GilmerFreePress.net

Calhoun County

Calhoun County

Marcella Ann “Marcy” Hall (nee Burrows)

The Gilmer Free Press

Marcella Ann “Marcy” Hall (nee Burrows)

Age 51, of North Ridgeville, Ohio, entered into rest, surrounded by her family, Saturday, May 04, 2013, at her home, after battling a long term illness.

She was born November 24, 1961 in Grantsville, West Virginia, daughter of Jeanette S. Kyer of Big Bend, West Virginia and the late Richard H. Burrows.

Marcella lived almost her entire life in Lorain County. She attended North Ridgeville Senior High School and LCCC. She was a school bus driver with North Ridgeville City Schools and enjoyed being outside on warm summer days tending her flowers.

She was a member of St. Peter Catholic Church, North Ridgeville.

In addition to her mother, she is survived by her beloved husband, David R. Hall of North Ridgeville; sons, Michael S. Hall (Mackenzie) of North Ridgeville and Chad M. Hall (Eliud) of Olmsted Falls; brothers, Richard K. Burrows of Peoria, Illinois and Danny Burrows of Elyria; sisters, Monica Kyer of Elyria and Andrea McMullen of Vienna, West Virginia; and nieces, nephews, aunts and uncles.

She was preceded in death by her father; one uncle and her grandparents.

Friends called Friday, May 10, 2013, from 4 until 8 PM, at the Bogner Family Funeral Home, 36625 Center Ridge Road, North Ridgeville.

A Mass was held Saturday, May 11, 2013, at 11 AM, at St. Peter Church, 35777 Center Ridge Road, North Ridgeville.

Father Bob Franco, Pastor, will be the Celebrant.

Memorial contributions may be made to Hospice of Cleveland Clinic, 6801 Brecksville Rd., Suite 10, Independence, OH 44131.

Third Annual Pioneer Showcase Winners Announced

The winners of the third annual Glenville State College Pioneer Showcase Creative Arts and Research Forum have been announced.

The showcase took place on Tuesday, April 16, 2013 and is a competition where GSC students present research and creative arts abstracts in a formal setting. The judges were made up of GSC faculty.

The Gilmer Free Press
(L-R)  Meagan Lesser and Andrea Minigh


Seniors Andrea Minigh and Meagan Lesser won first place and $250 in the research category with their project about ‘The Effect of Temperature Shock on Integrin Distribution in the Aposymbiotic Sea Anemone, Aiptasia Pallida.’ Minigh lives in Glenville (Gilmer County), West Virginia and is a Biology major. Lesser, who is from Mineral, Virginia, is also a Biology major.

The Gilmer Free Press
(L-R) Judith Urbanic and Marteney Jacobs


Sophomore Judith Urbanic and senior Marteney Jacobs won second place and $100 in the research category with their project about ‘An Inexpensive, Automated Apparatus for Measuring Consummatory Behavior in Restrained Honey Bees.’ Urbanic is from Chloe (Calhoun County), West Virginia and is a Biology major. Jacobs, also a Biology major, is from Flemington (Taylor County), West Virginia.

The Gilmer Free Press
Tiffany Tomey


Junior Tiffany Tomey won first place and $250 in the creative arts category with her ceramic work titled ‘The Cycle of Life.’ Tomey is from Linn (Gilmer County), West Virginia and is majoring in Art.

The Gilmer Free Press
Ashley Gish


Sophomore Ashley Gish won second place and $100 in the creative arts category with her work called ‘The Immortal Form: Pencil Sketches of Human and Animal Faces.’ Gish lives in Glenville (Gilmer County), West Virginia and is majoring in English.


“Thank you to all the students and faculty that participated in the Pioneer Showcase this year. This event is a great way to showcase GSC’s research on campus,” said GSC Assistant Professor of Art Liza Brenner who was also this year’s event coordinator.

For more information about the Pioneer Showcase, contact Brenner at or 304.462.6346.

Track & Field 2013:  LKC Championships - Boys

image

LKC Championships - 05.03.2013
Ritchie County High School
Boys Results

Boys 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 11.14  1999        Chris Claudio, Ravenswood                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown             11.67q  2 
  2 Doak, Alex                12 Tyler Con.               11.77q  6 
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge                11.82q  3 
  4 Sage, Justin              12 Ritchie Co.              11.88q  1 
  5 Ely, Andrew                  Ravenswood               11.91q  4 
  6 Hart, Trace               12 Williamstown             11.97q  1 
  7 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                12.00q  5 
  8 Ruble, Josh               11 Tyler Con.               12.09   2 
  9 Ricketts, Asa             10 South Harrison           12.11   3 
  9 Jarvis, Chris             12 Doddridge                12.11   5 
 11 White, Jesse              09 Braxton Co.              12.20   4 
 12 Reed, Chance              10 South Harrison           12.38   5 
 13 Myers, Josh               11 Williamstown             12.42   1 
 14 Ford, Wyatt               10 Doddridge                12.47   6 
 15 Adams, James                 Calhoun                  12.54   2 
 16 Coskun, Mert              11 Tyler Con.               12.55   4 
 17 Meadows, Scottie          11 Roane Co.                12.57   3 
 18 Taylor, Johnny               Calhoun                  12.66   1 
 19 Schriner, Ryan               Park. Catholic           12.89   2 
 20 Sloan, Austin             12 Roane Co.                12.90   3 
 21 Balser, Jeremy               Ravenswood               12.95   6 
 22 Jenkins, Chase            09 South Harrison           13.05   4 
 23 Taylor, Simon             10 Wirt County              13.30   6 
 24 Arnold, Logan                Park. Catholic           13.32   4 
 25 Windland, Kyle            10 Wirt County              13.53   5 
 26 McDonough, Joel           11 Braxton Co.              13.54   4 
 27 Wolfe, Dakota              9 Ritchie Co.              13.98   1 
 28 Neff, Trevor              10 Clay County              13.99   1 
 29 Gillespie, Jessie         10 Gilmer                   14.08   2 
 30 Brodeur, Nick             11 Gilmer                   14.10   4 
 31 Gandee, Dalton               Ravenswood               14.18   6 
 32 Gutierrez, Manny          09 St. Marys                14.22   3 
 33 Wilkinson, Jake              Park. Catholic           14.32   3 
 34 Springer, Richard         09 Gilmer                   14.42   5 
 35 Selbe, Adam               10 St. Marys                14.75   6 
 36 Cain, Bobby               09 St. Marys                14.92   6 
 37 Chope, Jerryme            09 Braxton Co.              16.30   5 
 38 Hash, Christian              Calhoun                  17.13   3 
—Goff, Wyatt                9 Ritchie Co.                 FS   5 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 11.14  1999        Chris Claudio, Ravenswood                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Doak, Alex                12 Tyler Con.               11.44   10   
  2 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                11.58    8   
  3 Hart, Trace               12 Williamstown             11.76    6   
  4 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown             11.78    4   
  5 Ely, Andrew                  Ravenswood               11.82    2   
—Sage, Justin              12 Ritchie Co.                 FS  
—Cottrill, Zach            11 Doddridge                   DQ  
 
