:44.85  
 20 Pena, Marcus              10 Roane Co.              5:51.01  
 21 Miller, Brett              9 Roane Co.              5:54.24  
 22 Greathouse, Matthew          Paden City High        7:09.87  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
        Meet: ! 9:58.43  4/5/2012    Alec Hinerman, Magnolia                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.           10:01.90   10   
  2 Whitehair, Jordan         SR St. Marys             10:11.58    8   
  3 Moore, Caleb              12 Doddridge             10:21.05    6   
  4 Zorn, Matt                12 Doddridge             10:42.22    4   
  5 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.           11:16.26    2   
  6 Hutchins, Kelton          09 Williamstown          11:21.84    1   
  7 Hall, Austin              10 Williamstown          11:24.44  
  8 Shirey, Caleb              9 Roane Co.             11:29.57  
  9 Dalrymple, Ryan           11 Tyler Consol.         11:35.72  
 10 Deem, Hunter               9 Ritchie Co.           11:42.01  
 11 Polen, Devin              JR Oak Glen              11:58.18  
 12 Pinkerton-Lamp, Skylar    JR Oak Glen              12:00.31  
 13 Stansberry, Dylan            Williamstown          12:01.09  
 14 Haddox, J                    St. Marys             12:06.77  
 15 Earl, Josh                SO Trinity               12:32.30  
 16 Waggoner, William         SO Oak Glen              13:21.41  
 17 Hung, Hsuan                  Paden City High       13:34.72  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: ! 14.20              Rusty Frye, River                           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Plaugher, Daniel          12 Doddridge                15.98q  3 
  2 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge                16.37q  2 
  3 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              17.28q  1 
  4 Lee, Tyler                12 Roane Co.                17.32q  3 
  5 Seibel, Ty                JR Lincoln                  17.55q  3 
  6 Fetty, Dylan              SR St. Marys                17.95q  1 
  7 LeMasters, Hunter         12 Tyler Consol.            18.14   2 
  8 Burnham, Christopher      JR Oak Glen                 18.23   1 
  9 Mack, Kyle                SR Oak Glen                 18.88   1 
 10 Price, Deven                 Paden City High          19.00   3 
 11 Hayes, Cruz               10 Ritchie Co.              19.79   2 
 12 Raines, Austin            09 Williamstown             20.16   2 
 13 Devericks, Garrett         9 Doddridge                20.74   3 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: ! 14.20              Rusty Frye, River                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Plaugher, Daniel          12 Doddridge                15.65   10   
  2 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge                15.80    8   
  3 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              16.91    6   
  4 Lee, Tyler                12 Roane Co.                16.98    4   
  5 Fetty, Dylan              SR St. Marys                17.67    2   
  6 Seibel, Ty                JR Lincoln                  17.72    1   
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
        Meet: ! 40.00              Rusty Frye, River                           
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Plaugher, Daniel          12 Doddridge                40.94   4  10   
  2 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              42.98   3   8   
  3 Fetty, Dylan              SR St. Marys                43.22   4   6   
  4 LeMasters, Hunter         12 Tyler Consol.            43.30   4   4   
  5 Seibel, Ty                JR Lincoln                  44.28   4   2   
  6 Satterfield, Clayton      10 Ritchie Co.              44.53   4   1   
  7 Mack, Kyle                SR Oak Glen                 44.96   3 
  8 Johnson, Anthony          FR St. Marys                45.90   4 
  9 Burnham, Christopher      JR Oak Glen                 46.46   3 
 10 Cooper, Chase              9 Tyler Consol.            48.17   3 
 11 Price, Deven                 Paden City High          48.40   2 
 12 Peck, Josh                 9 Tyler Consol.            48.98   2 
 13 Goff, Wyatt                9 Ritchie Co.              49.99   2 
 14 Underwood, Dillon          9 Doddridge                50.22   2 
 15 Devericks, Garrett         9 Doddridge                52.20   2 
 16 Carroll, Logan               Paden City High          57.25   1 
 17 Kuhn, Logan                  Hundred                  58.32   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: ! 44.80              , Magnolia                                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                  45.55   2  10   
     1) Hart, Trace 12                  2) Hoskins, Jarric 12             
     3) Zlatkind, Mathew 10             4) Goertler, Mitchell 12          
  2 Tyler Consolidated HS  ‘A’                            46.14   2   8   
     1) Ruble, Josh 11                  2) Highley, Jacob 11              
     3) Ice, Chistian 12                4) Doak, Alex 12                  
  3 Ritchie County HS  ‘A’                                46.36   2   6   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Sage, Justin 12                
     3) Garrett, Austin 9               4) Jones, Devon 12                
  4 Oak Glen High School Bears  ‘A’                       46.37   2   4   
     1) Swiger, Micah SO                2) Bailey, Chris JR               
     3) Flowers, Clayton SR             4) Weltner, Joshua SR             
  5 Roane County HS  ‘A’                                  46.81   2   2   
     1) Raines, Kyle 12                 2) McGinnis, Steven 10            
     3) Meadows, Scottie 11             4) Fisher, Troy 10                
  6 Paden City High School  ‘A’                           47.90   1   1   
     1) Pyles, Charles                  2) Cain, Kennedy                  
     3) Cross, Brandon                  4) Bidwell, Drew                  
  7 Doddridge County HS  ‘A’                              48.00   1 
     1) Ford, Wyatt 10                  2) Blemmings, Don 12              
     3) Sandy, Jarrod 11                4) Bonnell, Jeffrey 12            
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: ! 1:33.52  2004        , Linsly                                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roane County HS  ‘A’                                1:35.54   2  10   
     1) Pavalock, Alex 10               2) Raines, Kyle 12                
     3) Fisher, Troy 10                 4) McGinnis, Steven 10            
  2 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:36.64   2   8   
     1) Ice, Chistian 12                2) Reynolds, Dylan 11             
     3) Scheidemantel, Swen 11          4) Doak, Alex 12                  
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              1:37.06   2   6   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Sage, Justin 12                
     3) Hilvers, Jessie 12              4) Jones, Devon 12                
  4 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     1:38.98   2   4   
     1) Burnham, Christopher JR         2) Bailey, Chris JR               
     3) Holloway, Randy SR              4) Campbell, David JR             
  5 Paden City High School  ‘A’                         1:41.02   1   2   
     1) Cross, Brandon                  2) Cain, Kennedy                  
     3) Heasley, Zachary                4) Bidwell, Drew                  
  6 Doddridge County HS  ‘A’                            1:41.99   2   1   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Underwood, Dillon 9            
     3) Jarvis, Chris 12                4) Bonnell, Jeffrey 12            
  7 Williamstown HS  ‘A’                                1:43.11   1 
     1) Root, Brandon 11                2) Mossor, Kohen 12               
     3) Beck, Michael 09                4) West, Riley                    
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: ! 3:33.00  2005        , Tyler                                   
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                3:43.12   2  10   
     1) Lockhart, Jason 12              2) Hoskins, Jarric 12             
     3) Fowler, Evan 12                 4) Goertler, Mitchell 12          
  2 Ritchie County HS  ‘A’                              3:44.78   2   8   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Hilvers, Jessie 12             
     3) Hogue, Johnny 11                4) Jones, Devon 12                
  3 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     3:55.57   2   6   
     1) Campbell, David JR              2) Burnham, Christopher JR        
     3) Smith, Brock JR                 4) Tropeck, Cody JR               
  4 Doddridge County HS  ‘A’                            4:04.15   2   4   
     1) Hinzman, Ashton 11              2) Blemmings, Don 12              
     3) Rought, Austin 12               4) Jarvis, Chris 12               
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          4:06.20   2   2   
     1) Frum, Kyle 9                    2) Scheidemantel, Swen 11         
     3) Cooper, Chase 9                 4) Reynolds, Dylan 11             
  6 Paden City High School  ‘A’                         4:15.40   1   1   
     1) Bidwell, Drew                   2) Heasley, Zachary               
     3) Kiger, Tyler                    4) Carroll, Logan                 
  7 Roane County HS  ‘A’                                4:23.06   1 
     1) Cornwell, Austin 11             2) Hall, Derrick 9                
     3) Ochoa, Thomas 12                4) Ludle, Uriah 9                 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: ! 8:34.26  2003        River, River                              
                         McGuire,Werkau,Amos,Whitlatch                     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                8:46.12   10   
     1) Folwell, Jack 12                2) Fowler, Evan 12                
     3) Lockhart, Jason 12              4) Williams, Marshall 11          
  2 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     8:55.97    8   
     1) Tropeck, Cody JR                2) Malcomb, Ethan SR              
     3) Oliver, Eric SR                 4) Smith, Brock JR                
  3 Doddridge County HS  ‘A’                            9:14.07    6   
     1) Hinzman, Ashton 11              2) Zorn, Matt 12                  
     3) Thaxton, Caleb 12               4) Stout, Brandon 11              
  4 St. Marys  ‘A’                                      9:19.80    4   
     1) Cottrill, Caleb SR              2) Barnhart, T                    
     3) Taylor, Travis FR               4) Carpenter, Derek JR            
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          9:34.85    2   
     1) Peck, Josh 9                    2) Reynolds, Dylan 11             
     3) Cooper, Chase 9                 4) Dalrymple, Ryan 11             
  6 Roane County HS  ‘A’                                9:46.44    1   
     1) Pena, Marcus 10                 2) Hardman, Grant 11              
     3) Shirey, Caleb 9                 4) Bates, Ryan 10                 
  7 Ritchie County HS  ‘A’                              9:48.04  
     1) Skidmore, Dylan 11              2) Smith, Jordan 9                
     3) Cottrille, Andy 12              4) Cooper, Daniel 9               
  8 Hundred High School  ‘A’                           11:28.50  
     1) Kuhn, Logan                     2) Moore, Holden                  
     3) Moore, Logan                    4) King, Andrew                   
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
        Meet: ! 59.50              , Bellaire                                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roane County HS  ‘A’                                1:03.24   3  10   
     1) Nichols, JC 12                  2) Raines, Kyle 12                
     3) Bates, Ryan 10                  4) Lee, Tyler 12                  
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            1:03.68   3   8   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Muhly-Alexander, Dillon 12     
     3) Bonnell, Jeffrey 12             4) Plaugher, Daniel 12            
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              1:05.13   2   6   
     1) Satterfield, Clayton 10         2) Hayes, Cruz 10                 
     3) Garrett, Austin 9               4) Allender, Jayden 10            
  4 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:05.74   2   4   
     1) Ruble, Josh 11                  2) Highley, Jacob 11              
     3) Ice, Chistian 12                4) LeMasters, Hunter 12           
  5 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     1:06.21   3   2   
     1) Flowers, Clayton SR             2) Gorby, Tanner FR               
     3) Weltner, Joshua SR              4) Mack, Kyle SR                  
  6 Paden City High School  ‘A’                         1:11.80   1   1   
     1) Cain, Kennedy                   2) Carroll, Logan                 
     3) Cross, Brandon                  4) Price, Deven                   
  7 Williamstown HS  ‘A’                                1:17.41   2 
     1) Schafer, Seth 09                2) Raines, Austin 09              
     3) Beck, Michael 09                4) Smith, Cody 11                 
  8 Hundred High School  ‘A’                            1:22.42   1 
     1) Kuhn, Logan                     2) Hornbeck, Isaac                
     3) Moore, Holden                   4) Geho, Ethan                    
 
