GilmerFreePress.net

In Sports….

The Free Press WV

►  Bicycle Accident Kills Motorcycle Racing Champ

The motorcycle racing world is mourning the loss of former world champion Nicky Hayden, who died Monday after sustaining severe injuries during a training collision. Hayden, 35, was struck by a vehicle while bicycling along the Rimini coastline in Italy Wednesday, reports the BBC. Over five days, he was treated in an intensive care unit for multiple traumatic injuries, including cerebral damage. According to ESPN, the 30-year-old driver of the Peugeot that struck Hayden was brought in for questioning and passed a breathalyzer test. “We would like everyone to remember Nicky at his happiest—riding a motorcycle,“ says brother Tommy Hayden, who is also a professional racer.

Hayden was in Italy riding for the Red Bull Honda team at the World Superbike Championship in nearby Imola, where he came in 13th days before the accident occurred. He is best known for winning the coveted 2006 MotoGP world champion title, for which he bested legendary Italian racer Valentino Rossi. Athletes and friends took to Twitter to remember Hayden for his professionalism and friendly demeanor, including British racer Danny Kent, who shared a sweet personal message from Hayden congratulating him on his own world championship in 2015. The city of Owensboro in Kentucky, where Hayden was born, commemorated Hayden—known as the “Kentucky Kid”—by flying its flags at half-staff.

This Date in Sports History

The Free Press WV

May 24

1905 — Harry Payne Whitney’s Tanya becomes the second filly to win the Belmont Stakes. Ruthless was the first filly to win the Belmont, in 1867. Whitney would also win the Kentucky Derby with a filly, Regret, in 1915.


1935 — In the first major league night game, the Reds beat the Philadelphia Phillies 2-1 before 25,000 fans in Cincinnati.


1936 — Tony Lazzeri of the New York Yankees drives in 11 runs with a triple and three home runs — two of them grand slams — in a 25-2 rout of the Philadelphia A’s.


1967 — The AFL grants a franchise to the Cincinnati Bengals.


1980 — Bobby Nystrom’s overtime goal gives the New York Islanders a 5-4 victory over the Philadelphia Flyers in Game 6 for their first Stanley Cup title.


1981 — The Indianapolis 500 ends in controversy when Mario Andretti, who finished second to Bobby Unser, is declared the winner because Unser broke a rule during a slowdown near the end of the race. The decision is reversed, giving Unser credit for the victory, but he is fined $40,000.


1986 — The Montreal Canadiens win their 23rd Stanley Cup, beating the Calgary Flames 4-3 in five games.


1988 — Game 4 of the Stanley Cup finals between the Edmonton Oilers and Boston Bruins is postponed with the score 3-3 and 3:23 left in the second period because of a power failure at Boston Garden.


1990 — The Edmonton Oilers win their fifth Stanley Cup in seven seasons by beating the Bruins 4-1 in Game 5. Goalie Bill Ranford, who limited Boston to eight goals in the series, wins the Conn Smythe Trophy for most valuable player in the playoffs.


1992 — Al Unser Jr. wins the closest finish at the Indianapolis 500, beating Scott Goodyear by 43-thousandths of a second, barely half a car length. Lyn St. James, the second woman to race at Indy, finishes 11th.


2009 — Brazil’s Helio Castroneves becomes the ninth driver to win the Indianapolis 500 three times. Castroneves pulls away over the final laps to beat Dan Wheldon of England and Danica Patrick, who eclipsed her fourth-place finish as a rookie in 2005 by crossing the strip of bricks in third.


2010 — Lukas Lacko of Slovakia beats American Michael Yani in a 71-game match that ties for the most in the French Open since tiebreakers were instituted in 1973. Lacko wins 4-6, 7-6 (5), 7-6 (4), 6-7 (5), 12-10 in a first-round match that takes two days to complete.


2014 — Maya Moore scores 30 points on a record-setting night as the Minnesota Lynx defeats the New York Liberty 87-82. Moore becomes the first player ever to score at least 30 points in four straight games.

GSC Athletics Partners With BSN SPORTS and Nike

The Free Press WV

Glenville State College Director of Athletics Marcal Lazenby would like to announce that the athletic department has signed a contract with the BSN SPORTS Rewards Program corporate sponsorship agreement to make Nike the preferred and exclusive uniform/apparel and footwear provider for the Pioneers.

With the agreement, all athletic teams, coaches, and staff will exclusively wear Nike uniforms and footwear. “We are thrilled to partner with BSN to become an exclusive Nike apparel school,“ stated Lazenby. “The Nike swoosh is the most recognizable and prestigious brand in the sports world. This agreement with Nike allows us to further our brand.“ BSN SPORTS is the largest distributor of team sports apparel and equipment in the United States.

“On behalf of everyone at BSN SPORTS, we are thrilled to partner with Nike and Glenville State College providing their student athletes, coaching staff and fans with the finest apparel and athletic products,“  Terry Babilla, BSN SPORTS President commented.  “We look forward to continuing our ongoing relationship with Glenville State athletics for many years to come and wish them continued success in Mountain East Conference and throughout all NCAA activities.“

The GSC Athletic Department is excited to partner with BSN SPORTS and to officially become a part of the Nike family.

In Sports….

The Free Press WV

►  WHITE SULPHUR SPRINGS:  Champ set to return

Golf champion John Daly, 51, is permitted to compete in the Greenbrier Classic July 03-09. This will be his seventh appearance on The Old White TPC Course, where the PGA Tour FedExCup Tournament stops for The Greenbrier Classic.

Daly has been part of the Classic since its start in 2010 and finished in a tie for 12th in 2012.

He is a five-time PGA Tour winner, who earned the 1991 PGA Championship and the 1995 Open Championship. Daly is well known for his style of play and his “loud” clothing.

Phil Mickelson and Bubba Watson also will be heading to The Greenbrier this summer for the tournament.

Mickelson started with The Greenbrier team as The Greenbrier PGA Tour Ambassador in 2016 and will participate in the Classic for the fourth time.

Watson will also be making his fourth appearance in The Greenbrier Classic.

Each time Watson has played, his finish has improved.

In 2013, he finished the course 5-under-par and tied for 30th. The next year, he moved up to a tie for 16th in 2014.

WVSSAC 2017 Statewide High School Baseball Regional Matchups, Scores

The Free Press WV

High school baseball regional play is set to begin Tuesday, May 23 across the state. Regional matchups are decided in a best of three series, double elimination format.