Boys 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 22.64  1999        Tom Still, Chris Claudio, Sistersville, Rave
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hart, Trace               12 Williamstown             23.84q  5 
  2 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                24.07q  4 
  3 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              24.21q  3 
  4 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown             24.23q  2 
  5 White, Jesse              09 Braxton Co.              24.36q  3 
  6 Doak, Alex                12 Tyler Con.               24.40q  6 
  7 Ely, Andrew                  Ravenswood               24.59q  1 
  8 Anderson, Trevor          11 Williamstown             25.13   2 
  9 Blemmings, Don            12 Doddridge                25.14   4 
 10 Ricketts, Asa             10 South Harrison           25.15   1 
 11 Meadows, Scottie          11 Roane Co.                25.54   6 
 12 Reed, Chance              10 South Harrison           25.60   5 
 13 Gutierrez, Carlos         10 St. Marys                25.63   4 
 14 Wilson, Devin             11 Wirt County              25.77   6 
 15 Balser, Jeremy               Ravenswood               25.93   5 
 16 Arnold, Logan                Park. Catholic           26.69   1 
 17 Schriner, Ryan               Park. Catholic           26.71   1 
 18 Nestor, Brian             10 Doddridge                26.80   6 
 19 Harkleroad, Ty            09 Gilmer                   27.14   2 
 20 Rhodes, Anthony            9 Ritchie Co.              27.14   4 
 21 Gerwig, Tyler                Calhoun                  27.28   2 
 22 Taylor, Simon             10 Wirt County              27.40   5 
 23 Melchionna, Tachi         11 Tyler Con.               27.87   4 
 24 Windland, Kyle            10 Wirt County              28.06   3 
 25 Strickland, Austin         9 Ritchie Co.              28.19   3 
 26 Straley, Tanner           09 Braxton Co.              28.47   1 
 27 Brodeur, Nick             11 Gilmer                   28.77   5 
 28 Neff, Trevor              10 Clay County              28.86   1 
 29 Gillespie, Jessie         10 Gilmer                   29.13   6 
 30 Moore, Bobby              11 Clay County              29.43   5 
 31 Fischer, Dakotah             Calhoun                  29.68   5 
 32 Selbe, Adam               10 St. Marys                30.58   2 
 33 Cain, Bobby               09 St. Marys                31.00   3 
 34 Wilkinson, Jake              Park. Catholic           31.79   4 
 35 Chope, Jerryme            09 Braxton Co.              35.28   6 
 36 Hash, Christian              Calhoun                  37.96   6 
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 22.64  1999        Tom Still, Chris Claudio, Sistersville, Rave
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Doak, Alex                12 Tyler Con.               22.88   10   
  2 Hart, Trace               12 Williamstown             23.56    8   
  3 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              23.91    6   
  4 McGinnis, Steven          10 Roane Co.                23.95    4   
  5 Zlatkind, Mathew          10 Williamstown             24.07    2   
  6 White, Jesse              09 Braxton Co.              24.55    1   
  7 Ely, Andrew                  Ravenswood               24.80  
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: @ 49.74  1988        Tom Still, Sistersville                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doak, Alex                12 Tyler Con.               50.68   5  10   
  2 Fisher, Troy              10 Roane Co.                51.17   5   8   
  3 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.              51.40   5   6   
  4 Lockhart, Jason           12 Williamstown             51.90   5   4   
  5 Jones, Devon              12 Ritchie Co.              52.15   5   2   
  6 Hoskins, Jarric           12 Williamstown             53.72   5   1   
  7 Cottrill, Zach            11 Doddridge                53.75   5 
  8 Mossor, Kohen             12 Williamstown             54.90   4 
  9 Marlett, Dustin           12 Gilmer                   55.21   4 
 10 Evans, Boston             10 Wirt County              55.42   4 
 11 Scheidemantel, Swen       11 Tyler Con.               56.25   4 
 12 Cutlip, Chaseton          11 Clay County              56.25   3 
 13 Anderson, Jesse           12 South Harrison           56.38   4 
 14 Skidmore, Dylan           11 Ritchie Co.              56.62   3 
 15 Cottrill, Caleb           12 St. Marys                56.77   4 
 16 Morris, Markeem           10 Gilmer                   57.31   4 
 17 Blake, Dylan              10 South Harrison           59.46   3 
 18 Fisher, Ethan                Calhoun                1:00.27   2 
 19 McKroskey, Tristan        10 Doddridge              1:00.43   3 
 20 Arnold, Logan                Park. Catholic         1:00.50   3 
 21 Adams, James                 Calhoun                1:00.67   3 
 22 Gerwig, Tyler                Calhoun                1:01.49   3 
 23 Beane, Price              09 Braxton Co.            1:02.70   2 
 24 Sizemore, Brian           12 Clay County            1:03.19   1 
 25 Nelson, Cameron           09 Wirt County            1:03.58   2 
 26 Criss, Billy              12 Doddridge              1:03.97   2 
 27 Moore, Bobby              11 Clay County            1:05.25   1 
 28 Schriner, Ryan               Park. Catholic         1:05.82   2 
 29 Hamrick, Michael          09 Braxton Co.            1:06.16   1 
 30 Brodeur, Nick             11 Gilmer                 1:06.88   2 
 31 Quillen, Stone               Ravenswood             1:08.09   1 
 32 Tawney, Dustin            12 Tyler Con.             1:08.87   2 
 33 Tallman, Brad             10 Wirt County            1:10.26   1 
 34 Wilkinson, Jake              Park. Catholic         1:16.79   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 1:56.34  2003        Chris Snell, Ravenswood                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.            2:04.38   10   
  2 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            2:05.50    8   
  3 Lockhart, Jason           12 Williamstown           2:05.51    6   
  4 Fisher, Troy              10 Roane Co.              2:06.51    4   
  5 Kerby, Logan              09 Wirt County            2:06.94    2   
  6 Whitehair, Jordan         12 St. Marys              2:09.92    1   
  7 Cottrill, Caleb           12 St. Marys              2:10.23  
  8 Sadecky, Luke                Ravenswood             2:13.72  
  9 Anderson, Jesse           12 South Harrison         2:15.16  
 10 Lively, Brandon           10 Doddridge              2:16.35  
 11 Moore, Caleb              12 Doddridge              2:17.30  
 12 Morris, Markeem           10 Gilmer                 2:19.72  
 13 Ferguson, Caleb           11 Doddridge              2:19.93  
 14 Barnhart, Trenton         10 St. Marys              2:20.29  
 15 Mitchell, Isaiah          12 Clay County            2:23.64  
 16 Cooper, Chase             09 Tyler Con.             2:24.09  
 17 Pena, Marcus              10 Roane Co.              2:24.99  
 18 Richards, Josh            10 Roane Co.              2:27.09  
 19 Work, Julian              09 Tyler Con.             2:29.82  
 20 Forbush, John             09 Braxton Co.            2:33.35  
 21 Ohrn, Brady               09 Wirt County            2:34.40  
 22 Cooper, Jameson              Ravenswood             2:36.35  
 23 Deem, Hunter               9 Ritchie Co.            2:40.67  
 24 Gorby, Scott                 Tyler Con.             2:48.44  
 25 Tallman, Brad             10 Wirt County            2:55.22  
 26 Lacy, Chris                  Calhoun                3:06.06  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 4:26.24  1996        Aaron Nichols, Doddidge Co.               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            4:29.69   10   
  2 Whitehair, Jordan         12 St. Marys              4:36.93    8   
  3 Moore, Caleb              12 Doddridge              4:40.51    6   
  4 Zorn, Matt                12 Doddridge              4:46.54    4   
  5 Kerby, Logan              09 Wirt County            4:47.65    2   
  6 Mitchell, Isaiah          12 Clay County            4:52.96    1   
  7 Sadecky, Luke                Ravenswood             4:58.43  
  8 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.            4:59.56  
  9 Pell, Caleb               10 Roane Co.              4:59.67  
 10 Wilkins, Garrett          10 South Harrison         5:00.05  
 11 Williams, Marshall        11 Williamstown           5:00.59  
 12 Hutchins, Kelton          09 Williamstown           5:01.11  
 13 Weekley, Daron            09 Tyler Con.             5:10.91  
 14 Antill, Chandler          10 Williamstown           5:11.69  
 15 Hill, Kevin               12 Braxton Co.            5:13.95  
 16 Miller, Brendan           09 St. Marys              5:19.05  
 17 Forbush, John             09 Braxton Co.            5:21.03  
 18 Shirey, Caleb             09 Roane Co.              5:21.54  
 19 Cooper, Jameson              Ravenswood             5:25.48  
 20 Ohrn, Brady               09 Wirt County            5:25.48  
 21 Prevatte, Dakota          10 Gilmer                 5:26.68  
 22 Butler, Richard           09 St. Marys              5:26.90  
 23 Pulliam, Dakota           09 Braxton Co.            5:32.84  
 24 Cottrille, Andy           12 Ritchie Co.            5:38.39  
 25 Richards, Josh            10 Roane Co.              5:39.15  
 26 Lloyd, Andrew              9 Doddridge              5:43.11  
 27 Lacy, Chris                  Calhoun                6:26.55  
 28 Coleman, Ronald           11 Clay County            6:37.79  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 9:22.84  1982        Steve Taylor, St. Marys                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hogue, Johnny             11 Ritchie Co.            9:53.77   10   
  2 Moore, Caleb              12 Doddridge              9:56.48    8   
  3 Whitehair, Jordan         12 St. Marys             10:13.41    6   
  4 Zorn, Matt                12 Doddridge             10:20.62    4   
  5 Cooper, Daniel             9 Ritchie Co.           10:55.88    2   
  6 Reynolds, Dylan           11 Tyler Con.            11:07.52    1   
  7 Hutchins, Kelton          09 Williamstown          11:11.14  
  8 Dalrymple, Ryan           11 Tyler Con.            11:14.04  
  9 Hall, Austin              10 Williamstown          11:26.33  
 10 Shirey, Caleb             09 Roane Co.             11:28.78  
 11 Pulliam, Dakota           09 Braxton Co.           11:31.83  
 12 Deem, Hunter               9 Ritchie Co.           11:35.25  
 13 Mitchell, Isaiah          12 Clay County           11:37.95  
 14 Berman, Christopher       10 Williamstown          11:39.47  
 15 Prevatte, Dakota          10 Gilmer                11:41.76  
 16 Haddox, Johnathan         11 St. Marys             11:52.36  
 17 Lloyd, Andrew              9 Doddridge             12:38.76  
 18 Withrow, Steven           09 Clay County           14:35.67  
 19 Coleman, Ronald           11 Clay County           14:35.76  
 20 Hammack, Tyler            11 Roane Co.             15:09.82  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: @ 14.64  1999        Jon Huffman, Ritchie Co.                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge                15.70q  1 
  2 Lee, Tyler                12 Roane Co.                16.46q  2 
  3 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              16.47q  2 
  4 Plaugher, Daniel          12 Doddridge                16.66q  2 
  5 Fetty, Dylan              12 St. Marys                17.49q  1 
  6 Aviles, Anthony           12 Gilmer                   18.21q  1 
  7 Johnson, Anthony          09 St. Marys                18.57q  2 
  8 Hayes, Cruz               10 Ritchie Co.              18.94   1 
  9 Peck, Josh                09 Tyler Con.               19.28   2 
 10 Devericks, Garrett         9 Doddridge                19.54   1 
 11 Wolfe, Cody               09 St. Marys                19.99   2 
 12 Enoch, Seth               11 Wirt County              22.04   2 
 13 Siers, Justin                Calhoun                  22.72   1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: @ 14.64  1999        Jon Huffman, Ritchie Co.                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge                15.51   10   
  2 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              16.27    8   
  3 Lee, Tyler                12 Roane Co.                16.28    6   
  4 Plaugher, Daniel          12 Doddridge                16.76    4   
  5 Fetty, Dylan              12 St. Marys                17.02    2   
  6 Johnson, Anthony          09 St. Marys                18.90    1   
—Aviles, Anthony           12 Gilmer                      FS  
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: @ 39.98  2012        Daniel Plaugher, Doddridge                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hilvers, Jessie           12 Ritchie Co.              40.66   4  10   
  2 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.              41.41   4   8   
  3 LeMasters, Hunter         12 Tyler Con.               42.11   4   6   
  4 Fetty, Dylan              12 St. Marys                42.77   4   4   
  5 Goertler, Mitchell        12 Williamstown             43.14   4   2   
  6 Lowther, Josh             12 Gilmer                   43.16   4   1   
  7 Bates, Ryan               10 Roane Co.                43.21   3 
  8 Nichols, JC               12 Roane Co.                45.03   3 
  9 Raines, Austin            09 Williamstown             45.74   3 
 10 Evans, Boston             10 Wirt County              46.62   3 
 11 Jenkins, Chase            09 South Harrison           47.17   2 
 12 Wolfe, Cody               09 St. Marys                48.48   3 
 13 Johnson, Anthony          09 St. Marys                48.86   3 
 14 Goff, Wyatt                9 Ritchie Co.              48.96   2 
 15 Peck, Josh                09 Tyler Con.               49.54   2 
 16 Lynch, DJ                 11 Wirt County              53.38   1 
 17 Beane, Price              09 Braxton Co.              53.71   2 
 18 Hamrick, Michael          09 Braxton Co.              55.12   1 
 19 Enoch, Seth               11 Wirt County              57.82   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 44.84  2003        Flinn, Brookover, Templeton, Bodnar, William
                       Flinn, Brookover, Templeton, Bodnar               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                  45.22   2  10   
     1) Hoskins, Jarric 12              2) Zlatkind, Mathew 10            
     3) Hart, Trace 12                  4) Goertler, Mitchell 12          
  2 Ritchie County HS  ‘A’                                46.06   2   8   
     1) Smith, Jordan 9                 2) Satterfield, Clayton 10        
     3) Garrett, Austin 9               4) Sage, Justin 12                
  3 Tyler Consolidated HS  ‘A’                            46.36   2   6   
     1) Doak, Alex 12                   2) Ice, Chistian 12               
     3) Ruble, Josh 11                  4) Highley, Jacob 11              
  4 Doddridge County HS  ‘A’                              47.35   2   4   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Muhly-Alexander, Dillon 12     
     3) Blemmings, Don 12               4) Ford, Wyatt 10                 
  5 Roane County HS  ‘A’                                  48.52   2   2   
     1) Bates, Ryan 10                  2) Cornwell, Austin 11            
     3) Meadows, Scottie 11             4) Sloan, Austin 12               
  6 Calhoun  ‘A’                                          48.99   2   1   
     1) Adams, James                    2) Gerwig, Tyler                  
     3) Taylor, Johnny                  4) Slider, Ryan                   
  7 St. Marys  ‘A’                                        50.42   2 
     1) Johnson, Anthony 09             2) Carpenter, Derek 11            
     3) Gutierrez, Carlos 10            4) Gutierrez, Manny 09            
  8 Gilmer County High School.  ‘A’                       50.51   1 
     1) Harkleroad, Ty 09               2) Hickman, Mitchell 12           
     3) Ashley, Hunter 09               4) Watkins, Kevin                 
  9 Wirt County HS  ‘A’                                   51.44   1 
     1) Taylor, Simon 10                2) Windland, Kyle 10              
     3) Nelson, Cameron 09              4) Wilson, Devin 11               
 10 Clay County Track and Field  ‘A’                      54.50   1 
     1) Neff, Trevor 10                 2) Sizemore, Brian 12             
     3) Withrow, Steven 09              4) Moore, Bobby 11                
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:33.04  2003        Tracewell, Bodnar, Templeton, Smith, Willi
                         Tracewell, Bodnar, Templeton, Smith               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                1:33.91   2  10   
     1) Hoskins, Jarric 12              2) Zlatkind, Mathew 10            
     3) Goertler, Mitchell 12           4) Hart, Trace 12                 
  2 Roane County HS  ‘A’                                1:33.99   2   8   
     1) Meadows, Scottie 11             2) Raines, Kyle 12                
     3) Fisher, Troy 10                 4) McGinnis, Steven 10            
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              1:35.28   2   6   
     1) Satterfield, Clayton 10         2) Sage, Justin 12                
     3) Garrett, Austin 9               4) Jones, Devon 12                
  4 Doddridge County HS  ‘A’                            1:38.63   2   4   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Rought, Austin 12              
     3) Blemmings, Don 12               4) Ford, Wyatt 10                 
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:39.12   2   2   
     1) Ice, Chistian 12                2) Scheidemantel, Swen 11         
     3) Highley, Jacob 11               4) Coskun, Mert 11                
  6 St. Marys  ‘A’                                      1:39.59   2   1   
     1) Bleakley, Andrew 10             2) Gutierrez, Carlos 10           
     3) Baker, Alex 11                  4) Carpenter, Derek 11            
  7 South Harrison High School  ‘A’                     1:42.75   2 
     1) Jenkins, Chase 09               2) Reed, Chance 10                
     3) Ricketts, Asa 10                4) Blake, Dylan 10                
  8 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:45.20   1 
     1) Hickman, Mitchell 12            2) Harkleroad, Ty 09              
     3) Gillespie, Jessie 10            4) Watkins, Kevin                 
  9 Clay County Track and Field  ‘A’                    1:54.12   1 
     1) Neff, Trevor 10                 2) Sizemore, Brian 12             
     3) Withrow, Steven 09              4) Moore, Bobby 11                
 10 Calhoun  ‘A’                                        1:57.69   1 
     1) Fisher, Ethan                   2) Fischer, Dakotah               
     3) Sheldon, Luke                   4) Lacy, Chris                    
—Braxton County High School  ‘A’                          DQ   1 
     1) McDonough, Joel 11              2) Rollyson, Nevin 11             
     3) Beane, Price 09                 4) Chope, Jerryme 09              
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 3:31.23  2000        Ritchie, VanKirk, Matheny, Bowman, Ravensw
                         Ritchie, VanKirk, Matheny, Bowman                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roane County HS  ‘A’                                3:39.23   2  10   
     1) Raines, Kyle 12                 2) Fisher, Troy 10                
     3) Nichols, JC 12                  4) McGinnis, Steven 10            
  2 Williamstown HS  ‘A’                                3:42.57   2   8   
     1) Lockhart, Jason 12              2) Hoskins, Jarric 12             
     3) Williams, Marshall 11           4) Raines, Austin 09              
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              3:42.88   2   6   
     1) Hogue, Johnny 11                2) Skidmore, Dylan 11             
     3) Smith, Jordan 9                 4) Hilvers, Jessie 12             
  4 Doddridge County HS  ‘A’                            3:48.77   2   4   
     1) Hayes, Dyllon 10                2) Lively, Brandon 10             
     3) Moore, Caleb 12                 4) Blemmings, Don 12              
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          3:50.02   2   2   
     1) LeMasters, Hunter 12            2) Ice, Chistian 12               
     3) Scheidemantel, Swen 11          4) Reynolds, Dylan 11             
  6 Wirt County HS  ‘A’                                 3:50.94   1   1   
     1) Kerby, Logan 09                 2) Kerby, Jeremy 12               
     3) Wilson, Devin 11                4) Evans, Boston 10               
  7 South Harrison High School  ‘A’                     3:51.15   1 
     1) Anderson, Jesse 12              2) Blake, Dylan 10                
     3) Reed, Chance 10                 4) Wilkins, Garrett 10            
  8 St. Marys  ‘A’                                      4:02.01   1 
     1) Cottrill, Caleb 12              2) Baker, Alex 11                 
     3) Barnhart, Trenton 10            4) Carpenter, Derek 11            
  9 Gilmer County High School.  ‘A’                     4:11.27   2 
     1) Marlett, Dustin 12              2) Gillespie, Jessie 10           
     3) Brodeur, Nick 11                4) Harkleroad, Ty 09              
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: @ 8:08.24  2003        Snell, Chambers, An. Benford, Ad. Benfo, R
                         C.Snell, J.Chambers, An.Benford, Ad.Benford       
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                8:42.90   10   
     1) Lockhart, Jason 12              2) Folwell, Jack 12               
     3) Antill, Chandler 10             4) Williams, Marshall 11          
  2 Doddridge County HS  ‘A’                            9:01.99    8   
     1) Hinzman, Ashton 11              2) Lively, Brandon 10             
     3) Stout, Brandon 11               4) Thaxton, Caleb 12              
  3 Ritchie County HS  ‘A’                              9:04.55    6   
     1) Skidmore, Dylan 11              2) Cooper, Daniel 9               
     3) Leggett, Bradley 11             4) Smith, Jordan 9                
  4 Wirt County HS  ‘A’                                 9:08.31    4   
     1) Evans, Boston 10                2) Kerby, Jeremy 12               
     3) Wilson, Devin 11                4) Kerby, Logan 09                
  5 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          9:12.20    2   
     1) Dalrymple, Ryan 11              2) Reynolds, Dylan 11             
     3) Cooper, Chase 09                4) Weekley, Daron 09              
  6 Roane County HS  ‘A’                                9:13.31    1   
     1) Bates, Ryan 10                  2) Nichols, JC 12                 
     3) Pena, Marcus 10                 4) Pell, Caleb 10                 
  7 St. Marys  ‘A’                                      9:33.86  
     1) Barnhart, Trenton 10            2) Taylor, Travis 09              
     3) White, Reed 09                  4) Miller, Brendan 09             
  8 South Harrison High School  ‘A’                     9:42.02  
     1) Anderson, Jesse 12              2) Barker-Gresser, Austin 09      
     3) Blake, Dylan 10                 4) Wilkins, Garrett 10            
  9 Calhoun  ‘A’                                       10:16.14  
     1) Adams, James                    2) Taylor, Johnny                 
     3) Gerwig, Tyler                   4) Parrish, Shay                  
—Gilmer County High School.  ‘A’                         DNF  
     1) Marlett, Dustin 12              2) Morris, Markeem 10             
     3) Prevatte, Dakota 10             4) Sparks, Tristan 11             
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
 Meet Record: @ 58.44  1998        Polin, Smith, Rexroad, Dempsey, St. Marys   
                       Polin, Smith, Rexroad, Dempsey                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Roane County HS  ‘A’                                1:00.82   3  10   
     1) Nichols, JC 12                  2) Bates, Ryan 10                 
     3) Raines, Kyle 12                 4) Lee, Tyler 12                  
  2 Ritchie County HS  ‘A’                              1:01.80   3   8   
     1) Satterfield, Clayton 10         2) Garrett, Austin 9              
     3) Hayes, Cruz 10                  4) Allender, Jayden 10            
  3 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:04.47   2   6   
     1) Ruble, Josh 11                  2) Highley, Jacob 11              
     3) Ice, Chistian 12                4) LeMasters, Hunter 12           
  4 St. Marys  ‘A’                                      1:08.22   2   4   
     1) Bleakley, Andrew 10             2) Baker, Alex 11                 
     3) Wolfe, Cody 09                  4) Johnson, Anthony 09            
  5 Williamstown HS  ‘A’                                1:09.90   1   2   
     1) Raines, Austin 09               2) Deem, Ryder                    
     3) Stansbury, Dylan 09             4) Smith, Cody 11                 
  6 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:10.70   3   1   
     1) Hickman, Mitchell 12            2) Aviles, Anthony 12             
     3) Morris, Markeem 10              4) Marlett, Dustin 12             
  7 Wirt County HS  ‘A’                                 1:15.66   1 
     1) Kerby, Jeremy 12                2) Enoch, Seth 11                 
     3) Windland, Kyle 10               4) Lynch, DJ 11                   
—Doddridge County HS  ‘A’                                 DQ   2 
     1) Rought, Austin 12               2) Devericks, Garrett 9           
     3) Thaxton, Caleb 12               4) Lively, Brandon 10             