Boys High Jump
=======================================================================
        Meet: !  6-06  2002        Eric Belancic-WCC, Wheeling Central         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge              6-02.00   10   
  2 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.            6-00.00    8   
  3 Fetty, Dylan              SR St. Marys              5-08.00    6   
  4 Cottrill, Zach            11 Doddridge             J5-08.00    4   
  5 Rhodes, Josiah             9 Roane Co.             J5-08.00    2   
  6 Hardman, Grant            11 Roane Co.              5-06.00    1   
  7 Frum, Kyle                 9 Tyler Consol.          5-02.00  
  8 Moore, Holden                Hundred                4-10.00  
  8 Hitt, Bradly              FR Oak Glen               4-10.00  
 10 Meadows, Scottie          11 Roane Co.              4-08.00  
—Coskun, Mert              11 Tyler Consol.               NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
        Meet: ! 14-07  4/5/2012    Daniel Scott, Wheeling Central              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LeMasters, Hunter         12 Tyler Consol.         13-00.00   10   
  2 Raines, Kyle              12 Roane Co.             12-06.00    8   
  3 Goertler, Mitchell        12 Williamstown         J12-06.00    6   
  4 Hayes, Dyllon             10 Doddridge            J12-06.00    4   
  5 Spencer, Ian              12 Doddridge             11-06.00    2   
  6 Garrett, Austin            9 Ritchie Co.          J11-06.00    1   
  7 Pell, Caleb               10 Roane Co.             11-00.00  
  8 Myer, Scotty              11 Doddridge             10-06.00  
  9 Ruble, Josh               11 Tyler Consol.          9-06.00  
 10 Raines, Austin            09 Williamstown           9-00.00  