 

CLASS AAA REGION 1

Game 1 (Tuesday): Wheeling Park (13-8) at Morgantown (19-8)

Game 2 (Wednesday): Morgantown at Wheeling Park

Game 3 (Thursday, if necessary): Wheeling Park at Morgantown

CLASS AAA REGION 2

Game 1 (Tuesday): Hedgesville (15-15) at Washington (22-5)

Game 2 (Wednesday): Washington at Hedgesville

Game 3 (Thursday, if necessary): Hedgesville at Washington

CLASS AAA REGION 3

Game 1 (Tuesday): Greenbrier East (16-11) at St. Albans (28-8)

Game 2 (Wednesday): St. Albans at Greenbrier East

Game 3 (Thursday, if necessary): Greenbrier East at St. Albans

CLASS AAA REGION 4

Game 1 (Tuesday): Ripley (19-10) at Hurricane (27-6)

Game 2 (Wednesday): Hurricane at Ripley

Game 3 (Thursday, if necessary): Ripley at Hurricane

 

CLASS AA REGION 1

Game 1 (Tuesday): Berkeley Springs (15-14) at Weir (16-9)

Game 2 (Wednesday): Weir at Berkeley Springs

Game 3 (Thursday, if necessary): Berkeley Springs at Weir

CLASS AA REGION 2

Game 1 (Tuesday): Braxton County (24-3) at Bridgeport (24-6)

Game 2 (Wednesday): Bridgeport at Braxton County

Game 3 (Thursday, if necessary): Braxton County at Bridgeport

CLASS AA REGION 3

Game 1 (Tuesday): James Monroe (15-10) at Independence (17-8)

Game 2 (Wednesday): Independence at James Monroe

Game 3 (Thursday, if necessary): James Monroe at Independence

CLASS AA REGION 4

Game 1 (Tuesday): Wayne (28-3) at Logan (20-8)

Game 2 (Wednesday): Logan at Wayne

Game 3 (Thursday, if necessary): Wayne at Logan

 

CLASS A REGION 1

Game 1 (Tuesday): Tyler Consolidated (20-4) at Wheeling Central (25-6)

Game 2 (Wednesday): Wheeling Central at Tyler Consolidated

Game 3 (Thursday, if necessary): Tyler Consolidated at Wheeling Central

CLASS A REGION 2

Game 1 (Tuesday): East Hardy (15-11) at Tygarts Valley (17-7)

Game 2 (Wednesday): Tygarts Valley at East Hardy

Game 3 (Thursday, if necessary): East Hardy at Tygarts Valley

CLASS A REGION 3

Game 1 (Tuesday): Greater Beckley Christian (16-7) at Charleston Catholic (24-7)

Game 2 (Wednesday): Charleston Catholic at Greater Beckley Christian

Game 3 (Thursday, if necessary): Greater Beckley Christian at Charleston Catholic

CLASS A REGION 4

Game 1 (Tuesday): Buffalo (14-14) at Ravenswood (20-8)

Game 2 (Wednesday): Ravenswood at Buffalo

Game 3 (Thursday, if necessary): Buffalo at Ravenswood

In Sports….

The Free Press WV

►  Kobe Bryant Tweet Gets High-Schoolers Out of Final

Truly, tweets and US government are hopelessly intertwined these days. WRTV reports a high school senior in Indianapolis got his entire US Government class out of their final—thanks to a retweet from Kobe Bryant. William Pate was told by his teacher, Mr. Belser, the final would be canceled if he got a retweet from the basketball superstar. “Please if you retweet this we don’t have to take the final,“ Pate tweeted at Bryant on Thursday. Despite having more than 11 million followers, Bryant somehow got the message, retweeting Pate along with the message, “Hope you have an A in this class.“ Belser, true to his word, canceled the final. LAist notes it was Bryant’s 6,164th career assist. Even the superintendent of Pate’s school district was impressed, calling it a “great lesson in the power of social media.“

This Date in Sports History

The Free Press WV

May 22

1877 — Baden-Baden, ridden by C. Holloway, catches Leonard just before turning into the stretch and wins the Kentucky Derby by two lengths.


1885 — Tecumseh, ridden by Jimmy McLaughlin, wins the Preakness Stakes by two lengths over Wickham.


1902 — Mastermam, ridden by John Bullman, wins the Belmont Stakes by two lengths over Renald.


1906 — Whimsical, the favorite ridden by Walter Miller, wins the Preakness Stakes by four lengths over Content.


1954 — Hasty Road, ridden by Johnny Adams, edges favored Correlation by a neck to win the Preakness Stakes.


1975 — Artis Gilmore scores 28 points and grabs 31 rebounds to lead the Kentucky Colonels to a 110-105 victory over the Indiana Pacers for the ABA championship.


1988 — Atlanta’s Dominique Wilkins trades baskets with Boston’s Larry Bird in the fourth quarter of Game 7 of the Eastern Conference semifinals until the Celtics escape with a 118-116 victory. Wilkins finishes with 47 points and Bird has 34, with 20 of his points scored in the fourth quarter. The teams shoot a combined 58.8 percent from the field, the second-highest mark in playoff history.


1993 — Riddick Bowe successfully defends his IBF and WBA heavyweight titles with a second-round knockout of Jesse Ferguson at RFK Stadium in Washington.


1997 — The Chicago Bulls win the lowest-scoring playoff game in NBA history, a 75-68 victory over the Miami Heat. The 143 combined points were two fewer than the previous postseason low set by Syracuse and Fort Wayne in 1955.


2003 — Annika Sorenstam becomes the first woman to play in a PGA Tour event in 58 years, shooting a 71 in the first round of the Colonial in Fort Worth, Texas. Sorenstam misses the cut the next day by four shots.


2005 — Paula Creamer, 18, makes a 15-foot birdie putt on the final hole to win the Sybase Classic by one stroke and become the second-youngest first-time winner on the LPGA Tour.


2006 — Pat Summitt becomes the first millionaire coach in women’s basketball. Tennessee raises Summitt’s salary to $1.125 million for next season and extends her contract six years.


2009 — Dara Torres sets an American record in the 50-meter butterfly at the Texas Senior Circuit No. 2 meet at Texas A&M. The 42-year-old, breezes to victory in the 50 fly, touching the wall in 25.72 seconds to beat her record time of 25.84 seconds from the morning preliminaries. Both her times beat Jenny Thompson’s American record of 26.00 seconds, set in Barcelona in 2003.