Boys High Jump
=======================================================================
 Meet Record: @  6-07  2000        Jared Davis, St. Marys, Gilmer              
 Meet Record: @  6-07  5/3/2013    Anthony Aviles, Gilmer                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Aviles, Anthony           12 Gilmer                 6-07.00@  10   
  2 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge              6-06.00    8   
  3 Allender, Jayden          10 Ritchie Co.            6-04.00    6   
  4 Cottrill, Zach            11 Doddridge              6-02.00    4   
  5 Slider, Ryan                 Calhoun                6-00.00    1.50
  5 Hardman, Grant            11 Roane Co.              6-00.00    1.50
  7 Fetty, Dylan              12 St. Marys              5-10.00  
  7 Rhodes, Josiah            09 Roane Co.              5-10.00  
  9 Barker-Gresser, Austin    09 South Harrison         5-06.00  
  9 Hickman, Mitchell         12 Gilmer                 5-06.00  
 11 Parrish, Shay                Calhoun                5-04.00  
—Kerby, Jeremy             12 Wirt County                 NH  
—White, Jesse              09 Braxton Co.                 NH  
—Dennison, Bryson          10 Braxton Co.                 NH  
—Wolfe, Cody               09 St. Marys                   NH  
—Taylor, Johnny               Calhoun                     NH  
—Frum, Kyle                09 Tyler Con.                  NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: @ 15-06  2000        Andy Fenton, Williamstown                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LeMasters, Hunter         12 Tyler Con.            13-06.00   10   
  2 Raines, Kyle              12 Roane Co.             13-00.00    8   
  3 Hayes, Dyllon             10 Doddridge             13-00.00    6   
  4 Garrett, Austin            9 Ritchie Co.           12-06.00    4   
  5 George, Dalton            11 Williamstown          11-06.00    2   
  6 Dennison, Bryson          10 Braxton Co.           11-00.00    0.33
  6 Myer, Scotty              11 Doddridge             11-00.00    0.33
  6 Ruble, Josh               11 Tyler Con.            11-00.00    0.33
  9 Goertler, Mitchell        12 Williamstown          10-06.00  
  9 Pell, Caleb               10 Roane Co.             10-06.00  
  9 Raines, Austin            09 Williamstown          10-06.00  
—Spencer, Ian              12 Doddridge                   NH  
—McDonough, Joel           11 Braxton Co.                 NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: @ 21-08.50  1999        Chris Claudio, Ravenswood                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muhly-Alexander, Dillon   12 Doddridge             21-07.75   10   
  2 Fetty, Dylan              12 St. Marys             20-09.75    8   
  3 Cottrill, Zach            11 Doddridge             19-09.00    6   
  4 Sage, Justin              12 Ritchie Co.           19-02.75    4   
  5 Slider, Ryan                 Calhoun               18-03.00    2   
  6 Flanigan, Louis           12 Doddridge             18-00.25    1   
  7 Parrish, Shay                Calhoun               17-09.00  
  8 Coskun, Mert              11 Tyler Con.            17-07.75  
  9 Nelson, Cameron           09 Wirt County           17-04.50  
 10 Aviles, Anthony           12 Gilmer                17-03.50  
 11 Ricketts, Asa             10 South Harrison        16-11.25  
 12 Dennison, Bryson          10 Braxton Co.           16-09.25  
 13 Melchionna, Tachi         11 Tyler Con.            16-07.00  
 14 White, Jesse              09 Braxton Co.           16-06.00  
 15 Arnold, Logan                Park. Catholic        16-04.50  
 16 Schriner, Ryan               Park. Catholic        16-03.00  
 17 Forbush, John             09 Braxton Co.           15-01.00  
 18 Siers, Justin                Calhoun               14-10.75  
 19 Cooper, Chase             09 Tyler Con.            14-07.00  
 20 Wilkinson, Jake              Park. Catholic        13-05.75  
 21 White, Jeremy             12 Clay County           12-11.00  
 22 Rhodes, Michael           09 Clay County           10-07.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: @ 58-04.50  1981        Scott Jamison, St. Marys                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Smith, Evan               12 Williamstown          48-03.00   10   
  2 Highley, Jacob            11 Tyler Con.            45-07.50    8   
  3 Ratliff, Reed             12 Gilmer                44-10.00    6   
  4 Britton, Isacc            11 Doddridge             43-04.00    4   
  5 Stout, Nathan             09 Gilmer                42-03.00    2   
  6 Lipscomb, Marty           12 Doddridge             42-00.00    1   
  7 meadows, nicholas         12 Williamstown          41-11.00  
  8 Raines, Logan             12 Williamstown          41-01.50  
  9 Snyder, Skylar            10 Wirt County           39-09.00  
 10 Siders, Devron            12 Doddridge             39-08.50  
 11 Ashley, Hunter            09 Gilmer                39-06.00  
 12 Mize, Jesse                  Ravenswood            38-05.00  
 13 Casey, Drew               12 Tyler Con.            37-05.50  
 14 Starcher, Caleb           12 Roane Co.             37-05.00  
 15 Metzger, TJ               12 Roane Co.             33-07.00  
 16 Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.           33-05.50  
 17 Earley, Jay               12 Tyler Con.            33-02.00  
 18 Cox, Jacob                09 St. Marys             32-11.00  
 19 Lawson, Samuel            12 Roane Co.             31-11.00  
 20 White, Jeremy             12 Clay County           31-07.00  
 21 Powell, Bryce             12 Ritchie Co.           31-05.00  
 22 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.           31-04.00  
 23 Yoke, Owen                12 South Harrison        31-02.00  
 24 Berish, Saul              10 St. Marys             31-00.50  
 25 Colllie, Noah                Park. Catholic        30-01.00  
 25 Welch, Jacob              12 Clay County           30-01.00  
 27 Rollyson, Nevin           11 Braxton Co.           28-06.50  
 28 Rhodes, Michael           09 Clay County           28-02.00  
 29 Mullins, Drew                Ravenswood            27-11.50  
 30 Enoch, Alex               10 Wirt County           27-05.00  
 31 Thomas, Noah              10 Wirt County           26-11.00  
 32 Alkire, Zach                 Park. Catholic        26-01.00  
 33 Dean, Dalton              09 Braxton Co.           24-07.50  
 34 Conrad, Zack              09 Braxton Co.           21-09.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: @ 181-04  2011        Mark Britton, Ritchie Co.                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Britton, Isacc            11 Doddridge            154-06.50   10   
  2 Ashley, Hunter            09 Gilmer                  138-10    8   
  3 Stout, Nathan             09 Gilmer                  136-06    6   
  4 Smith, Evan               12 Williamstown            134-07    4   
  5 Lipscomb, Marty           12 Doddridge            131-02.50    2   
  6 Jemison, Jimmy            12 St. Marys               130-08    1   
  7 Underwood, John           12 Doddridge            128-03.50  
  8 meadows, nicholas         12 Williamstown            118-07  
  9 Casey, Drew               12 Tyler Con.              113-01  
 10 Harris, Ben               09 Williamstown            112-01  
 11 Ratliff, Reed             12 Gilmer                  102-11  
 12 Carpenter, Robbie         10 Ritchie Co.          101-10.50  
 13 Starcher, Caleb           12 Roane Co.               100-03  
 14 Snyder, Skylar            10 Wirt County              99-04  
 15 Earley, Jay               12 Tyler Con.            99-00.50  
 16 Cox, Jacob                09 St. Marys                97-11  
 17 Mize, Jesse                  Ravenswood               95-06  
 18 Yoke, Owen                12 South Harrison           95-05  
 19 Lynch, DJ                 11 Wirt County              92-11  
 20 Rollyson, Nevin           11 Braxton Co.              90-08  
 21 Berish, Saul              10 St. Marys                89-11  
 22 Anderson, Nick            11 Tyler Con.            88-05.50  
 23 Boggs, Caleb              09 Roane Co.                87-02  
 24 Lawson, Samuel            12 Roane Co.                84-10  
 25 White, Jeremy             12 Clay County              82-07  
 26 Enoch, Alex               10 Wirt County              76-10  
 27 Powell, Bryce             12 Ritchie Co.           76-01.50  
 28 Colllie, Noah                Park. Catholic           74-10  
 29 Mullins, Drew                Ravenswood            68-04.50  
 30 Conrad, Zack              09 Braxton Co.              65-06  
 31 Welch, Jacob              12 Clay County              61-06  
 32 Dean, Dalton              09 Braxton Co.           59-06.50  
 33 Rhodes, Michael           09 Clay County              49-06  
—Alkire, Zach                 Park. Catholic              ND  
—Cole, Kyle                 9 Ritchie Co.                 ND  
                                