 
Boys Long Jump
=======================================================================
        Meet: ! 21-09  2008        Eads, Bridgeport                            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge             21-04.00   10   
  2 Weltner, Joshua           SR Oak Glen              21-01.00    8   
  3 Fetty, Dylan              SR St. Marys             20-10.50    6   
  4 Swiger, Micah             SO Oak Glen              19-06.50    4   
  5 Goertler, Mitchell        12 Williamstown          19-00.00    2   
  6 Pavalock, Alex            10 Roane Co.             18-11.00    1   
  7 Sage, Justin              12 Ritchie Co.           18-10.00  
  8 Coskun, Mert              11 Tyler Consol.         18-00.50  
  9 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown          17-07.50  
 10 Flanigan, Louis           12 Doddridge             17-04.00  
 11 Hitt, Bradly              FR Oak Glen              16-08.00  
 12 McKroskey, Tristan        10 Doddridge             16-07.00  
 13 Taylor, Travis            FR St. Marys             15-08.50  
 14 Fisher, Johnathan         SR Lincoln               15-07.00  
 15 Schafer, Seth             09 Williamstown          15-04.00  
 16 King, Andrew                 Hundred               14-00.50  
 17 Cooper, Chase              9 Tyler Consol.         10-10.00  
 18 Moore, Logan                 Hundred                9-01.00  
—Melchionna, Tachi         11 Tyler Consol.               ND  
—Beck, Michael             09 Williamstown                ND  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
        Meet: ! 64-08  2009        Duke, River                                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Evan               12 Williamstown          48-06.00   10   
  2 Highley, Jacob            11 Tyler Consol.         44-10.50    8   
  3 Raines, Logan             12 Williamstown          43-00.50    6   
  4 Lipscomb, Marty           12 Doddridge             42-07.00    4   
  5 meadows, nicholas         12 Williamstown          40-04.00    2   
  6 Britton, Isacc            11 Doddridge             40-03.00    1   
  7 Jemison, Jimmy            SR St. Marys             39-02.00  
  8 Staley, Zackery           SR Oak Glen              39-00.00  
  9 Siders, Devron            12 Doddridge             38-09.50  
 10 Cross, Brandon               Paden City High       38-02.00  
 11 Starcher, Caleb           12 Roane Co.             35-11.00  
 12 Stivason, Jeffrey         SR Oak Glen              35-10.00  
 13 Casey, Drew               12 Tyler Consol.         35-07.00  
 14 Anderson, Nick            11 Tyler Consol.         33-10.00  
 15 Lee, Taylor                  Roane Co.             33-09.00  
 16 Lawson, Samuel            12 Roane Co.             32-11.50  
 17 Cox, Jacob                FR St. Marys             31-02.00  
 18 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.           31-01.00  
 19 Geho, Ethan                  Hundred               30-11.00  
 20 Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.           30-01.50  
 21 Berish, Saul              SO St. Marys             30-01.00  
 22 Thorne, Phillip           SR Lincoln               29-00.00  
 23 Gatain, Dakota               Paden City High       28-07.50  
 24 Cornell, Justin           FR Oak Glen              27-06.50  
 25 Thomas, Denton               Paden City High       25-08.50  
 26 Hornbeck, Isaac              Hundred               23-06.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
        Meet: ! 163-05.50  2010        Britton, Ritchie                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Britton, Isacc            11 Doddridge            142-10.50   10   
  2 Jemison, Jimmy            SR St. Marys               139-06    8   
  3 Staley, Zackery           SR Oak Glen                134-09    6   
  4 Smith, Evan               12 Williamstown         129-01.50    4   
  5 Stivason, Jeffrey         SR Oak Glen                114-06    2   
  6 Smith, Cody               11 Williamstown            113-03    1   
  7 Underwood, John              Doddridge               110-08  
  8 Lipscomb, Marty           12 Doddridge               105-05  
  9 Boggs, Caleb               9 Roane Co.               105-00  
 10 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.          104-02.50  
 11 Casey, Drew               12 Tyler Consol.            98-06  
 12 Starcher, Caleb           12 Roane Co.                97-03  
 13 Pyles, Charles               Paden City High       95-04.50  
 14 Staley, Chance            SO Oak Glen                 93-08  
 15 Earley, Jay               12 Tyler Consol.            93-07  
 16 Raines, Logan             12 Williamstown          92-09.50  
 17 Cox, Jacob                FR St. Marys                73-10  
 18 Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.           73-05.50  
 19 Geho, Ethan                  Hundred               72-07.50  
 20 Zills, Zach               10 Tyler Consol.            72-06  
 21 Thomas, Denton               Paden City High          71-06  
 22 Lawson, Samuel            12 Roane Co.                71-02  
 23 Thorne, Phillip           SR Lincoln               70-07.50  
 24 Hornbeck, Isaac              Hundred                  64-06  
 25 Gatain, Dakota               Paden City High          56-03  
 26 Berish, Saul              SO St. Marys                50-10                                      
 