High School Track and Field 2017: STATE TRACK MEET - A - Boys

The Gilmer Free Press

LKC CHAMPIONSHIPS TRACK MEET
05.19.2017 to 05.20.2017
UC Stadium, Laidley Field
A - Boys Results

Boys 100 Meter Dash A
===================================================================
  State Meet: @ 10.81  5/19/2017   Freddy Canary, South Harrison               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Canary, Freddy            11 South Harrison         @ 10.81Q  2 
  2 Mullenax, Daniel          12 Pendleton Co.            11.41Q  1 
  3 Ferris, Thomas            11 Midland Trail            11.62Q  1 
  4 Deel, Cole                 9 Webster Co.              11.74Q  2 
  5 Swaniger, Nathan          10 Clay-Battelle            11.64q  1 
  6 Nutter, Reece              9 Webster Co.              11.77q  2 
  7 Anderson, Tyler           12 Tyler Consol.            11.81q  2 
  8 Tallman, Trenton          12 Williamstown             11.90q  2 
  9 Rucker, Mark               9 Tyler Consol.            11.98   1 
 10 Sargent, Dylan            12 Valley (Fayette)         12.03   2 
 11 Garrett, Austin           10 Ravenswood               12.04   2 
 12 Bumgarner, Brady          10 Wahama                   12.07   1 
 13 Buchko, Duncan            12 Sherman                  12.14   1 
 14 Smith, Jeremiah           12 Doddridge Co.            12.22   2 
—Street, Chase             12 Magnolia                    FS   1 
 
Boys 100 Meter Dash A
=======================================================================
  State Meet: @ 10.81  5/19/2017   Freddy Canary, South Harrison               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Canary, Freddy            11 South Harrison           10.68@  10   
  2 Ferris, Thomas            11 Midland Trail            11.32    8   
  3 Mullenax, Daniel          12 Pendleton Co.            11.33    6   
  4 Swaniger, Nathan          10 Clay-Battelle            11.53    4   
  5 Nutter, Reece              9 Webster Co.              11.71    2   
  6 Deel, Cole                 9 Webster Co.              11.72    1   
  7 Tallman, Trenton          12 Williamstown             11.82  
  8 Anderson, Tyler           12 Tyler Consol.            11.95  
 
Boys 200 Meter Dash A
===================================================================
  State Meet: @ 21.50  5/19/2017   Freddy Canary, South Harrison               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Canary, Freddy            11 South Harrison         @ 21.50Q  2 
  2 Long, Zac                 11 Saint Marys              23.10Q  1 
  3 Jeter, Tavon              12 Madonna                  23.15Q  2 
  4 Swaniger, Nathan          10 Clay-Battelle            23.47Q  1 
  5 Tharp, Dawson              9 Webster Co.              23.49q  2 
  6 Garrett, Austin           10 Ravenswood               23.83q  1 
  7 Bennett, Adam             11 South Harrison           23.97q  2 
  8 White, Will                9 Tucker Co.               24.18q  2 
  9 Jackson, JaQuan           12 Wheeling Central         24.25   1 
 10 Sargent, Dylan            12 Valley (Fayette)         24.28   2 
 11 Bumgarner, Brady          10 Wahama                   24.33   1 
 12 Davis, Seth               10 Doddridge Co.            24.36   2 
 13 Moore, Timmy              11 Buffalo                  24.59   1 
 14 Davis, Logan              12 Pocahontas Co.           25.14   2 
 
Boys 200 Meter Dash A
=======================================================================
  State Meet: @ 21.50  5/19/2017   Freddy Canary, South Harrison               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Canary, Freddy            11 South Harrison           21.58   10   
  2 Long, Zac                 11 Saint Marys              23.21    8   
  3 Jeter, Tavon              12 Madonna                  23.27    6   
  4 Swaniger, Nathan          10 Clay-Battelle            23.71    4   
  5 Tharp, Dawson              9 Webster Co.              23.92    2   
  6 Garrett, Austin           10 Ravenswood               24.08    1   
  7 White, Will                9 Tucker Co.               24.36  
  8 Bennett, Adam             11 South Harrison           24.48  
 
Boys 400 Meter Dash A
==========================================================================
  State Meet: @ 48.07  5/20/2017   Freddy Canary, South Harrison               
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Canary, Freddy            11 South Harrison           48.07@  2  10   
  2 Mullenax, Daniel          12 Pendleton Co.            50.82   2   8   
  3 Long, Zac                 11 Saint Marys              50.89   2   6   
  4 Billeter, Will            12 Saint Marys              51.20   2   4   
  5 Bobbitt, Tom              12 Williamstown             52.05   2   2   
  6 Uppole, Chase             12 Williamstown             52.12   2   1   
  7 Roberts, Draven            9 Pendleton Co.            52.46   1 
  8 Blake, Isaac              10 Richwood                 52.56   2 
  9 Forquer, Logan            11 Clay-Battelle            53.06   2 
 10 Cunningham, Stephen       12 Wirt Co.                 53.07   1 
 11 Murphy, Gabe               9 Ritchie Co.              53.56   1 
 12 Sasso, Noofou             11 Richwood                 53.95   1 
 13 Davis, Logan              12 Pocahontas Co.           54.11   1 
 
Boys 800 Meter Run A
=======================================================================
  State Meet: @ 1:56.69  5/18/2013   Dylan Rich, Buffalo                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Uppole, Chase             12 Williamstown           2:02.15   10   
  2 Hashman, Walker           11 Saint Marys            2:02.57    8   
  3 Allender, Jarett          10 Ritchie Co.            2:04.07    6   
  4 Kearns, Travis            12 Wahama                 2:05.66    4   
  5 Smith, Gage                9 Doddridge Co.          2:06.50    2   
  6 Lester, Kyle              12 Pocahontas Co.         2:06.65    1   
  7 Jarrell, Bryce            10 Ravenswood             2:08.75  
  8 Riffle, Hunter            12 Doddridge Co.          2:09.83  
  9 Sullivan, Chase           11 Ritchie Co.            2:10.40  
 10 Blake, Isaac              10 Richwood               2:10.61  
 11 Poling, Luke              11 Tucker Co.             2:10.68  
 12 Jarrell, Blake            10 Ravenswood             2:11.37  
 13 Murphy, Gabe               9 Ritchie Co.            2:12.11  
 14 Pyles, Connor             12 Pocahontas Co.         2:14.97  
 