 
                    Boys - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ritchie County HS          128        2) Doddridge County HS       108.33
    3) Williamstown HS             89        4) Tyler Consolidated HS      73.33
    5) ROANE COUNTY HS             70.50     6) St. Marys                  36   
    7) Gilmer County High School.  34        8) Wirt County HS              9   
    9) Calhoun                      4.50    10) Ravenswood High School      2   
   11) Braxton County High School   1.33    12) Clay County Track and Fie   1   

All Conference Honorees:
               1 Swiger, D’Andra                  12 Doddridge         38  
               2 Chidester, Andrea                11 Williamstown      32  
               2 Ferguson, Sarah                  11 Doddridge         32  
               4 Drazba, Margaret                 12 St. Marys         31  
               5 Mossor, Cami                     11 Williamstown      21  
               5 LeMasters, Haylea                12 Tyler Consolidated21  
               7 Little, Mikayla                  11 Ritchie           18  
               8 Ellison, Carley                  12 Williamstown      17  
               9 Hammer, Brooklyn                 11 Williamstown      16.5
               9 Gardner, Madelin                 11 Williamstown      16.5
              11 Miller, Hailey                      Ravenswood        15  
              11 Postlewaite, Lincoln             12 Williamstown      15  
              13 Kerns, Jessie                    12 Williamstown      13  
              14 Treadway, Taylor                    Ravenswood        12  
 
                           Male - Individual Scores                            
           Place Name                           Year School        Points
      =====================================================================
               1 Doak, Alex                       12 Tyler Consolidated31.5
               2 Hogue, Johnny                    11 Ritchie           29.5
               3 Muhly-Alexander, Dillon          12 Doddridge         29  
               4 Hilvers, Jessie                  12 Ritchie           27.5
               5 Allender, Jayden                 10 Ritchie           24  
               6 Hart, Trace                      12 Williamstown      19  
               7 LeMasters, Hunter                12 Tyler Consolidated18  
               8 Fisher, Troy                     10 Roane             16.5
               8 McGinnis, Steven                 10 Roane             16.5
              10 Moore, Caleb                     12 Doddridge         15  
              10 Raines, Kyle                     12 Roane             15  
              10 Whitehair, Jordan                12 St. Marys         15  
              13 Lockhart, Jason                  12 Williamstown      14.5
              14 Fetty, Dylan                     12 St. Marys         14  
              14 Britton, Isacc                   11 Doddridge         14  
              14 Smith, Evan                      12 Williamstown      14  

Track & Field 2013:  LKC Championships - Girls

image

LKC Championships - 05.03.2013
Ritchie County High School
Girls Results

Girls 100 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 12.84  1994        Jessica Adams, Ritchie Co.                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chidester, Andrea         11 Williamstown             13.25q  5 
  2 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                13.58q  4 
  3 Hammer, Brooklyn          11 Williamstown             13.70q  3 
  4 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.              13.91q  1 
  5 Miller, Hailey               Ravenswood               14.16q  2 
  6 Casteel, Hillary          11 Tyler Con.               14.19q  4 
  7 Boggs, Elizabeth          11 Roane Co.                14.32q  5 
  8 Sodaro, Hunter            12 Braxton Co.              14.45   2 
  9 Litton, Morgan            12 Wirt County              14.45   1 
 10 Lloyd, Kelci              12 St. Marys                14.65   4 
 11 Myers, Kendra             JR South Harrison           14.74   5 
 12 Wildman, Halee            09 Gilmer                   14.84   1 
 13 Bly, Kristen              09 Braxton Co.              14.84   3 
 14 Carmichael, Melonna          Ravenswood               14.86   3 
 15 Cline, Kerstyn            10 Tyler Con.               15.01   2 
 16 Florez, Megan             11 Tyler Con.               15.04   1 
 17 Moss, Breana              09 Wirt County              15.09   5 
 18 Wise, Jordan              12 St. Marys                15.48   4 
 19 Burgreen, Hannah           9 Doddridge                15.50   4 
 20 Armes, Jessica            12 Clay County              15.61   2 
 21 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.              15.64   5 
 22 Peters, Tiffany           09 Braxton Co.              15.69   3 
 23 Salas, Myrka                 Park. Catholic           16.05   2 
 24 Barton, Allie                Ravenswood               16.06   1 
 25 Auxier, Ashley            11 Clay County              16.22   1 
 26 Mayo, Kristi              11 Williamstown             16.74   2 
 27 Yeomans, Haley               Park. Catholic           16.87   3 
 28 Newlon, Rebbicca             Calhoun                  16.95   4 
 29 Silva, Renata             12 Doddridge                17.66   5 
 30 Mackey, Melissa              Park. Catholic           17.73   3 
 31 Evans, Laura Beth         11 Wirt County              19.34   4 
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 12.84  1994        Jessica Adams, Ritchie Co.                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Chidester, Andrea         11 Williamstown             13.09   10   
  2 Hammer, Brooklyn          11 Williamstown             13.42    8   
  3 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                13.61    6   
  4 Miller, Hailey               Ravenswood               13.69    4   
  5 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.              13.80    2   
  6 Casteel, Hillary          11 Tyler Con.               14.08    1   
  7 Boggs, Elizabeth          11 Roane Co.                14.33  
 
Girls 200 Meter Dash
===================================================================
 Meet Record: @ 26.44  2003        Jessica Adams,Camai Roberson, Ritchie, Gilme
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Chidester, Andrea         11 Williamstown             26.45q  4 
  2 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                27.23q  5 
  3 Hammer, Brooklyn          11 Williamstown             28.41q  3 
  4 Miller, Hailey               Ravenswood               28.56q  2 
  5 Jones, Tanya              11 Ritchie Co.              28.82q  1 
  6 Casteel, Hillary          11 Tyler Con.               28.85q  3 
  7 Sodaro, Hunter            12 Braxton Co.              29.03q  2 
  8 Cline, Kerstyn            10 Tyler Con.               29.05   1 
  9 Litton, Morgan            12 Wirt County              29.18   4 
 10 Boggs, Elizabeth          11 Roane Co.                29.45   5 
 11 Bly, Kristen              09 Braxton Co.              30.16   1 
 12 Wildman, Halee            09 Gilmer                   30.24   3 
 13 Florez, Megan             11 Tyler Con.               30.63   2 
 14 Ice, Jessica              FR South Harrison           30.67   4 
 15 Myers, Kendra             JR South Harrison           30.82   5 
 16 Cutlip, Shelby            11 Clay County              31.48   1 
 17 Moss, Breana              09 Wirt County              31.51   3 
 18 Marks, Autumn             09 Gilmer                   32.28   5 
 19 Armes, Jessica            12 Clay County              32.46   5 
 20 Salas, Myrka                 Park. Catholic           32.51   1 
 21 Wise, Jordan              12 St. Marys                33.17   2 
 22 Fetty, Sara               11 St. Marys                33.32   4 
 23 Peters, Tiffany           09 Braxton Co.              33.59   4 
 24 Moore, Brittni            11 Clay County              35.67   5 
 25 Blankenship, Ashley       11 Doddridge                36.29   2 
 26 Newlon, Rebbicca             Calhoun                  36.31   3 
 27 Mackey, Melissa              Park. Catholic           37.31   3 
 28 Silva, Renata             12 Doddridge                37.61   4 
 29 Snodgrass, Casey             Ravenswood               38.60   1 
 30 Thorme, Camren               Park. Catholic           44.10   5 
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
 Meet Record: @ 26.44  2003        Jessica Adams,Camai Roberson, Ritchie, Gilme
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                26.80   10   
  2 Chidester, Andrea         11 Williamstown             26.82    8   
  3 Hammer, Brooklyn          11 Williamstown             28.65    6   
  4 Jones, Tanya              11 Ritchie Co.              28.73    4   
  5 Miller, Hailey               Ravenswood               28.76    2   
  6 Sodaro, Hunter            12 Braxton Co.              29.12    1   
  7 Casteel, Hillary          11 Tyler Con.               29.58  
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
 Meet Record: @ 58.24  2001        Stephanie Eastman, Roane Co.                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Chidester, Andrea         11 Williamstown             59.84   5  10   
  2 Miller, Hailey               Ravenswood             1:02.08   5   8   
  3 Gardner, Madelin          11 Williamstown           1:02.73   5   6   
  4 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.            1:03.62   5   4   
  5 Mann, Asia                12 Gilmer                 1:05.59   5   2   
  6 Drazba, Margaret          12 St. Marys              1:06.31   5   1   
  7 Golinsky, Kate            09 Braxton Co.            1:06.46   4 
  8 Litton, Morgan            12 Wirt County            1:06.69   5 
  9 Blosser, Hillary          11 Roane Co.              1:06.93   4 
 10 Strickler, Emily          11 St. Marys              1:08.40   4 
 11 Dye, Kate                 FR South Harrison         1:09.28   4 
 12 Gregory, Lindsay          12 Gilmer                 1:11.07   4 
 13 Jones, Jessica            12 Gilmer                 1:11.43   3 
 14 Hammond, Taylor            9 Ritchie Co.            1:11.66   3 
 15 Ice, Jessica              FR South Harrison         1:11.91   4 
 16 Browning, Chelsie         12 Braxton Co.            1:12.44   3 
 17 Bottenfield, Nikki        10 Roane Co.              1:13.27   3 
 18 Banfield, Jessica         10 Williamstown           1:13.57   2 
 19 Daughety, Courtney        12 Tyler Con.             1:14.80   3 
 20 Merrill, Cierra           FR South Harrison         1:14.86   2 
 21 McCraken, Ashley          10 Clay County            1:15.53   3 
 22 Fetty, Sara               11 St. Marys              1:16.05   3 
 23 Hunter, Tiara             09 Braxton Co.            1:19.57   2 
 24 Knicely, Kalleigh         10 Wirt County            1:20.34   2 
 25 Mangus, Tonya             10 Clay County            1:20.61   2 
 26 Bolinger, Emily              Ravenswood             1:23.24   2 
 27 Mackey, Melissa              Park. Catholic         1:29.66   1 
 28 Samples, Jessica          10 Clay County            1:31.74   1 
 29 Evans, Laura Beth         11 Wirt County            1:44.58   1 
 30 Thorme, Camren               Park. Catholic         1:49.61   1 