                    Boys - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Doddridge County HS        126        2) Ritchie County HS          95   
    3) Williamstown HS             79        4) ROANE COUNTY HS            72   
    5) Tyler Consolidated HS       69        6) Oak Glen High School Bear  55   
    7) St. Marys                   54        8) Paden City High School      5   
    9) Lincoln High School          3                                           

Track & Field 2013:  Knights Boggs Invitational - 04.05.2013 - Girls

image

2013 Boggs Invitational - April 05, 2013
Knights Boggs Invitational - Girls
TCHS

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
        Meet: ! 12.72  2005        Thompson, Weir                              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Burch, Alexis             12 Oak Glen                 13.31q  5 
  2 Cunningham, Madison       SR Lincoln                  13.69q  4 
  3 Konchesky, Peyton         JR Trinity                  14.21q  1 
  4 Chappell, Natelie         09 Oak Glen                 14.28q  3 
  5 Casteel, Hillary          11 Tyler Consol.            14.39q  3 
  6 Lloyd, Kelci              SR St. Marys                14.42q  2 
  7 Hardman, Hannah           09 Roane                    14.44   4 
  8 Boggs, Elizabeth          11 Roane                    14.46   3 
  9 Sampson, Savannah         FR Lincoln                  14.51   1 
 10 Jones, McKenzie           09 Oak Glen                 14.52   1 
 11 Gogan, Katelyn             9 Tyler Consol.            14.53   4 
 12 Hudnall, Caity            09 Roane                    14.65   5 
 13 Hizer, Kayla                 Paden City High          14.67   2 
 14 Layman, Hannah            JR Lincoln                  14.67   2 
 15 Roberts, Hannah            9 Tyler Consol.            15.16   2 
 16 Kenney, Sophie            FR Trinity                  15.47   1 
 17 McCullough, Samantha      12 Doddridge                15.60   4 
 18 Fetty, Sara               JR St. Marys                15.60   4 
 19 Smith, Brittany           11 Ritchie Co.              15.66   5 
 20 Wise, Jordan              SR St. Marys                15.98   3 
 21 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.              16.16   5 
 22 Mayo, Kristi                 Williamstown             16.31   5 
 23 Tallarito, Natasha           Paden City High          16.77   2 
 24 Nalley, Alessa            12 Doddridge                16.85   1 
 25 Staud, Claire             JR Trinity                  16.92   3 
 26 Silva, Renata             12 Doddridge                18.71   2 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: ! 12.72  2005        Thompson, Weir                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Burch, Alexis             12 Oak Glen                 13.50   10   
  2 Cunningham, Madison       SR Lincoln                  13.78    8   
  3 Konchesky, Peyton         JR Trinity                  14.21    6   
  4 Chappell, Natelie         09 Oak Glen                 14.33    4   
  5 Casteel, Hillary          11 Tyler Consol.            14.37    2   
  6 Lloyd, Kelci              SR St. Marys                14.48    1   
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
        Meet: ! 26.87  4/5/2012    Andrea Chidester, 149                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Burch, Alexis             12 Oak Glen                 27.53q  5 
  2 Collins, Megan            12 Oak Glen                 28.28q  2 
  3 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                28.66q  1 
  4 Cunningham, Madison       SR Lincoln                  28.92q  3 
  5 Cline, Kerstyn            10 Tyler Consol.            29.17q  5 
  6 Gardner, Madelin          11 Williamstown             29.23q  4 
  7 Gogan, Katelyn             9 Tyler Consol.            29.76   1 
  8 Lloyd, Kelci              SR St. Marys                29.87   1 
  9 Casteel, Hillary          11 Tyler Consol.            30.08   4 
 10 Hizer, Kayla                 Paden City High          30.37   2 
 11 Parsons, Breanna          SO Lincoln                  30.90   1 
 12 Starcher, Destinee        12 Roane                    31.00   2 
 13 Fisher, Renee             10 Roane                    31.14   4 
 14 Bryson, Jessie             9 Ritchie Co.              31.31   4 
 15 Kinkade, Olivia           FR Trinity                  31.86   2 
 16 Umstead, Meliah              Hundred                  31.89   2 
 17 Hicks, Ashley             11 Roane                    32.06   5 
 18 Kenney, Sophie            FR Trinity                  32.37   4 
 19 Rouleau, Kyra             FR Lincoln                  33.06   5 
 20 Wise, Jordan              SR St. Marys                33.08   3 
 21 Smith, Brittany           11 Ritchie Co.              33.10   5 
 22 Banfield, Jessica            Williamstown             33.35   3 
 23 Burgreen, Hannah           9 Doddridge                33.51   3 
 24 Kenney, Katie             SR Trinity                  34.16   2 
 25 Cartwright, Lexi             Hundred                  34.58   4 
 26 Blankenship, Ashley       11 Doddridge                35.99   1 
 27 Kuhn, Kaitlyn                Hundred                  37.96   3 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: ! 26.87  4/5/2012    Andrea Chidester, 149                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Burch, Alexis             12 Oak Glen                 27.47   10   
  2 Cunningham, Madison       SR Lincoln                  27.83    8   
  3 Collins, Megan            12 Oak Glen                 28.43    6   
  4 Cline, Kerstyn            10 Tyler Consol.            28.74    4   
  5 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                28.84    2   
  6 Gardner, Madelin          11 Williamstown             29.27    1   
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
        Meet: ! 1:00.77  2005        Bri Clark, Tyler                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge              1:01.12   5  10   
  2 Burch, Alexis             12 Oak Glen               1:01.43   5   8   
  3 Cunningham, Madison       SR Lincoln                1:03.02   5   6   
  4 Collins, Megan            12 Oak Glen               1:04.61   5   4   
  5 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.            1:05.39   5   2   
  6 Blosser, Hillary          11 Roane                  1:09.86   3   1   
  7 Fisher, Renee             10 Roane                  1:10.92   4 
  8 Griffin, Emily            JR Lincoln                1:12.45   3 
  9 Zini, Alexis              JR Trinity                1:12.79   3 
 10 Doctor, Brittany          SO Lincoln                1:14.02   4 
 11 Fetty, Sara               JR St. Marys              1:14.24   4 
 12 Bottenfield, Nikki        10 Roane                  1:14.96   3 
 13 Jones, Lindsay               Hundred                1:15.15   2 
 14 Shockey, Brooke           10 Williamstown           1:16.52   3 
 15 Banfield, Jessica            Williamstown           1:19.13   3 
 16 Heflin, Mariah            11 Doddridge              1:19.45   1 
 17 English, Liana            FR Trinity                1:20.39   2 
 18 Ervin, Lillian            JR Trinity                1:21.89   2 
 19 Robinson, Tiffany         10 Doddridge              1:24.01   1 
 20 Morris, Marisha            9 Tyler Consol.          1:26.72   2 
 21 Kuhn, Kaitlyn                Hundred                1:38.51   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: ! 2:26.94  2008        Perzanowski, Bellaire St. John            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ellison, Carley           12 Williamstown           2:39.25   10   
  2 Mossor, Cami              11 Williamstown           2:41.52    8   
  3 Fletcher, Carly           11 Tyler Consol.          2:44.53    6   
  4 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            2:45.82    4   
  5 Mangano, Christen         10 Oak Glen               2:45.90    2   
  6 Blosser, Hillary          11 Roane                  2:46.79    1   
  7 Taylor, Olivia            SO St. Marys              2:47.59  
  8 Flowers, Ciara               Williamstown           2:48.69  
  9 Zini, Alexis              JR Trinity                2:50.35  
 10 Hayhurst, Emily           SO Lincoln                2:51.10  
 11 Fisher, Renee             10 Roane                  2:51.35  
 12 Gorrell, Alex             SO St. Marys              2:51.91  
 13 Smith, Haleigh            10 Tyler Consol.          2:53.07  
 14 Lloyd, Shania             11 Roane                  2:55.00  
 15 Daughety, Courtney        12 Tyler Consol.          3:07.41  
 16 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              3:08.62  
 17 Mace, Taylor              10 Ritchie Co.            3:10.89  
 18 Casteel, Rachel           11 Doddridge              3:28.43  
 19 Rush, C                      Lincoln                3:32.11  
—Bolin, Becky                 Tyler Consol.         X3:16.40  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
        Meet: ! 5:18.64  2008        Perzanowski, Bellaire St. Johns           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          SR St. Marys              5:46.48   10   
  2 Mossor, Cami              11 Williamstown           5:58.77    8   
  3 Tice, Abigail             12 Oak Glen               6:04.91    6   
  4 Barnette, Abbie           SO Trinity                6:10.25    4   
  5 Nolder, Felicity          10 Oak Glen               6:10.67    2   
  6 Gorrell, Alex             SO St. Marys              6:14.99    1   
  7 Watson, Amber              9 Tyler Consol.          6:16.64  
  8 Herron, Jennifer          SO Lincoln                6:19.43  
  9 Hayhurst, Emily           SO Lincoln                6:20.05  
 10 Settle, Sarah             10 Williamstown           6:23.33  
 11 Fulks, Kaitlyn            11 Williamstown           6:25.32  
 12 Taylor, Olivia            SO St. Marys              6:26.44  
 13 Hammond, Taylor            9 Ritchie Co.            6:33.23  
 14 Cokeley, Becca            12 Ritchie Co.            6:35.24  
 15 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              6:46.01  
 16 Rice, Kelly               11 Tyler Consol.          7:01.97  
 17 Seckman, Lauren           12 Tyler Consol.          7:20.30  
 18 Casteel, Rachel           11 Doddridge              7:50.33  
 19 Leggett, Tierra           10 Doddridge              8:21.37  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
        Meet: ! 11:47.53  4/5/2012    Maggie Drazba, St. Marys                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          SR St. Marys             11:59.92   10   
  2 Chambers, Kelsey          11 Oak Glen              12:23.65    8   
  3 Watson, Amber              9 Tyler Consol.         13:20.28    6   
  4 Nolder, Felicity          10 Oak Glen              13:20.84    4   
  5 Cokeley, Becca            12 Ritchie Co.           13:42.70    2   
  6 Herron, Jennifer          SO Lincoln               13:46.15    1   
  7 Settle, Sarah             10 Williamstown          13:49.80  