Boys 1600 Meter Run A
=======================================================================
  State Meet: @ 4:23.18  5/19/2012   Dylan Rich, Buffalo                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riffle, Hunter            12 Doddridge Co.          4:32.97   10   
  2 Gorrell, Brady            11 Saint Marys            4:37.80    8   
  3 Jarrell, Blake            10 Ravenswood             4:37.94    6   
  4 Casey, Mathew             10 Chas. Cath.            4:38.88    4   
  5 Jarrell, Bryce            10 Ravenswood             4:40.74    2   
  6 Hart, Ben                 12 Cameron                4:41.43    1   
  7 Hashman, Walker           11 Saint Marys            4:44.05  
  8 Quatrocchi, Angelo         9 Madonna                4:46.44  
  9 Heaster, Trey             12 Doddridge Co.          4:53.33  
 10 Corley, Gavin             11 Tyler Consol.          4:55.95  
 11 Fleming, Quentin          11 Williamstown           4:57.23  
 12 Burdock, Clayton          12 Union (G)              5:01.70  
 13 Terosky, Cole             11 Parkersburg Cath       5:05.26  
 14 Kasekamp, Hunter          11 Paw Paw                5:07.95  
 15 Osborne, James             9 Midland Trail          5:14.03  
 16 Wamsley, Harmon            9 Webster Co.            5:17.33  
 
Boys 3200 Meter Run A
=======================================================================
  State Meet: @ 9:22.26  5/16/2008   Levi Grandt, Doddridge County             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riffle, Hunter            12 Doddridge Co.          9:49.08   10   
  2 Gorrell, Brady            11 Saint Marys            9:56.90    8   
  3 Jarrell, Bryce            10 Ravenswood            10:10.17    6   
  4 Jarrell, Blake            10 Ravenswood            10:10.67    4   
  5 Casey, Mathew             10 Chas. Cath.           10:22.01    2   
  6 Chambers, Joshua          10 Williamstown          10:24.35    1   
  7 Quatrocchi, Angelo         9 Madonna               10:24.81  
  8 Heaster, Trey             12 Doddridge Co.         10:36.59  
  9 Apple, Dawson             11 Pendleton Co.         10:39.20  
 10 Fleming, Quentin          11 Williamstown          10:40.27  
 11 Osborne, James             9 Midland Trail         10:40.95  
 12 Bee, Clayton              10 Ritchie Co.           10:44.83  
 13 Thomas, Quintin           10 Wheeling Central      10:56.50  
 14 Hildreth, Mason           12 Wahama                10:57.51  
 15 Summers, Sam              10 Ritchie Co.           11:02.82  
 16 Foe, Gus                  11 Pocahontas Co.        11:37.60  
 
Boys 110 Meter Hurdles 39” A
===================================================================
  State Meet: @ 14.90  5/18/2007   Andy Nottingham, South Harrison             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jeter, Tavon              12 Madonna                  15.51Q  2 
  2 Wickham, Tim              12 Williamstown             16.00Q  1 
  3 Hayes, Hunter             12 Doddridge Co.            16.06Q  2 
  4 Smith, Cole               12 Saint Marys              16.95Q  1 
  5 Fayad, Bradey             10 Williamstown             17.08q  2 
  6 Howard, Brodee            10 Wahama                   17.10q  2 
  7 Evans, Dawson             10 Doddridge Co.            17.25q  1 
  8 White, Korbin             12 Webster Co.              17.33q  2 
  9 Barker, Nathan            10 Tyler Consol.            17.48   1 
 10 Smith, Wesley             12 Paden City               17.53   1 
 11 Larson, Adam              10 East Hardy               17.78   1 
 12 Kelican, Drew             11 East Hardy               17.84   1 
 13 Pennington, Logan         12 Tucker Co.               17.93   1 
 14 Dunn, Drake               10 Gr. West                 18.35   2 
 15 Bayless, Nathan           12 Richwood                 18.36   2 
—Meintel, Dillon           10 Cameron                     FS   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles 39” A
=======================================================================
  State Meet: @ 14.90  5/18/2007   Andy Nottingham, South Harrison             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jeter, Tavon              12 Madonna                  15.02   10   
  2 Wickham, Tim              12 Williamstown             15.55    8   
  3 Hayes, Hunter             12 Doddridge Co.            15.76    6   
  4 Smith, Cole               12 Saint Marys              15.82    4   
  5 Evans, Dawson             10 Doddridge Co.            16.61    2   
  6 Fayad, Bradey             10 Williamstown             16.85    1   
  7 White, Korbin             12 Webster Co.              16.90  
—Howard, Brodee            10 Wahama                      FS  
 
