Gilmer Free Press

2017 Class A high school football all-state teams

The Free Press WV

The 2017 Class A all-state football team as selected by the West Virginia Sports Writers Association.

 

FIRST TEAM

Offense

QB – Clay Skovron, East Hardy, Sr.

RB – Jaiden Smith, St. Marys, Sr.

RB – Freddy Canary, South Harrison, Sr.

RB – Thomas Ferris, Midland Trail, Sr.

RB – Donavan Kirby, Madonna, Jr.

OL – Nick Rush, South Harrison, Sr.

OL – Blake Neely, Williamstown, Sr.

OL – Timmy McCabe, Wheeling Central, So.

OL – Jeremy Smith, St. Marys, Sr.

OL – Nick Miller, East Hardy, Sr.

WR – Brett Tharp, East Hardy, Sr. (captain)

WR – Brooks Parsons, Magnolia, Sr.

UTIL – Jonathan Blankenship, Tug Valley, Sr.

UTIL – Mark Rucker, Tyler Consolidated, So.

K – Ryan Cunningham, Ravenswood, Sr.

Defense

DL – William Howell, Doddridge County, Sr.

DL – Dylan Richmond, Sherman, Sr.

DL – Dylan Gray, St. Marys, Sr.

DL – Vinny Mangino, Wheeling Central, Jr.

DL – Andrew Richmond, Summers County, Sr.

LB – Adam Murray, Wheeling Central, So. (captain)

LB – Luke Jackson, Ravenswood, Jr.

LB – Cam Barnette, South Harrison, Sr.

LB – Mark Jordan, Pocahontas County, Sr.

DB – Tucker Lilly, Summers County, Sr.

DB – Gunner Brummage, Clay-Battelle, Sr.

DB – Ryan LaAsmar, Notre Dame, Sr.

UTIL – Trey Scott, Cameron, Jr.

UTIL – Matt Eichhorn, St. Marys, Sr.

UTIL/P – Colby Brown, Cameron, Sr.

 

SECOND TEAM

Offense

QB – Curtis McGhee, Wheeling Central, So.

QB – Kole Puffenberger, Pendleton County, Jr.

RB – Brady Grant, Van, Sr. (captain)

RB – Jordan Dempsey, Fayetteville, Jr.

RB – Jeremiah Johnston, Richwood, So.

OL – Aaron Peterman, Wirt County, Sr.

OL – Carson May, Tug Valley, Sr.

OL – Tucker Dalrymple, St. Marys, Sr.

OL – Ryan Anderson, South Harrison, Sr.

OL – Tanner Sears, Valley-Fayette, Sr.

WR – Travis Mickey, Cameron, Jr.

WR – Noah Minor, Midland Trail, Sr.

UTIL – Griffin Phillips, Tyler Consolidated, Jr.

UTIL – Travis Dille, Clay-Battelle, Sr.

K – Atikilt Tamiru, Moorefield, Fr.

Defense

DL – Ethan Mahan, Ravenswood, Sr.

DL – Jared Barrows, Magnolia, So.

DL – Hunter Darby, Midland Trail, Sr.

LB – Dawson Wear, Wheeling Central, Sr.

LB – Phillip Mullen, East Hardy, Sr.

LB – Shane Peacock, Pocahontas County, Sr.

LB – Elijah Barner, Mount View, Jr.

LB – Curtis James, Doddridge County, Sr.

LB – Luke Hardway, Webster County, Jr. (captain)

DB – Christian Pack, Summers County, Jr.

DB – Ethan Burgess, Buffalo, Sr.

DB – Aden Funkhouser, East Hardy, Jr.

UTIL – Bray Price, Wheeling Central, Jr.

UTIL – Ben Salmon, Sherman, Sr.

P – Tanner Lett, Doddridge County, Jr.

 

Special Honorable Mention

Hunter America, Doddridge County

Brent Barnette, South Harrison

Jakob Barrows, Magnolia

Tucker Bennett, Summers County

Elijah Benson, Ravenswood

Will Bragg, Richwood

Hayden Burdette, Richwood

Parker Brewer, Tug Valley

James Cava, Notre Dame

Elijah Collier, Mount View

Garrett Cook, Madonna

Max Cook, Doddridge County

Tristan Coots, Fayetteville

Ryan Cross, Paden City

Seth Davis, Doddridge County

Ryan Ekey, Madonna

Levi Hardway, Webster County

Carter Haynes, Williamstown

JT Hensley, Sherman

Antone Herring St. Marys

Critter Hesson, Wahama

Caleb Jantuah, Richwood

Matthew Jenkins, Moorefield

Hunter Jones, Midland Trail

Cordell Lesher, Midland Trail

Landon McFadden, South Harrison

Jeff Mills, East Hardy

Ben Neal, Summers County

Hunter Partridge, Magnolia

Chad Ramsey, Greenbrier West

Cole Rapp, Tucker County

Brett Reall, Tucker County

Caleb Richmond, Meadow Bridge

Andrew Ritchea, Cameron

Anthony Robbins, Wheeling Central

Dakoda Sager, East Hardy

Mike Shreves, Paden City

Levi Streets, Valley Wetzel

Joey Taylor, Tygarts Valley

Christian Thomas, Wahama

Tim Thorne, Pendleton County

Willie Walden, Tygarts Valley

Dakota Waldron, Mount View

Briar Wilfong, Pocahontas County

Wyatt Wingrove, Cameron

 

Honorable Mention

Nick Adams, Midland Trail

Hunter Amick, Richwood

Evan Amos, Williamstown

Colton Arrington, Wahama

Adam Baker, East Hardy

Johnnie Board, Wahama

Hunter Booth, Pendleton County

Stephen Booth, Buffalo

Hunter Bouldin, Montcalm

Ben Callaway, Tucker County

Layne Daniel, Sherman

John Dickens, Sherman

Colton Dorsey, Greenbrier West

Luke Duplaga, Wheeling Central

Logan Forquer, Clay-Battelle

Logan Frantz, Fayetteville

Daniel Gibson, Van

Logan Gogan, Doddridge County

Jake Greene, Ravenswood

Aaric Gross, Mount View

Gunnar Haley, Gilmer County

Jared Harman, Pendleton County

Jimmy Harper, Valley Fayette

C.W. Harton, Paden City

Will Hensley, Sherman

Max Hilton, Ravenswood

Chance Lemley, Madonna

David Joy, Paden City

Tyler Kocher, Valley Wetzel

Austin Lowe, Valley Wetzel

Noah Lucas, Tug Valley

Harley Martin, Meadow Bridge

Marcus McGuire, Summers County

Park Michaels, Buffalo

Tyler Morlachetta, Buffalo

Brayden Mullenix, Williamstown

Josh Newsome, Tug Valley

Reece Nutter, Webster County

Jarred Parnell, Montcalm

Cordell Parsons, Sherman

Aaron Pendry, Mount View

Garyn Pritt, Valley Fayette

Luke Poling, Tucker County

Owen Poling, Tucker County

Trent Pullens, Fayetteville

Mac Raymond, Madonna

Dakota Richards, Wirt County

Sam Romano, Notre Dame

Dillon Shinaberry, Pocahontas County

Braden Snyder, Richwood

Benji Steele, Clay-Battelle

Kyle Sturgell, Tug Valley

Jake Tackett, Tygarts Valley

Donathan Taylor, Williamstown

Zak Tokash, Madonna

Daniel White, Tygarts Valley

Dustin Williams, Webster County

--> Tuesday, December 05, 2017
Readers' Comments:


Copyright MMVIII-MMXII Gilmer Free Press. All Rights Reserved