Girls 800 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 2:19.83  2012        Maggie Drazba, St. Marys                  
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          12 St. Marys              2:26.13   10   
  2 Mossor, Cami              11 Williamstown           2:34.85    8   
  3 Ellison, Carley           12 Williamstown           2:36.46    6   
  4 Golinsky, Kate            09 Braxton Co.            2:38.67    4   
  5 Fletcher, Carly           11 Tyler Con.             2:39.09    2   
  6 Blosser, Hillary          11 Roane Co.              2:39.82    1   
  7 Robinson, Allie           10 Williamstown           2:40.65  
  8 Treadway, Taylor             Ravenswood             2:43.29  
  9 Davis, Amanda             12 Ritchie Co.            2:45.37  
 10 Fisher, Renee             10 Roane Co.              2:46.52  
 11 Aleshire, Ivy             12 Clay County            2:46.66  
 12 Gorrell, Alex             10 St. Marys              2:47.56  
 13 Mann, Asia                12 Gilmer                 2:48.80  
 14 Lloyd, Shania             11 Roane Co.              2:49.24  
 15 Gregory, Lindsay          12 Gilmer                 2:49.60  
 16 Harris, Micah             09 Braxton Co.            2:52.67  
 17 Taylor, Olivia            10 St. Marys              2:53.29  
 18 Love, Taylor                 Ravenswood             2:55.86  
 19 Gateless, Kirsten         11 Braxton Co.            2:57.61  
 20 Jones, Jessica            12 Gilmer                 2:57.69  
 21 Mace, Taylor              10 Ritchie Co.            3:03.28  
 22 Dye, Kate                 FR South Harrison         3:06.37  
 23 Knicely, Kalleigh         10 Wirt County            3:10.52  
 24 Bolinger, Emily              Ravenswood             3:20.71  
 25 Samples, Jessica          10 Clay County            3:31.13  
 26 Robinson, Tiffany         10 Doddridge              3:42.01  
 27 Leggett, Tierra           10 Doddridge              3:50.47  
 28 Thorme, Camren               Park. Catholic         4:38.87  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 4:54.97  5/3/2013    Margaret Drazba, SM                       
 Meet Record: @ 4:54.97  5/3/2013    Margaret Drazba, SM                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          12 St. Marys              4:54.97@  10   
  2 Mossor, Cami              11 Williamstown           5:37.67    8   
  3 Ellison, Carley           12 Williamstown           5:39.99    6   
  4 Treadway, Taylor             Ravenswood             5:45.35    4   
  5 Aleshire, Ivy             12 Clay County            5:56.18    2   
  6 Gorrell, Alex             10 St. Marys              5:59.34    1   
  7 Golinsky, Kate            09 Braxton Co.            6:06.69  
  8 Love, Taylor                 Ravenswood             6:09.20  
  9 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            6:11.12  
 10 Haverty, Isabelle         09 Clay County            6:12.58  
 11 Watson, Amber             09 Tyler Con.             6:15.15  
 12 Benson, Katie             10 Gilmer                 6:15.70  
 13 Gateless, Kirsten         11 Braxton Co.            6:15.70  
 14 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              6:27.03  
 15 Harris, Micah             09 Braxton Co.            6:28.70  
 16 Kerby, Mary               09 Wirt County            6:28.99  
 17 Pelfrey, Emily            09 Wirt County            6:45.63  
 18 Cokeley, Becca            12 Ritchie Co.            6:47.45  
 19 Rice, Kelly               11 Tyler Con.             6:49.41  
 20 Sams, Rebecca             11 Clay County            6:50.65  
 21 Riffle, Mary Kate         SR South Harrison         6:59.15  
 22 Casteel, Rachel           11 Doddridge              7:04.38  
 23 Seckman, Lauren           12 Tyler Con.             7:26.26  
 24 Martin, Shelby            10 Wirt County            8:11.57  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
 Meet Record: @ 10:27.42  2012        Maggie Drazba, St. Marys                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Drazba, Margaret          12 St. Marys             11:54.41   10   
  2 Treadway, Taylor             Ravenswood            12:39.36    8   
  3 Watson, Amber             09 Tyler Con.            13:24.14    6   
  4 Love, Taylor                 Ravenswood            13:27.96    4   
  5 Gateless, Kirsten         11 Braxton Co.           13:41.51    2   
  6 Settle, Sarah             10 Williamstown          13:46.72    1   
  7 Benson, Katie             10 Gilmer                13:48.93  
  8 Fulks, Kaitlyn            11 Williamstown          13:56.52  
  9 Haverty, Isabelle         09 Clay County           14:02.41  
 10 Kerby, Mary               09 Wirt County           14:07.46  
 11 Mossor, Shealee           11 Williamstown          14:32.29  
 12 Rice, Kelly               11 Tyler Con.            15:01.81  
 13 Hunter, Tiara             09 Braxton Co.           15:20.58  
 14 Casteel, Rachel           11 Doddridge             15:30.14  
 15 Sams, Rebecca             11 Clay County           16:54.67  
 16 Schroder, Maren           12 Ritchie Co.           17:18.37  
 17 Leggett, Tierra           10 Doddridge             18:41.43  
—Harris, Micah             09 Braxton Co.                DNF  
 
Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
 Meet Record: @ 15.73  2012        Sarah Ferguson, Doddridge                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gardner, Madelin          11 Williamstown             16.39q  2 
  2 Kerns, Jessie             12 Williamstown             16.44q  1 
  3 LeMasters, Haylea         12 Tyler Con.               16.48q  1 
  4 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                16.53q  3 
  5 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              18.03q  2 
  6 Hardman, Hannah           09 Roane Co.                18.63q  1 
  7 Ingram, Justice           11 Doddridge                18.83q  3 
  8 Riffle, Tisha             10 Gilmer                   19.54   3 
  9 Fisher, Renee             10 Roane Co.                19.78   2 
 10 Bailey, Allie             09 Wirt County              20.61   2 
 11 Herzke, Victoria          11 Braxton Co.              20.61   1 
 12 McCullough, Samantha      12 Doddridge                21.38   2 
 13 Ramsey, Allie             11 Braxton Co.              21.79   2 
 14 Hall, Amanda              11 Ritchie Co.              22.08   3 
 15 Greenleaf, Lillian        09 Wirt County              22.46   3 
 16 Yeomans, Haley               Park. Catholic           23.63   3 
 17 Singleton, Selina         10 Braxton Co.              23.88   1 
 18 Roberts, Hannah           09 Tyler Con.               24.54   1 
 19 McCraken, Ashley          10 Clay County              25.81   3 
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
 Meet Record: @ 15.73  2012        Sarah Ferguson, Doddridge                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                15.79   10   
  2 Kerns, Jessie             12 Williamstown             16.34    8   
  3 LeMasters, Haylea         12 Tyler Con.               16.96    6   
  4 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              17.46    4   
  5 Gardner, Madelin          11 Williamstown             17.74    2   
  6 Ingram, Justice           11 Doddridge                17.95    1   
  7 Hardman, Hannah           09 Roane Co.                18.14  
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
 Meet Record: @ 46.12  5/3/2013    D’Andra Swiger, Doddridge                   
 Meet Record: @ 46.12  5/3/2013    D’Andra Swiger, Doddridge                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge                46.12@  4  10   
  2 Ferguson, Sarah           11 Doddridge                47.78   4   8   
  3 Gardner, Madelin          11 Williamstown             48.53   4   6   
  4 Adams, Janessa            10 Ritchie Co.              50.11   4   4   
  5 LeMasters, Haylea         12 Tyler Con.               50.63   4   2   
  6 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.              51.02   4   1   
  7 Kerns, Jessie             12 Williamstown             51.60   4 
  8 Cornell, Kathleen         12 Williamstown             51.98   3 
  9 Huff, MacKenzee           09 Gilmer                   53.51   3 
 10 Sodaro, Hunter            12 Braxton Co.              54.28   3 
 11 Fisher, Renee             10 Roane Co.                54.47   3 
 12 Hartsfield, Kaylee        10 Tyler Con.               56.15   3 
 13 Bly, Kristen              09 Braxton Co.              58.80   2 
 14 Roberts, Hannah           09 Tyler Con.               59.30   3 
 15 Bottenfield, Nikki        10 Roane Co.              1:02.20   2 
 16 McCraken, Ashley          10 Clay County            1:02.24   2 
 17 Greenleaf, Lillian        09 Wirt County            1:03.69   2 
 18 Singleton, Selina         10 Braxton Co.            1:04.15   1 
 19 Mangus, Tonya             10 Clay County            1:10.47   1 
 20 Bolinger, Emily              Ravenswood             1:11.19   1 
 21 Blankenship, Ashley       11 Doddridge              1:16.09   1 
 22 Yeomans, Haley               Park. Catholic         1:22.96   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 51.44  1990        Wolfe, Dotson, Nestor, Weaver, Williamstown 
                       Wolfe, Dotson, Nestor, Weaver                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                  52.57   2  10   
     1) Hammer, Brooklyn 11             2) Kerns, Jessie 12               
     3) Postlewaite, Lincoln 12         4) Gardner, Madelin 11            
  2 Tyler Consolidated HS  ‘A’                            54.35   2   8   
     1) Casteel, Hillary 11             2) Cline, Kerstyn 10              
     3) Gogan, Katelyn 09               4) Wable, Allison 12              
  3 Roane County HS  ‘A’                                  55.01   2   6   
     1) Hardman, Hannah 09              2) Boggs, Elizabeth 11            
     3) Hudnall, Caity 09               4) Starcher, Destinee 12          
  4 Ravenswood High School  ‘A’                           57.54   2   4   
     1) Carmichael, Melonna             2) Currey, Mariah                 
     3) Miller, Hailey                  4) Jones, Brittany                
  5 Ritchie County HS  ‘A’                                57.68   2   2   
     1) Bryson, Jessie 9                2) Hall, Amanda 11                
     3) Britton, Miranda 11             4) Jones, Tanya 11                
  6 Gilmer County High School.  ‘A’                       57.73   2   1   
     1) Roberts, Hannah 11              2) Wildman, Halee 09              
     3) Riffle, Tisha 10                4) Huff, MacKenzee 09             
  7 Doddridge County HS  ‘A’                              58.74   2 
     1) Ingram, Justice 11              2) Heflin, Mariah 11              
     3) Burgreen, Hannah 9              4) Stephenson, Haley 9            
  8 Braxton County High School  ‘A’                     1:00.05   1 
     1) Peters, Tiffany 09              2) Cruz, Kassie 12                
     3) Rose, Savannah 10               4) Herzke, Victoria 11            
  9 Wirt County HS  ‘A’                                 1:00.87   1 
     1) Moss, Breana 09                 2) Bailey, Allie 09               
     3) Knicely, Kalleigh 10            4) Smith, Gwynn 10                
 10 Parkersburg Catholic  ‘A’                           1:09.56   1 
     1) Ballengee, Kelley               2) Thorme, Camren                 
     3) Mackey, Melissa                 4) Salas, Myrka                   
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:50.75  2011        Roberts, Gardner, Chidester, Early, Willia
                         M.Roberts, M.Gardner, A.Chidester, B.Early        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:55.67   2  10   
     1) Gogan, Katelyn 09               2) Casteel, Hillary 11            
     3) Keys, Brooke 10                 4) Cline, Kerstyn 10              
  2 Ritchie County HS  ‘A’                              1:56.67   2   8   
     1) Adams, Janessa 10               2) Davis, Amanda 12               
     3) Jones, Tanya 11                 4) Garrett, Mykayla 12            
  3 Roane County HS  ‘A’                                1:57.62   2   6   
     1) Boggs, Elizabeth 11             2) McCroskey, Rochelle 09         
     3) Hudnall, Caity 09               4) Starcher, Destinee 12          
  4 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:59.74   2   4   
     1) Huff, MacKenzee 09              2) Roberts, Hannah 11             
     3) Wildman, Halee 09               4) Riffle, Tisha 10               
  5 Ravenswood High School  ‘A’                         2:03.75   1   2   
     1) Carmichael, Melonna             2) Currey, Mariah                 
     3) Jones, Brittany                 4) Perry, Summer                  
  6 Braxton County High School  ‘A’                     2:06.27   1   1   
     1) Peters, Tiffany 09              2) Cruz, Kassie 12                
     3) Browning, Chelsie 12            4) Herzke, Victoria 11            
  7 Clay County Track and Field  ‘A’                    2:11.32   1 
     1) Cutlip, Shelby 11               2) Auxier, Ashley 11              
     3) Moore, Brittni 11               4) Armes, Jessica 12              
—Williamstown HS  ‘A’                                     DQ   2 
     1) Hammer, Brooklyn 11             2) Robinson, Allie 10             
     3) Postlewaite, Lincoln 12         4) Cornell, Kathleen 12           
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
 Meet Record: @ 4:15.54  1988        Mullens, M. Smith, C. Smith, Balis, Ravens
                         Mullens, M.Smith, C.Smith, Balis                  
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                4:30.73   2  10   
     1) Cornell, Kathleen 12            2) Robinson, Allie 10             
     3) Mossor, Cami 11                 4) Ellison, Carley 12             
  2 Ritchie County HS  ‘A’                              4:38.61   2   8   
     1) Hammond, Taylor 9               2) Vanoy, Olivia 10               
     3) Jones, Tanya 11                 4) Davis, Amanda 12               
  3 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          4:41.01   2   6   
     1) Carpenter, Megan 11             2) Gogan, Katelyn 09              
     3) Wable, Allison 12               4) Fletcher, Carly 11             
  4 Gilmer County High School.  ‘A’                     4:44.36   2   4   
     1) Gregory, Lindsay 12             2) Mann, Asia 12                  
     3) Jones, Jessica 12               4) Benson, Katie 10               
  5 Wirt County HS  ‘A’                                 4:44.81   2   2   
     1) Moss, Breana 09                 2) Moore, Ashley 12               
     3) Smith, Gwynn 10                 4) Litton, Morgan 12              
  6 Braxton County High School  ‘A’                     4:45.81   1   1   
     1) Vigue, Rebecca 09               2) Browning, Chelsie 12           
     3) Harris, Micah 09                4) Golinsky, Kate 09              
  7 Roane County HS  ‘A’                                4:51.34   2 
     1) Fisher, Renee 10                2) Lloyd, Shania 11               
     3) Bottenfield, Nikki 10           4) Blosser, Hillary 11            
  8 St. Marys  ‘A’                                      4:53.39   2 
     1) Strickler, Emily 11             2) Billeter, Katelyn 09           
     3) Gorrell, Alex 10                4) Taylor, Olivia 10              
  9 Clay County Track and Field  ‘A’                    5:17.11   1 
     1) McCraken, Ashley 10             2) Mangus, Tonya 10               
     3) Haverty, Isabelle 09            4) Sams, Rebecca 11               
 10 Doddridge County HS  ‘A’                            5:36.20   1 
     1) Heflin, Mariah 11               2) Robinson, Tiffany 10           
     3) McCullough, Samantha 12         4) Blankenship, Ashley 11         
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
 Meet Record: @ 10:00.00  2012        St. Marys Blue Devis, St. Marys          
                          M Drazba, O Taylor, B Knight, A Johnson           
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                               10:28.19   10   
     1) Mossor, Cami 11                 2) Ellison, Carley 12             
     3) Settle, Sarah 10                4) Robinson, Allie 10             
  2 Ritchie County HS  ‘A’                             10:44.92    8   
     1) Cokeley, Anna 11                2) Cokeley, Becca 12              
     3) Davis, Amanda 12                4) Vanoy, Olivia 10               
  3 Tyler Consolidated HS  ‘A’                         10:58.01    6   
     1) Wable, Allison 12               2) Watson, Amber 09               
     3) Fletcher, Carly 11              4) Carpenter, Megan 11            
  4 Gilmer County High School.  ‘A’                    11:06.97    4   
     1) Benson, Katie 10                2) Gregory, Lindsay 12            
     3) Jones, Jessica 12               4) Mann, Asia 12                  
  5 St. Marys  ‘A’                                     11:14.96    2   
     1) Billeter, Katelyn 09            2) Strickler, Emily 11            
     3) Taylor, Olivia 10               4) Gorrell, Alex 10               
  6 Wirt County HS  ‘A’                                12:01.90    1   
     1) Moore, Ashley 12                2) Greenleaf, Lillian 09          
     3) Smith, Gwynn 10                 4) Kerby, Mary 09                 
  7 South Harrison High School  ‘A’                    12:40.85  
     1) Dye, Kate FR                    2) Merrill, Cierra FR             
     3) Riffle, Mary Kate SR            4) Ward, Darryan SR               
  8 Doddridge County HS  ‘A’                           13:39.25  
     1) Randolph, Chelsey 9             2) Robinson, Tiffany 10           
     3) Casteel, Rachel 11              4) Leggett, Tierra 10             
 