Boys 300 Meter Hurdles 36” A
==========================================================================
  State Meet: @ 38.81  5/21/2016   Anthony Johnson, Saint Marys                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pierce, Jacob             12 Paden City               40.61   2  10   
  2 Wickham, Tim              12 Williamstown             41.09   2   8   
  3 Parsons, Ian              12 Buffalo                  41.37   2   6   
  4 Fayad, Bradey             10 Williamstown             41.52   2   4   
  5 Long, Zac                 11 Saint Marys              41.53   2   2   
  6 Rood, Justin              11 Wirt Co.                 42.30   2   1   
  7 Alderman, Bailey          11 Richwood                 42.78   2 
  8 McBride, Jacob            11 Summers Co.              42.98   1 
  9 Callaway, Ben             10 Tucker Co.               43.03   1 
 10 Larson, Adam              10 East Hardy               43.60   1 
 11 Devericks, Griffin         9 Doddridge Co.            43.97   2 
 12 Jones, Jacob              10 Pocahontas Co.           44.28   1 
 13 Griffith, Shane           10 Gr. West                 44.29   1 
 14 Myers, Cade               12 Paden City               44.47   1 
 15 Pennington, Logan         12 Tucker Co.               44.49   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay A
==========================================================================
  State Meet: @ 44.34  5/22/2004   Williamstown HS, Williamstown               
                       A Tracewell, Z Bodnar, J Brookover, S Smith       
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS                                       44.23@  2  10   
     1) Taylor, Donathan 9              2) Tallman, Trenton 12            
     3) Petty, Jon 12                   4) Hammer, Dakota 12              
  2 Saint Marys HS                                        45.14   2   8   
     1) Smith, Jaiden 11                2) Gray, Dylan 11                 
     3) Smith, Cole 12                  4) Billeter, Will 12              
  3 Tyler Consolidated HS                                 45.18   2   6   
     1) Gorby, Nicholas 10              2) Rucker, Mark 9                 
     3) LeMasters, Jarett 12            4) Anderson, Tyler 12             
  4 Doddridge County HS                                   45.82   2   4   
     1) America, Hunter 9               2) Smith, Jeremiah 12             
     3) Davis, Seth 10                  4) Hart, Mykhal 12                
  5 Webster County HS                                     46.02   1   2   
     1) Nutter, Reece 9                 2) Tharp, Dawson 9                
     3) Romano, Jerod 12                4) Deel, Cole 9                   
  6 Moorefield HS                                         46.02   2   1   
     1) Harvey, Trey 12                 2) Stickley, Jacob 12             
     3) McCausley, Eric 11              4) Zirk, Douglas 12               
  7 Richwood HS                                           46.40   1 
     1) Brown, Eric 12                  2) Franceschinis, Dario 11        
     3) Sasso, Noofou 11                4) Cable, Zach 12                 
  8 Clay-Battelle HS                                      46.53   2 
     1) Forquer, Logan 11               2) Brummage, Gunner 11            
     3) Burnette, Tanner 12             4) Swaniger, Nathan 10            
  9 Tolsia HS                                             46.70   1 
     1) Gauze, Austin 9                 2) Rowe, Peyton 12                
     3) Watts, James 11                 4) Roseberry, Logan 11            
 10 Midland Trail HS                                      46.79   1 
     1) Ferris, Morgan 10               2) Cooper, Joshua 10              
     3) Adams, Nicholas 11              4) Ferris, Thomas 11              
 11 Wahama HS                                             47.36   1 
     1) Howard, Brodee 10               2) Pauley, Abram 9                
     3) Bumgarner, Brady 10             4) Kearns, Travis 12              
 12 Wheeling Central Catholic HS                          47.40   1 
     1) McGhee, Curtis 9                2) Miller, Manny 9                
     3) Niggemyer, Michael 12           4) Jackson, JaQuan 12             
 13 Tygarts Valley HS                                     47.48   1 
     1) Dumire, Tristen 12              2) Davis, Hunter 11               
     3) Tackett, Jake 10                4) McCauley, Zac 12               
 14 South Harrison HS                                     47.87   1 
     1) Bennett, Adam 11                2) Swiger, Levi 9                 
     3) Wright, Nathan 9                4) Hall, Alex 12                  
 15 Magnolia HS                                           56.40   2 
     1) Nice, Riley 12                  2) Parsons, Brooks 11             
     3) Partridge, Hunter 11            4) Street, Chase 12               
—Pendleton County HS                                      DQ   2  early exch 3
     1) Roberts, Draven 9               2) Lockard, Keinyn 9              
     3) Swigunski, Cole 12              4) Mullenax, Daniel 12            
 
Boys 4x200 Meter Relay A
==========================================================================
  State Meet: @ 1:31.64  5/22/2004   Wheeling Central Catholic HS, Wheeling Cen
                         J McKee, N Tucker, P Zadrozny, E Novick           
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Magnolia HS                                         1:32.28   2  10   
     1) Nice, Riley 12                  2) Partridge, Hunter 11           
     3) Parsons, Brooks 11              4) Street, Chase 12               
  2 Saint Marys HS                                      1:33.27   2   8    1:33.2614
     1) Studer, Clayton 12              2) Smith, Jaiden 11               
     3) Gray, Dylan 11                  4) Billeter, Will 12              
  3 Williamstown HS                                     1:33.27   2   6    1:33.2674
     1) Tallman, Trenton 12             2) Hammer, Dakota 12              
     3) Petty, Jon 12                   4) Bobbitt, Tom 12                
  4 Doddridge County HS                                 1:34.60   2   4   
     1) Devericks, Griffin 9            2) Smith, Jeremiah 12             
     3) Davis, Seth 10                  4) Hayes, Hunter 12               
  5 Webster County HS                                   1:35.79   2   2   
     1) Nutter, Reece 9                 2) Tharp, Dawson 9                
     3) White, Korbin 12                4) Deel, Cole 9                   
  6 Clay-Battelle HS                                    1:36.18   2   1   
     1) Forquer, Logan 11               2) Brummage, Gunner 11            
     3) Burnette, Tanner 12             4) Swaniger, Nathan 10            
  7 Midland Trail HS                                    1:36.51   2 
     1) Ferris, Morgan 10               2) Cooper, Joshua 10              
     3) Adams, Nicholas 11              4) Ferris, Thomas 11              
  8 Wheeling Central Catholic HS                        1:36.74   1 
     1) McGhee, Curtis 9                2) Miller, Manny 9                
     3) Jackson, JaQuan 12              4) Burkhalter, John 12            
  9 Moorefield HS                                       1:37.04   2 
     1) Vance, Jackson 12               2) Zirk, Douglas 12               
     3) Harvey, Trey 12                 4) Stickley, Jacob 12             
 10 Pocahontas County HS                                1:38.10   1 
     1) Davis, Logan 12                 2) Lester, Kyle 12                
     3) Shafer, Hunter 10               4) Pyles, Connor 12               
 11 Wahama HS                                           1:39.32   1 
     1) Board, Johnnie 11               2) Pauley, Abram 9                
     3) Kearns, Travis 12               4) Bumgarner, Brady 10            
 12 Richwood HS                                         1:39.90   1 
     1) Cable, Zach 12                  2) Franceschinis, Dario 11        
     3) Sasso, Noofou 11                4) Mazzella, Jacob 10             
 13 Wirt County HS                                      1:40.55   1 
     1) Cunningham, Stephen 12          2) Rood, Justin 11                
     3) Bailey, Tathan 10               4) Schmidt, Joey 10               
 14 Paden City HS                                       1:42.76   1 
     1) Smith, Landon 11                2) Smith, Wesley 12               
     3) Bohrer, Seth 11                 4) Pierce, Jacob 12               
—Gilmer County  HS                                       DNF   1 
     1) Steele, Chase 10                2) Pritt, Jared 12                
     3) Haley, Ty 9                     4) Thomas, Holt 9                 
—Tygarts Valley HS                                        DQ   1  3rd exch out of zone
     1) Dumire, Tristen 12              2) Tackett, Jake 10               
     3) Davis, Hunter 11                4) McCauley, Zac 12               
 