  8 Billeter, Katelyn         FR St. Marys             13:52.47  
  9 Fulks, Kaitlyn            11 Williamstown          14:05.68  
 10 Rice, Kelly               11 Tyler Consol.         15:00.42  
 11 Casteel, Rachel           11 Doddridge             17:16.34  
 12 Leggett, Tierra           10 Doddridge             18:07.64  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
        Meet: ! 14.70              Jackie Dight, Weir                          
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                16.08q  2 
  2 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.            17.02q  2 
  3 Kerns, Jessie             12 Williamstown             17.20q  3 
  4 Postlewaite, Lincoln      12 Williamstown             17.48q  1 
  5 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.            17.59q  3 
  6 Hizer, Kayla                 Paden City High          17.74q  3 
  7 Feicht, Tori              11 Oak Glen                 18.02   2 
  8 Nally, Megan              11 Oak Glen                 18.59   3 
  9 Ingram, Justice           11 Doddridge                18.65   1 
 10 Jordan, Presley           SO Trinity                  18.69   2 
 11 Layman, Hannah            JR Lincoln                  18.87   3 
 12 Hartsfield, Kaylee        10 Tyler Consol.            18.93   2 
 13 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              24.19   3 
—Gardner, Madelin          11 Williamstown               DNF   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet: ! 14.70              Jackie Dight, Weir                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                16.43   10   
  2 Kerns, Jessie             12 Williamstown             16.82    8   
  3 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.            17.69    6   
  4 Postlewaite, Lincoln      12 Williamstown             17.94    4   
  5 Hizer, Kayla                 Paden City High          18.32    2   
  6 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.            18.40    1   
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
        Meet: ! 45.50              Jackie Dight, Weir                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                47.10   4  10   
  2 Cunningham, Madison       SR Lincoln                  50.17   4   8   
  3 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                51.33   4   6   
  4 Wable, Allison            12 Tyler Consol.            52.41   4   4   
  5 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              53.00   3   2   
  6 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.              53.29   3   1   
  7 Feicht, Tori              11 Oak Glen                 54.28   3 
  8 Hartsfield, Kaylee        10 Tyler Consol.            55.58   3 
  9 Billeter, Katelyn         FR St. Marys                55.89   2 
 10 Jordan, Presley           SO Trinity                  55.93   3 
 11 Swiger, Kayla             12 Oak Glen                 56.69   2 
 12 Konchesky, Peyton         JR Trinity                  57.90   3 
 13 Roberts, Hannah            9 Tyler Consol.            58.08   2 
 14 Poling, Morgan            11 Oak Glen               1:02.07   2 
 15 Umstead, Meliah              Hundred                1:03.99   2 
 16 Bottenfield, Nikki        10 Roane                  1:04.09   1 
 17 English, Liana            FR Trinity                1:04.70   2 
 18 Cartwright, Lexi             Hundred                1:06.23   1 
 19 Farmer, Carly             09 Roane                  1:07.70   1 
 20 Blankenship, Ashley       11 Doddridge              1:14.88   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: ! 52.06  4/5/2012    Williamstown HS, 149                        
                       K HAMMER, A CHIDESTER, A CHIDESTER, B HAMMER      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler Consolidated HS  ‘A’                            55.39   2  10   
     1) Cline, Kerstyn 10               2) Keys, Brooke 10                
     3) Gogan, Katelyn 9                4) Casteel, Hillary 11            
  2 Oak Glen High School Bears  ‘A’                       55.66   2   8   
     1) Chappell, Natelie 09            2) Lybert, Jennifer 12            
     3) Nally, Megan 11                 4) Jones, McKenzie 09             
  3 Roane County High School  ‘A’                         56.30   2   6   
     1) Hardman, Hannah 09              2) Boggs, Elizabeth 11            
     3) Hudnall, Caity 09               4) Starcher, Destinee 12          
  4 Williamstown HS  ‘A’                                  57.92   2   4   
     1) Amos, Erica 10                  2) Gardner, Madelin 11            
     3) Kerns, Jessie 12                4) Postlewaite, Lincoln 12        
  5 Doddridge County HS  ‘A’                              58.71   2   2   
     1) Ingram, Justice 11              2) Randolph, Courtney 9           
     3) Burgreen, Hannah 9              4) Stephenson, Haley 9            
  6 Ritchie County HS  ‘A’                                59.06   2   1   
     1) Adams, Janessa 10               2) Bryson, Jessie 9               
     3) Davis, Amanda 12                4) Smith, Brittany 11             
  7 Lincoln High School  ‘A’                              59.35   1 
     1) Layman, Hannah JR               2) Parsons, Breanna SO            
     3) Sampson, Savannah FR            4) Doctor, Brittany SO            
  8 Trinity Christian School  ‘A’                       1:04.62   1 
     1) Ervin, Lillian JR               2) Kenney, Katie SR               
     3) Staud, Claire JR                4) Smith, Bridgette SO            
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: ! 1:48.60              , Weir                                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     1:55.10   2  10   
     1) Jones, McKenzie 09              2)                                
     3) Arnott, Alex 09                 4) Collins, Megan 12              
  2 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:57.21   2   8   
     1) Cline, Kerstyn 10               2) Gogan, Katelyn 9               
     3) Wable, Allison 12               4) Casteel, Hillary 11            
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              1:59.77   2   6   
     1) Adams, Janessa 10               2) Davis, Amanda 12               
     3) Garrett, Mykayla 12             4) Bryson, Jessie 9               
  4 Roane County High School  ‘A’                       2:01.63   2   4   
     1) Boggs, Elizabeth 11             2) McCroskey, Rochelle 09         
     3) Hudnall, Caity 09               4) Starcher, Destinee 12          
  5 Trinity Christian School  ‘A’                       2:05.90   2   2   
     1) Kenney, Sophie FR               2) Kelley, Olivia SO              
     3) Ervin, Lillian JR               4) Kinkade, Olivia FR             
  6 Hundred High School  ‘A’                            2:14.11   1   1   
     1) Cartwright, Lexi                2) Jones, Lindsay                 
     3) Miller, Ashley                  4) Umstead, Meliah                
  7 Doddridge County HS  ‘A’                            2:18.22   1 
     1) Randolph, Courtney 9            2) McCullough, Samantha 12        
     3) Nalley, Alessa 12               4) Burgreen, Hannah 9             
—Lincoln High School  ‘A’                                 DQ   2 
     1) Doctor, Brittany SO             2) Parsons, Breanna SO            
     3) Rouleau, Kyra FR                4) Sampson, Savannah FR           
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
        Meet: ! 4:19.77  2007        , Oak Glenn                               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     4:25.31   2  10   
     1) Collins, Megan 12               2) Mangano, Christen 10           
     3) Arnott, Alex 09                 4) Burch, Alexis 12               
  2 Williamstown HS  ‘A’                                4:32.66   2   8   
     1) Flowers, Ciara                  2) Cornell, Kathleen 12           
     3) Ellison, Carley 12              4) Robinson, Allie 10             
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              4:48.37   2   6   
     1) Cokeley, Anna 11                2) Davis, Amanda 12               
     3) Garrett, Mykayla 12             4) Vanoy, Olivia 10               
  4 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          4:53.67   2   4   
     1) Wable, Allison 12               2) Keys, Brooke 10                
     3) Smith, Haleigh 10               4) Fletcher, Carly 11             
  5 Trinity Christian School  ‘A’                       4:54.55   1   2   
     1) Zini, Alexis JR                 2) Kelley, Olivia SO              
     3) Konchesky, Peyton JR            4) English, Janelle FR            
  6 Lincoln High School  ‘A’                            4:56.35   1   1   
     1) Hayhurst, Emily SO              2) Doctor, Brittany SO            
     3) Griffin, Emily JR               4) Parsons, Breanna SO            
  7 Roane County High School  ‘A’                       5:03.22   1 
     1) Blosser, Hillary 11             2) Bottenfield, Nikki 10          
     3) Lloyd, Shania 11                4) Fisher, Renee 10               
  8 St. Marys  ‘A’                                      5:05.60   2 
     1) Taylor, Olivia SO               2) Fetty, Sara JR                 
     3) Billeter, Katelyn FR            4) Gorrell, Alex SO               
  9 Doddridge County HS  ‘A’                            5:32.48   2 
     1) Randolph, Courtney 9            2) Heflin, Mariah 11              
     3) McCullough, Samantha 12         4) Burgreen, Hannah 9             
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: ! 10:15.68  2005        , WCC                                    
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                               10:32.18   10   
     1) Cornell, Kathleen 12            2) Ellison, Carley 12             
     3) Mossor, Cami 11                 4) Robinson, Allie 10             
  2 Oak Glen High School Bears  ‘A’                    10:45.05    8   
     1) Mangano, Christen 10            2) Tice, Abigail 12               
     3) Nolder, Felicity 10             4) Chambers, Kelsey 11            
  3 Ritchie County HS  ‘A’                             11:19.35    6   
     1) Cokeley, Anna 11                2) Vanoy, Olivia 10               
     3) Davis, Amanda 12                4) Hammond, Taylor 9              
  4 Trinity Christian School  ‘A’                      11:30.80    4   
     1) Zini, Alexis JR                 2) Kelley, Olivia SO              
     3) English, Janelle FR             4) Barnette, Abbie SO             
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                         12:19.83    2   
     1) Daughety, Courtney 12           2) Kissner, Madison 9             
     3) Smith, Haleigh 10               4) Seckman, Lauren 12             
  6 Doddridge County HS  ‘A’                           14:36.55    1   
     1) Heflin, Mariah 11               2) Casteel, Rachel 11             
     3) Leggett, Tierra 10              4) Robinson, Tiffany 10           
 