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
 Meet Record: @ 1:07.14  2007        Tyler Consolidated, Tyler Consolidated    
                         Howard, Reid, Early, Yoho                         
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS  ‘A’                                1:07.77   3  10   
     1) Kerns, Jessie 12                2) Cornell, Kathleen 12           
     3) Amos, Erica 10                  4) Postlewaite, Lincoln 12        
  2 Tyler Consolidated HS  ‘A’                          1:11.98   3   8   
     1) Wable, Allison 12               2) Clegg, Makayla 12              
     3) Hartsfield, Kaylee 10           4) Casteel, Hannah 09             
  3 Gilmer County High School.  ‘A’                     1:13.68   2   6   
     1) Marks, Autumn 09                2) Huff, MacKenzee 09             
     3) Riffle, Tisha 10                4) Roberts, Hannah 11             
  4 Roane County HS  ‘A’                                1:14.93   3   4   
     1) Hardman, Hannah 09              2) Cherry, Katie 09               
     3) Blosser, Hillary 11             4) Snodgrass, Katie 12            
  5 Ritchie County HS  ‘A’                              1:16.05   2   2   
     1) Adams, Janessa 10               2) Bryson, Jessie 9               
     3) Hall, Amanda 11                 4) Cokeley, Anna 11               
  6 Doddridge County HS  ‘A’                            1:21.22   2   1   
     1) Stephenson, Haley 9             2) Heflin, Mariah 11              
     3) Randolph, Chelsey 9             4) Ingram, Justice 11             
  7 St. Marys  ‘A’                                      1:24.36   1 
     1) Lloyd, Kelci 12                 2) Strickler, Emily 11            
     3) Fetty, Sara 11                  4) Billeter, Katelyn 09           
  8 Braxton County High School  ‘A’                     1:36.26   1 
     1) Ramsey, Allie 11                2) Helmick, Shelby 09             
     3) Singleton, Selina 10            4) Herzke, Victoria 11            
 
Girls High Jump
=======================================================================
 Meet Record: @  5-06  5/3/2013    Megan Steele, 149                           
 Meet Record: @  5-06  5/3/2013    Megan Steele, 149                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steele, Megan             12 Williamstown           5-06.00@  10   
  2 Swiger, D’Andra           12 Doddridge              5-04.00    8   
  3 Flowers, Ciara            12 Williamstown           5-00.00    6   
  4 Stephenson, Haley          9 Doddridge              4-10.00    3   
  4 Hudnall, Caity            09 Roane Co.              4-10.00    3   
  6 Cokeley, Anna             11 Ritchie Co.            4-10.00    1   
  7 Carpenter, Megan          11 Tyler Con.             4-10.00  
  8 McCroskey, Rochelle       09 Roane Co.              4-08.00  
  8 Moore, Ashley             12 Wirt County            4-08.00  
  8 Vanoy, Olivia             10 Ritchie Co.            4-08.00  
 11 Vigue, Rebecca            09 Braxton Co.            4-06.00  
—Marks, Autumn             09 Gilmer                      NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
 Meet Record: @ 11-01  2008        Kelli Sealover, Ritchie Co.                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Postlewaite, Lincoln      12 Williamstown          10-06.00   10   
  2 Amos, Erica               10 Williamstown           8-06.00    7   
  2 LeMasters, Haylea         12 Tyler Con.             8-06.00    7   
  3 Randolph, Chelsey          9 Doddridge              8-00.00    4   
  4 Lloyd, Shania             11 Roane Co.              7-06.00    2   
  5 Bantug, Caroline          11 Tyler Con.             7-06.00    1   
  6 Hunter, Tiara             09 Braxton Co.            7-00.00  
  6 Nalley, Alessa            12 Doddridge              7-00.00  
  6 Casteel, Hannah           09 Tyler Con.             7-00.00  
 10 Ingram, Justice           11 Doddridge              6-06.00  
—Shockey, Brooke           10 Williamstown                NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
 Meet Record: @ 17-10.25  5/3/2013    D’Andra Swiger, Doddridge                
 Meet Record: @ 17-10.25  5/3/2013    D’Andra Swiger, Doddridge                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Swiger, D’Andra           12 Doddridge             17-10.25@  10   
  2 Ferguson, Sarah           11 Doddridge             16-07.75    8   
  3 LeMasters, Haylea         12 Tyler Con.            16-05.75    6   
  4 Chidester, Andrea         11 Williamstown          16-04.50    4   
  5 Garrett, Mykayla          12 Ritchie Co.           16-04.50    2   
  6 Sodaro, Hunter            12 Braxton Co.           15-02.50    1   
  7 Stephenson, Haley          9 Doddridge             14-02.00  
  8 Bly, Kristen              09 Braxton Co.           14-01.00  
  9 Moore, Ashley             12 Wirt County           13-10.25  
 10 McCroskey, Rochelle       09 Roane Co.             13-04.00  
 11 Marks, Autumn             09 Gilmer                13-03.75  
 11 Hicks, Ashley             11 Roane Co.             13-03.75  
 13 Daughety, Courtney        12 Tyler Con.            13-02.50  
 14 Vigue, Rebecca            09 Braxton Co.           12-11.50  
 15 Hall, Amanda              11 Ritchie Co.           12-11.00  
 16 Carmichael, Melonna          Ravenswood            12-08.75  
 17 Britton, Miranda          11 Ritchie Co.           12-04.50  
 18 Barton, Allie                Ravenswood            11-09.50  
 19 Cutlip, Shelby            11 Clay County           11-08.25  
 20 Moore, Brittni            11 Clay County           10-05.25  
 21 Bailey, Allie             09 Wirt County            9-04.50  
—Perry, Summer                Ravenswood                  ND  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
 Meet Record: @ 40-03.50  2004        Molly Kiger, Williamstown                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McClain, Emily            12 Roane Co.             33-04.00   10   
  2 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.           33-00.50    8   
  3 Taylor, Laura             09 St. Marys             32-03.00    6   
  4 Amos, Lauren              12 Williamstown          31-06.00    4   
  5 Phillips, Paige           10 Doddridge             30-02.00    2   
  6 Mace, Kaitlyn             11 Roane Co.             28-05.00    1   
  7 Gordon, Larisa            12 Gilmer                28-00.00  
  8 Wilson, Adi               09 Braxton Co.           27-11.50  
  9 Fardig, Stina             12 St. Marys             27-08.50  
 10 Glaspell, Gabby            9 Doddridge             27-06.00  
 11 Keith, Kathern            09 Gilmer                27-05.50  
 12 Bush, Kaitlin             09 Roane Co.             27-05.00  
 13 Clegg, Makayla            12 Tyler Con.            26-10.00  
 14 Cunningham, Rylee         09 Williamstown          26-06.00  
 15 Spencer, Lisa             10 Williamstown          25-10.00  
 15 Moore, Morgan             10 Ritchie Co.           25-10.00  
 17 Yeater, Breanna           10 Tyler Con.            25-09.00  
 18 Ballengee, Kelley            Park. Catholic        25-07.00  
 19 Dalrymple, Kara           09 Tyler Con.            25-06.50  
 20 Carpenter, Leah           11 Ritchie Co.           25-04.50  
 21 Siders, Jessica           11 Doddridge             24-00.00  
 22 Cruz, Kassie              12 Braxton Co.           23-07.50  
 23 Cottrell, Leah            10 Clay County           22-05.50  
 24 Samples, Jessica          10 Clay County           21-02.50  
 25 West, Sarah               12 St. Marys             20-07.00  
 26 Woods, Brittany           11 Clay County           20-00.00  
 27 Bush, Ashley              12 Gilmer                19-08.50  
 28 Utt, Jordan               10 Braxton Co.           19-04.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
 Meet Record: @ 125-02  2001        Lucinda Huffman, Ritchie Co.               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Little, Mikayla           11 Ritchie Co.             114-01   10   
  2 Phillips, Paige           10 Doddridge               100-09    8   
  3 Cunningham, Rylee         09 Williamstown             95-01    6   
  4 Cieslewski, Melissa       09 Williamstown             93-07    4   
  5 Spencer, Lisa             10 Williamstown             92-04    2   
  6 Glaspell, Gabby            9 Doddridge             87-05.50    1   
  7 Bunner, Evelyn            11 Ritchie Co.           81-11.50  
  8 Yoho, Sydney              10 Tyler Con.            81-01.50  
  9 Schlabowski, Megan        11 Tyler Con.            80-09.50  
 10 Gordon, Larisa            12 Gilmer                79-11.50  
 11 Carpenter, Leah           11 Ritchie Co.              78-06  
 12 Jochum, Laura             10 Tyler Con.            76-06.50  
 13 Taylor, Laura             09 St. Marys                75-03  
 14 Fardig, Stina             12 St. Marys             74-10.50  
 15 Ballengee, Kelley            Park. Catholic        73-04.50  
 16 McClain, Emily            12 Roane Co.                72-05  
 17 Utt, Jordan               10 Braxton Co.           70-04.50  
 18 Helmick, Shelby           09 Braxton Co.              69-02  
 19 Keith, Kathern            09 Gilmer                   67-04  
 20 West, Sarah               12 St. Marys                63-03  
 21 Woods, Brittany           11 Clay County              60-04  
 22 Mace, Kaitlyn             11 Roane Co.                59-09  
 23 Rogers, Noelle            09 Roane Co.                58-03  
 24 Fradella, Jamie              Ravenswood               55-02  
 25 Siders, Jessica           11 Doddridge             54-06.50  
 26 Lambey, Makaylia          11 Clay County           47-05.50  
 27 Bush, Ashley              12 Gilmer                   47-04  
 28 Cottrell, Leah            10 Clay County              35-03  
 