Boys 4x400 Meter Relay A
==========================================================================
  State Meet: @ 3:31.30  5/21/2016   Wheeling Central Catholic HS, Wheeling Cen
                         B Price, J Burkhalter, C Harler, J Jackson        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Saint Marys HS                                      3:31.61   2  10   
     1) Billeter, Will 12               2) Hashman, Walker 11             
     3) Gorrell, Brady 11               4) Long, Zac 11                   
  2 Magnolia HS                                         3:32.40   2   8   
     1) Nice, Riley 12                  2) Shepard, Spencer 10            
     3) Myers, Jacob 10                 4) Parsons, Brooks 11             
  3 Williamstown HS                                     3:33.67   2   6   
     1) Bobbitt, Tom 12                 2) Hammer, Dakota 12              
     3) Petty, Jon 12                   4) Uppole, Chase 12               
  4 Pocahontas County HS                                3:34.54   2   4   
     1) Davis, Logan 12                 2) Jones, Jacob 10                
     3) Lester, Kyle 12                 4) Pyles, Connor 12               
  5 Pendleton County HS                                 3:36.92   2   2   
     1) Roberts, Draven 9               2) Apple, Dawson 11               
     3) Swigunski, Cole 12              4) Mullenax, Daniel 12            
  6 Ritchie County HS                                   3:37.30   1   1   
     1) Murphy, Gabe 9                  2) Pickering, Travis 12           
     3) Sullivan, Chase 11              4) Allender, Jarett 10            
  7 Tucker County HS                                    3:39.29   1 
     1) Poling, Luke 11                 2) Strawderman, Brody 12          
     3) White, Will 9                   4) Melnick, Jack 11               
  8 Charleston Catholic HS                              3:43.21   1 
     1) Zachwielja, Noah 11             2) Casey, Mathew 10               
     3) Adkins, Matt 12                 4) Paternastro, Luca 12           
  9 Richwood HS                                         3:44.03   2 
     1) Alderman, Bailey 11             2) Blake, Isaac 10                
     3) Mazzella, Jacob 10              4) Sasso, Noofou 11               
 10 Clay-Battelle HS                                    3:45.88   1 
     1) Forquer, Logan 11               2) Morris, Dylan 11               
     3) Burnette, Tanner 12             4) Brummage, Gunner 11            
 11 Wirt County HS                                      3:46.26   2 
     1) Rood, Justin 11                 2) Schmidt, Joey 10               
     3) Cunningham, Stephen 12          4) Stanley, Casey 11              
 12 Ravenswood HS                                       3:46.75   1 
     1) Jarrell, Blake 10               2) Jarrell, Bryce 10              
     3) Murray, Chris 11                4) Searls, Devon 11               
 13 Doddridge County HS                                 3:48.59   2 
     1) Devericks, Griffin 9            2) Smith, Gage 9                  
     3) Crim, Shelton 12                4) Hayes, Hunter 12               
 14 Cameron HS                                          3:50.88   1 
     1) Stern, Josey 11                 2) Mickey, Travis 10              
     3) Mackey, Logan 11                4) Hart, Ben 12                   
 15 Wahama HS                                           3:52.64   1 
     1) Pauley, Abram 9                 2) Edwards, Wyatt 12              
     3) McCormick, James 12             4) Lloyd, Jacob 10                
 