Girls 4x102 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
        Meet: ! 1:07.00              , John Marshall                           
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:12.93   3  10   
     1) Clegg, Makayla 12               2) Hartsfield, Kaylee 10          
     3) Wable, Allison 12               4) LeMasters, Haylea 12           
  2 Williamstown HS  ‘A’                                1:13.55   3   8   
     1) Amos, Erica 10                  2) Cornell, Kathleen 12           
     3) Kerns, Jessie 12                4) Postlewaite, Lincoln 12        
  3 Oak Glen High School Bears  ‘A’                     1:15.80   3   6   
     1) Feicht, Tori 11                 2) Tice, Abigail 12               
     3) Swiger, Kayla 12                4) Nally, Megan 11                
  4 Roane County High School  ‘A’                       1:17.78   2   4   
     1) Hardman, Hannah 09              2) Cherry, Katie 09               
     3) Blosser, Hillary 11             4) Snodgrass, Katie 12            
  5 Trinity Christian School  ‘A’                       1:26.66   2   2   
     1) Konchesky, Peyton JR            2) Smith, Bridgette SO            
     3) English, Liana FR               4) Jordan, Presley SO             
  6 Doddridge County HS  ‘A’                            1:31.89   1   1   
     1) Stephenson, Haley 9             2) Heflin, Mariah 11              
     3) Blankenship, Ashley 11          4) Ingram, Justice 11             
  7 Hundred High School  ‘A’                            1:34.76   1 
     1) Cartwright, Lexi                2) Jones, Lindsay                 
     3) Miller, Ashley                  4) Umstead, Meliah                
 