 
                    Girls - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Williamstown HS            186        2) Doddridge County HS        90   
    3) Tyler Consolidated HS       69        4) Ritchie County HS          68   
    5) St. Marys                   40        6) Ravenswood High School     36   
    7) ROANE COUNTY HS             33        8) Gilmer County High School  21   
    9) Braxton County High School  10       10) Wirt County HS              3   
   11) Clay County Track and Fiel   2

G-OB™: LPN Needed

The Gilmer Free Press

LPN Needed for one-on-one patient care in Big Springs Area of Calhoun County, WV.

ALL SHIFTS AVAILABLE.

Apply online www.interimhealthcare.com

Call 1.800.604.9661 or Fax 304.592.3538

Kathleen “Kathy” Jackson

The Gilmer Free Press

Kathleen “Kathy” Jackson

On May 07, 2013, our beloved, Mother, Sister, Soon-to-be Grandma, Aunt, and dear Friend, Kathleen “Kathy” Jackson, left this earth. Her ever-lasting spirit returning home, forever taking its rightful place, along-side our dear Heavenly Father. She was surrounded by her loving sons and caring family members.

Kathy was born June 30, 1952, in Princeton, WV, to Ennis and John McCabe.

Kathy attended Concord College, graduating in 1974 with a Bachelor of Arts degree. She then went on to receive her license to practice social work in 1974. Kathy touched the lives of so many people with her smile and generosity. This amazing lady dedicated her life to social work. She started at Bluefield Regional Hospital where she spent eight years before moving to Princeton Community Hospital for the next twenty-five years. She was passionate about connecting with patients and families to assist in difficult decisions. Kathy was a caring person who only looked for the good in people and treated everyone with generosity.

She was active in various committees at Sacred Heart Catholic Church.

After the death of her darling husband Jackie Jackson in 1997 Kathy demonstrated her skills as a fighter and survivor overcoming several health obstacles while still maintaining her independence. In her spare time she enjoyed reading and cooking but mostly loved spending time with her family, in particular her two sons.

Kathy was preceded in death by her parents, John and Ennis McCabe, and her husband Jackie Jackson.

She will be forever missed by two sons, Brent Eugene Jackson and his wife Andrea Ramezan-Jackson of Washington, D.C., and John Daniel Jackson of Princeton; one grandson due in July; one sister, Patricia E. “Pat” Johnson and her husband John of Princeton; two brothers, James P. “Dobber” McCabe of Princeton and Michael F. “Mike” McCabe of Charleston; two nephews, Kevin McCabe and Brian McCabe and his wife Amanda; two nieces, Christina Naylor and Kerry McCabe; two great-nephews, Aaron and Brady McCabe; and two great-nieces, Brooke and Addison McCabe.

A Mass of Christian Burial will be held at 11:00 AM Saturday, May 11, 2013, at the Sacred Heart Catholic Church in Princeton with Father Paul Wharton as Celebrant.

Burial will follow in Roselawn Memorial Gardens in Princeton.

Family and friends will serve as pallbearers.

Friends may call from 6:00 PM until 8:00 PM Friday, May 10, 2013, at Seaver Funeral Home in Princeton where a Christian Wake Service will be conducted at 7:30 PM.

The Jackson family is being served by Seaver Funeral Home in Princeton.

Area Counties’ Lifeline Customers Eligible for Broadband Discount

The Gilmer Free Press

Lifeline-eligible customers in eight West Virginia counties served by Frontier Communications can subscribe to broadband service for discounted rates through a limited-time Federal Communications Commission (FCC) pilot program.

The FCC’s Lifeline program, which historically provided a discount for phone service for qualifying low-income consumers, will support broadband adoption through discounts for broadband services and the promotion of digital literacy as part of a yearlong pilot program, Dana Waldo, senior vice president and general manager for Frontier in West Virginia, said in a news release.

The program will serve eligible customers in Mason, Calhoun, Jackson, Pleasants, Ritchie, Roane, Wirt and Wood counties.

Frontier is working with Future Generations, a West Virginia nonprofit organization, to provide computer training to participants and demonstrate the value of broadband.

“Providing opportunities for low-income West Virginians to obtain broadband is critical in building our state’s capacity for continued economic growth,“ LeeAnn Shreve, director of Future Generations Rural America, said in the release. Future Generations Rural America also offers low-cost refurbished laptops to this same demographic through a partnership with Mission West Virginia.

Residents interested in participating in the program or receiving more information can call 1.888.483.6767 to speak with a Frontier broadband consultant.

Calhoun-Gilmer Career Center: Senior Appreciation Day - May 09, 2013 - Today

The Gilmer Free Press

Ernest Eugene ‘Gene’ Bennett

The Gilmer Free Press

Ernest Eugene ‘Gene’ Bennett

Age 88, of Rosedale, WV, passed away at home after a long illness on May 06, 2013.

He was born July 17, 1924, the son of the late Eustace and Rosa Ellison Bennett of Mill Fork, Rosedale, WV.

Gene is preceded in death by his loving wife of 54 years, Maxine Bennett; a sister, Ruth; two brothers, Brooks and Clyde Bennett; one son, Danny McCumbers; two grandchildren, Dawn McCumbers and Anita Cook; one daughter-in-law, Rosalee Bennett.

Gene was a Baptist by faith.

He enjoyed working horses. He loved all of his children, grandchildren and great grandchildren. Gene was retired from the WV State Road Department in Gassaway, Braxton County, WV.

He is survived by his four loving children and daughter-in-law, Kathy (Danny, son deceased) McCumbers, Larry (Susan) Bennett, Nina (Jerden) Cook, Doyle (Joyce) Bennett and Marvin (Belinda) Bennett; 11 loving grandchildren, Dannielle (Dave) Lilly, Nicole (Rick) Cottrell, Jason (Danielle) McCumbers, Melinda Bailey, Ernie (Amanda) Bennett, Robin (Scott) Bourn, Quintin (Raeanna) Cook, Jessica (Justin) Carter, Cody Bennett, Shad (Rebecca) Adkins, Chassidy ‘Sis’ Mollohan; 14 loving great grandchildren, Zach Lilly, Chelsie McCumbers, Gabby Cottrell, Hayden Bailey, Chase Bailey, Logan Bennett, Nevalee Bennett, Shayla Bourn, Ashlyn Bourn, Elijah Bourn, Summer Bourn, James Cook, Blake Adkins, and Shayla Dawn Adkins.

He will be deeply loved and missed forever and always.

The family would like to give special thanks to Vicki Carter for all of her help, love and support and to Nicole Cottrell for all they’ve done for us.

Funeral services will be held Thursday May 09, 2013, 1:00 PM at the Beech Grove Baptist Church at Nicut with Rev. Gary Maynor officiating.

Visitation were held at the Stump Funeral Home in Arnoldsburg Wednesday from 6:00-8:00 PM and will be held at the Beech Grove Baptist Church Thursday from 12:00 Noon until the time of the services.

Senior Appreciation Day - 05.09.13

The Gilmer Free Press

Patricia Jean Dye Starcher

The Gilmer Free Press

Patricia Jean Dye Starcher

Age 64, of Parkersburg, WV, passed away May 05, 2013, at Ohio Valley Health Care in Parkersburg.

She was born May 20, 1948, in Grantsville, WV, a daughter to the late Dale and Oleta Burrows Dye.

She was a retired Administrative Assistant for the State of West Virginia.

She is survived by her husband, Fred Starcher; sons, Jay F. Starcher (Brandi) of Parkersburg and Jeffrey S. Starcher (Mendi) of Winfield; daughter, Jill L. Starcher (Mike Postick) of Charlotte, NC; brothers, Richard Dye (Carrie) and Bob Dye (Garnet); sisters, Phyllis Harvey (Larry), Melba Starcher (Kenny) and Karen Nichols (Eddie); grandchildren, Brady Starcher, Tyson Graham, Wesley Starcher, Tori Ellis, Madison Starcher, Hannah Starcher and Joey Starcher; a special niece, Margie Starcher; and a host of other extended family and friends.

Service will be 2:00 PM Wednesday at Sunset Memorial Funeral Home, Parkersburg, with Pastor Mike Lamb officiating.

Burial will follow in the Sunset Memory Gardens.

Visitation will be 2:00-4:00 PM and 6:00-8:00 PM Tuesday at the funeral home.

West Virginia History Whiz Kids Become Knights of the Golden Horseshoe - 2013

The Gilmer Free Press

More than 200 eighth grade students from across West Virginia on Friday received the prestigious Golden Horseshoe award for outstanding knowledge of West Virginia history and culture.

State Superintendent Jim Phares inducted the students from all 55 counties as Knights of the Golden Horseshoe Society during a pinning ceremony at the Cultural Center. The award is considered one of the greatest honors bestowed upon students in West Virginia.

“As a former history teacher it was a great honor to have a role in this ceremony,“ Phares said. “The Golden Horseshoe is coveted by many in the state, but received by very few. It is an honor that these students can be proud of for years to come.“

The Gilmer Free Press


The Golden Horseshoe test has been administered in West Virginia each year since 1931 and is the longest running program of its kind in the United States. The top-scoring students in each county receive the prestigious award. Each county has at least two winners. The exam tests student knowledge on West Virginia citizenship, civics and government, economics, geography, history and current events.

The Golden Horseshoe originated in the early 1700s in Virginia when then-Gov. Alexander Spotswood saw the need for exploration of the land west of the Allegheny Mountains, most of which is now West Virginia. Spotswood organized a party of about 50 men to explore the frontier. At the end of the exploration, he presented each member of the party with a golden horseshoe. Translated from Latin, the inscription on each horseshoe read, “Thus it was decided to cross the mountains.“ On the other side was written, “Order of the Golden Horseshoe.“ Because of this, the recipients became known as ‘The Knights of the Golden Horseshoe.‘“


Area winner for 2013 Are:

Braxton

•  Emmanuel Backus

•  Forrest Taylor

•  Justin Vankirk


Calhoun

•  Karlie Johnson

•  Adrianne Shimer


Clay

•  Zachary Myers

•  Brennan Rhodes

•  Ian Smith


Doddridge

•  Nicholas Morgan

•  Colten Oliver


Gilmer

•  William Greene

•  Dalton Law


Lewis

•  Allaina Hope

•  Jaret Mullooly

•  Alexander Scott


Ritchie

•  Sydney Campbell

•  Sarah Cokeley

•  Davi Stanley


Roane

•  Faith Bender

•  Joseph Burch

•  Thomas Wright


Webster

•  Trace Durham

•  Gavin Surbaugh


Wirt

•  Allan Phillips

•  Joseph Powell

The Gilmer Free Press

Calhoun-Gilmer Career Center: Senior Appreciation Day - Thursday, 05.09.13

The Gilmer Free Press

Transit Operations Facility Opening in Calhoun County

The Gilmer Free Press

The Little Kanawha Transit Authority can now perform maintenance on its vehicles in-house.

The state Department of Transportation says a new $2 million operations facility in Mt. Zion, Calhoun County, west Virginia also has training rooms, indoor vehicle storage and administrative offices.

State and local officials held a ribbon cutting ceremony for the facility at 11:00 AM Thursday.