Boys 4x800 Meter Relay A
=======================================================================
  State Meet: @ 8:09.05  5/18/2012   Buffalo HS, Buffalo                       
                         I Robinson, J Torman, E Childers, D Rich          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Williamstown HS                                     8:19.64   10   
     1) Bobbitt, Tom 12                 2) Petty, Jon 12                  
     3) Chambers, Joshua 10             4) Uppole, Chase 12               
  2 Ritchie County HS                                   8:23.72    8   
     1) Pickering, Travis 12            2) Bee, Clayton 10                
     3) Sullivan, Chase 11              4) Allender, Jarett 10            
  3 Doddridge County HS                                 8:25.83    6   
     1) Smith, Gage 9                   2) Heaster, Trey 12               
     3) Bee, Adam 12                    4) Riffle, Hunter 12              
  4 Saint Marys HS                                      8:28.58    4   
     1) Wren, Spencer 11                2) Wolfe, Jayden 10               
     3) Gorrell, Brady 11               4) Hashman, Walker 11             
  5 Pocahontas County HS                                8:30.02    2   
     1) Lester, Kyle 12                 2) Robertson, Elijah 10           
     3) Jones, Jacob 10                 4) Pyles, Connor 12               
  6 Tucker County HS                                    8:40.09    1   
     1) White, Will 9                   2) Kincaid, Josh 12               
     3) Poling, Luke 11                 4) Melnick, Jack 11               
  7 Richwood HS                                         8:41.01  
     1) Blake, Isaac 10                 2) Kidwell, Joe 10                
     3) Mazzella, Jacob 10              4) Alderman, Bailey 11            
  8 Cameron HS                                          8:50.36  
     1) Hart, Ben 12                    2) Stern, Josey 11                
     3) Clutter, Zane 9                 4) Mickey, Travis 10              
  9 Magnolia HS                                         8:50.79  
     1) Shepard, Spencer 10             2) Robinson, Trenton 12           
     3) Myers, Jacob 10                 4) Herrick, Ethan 10              
 10 Wahama HS                                           8:51.20  
     1) Hildreth, Mason 12              2) McCormick, James 12            
     3) Lloyd, Jacob 10                 4) Pauley, Isaiah 11              
 11 Buffalo HS                                          9:01.44  
     1) Parsons, Ian 12                 2) Moore, Timmy 11                
     3) Goddard, Zack 10                4) Armstrong, Ross 11             
 12 Wheeling Central Catholic HS                        9:05.02  
     1) Thomas, Quintin 10              2) Kahle, Robert 11               
     3) Ghigo, Edoardo 10               4) Wensel, Timmy 11               
 13 Wirt County HS                                      9:09.61  
     1) Cunningham, Stephen 12          2) Bailey, Tathan 10              
     3) Yoak, Zac 9                     4) Rood, Justin 11                
 14 Pendleton County HS                                 9:11.03  
     1) Swigunski, Cole 12              2) Kimble, Cody 9                 
     3) See, Damin 11                   4) Apple, Dawson 11               
 15 Tyler Consolidated HS                               9:18.26  
     1) Corley, Gavin 11                2) Miller, Dan 11                 
     3) Frum, Joshua 11                 4) Keys, Trey 10                  
 16 Charleston Catholic HS                              9:18.97  
     1) Adkins, Matt 12                 2) Zachwielja, Noah 11            
     3) Kesari, Vishal 9                4) McCoy, Avery 11                
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle A
==========================================================================
  State Meet: @ 59.01  5/18/2012   Doddridge County HS, Doddridge County       
                       Bonnell, Muhly-Alexander, Thaxton, Plaugher       
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamstown HS                                       59.24   4  10   
     1) Fayad, Bradey 10                2) Sutton, Kyler 12               
     3) Hoosier, Trevor 12              4) Wickham, Tim 12                
  2 Doddridge County HS                                 1:00.31   4   8   
     1) Evans, Dawson 10                2) Devericks, Griffin 9           
     3) Dunaway, Chase 11               4) Hayes, Hunter 12               
  3 Saint Marys HS                                      1:01.01   4   6   
     1) Gray, Dylan 11                  2) Houser, Dalton 11              
     3) Smith, Jaiden 11                4) Smith, Cole 12                 
  4 South Harrison HS                                   1:03.57   3   4   
     1) Bennett, Adam 11                2) Yates, Jack 10                 
     3) Colombo, Anthony 9              4) Swiger, Levi 9                 
  5 Paden City HS                                       1:03.71   3   2   
     1) Myers, Cade 12                  2) Smith, Wesley 12               
     3) Smith, Landon 11                4) Pierce, Jacob 12               
  6 Webster County HS                                   1:03.94   3   1   
     1) White, Korbin 12                2) Vandevender, Seth 10           
     3) Casto, Nathaniel 11             4) Palmer, Matthias 11            
  7 East Hardy HS                                       1:04.27   2 
     1) Larson, Adam 10                 2) Kelican, Drew 11               
     3) Vance, Eli 10                   4) Dove, Chance 10                
  8 Tucker County HS                                    1:04.50   4 
     1) Pennington, Logan 12            2) Ambrose, Corrick 10            
     3) Pennington, Gariet 10           4) Callaway, Ben 10               
  9 Tygarts Valley HS                                   1:05.04   2 
     1) Dumire, Tristen 12              2) Grimes, Dalton 10              
     3) Martel, Shane 10                4) Gibson, Warner 9               
 10 Richwood HS                                         1:05.97   2 
     1) Alderman, Bailey 11             2) Peyatt, Hunter 12              
     3) Perry, Kyle 12                  4) Bayless, Nathan 12             
 11 Cameron HS                                          1:06.00   1 
     1) Mickey, Travis 10               2) Ritchea, Andrew 10             
     3) Simms, Ian 10                   4) Meintel, Dillon 10             
 12 Greenbrier West HS                                  1:06.46   1 
     1) Griffith, Shane 10              2) Kessler, Colton 11             
     3) Forren, Chance 9                4) Dunn, Drake 10                 
 13 Wahama HS                                           1:07.11   2 
     1) Lloyd, Jacob 10                 2) Edwards, Wyatt 12              
     3) Board, Johnnie 11               4) Howard, Brodee 10              
 14 Pocahontas County HS                                1:07.26   1 
     1) Jones, Jacob 10                 2) Shafer, Hunter 10              
     3) Woodruff, Logan 10              4) Robertson, Elijah 10           
 15 Sherman HS                                          1:09.03   1 
     1) Harper, Tommy 10                2) Pettrry, Tyler 12              
     3) Deboard, Elijah 9               4) Rinchich, Seth 10              
—Buffalo HS                                               DQ   3  1st ran around hurdl
     1) Parsons, Ian 12                 2) Erwin, Hayden 12               
     3) Burgess, Ethan 11               4) Fowler, Alex 9                 
 
Boys High Jump A
=======================================================================
  State Meet: @  6-09  5/18/2013   Anthony Aviles, Gilmer County               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dunaway, Chase            11 Doddridge Co.          6-00.00   10   
  2 Pickering, Travis         12 Ritchie Co.            5-10.00    7   
  2 Brummage, Gunner          11 Clay-Battelle          5-10.00    7   
  4 Burdock, Clayton          12 Union (G)             J5-10.00    4   
  5 Zirk, Douglas             12 Moorefield            J5-10.00    1.50
  5 Stewart, Danny            12 Hundred               J5-10.00    1.50
  7 Hoosier, Trevor           12 Williamstown           5-08.00  
  8 Frederick, Ben            11 Calhoun               J5-08.00  
  9 Blackmore, Jeremiah        9 Wheeling Central       5-06.00  
  9 Palmer, Matthias          11 Webster Co.            5-06.00  
  9 Brown, Eric               12 Richwood               5-06.00  
  9 Parsons, Brooks           11 Magnolia               5-06.00  
  9 Roseberry, Logan          11 Tolsia                 5-06.00  
  9 Wigal, David              12 Williamstown           5-06.00  
—Kidwell, Joe              10 Richwood                    NH  
—Vandevender, Seth         10 Webster Co.                 NH  
 
Boys Pole Vault A
=======================================================================
  State Meet: @ 15-00  5/18/2007   Seth Beckner, Buffalo                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 LeMasters, Jarett         12 Tyler Consol.         13-00.00   10   
  2 Hammer, Dakota            12 Williamstown         J13-00.00    8   
  3 Bennett, Adam             11 South Harrison        12-00.00    6   
  4 Morgan, Levi              12 Tyler Consol.        J12-00.00    3   
  4 Hilkey, Jeremy            11 Ritchie Co.          J12-00.00    3   
  6 Evans, Dawson             10 Doddridge Co.        J12-00.00    1   
  7 Allender, Jarett          10 Ritchie Co.           11-00.00  
  8 Edgell, Bentley            9 Doddridge Co.        J11-00.00  
  9 Hall, Alex                12 South Harrison        10-06.00  
 10 Taylor, Donathan           9 Williamstown          10-00.00  
—Hunkele, Colin             9 Williamstown                NH  
—Board, Johnnie            11 Wahama                      NH  
 