Girls High Jump
=======================================================================
        Meet: ! 5-04.25  4/5/2012    Megan Steele, 149                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge              5-02.00   10   
  2 Steele, Megan             12 Williamstown          J5-02.00    8   
  3 Hudnall, Caity            09 Roane                  4-10.00    6   
  4 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.         J4-10.00    4   
  5 Stephenson, Haley          9 Doddridge             J4-10.00    2   
  6 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.            4-06.00    1   
  7 Randolph, Courtney         9 Doddridge             J4-06.00  
  8 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.           J4-06.00  
  9 Poling, Morgan            11 Oak Glen               4-04.00  
  9 McCroskey, Rochelle       09 Roane                  4-04.00  
 11 Matthews, Bridget         10 Tyler Consol.          4-02.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
        Meet: ! 10-00  2008        Fonner, John Marshall                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Postlewaite, Lincoln      12 Williamstown          10-01.00!  10   
  2 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              7-06.00    7   
  2 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.          7-06.00    7   
  4 Lloyd, Shania             11 Roane                 J7-06.00    4   
  5 Amos, Erica               10 Williamstown           7-00.00    2   
  6 Casteel, Hannah            9 Tyler Consol.          6-06.00    1   
  7 Ingram, Justice           11 Doddridge             J6-06.00  
  8 Nalley, Alessa            12 Doddridge             J6-06.00  
—Shockey, Brooke           10 Williamstown                NH  