The authority provides bus service in Calhoun, Gilmer, Roane and Jackson counties.

Janice I. Martin

The Gilmer Free Press

Janice I. Martin

Age 83, of Glenville, West Virginia, departed this life at 8:55 AM, April 30, 2013 in the St. Mary’s Hospital, Huntington, West Virginia follow an extended illness.

Born October 30, 1929 in Gilmer County, West Virginia, daughter of the late Albert and Eva Spencer Maxwell.

Janice was a graduate of Tanner High School, class of 1949, graduate of Glenville State College in 1961 with degrees in Home Economics and English. She taught school at Lewis County High School, Tunnelton High School in Preston County, Byesville High School in Byesville, Ohio, and her last job was Food Service Supervisor for the Calhoun County Board of Education.

She loved sewing, knitting, crocheting, and especially quilting.

She also attended the Church of God of Prophecy in Sand Fork, West Virginia.

On May 24, 1969 she was united in Marriage to L. Clifford Martin who preceded her in death on October 22, 1977.

Surviving are 1 son, Jerry Maxwell and wife Barbara of Cross Lanes, West Virginia, 1 grandchild, Kayla Bailey and husband Cameron of Mt. Pleasant, South Carolina, 3 brothers, Albert W. Maxwell and Willis J. “Jack” Maxwell both of Glenville, WV, and Frederick L. Maxwell of Mentor, Ohio, and 2 sisters, Louella Stalnaker and Mary Ann Radabaugh both of Glenville, WV.

Along with her parents and husband, Janice was preceded in death by 2 sister-in-laws, Donna and Betty Maxwell, 1 brother-in-law, Lyonel Stalnaker , 1 niece, Karen Phillips, and 1 great-nephew, Tyler Maxwell.

Funeral Services will be conducted at the Ellyson Mortuary Inc., 2 Vanhorn Drive, Glenville, WV 26351, at 1:00 PM, Saturday May 04, 2013 with Pastor Bryan Groves officiating.

Burial will follow in the Job’s Temple Cemetery, WV Hwy 5 West of Glenville.

Friends may call Saturday from 11:00 AM - 1:00 PM, the funeral hour.

In lieu of flowers the family request donations be made to Job’s Temple, C/O Louella Stalnaker, 9 Lorentz Drive, Glenville WV. 26351.

Ellyson Mortuary Inc. is assisting the family of Janice Martin with arrangements.

Virgil I. Boggs

The Gilmer Free Press

Virgil I. Boggs

Age 84, of St. Marys, WV, formerly of Sutton, WV went to be with the Lord on Tues. April 30 at his home surrounded by his loving family.

He was born in Gilmer County, WV on January 27, 1929 to the late Roy and Chloe Boggs.

He was also preceded in death by his sister, Louella Simmons.

Virgil was a member of Greensburg Temple Baptist Church of Greensburg, OH and also attended Poplar Ridge Community Church, near Sutton and Cow Creek Methodist Church of St. Marys, WV.

He was a Teamster for Local 24 of Akron, OH. Virgil loved God, his family, camping, fishing, hunting, western books, John Wayne movies, puzzles and a good game of dominoes.

Virgil leaves behind his loving wife of 62 yrs. Geraldine Jamison Boggs and 7 children, Dianne (Stan) Texter of Akron, OH, Janice (Steve) Hughes of Frametown, WV, Sharlene Heiney of Grantsville, WV, Donna (Mike) Bunner of St. Marys, WV, Wayne (Carla) Boggs of Akron, OH, Dwight Boggs of Venice, FL, Duane Boggs of Manassas, VA, brother, Paul (Judy) Boggs of Cape Coral, FL, aunt, Martha Villers of Columbia Station, OH, 18 grandchildren, 14 great-grandchildren, 11 step grandchildren, as well as several nieces and nephews.

Funeral services will be held 2:00 PM on Saturday May 04, 2013 at Greene-Robertson Funeral Home, Sutton with the Pastor David Chapman officiating.

Burial will follow at Bug Ridge Community Cemetery, near Sutton, WV.

Friends may call two hours prior at the funeral home.

Greene-Robertson Funeral Home is humbled to be serving the Boggs family.

William Denver Sims

The Gilmer Free Press

William Denver Sims

Age 91, of Camden, North Carolina, formerly of Brohard, Wirt County, WV, passed away April 29, 2013 at the home of Richard and Patty Bruerton in Camden, NC.

Born at Big Bend, WV, he was a son of the late Walker Patton Sims and Arzona Richards Sims.

He was a U.S. Army Veteran of WWII having served in the South Pacific with the rank of Tech (5). He was a retired Wirt County school bus driver and was a well tender in the oil and gas industry.

He was a member of the Strait Creek Baptist Church at Brohard.

Surviving are his children, Patty Bruerton (Dick) of Camden, NC, Shirley Ferrell (Randy) of Cambridge OH and Larry Lemasters (Bonnie Hill) of Bloomfield NJ; two granddaughters, Elizabeth Bruerton of Dyersburg, TN and Christina Borden of Jackson, TN; one great granddaughter, Caroline Borden of Jackson, TN; four brothers, Freddie M. Sims (Nellie) and James E. Sims (Sheila), all of Big Bend, Billy Ray Sims (Ona Belle) of Thornville, OH and Richard Gale Sims of Cox’s Mills, WV; one sister, Bonnie Sims Webb Buck of Big Springs, WV; two sisters-in-law, Betty Webb Sims Boggs of Grantsville and Marjie Wagoner Sims of Parkersburg, WV.

He was preceded in death, in addition to his parents, by his wife, Opal Busch Sims; four brothers, Walker P. Sims, Jr., Ernest Eugene Sims, Harold Glen Sims, and Willie Sims; one sister, Francis Irene Sims.

Friends may call at the Stump Funeral Home in Grantsville Saturday from 10:00 AM until Noon.

Interment with graveside rites will follow in the Hartley Cemetery at Brohard with Rev. Carroll McCauley and Rev. Alfred Hickman officiating.

Calhoun-Gilmer Career Center: Senior Appreciation Day - May 09, 2013

The Gilmer Free Press

Don M. Westfall

The Gilmer Free Press

Don M. Westfall

Age 87, of WV Hwy 5 East, Grantsville, Gilmer County, WV, passed away April 28, 2013 at his home. 

Born in Gilmer County, he was a son of the late Delford and Mildred Miller Westfall.

He was a US Army Veteran of WWII, having served in Rhineland, Central Europe, Africa and the Middle East.  He served with Company F, 9th Infantry Division as a Sergeant, squad leader and anti-tank gunner as well as 30. caliber machine gun operator.  He was awarded the Bronze Star, Army Occupation Medal-Germany, Good Conduct Medal and Combat Infantry Badge.  He was a retired heavy equipment operator in the oil and gas pipeline construction industry.  He was a member of Eureka Lodge #40, A.F. and A.M. of Grantsville, WV and the Knights of Pythias Lodge of Glenville, WV.

Surviving are his wife of 34 years, Judy Westfall and his children; Charlene (Terry) Vukich of Canton, OH; Judy Powell of Grantsville, WV; Debra Meadows of Parkersburg, WV; Amber (Tommy) Hamric of Glenville, WV; Michael (Beverly) Westfall of Parkersburg, WV; and Angie Linger of Glenville, WV.  Nine grandchildren; Christina Parsons, Debra King, William (Elizabeth) Meadows, Jr., Michelle (Curt) Westrick, Ean Hamric, Ashton Hamric, Robbie Parsons, Taylor and Teara Linger as well as eleven great grandchildren.

He was preceded in death, in addition to his parents, by one daughter, Roberta Yeager, two brothers, Billy and Robert Westfall, three sisters, Gaytha Lockard, Emogene Sawyer and Sheila Weaver.  Two sons-in-law, William Meadows and Leonard Powell.

Funeral services will be held Thursday, 1:00 PM, at the Stump Funeral Home in Grantsville, WV.

Interment will follow in the Chestnut Grove Cemetery at Tanner, WV with full Military and Masonic graveside rites.

Friends may call at the funeral home from 5:00-8:00 PM Wednesday.

Bobby C. Deweese

The Gilmer Free Press

Bobby C. Deweese

Age 68, of the Milo Community, Chloe, WV, passed away April 26, 2013 at Cabell Huntington Hospital in Huntington WV.

Born in Calhoun County, WV, he was a son of the late Brice and Nell Jarvis Deweese.

Surviving are a son, Joseph Deweese of Winfield; two sisters, Nancy Carpenter of Spencer and Birdene Madge Nichols of Hallburg; three grandchildren, Morgan Elizabeth Deweese, Taylor Joseph Deweese and Tara Danielle Deweese; one great grandchild, Milah Lyne Deweese.

Funeral services will be held Tuesday, 11:30 AM at the Stump Funeral Home in Arnoldsburg with Rev. Rick Metheney officiating.

Interment will follow in the Fink Cemetery at Milo.

Friends may call at the funeral home from 10:00 AM Tuesday until the time of the services.

Evelyn D. Wood

The Gilmer Free Press

Evelyn D. Wood

Age 63, of Shock, Gilmer County, WV, passed away April 25, 2013 at her home following an extended illness.

Born at Lower Run, Calhoun County, WV, she was a daughter of Blondina (Dean) Duelley Richards and the late Burlen (Bunk) Richards.

Surviving is her husband Gerald (Gene) Wood whom she married August 22, 1970. Three children, Curtis Wood, Shannon Catherine Dobbins (Jerry) of Shock, Chris Wood (Becky) of Morgantown.  Eight grandchildren; Carrissa Wood, Shawn, Makayla and Rebeah Skeens, Sierra and Hannah Wood all of Shock, Ken McDaniel and Jamie Wood of Morgantown, WV.  Evelyn’s mother, Blondina (Dean) Richards of Mt. Zion, WV.  Three brothers; Roxel, Mike (Kay) and Denver Richards, all of Mt. Zion.  Two aunts and one uncle.

She will be sadly missed and loved by all that knew her.

Funeral services will be held Sunday, 1:00 PM at the Stump Funeral Home in Arnoldsburg with Rev. Rodney England officiating.

Interment will be in the Wood Cemetery at Stumptown.

Friends may call at the funeral home one hour prior to the services.

Meskel Leona Goodnight

The Gilmer Free Press

Meskel Leona Goodnight

Age 77, of Brohard, WV passed away April 24, 2013 at her home following an extended illness.

Born in Ritchie County, WV, she was a daughter of the late Howard and Ivy Pearl Valentine Haynes.

She was a former employee of Wirt Inflatables and was a Methodist by faith.

Surviving are her husband, Johnnie Franklin Goodnight and her children, Barbara McCray of Brohard, Vonda Sue Jones and Lewis J. Metz, both of Elizabeth, Dennis Paul Metz of Parkersburg, Vernon Glen Metz of Florida and Terry Lee Metz of Dutchman; 12 grandchildren and 10 great grandchildren as well as several nieces and nephews.

She was preceded in death by a son, Ronnie Gale Metz.

Funeral services will be held Saturday, 1:00 PM at the Stump Funeral Home in Grantsville, WV.

Rev. Keith Belt will officiate.

Interment will follow in the Mt. Zion Cemetery at Brohard.

Friends may call at the funeral home from 11:00 AM Saturday until the time of the services.

Bertha M. Webster

The Gilmer Free Press

Bertha M. Webster

Age 89, of Grantsville, WV, passed away April 22, 2013 at Minnie Hamilton Health Systems in Grantsville.

She was born December 31, 1923 in Calhoun County, WV and was a daughter of the late John and Biddie Wright Kerby.

She was retired from B.F. Goodrich Corporation.

She was a member of the First Baptist Church of Grantsville.

Surviving are one son, Larry Webster of Creston, WV; three grandchildren, Marlene Hutchinson of Walker, WV; Steven Webster of Spencer, WV and Christina Dorman of Marietta, SC; and four great grandchildren.

She was preceded in death by her husband, Worthy Doy Webster; three sisters and four brothers.

Funeral services will be held Friday at 2:00 PM at the Stump Funeral Home in Grantsville with the Rev. Darin Cale officiating.

Interment will follow in the Collins Community Cemetery at Stumptown.

Friends may call at the funeral home from 6:00-8:00 PM Thursday.

Click Below for additional Articles...

Page 36 of 113 pages « First  <  34 35 36 37 38 >  Last »



MTS






Click on the Flags to See the Number of Unique Visitors Reading The Free Press The Gilmer Free Press

Copyright MMVIII-MMXIV The Gilmer Free Press. All Rights Reserved