 
Girls Long Jump
=======================================================================
        Meet: ! 17-03.50              Jan Dunham, Paden City                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge             17-05.50!  10   
  2 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.           16-10.00    8   
  3 Ferguson, Sarah           11 Doddridge             16-04.25    6   
  4 LeMasters, Haylea         12 Tyler Consol.         15-05.25    4   
  5 Clegg, Makayla            12 Tyler Consol.         15-00.00    2   
  6 Stephenson, Haley          9 Doddridge             14-09.00    1   
  7 Lybert, Jennifer          12 Oak Glen              13-10.75  
  8 Arnott, Alex              09 Oak Glen              13-05.25  
  9 Jordan, Presley           SO Trinity               13-04.50  
 10 McCroskey, Rochelle       09 Roane                 13-03.00  
 11 Lloyd, Kelci              SR St. Marys             13-01.50  
 12 Swiger, Kayla             12 Oak Glen              12-10.75  
 13 Hicks, Ashley             11 Roane                 11-09.50  
 14 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.           11-03.00  
 15 Kuhn, Kaitlyn                Hundred                8-06.50  
 16 Jones, Lindsay               Hundred                8-05.50  
—Cline, Kerstyn            10 Tyler Consol.               ND  
—Cherry, Katie             09 Roane                       ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
        Meet: ! 38-03  2004        Kiger, Williamstown                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor, Laura             FR St. Marys             32-09.50   10   
  2 McClain, Emily            12 Roane                 32-06.00    8   
  3 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.           31-00.50    6   
  4 Gunter, Reilly            JR Lincoln               29-04.00    4   
  5 Cunningham, Rylee         09 Williamstown          28-10.00    2   
  6 Carson, Christy           SR Lincoln               28-08.00    1   
  7 Woofter, Rachelle         11 Oak Glen              28-06.50  
  8 Phillips, Paige           10 Doddridge             28-01.00  
  9 Amos, Lauren                 Williamstown          27-10.00  
 10 Glaspell, Gabby            9 Doddridge             27-01.00  
 11 Dalrymple, Kara            9 Tyler Consol.         26-10.00  
 12 Bush, Kaitlin             09 Roane                 26-07.50  
 13 Mace, Kaitlyn             11 Roane                 26-01.00  
 14 Siders, Jessica           11 Doddridge             25-01.00  
 15 Bunner, Evelyn            11 Ritchie Co.           25-00.00  
 16 Spencer, Lisa             10 Williamstown          24-04.00  
 17 Bemis, Bridget            09 Oak Glen              24-02.00  
 17 Carenter, Leah            11 Ritchie Co.           24-02.00  
 19 Kelley, Stephanie         12 Tyler Consol.         23-07.00  
 20 Groves, Lydia             09 Oak Glen              23-03.50  
 21 Schlabowski, Megan        11 Tyler Consol.         22-10.00  
 22 West, Sarah               SR St. Marys             20-07.00  
 23 Dennis, Chelsea              Paden City High       20-04.50  
 24 Miller, Ashley               Hundred               19-09.00  
 25 Richmond, Erin               Paden City High       17-04.50  
 26 Clagett, Bronwyn          SR Lincoln               17-03.00  
 27 Kuhn, Kaitlyn                Hundred               16-11.50  
 28 Reynolds, Miranda            Paden City High       16-10.50  
 29 Kirby, Trista             SO St. Marys             16-06.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
        Meet: ! 119-08.25  2001        Judi Rose, Doddridge                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.              99-11   10   
  2 Cieslewski, Melissa       09 Williamstown             96-03    8   
  3 Phillips, Paige           10 Doddridge                95-02    6   
  4 Cunningham, Rylee         09 Williamstown          90-09.50    4   
  5 Glaspell, Gabby            9 Doddridge                87-06    2   
  6 Spencer, Lisa             10 Williamstown             86-08    1   
  7 Jochum, Laura             10 Tyler Consol.            84-04  
  8 Taylor, Laura             FR St. Marys                83-09  
  9 Bemis, Bridget            09 Oak Glen                 81-05  
 10 Matthews, Bridget         10 Tyler Consol.         81-04.50  
 11 Gunter, Reilly            JR Lincoln                  74-09  
 12 Moore, Morgan             10 Ritchie Co.           74-06.50  
 13 Carson, Christy           SR Lincoln               73-10.50  
 14 Bunner, Evelyn            11 Ritchie Co.              70-08  
 15 Mace, Kaitlyn             11 Roane                    59-11  
 16 Schlabowski, Megan        11 Tyler Consol.            58-02  
 17 West, Sarah               SR St. Marys             56-03.50  
 18 Dennis, Chelsea              Paden City High          54-07  
 19 Bush, Kaitlin             09 Roane                    52-10  
 20 McClain, Emily            12 Roane                    51-11  
 21 Blackwell, Madison           Oak Glen                 51-02  
 22 Siders, Jessica           11 Doddridge                50-00  
 23 Miller, Ashley               Hundred               47-09.50  
 24 Kirby, Trista             SO St. Marys             44-04.50  
 25 Clagett, Bronwyn          SR Lincoln                  42-11  
 26 Reynolds, Miranda            Paden City High       41-09.50  
 27 Richmond, Erin               Paden City High          33-02

                              Girls - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Oak Glen High School Bears 106        2) Williamstown HS           104   
    3) Doddridge County HS         86        4) Tyler Consolidated HS      81   
    5) Ritchie County HS           55        6) Lincoln High School        37   
    7) ROANE COUNTY HIGH SCHOOL    34        8) St. Marys                  32   
    9) Trinity Christian School    20       10) Paden City High School      2   
   11) Hundred High School          1                  
               

Click Below for additional Articles...

Page 50 of 132 pages « First  <  48 49 50 51 52 >  Last »








The Gilmer Free Press

Copyright MMVIII-MMXVI The Gilmer Free Press. All Rights Reserved