Boys Long Jump A
=======================================================================
  State Meet: @ 22-01.75  5/19/2012   Zain Creamer, South Harrison             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Canary, Freddy            11 South Harrison        21-04.50   10   
  2 Burkhalter, John          12 Wheeling Central      20-10.75    8   
  3 Anderson, Tyler           12 Tyler Consol.         20-04.00    6   
  4 Jeter, Tavon              12 Madonna               20-01.25    3   
  4 McBride, Jacob            11 Summers Co.           20-01.25    3   
  6 Burdock, Clayton          12 Union (G)             19-11.50    1   
  7 White, Will                9 Tucker Co.            19-09.50  
  8 Smith, Cole               12 Saint Marys           19-05.00  
  9 Cable, Zach               12 Richwood              19-01.00  
 10 Nutter, Reece              9 Webster Co.           18-08.50  
 11 McGhee, Curtis             9 Wheeling Central      18-02.75  
 12 Kearns, Travis            12 Wahama                17-10.50  
 13 Tallman, Caden             9 Williamstown          17-08.50  
 14 Deboard, Elijah            9 Sherman               17-00.25  
 
Boys Shot Put A
=======================================================================
  State Meet: @ 59-08.25  5/21/2016   Nathan Stout, Gilmer Co.                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Northrup, Jacob           12 Saint Marys           50-02.75   10   
  2 Dolly, Brock              12 Moorefield            48-11.25    8   
  3 Hoosier, Trevor           12 Williamstown          47-06.75    6   
  4 Strawderman, Brody        12 Tucker Co.            47-03.75    4   
  5 Harris, Sam               12 Williamstown          46-08.25    2   
  6 Nice, Caleb               12 Magnolia              43-09.25    1   
  7 Allen, Hunter             12 Buffalo               43-03.75  
  8 Kirby, Donovan            10 Madonna               43-02.25  
  9 Stafford, Jayden          10 Tygarts Valley        43-00.00  
 10 Mefford, Bryce            12 Williamstown          42-07.25  
 11 Robinson, Ricky           12 East Hardy            42-03.75  
 12 Parsons, Nick             12 Buffalo               41-09.50  
 13 Maddy, Brandon            11 Summers Co.           41-07.75  
 14 Jones, Brady              12 Pocahontas Co.        41-01.00  
 15 Irvine, Ryan              12 Pocahontas Co.        38-08.25  
 16 Hesson, Christopher       11 Wahama                38-06.00  
 
Boys Discus Throw A
=======================================================================
  State Meet: @ 167-00  5/20/2016   Nathan Stout, Gilmer Co.                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Northrup, Jacob           12 Saint Marys             158-08   10   
  2 Irvine, Ryan              12 Pocahontas Co.          152-04    8   
  3 Hoosier, Trevor           12 Williamstown            151-01    6   
  4 Strawderman, Brody        12 Tucker Co.              150-08    4   
  5 Parsons, Nick             12 Buffalo                 137-00    2   
  6 Studer, Clayton           12 Saint Marys             135-08    1   
  7 Barrows, Jared             9 Magnolia                130-04  
  8 Harper, Tommy             10 Sherman                 128-09  
  9 Grymes, Gavin             12 South Harrison          123-09  
 10 Hunter, Camerom           12 Gr. West                122-11  
 11 Bennett, Tucker           11 Summers Co.             121-04  
 12 Kimble, Danny             12 Pocahontas Co.          120-02  
 13 Edwards, Wyatt            12 Wahama                  120-01  
 14 Taylor, Donathan           9 Williamstown            118-05  
 15 Allen, Hunter             12 Buffalo                 115-06  
 16 James, Cole                9 Doddridge Co.           108-02  
 
                  Boys - A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Saint Marys HS             105        2) Williamstown HS            99   
    3) Doddridge County HS         63        4) South Harrison HS          50   
    5) Tyler Consolidated HS       25        5) Ritchie County HS          25   
    7) Madonna HS                  19        7) Ravenswood HS              19   
    7) Magnolia HS                 19       10) Clay-Battelle HS           16   
   10) Pendleton County HS         16       12) Pocahontas County HS       15   
   13) Paden City HS               12       14) Moorefield HS              10.50
   15) Webster County HS           10       16) Tucker County HS            9   
   17) Wheeling Central Catholic    8       17) Buffalo HS                  8   
   17) Midland Trail HS             8       20) Charleston Catholic HS      6   
   21) Union HS                     5       22) Wahama HS                   4   
   23) Summers County HS            3       24) Hundred HS                  1.50
   25) Cameron HS                   1       25) Wirt County HS              1   

High Point - 
1.  Freddy Canary	South Harrison		40
2.  Hunter Riffle	Doddridge		21.50
3.  Jacob Northrup	St. Marys		20
4.  Brady Gorrell	St. Marys		19.50
5.  Tavon Jeter		Madonna			19

High School Track and Field 2017: STATE TRACK MEET - A - Girls

The Gilmer Free Press

LKC CHAMPIONSHIPS TRACK MEET
05.19.2017 to 05.20.2017
UC Stadium, Laidley Field
A - Girls Results

Girls 100 Meter Dash A
===================================================================
  State Meet: @ 12.42  5/20/2006   Jasmine Cotten, Fayetteville                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Burdock, Colleena         12 Union (G)                13.00Q  1 
  2 Colantonio, Lea           12 Madonna                  13.04Q  2 
  3 Wayt, Kenadee             10 Wheeling Central         13.06Q  1 
  4 Ferrell, Jonna             9 Doddridge Co.            13.19Q  2 
  5 Cottrill, Marissa         10 Saint Marys              13.21q  2 
  6 Zide, Alexis              12 Williamstown             13.26q  2 
  7 King, Jillian             10 Buffalo                  13.44q  2 
  8 Carreon, Hailey           10 Clay-Battelle            13.46q  1 
  9 Estep, Bailey             12 Magnolia                 13.46   1 
 10 Agee, Julie                9 Gr. West                 13.55   2 
 11 Saunders, Alexis          12 Parkersburg Cath         13.62   1 
 12 Sirk, Lexi                11 Union (G)                13.63   1 
 13 Dowiak, Carly              9 Madonna                  13.96   2 
 14 Hewitt, Anna              10 Chas. Cath.              14.03   2 
 15 Dick, Elisabeth            9 Saint Joseph Cen         14.11   1 
 15 Persinger, Kaylie         11 Meadow Bridge            14.11   1 
 
Girls 100 Meter Dash A
=======================================================================
  State Meet: @ 12.42  5/20/2006   Jasmine Cotten, Fayetteville                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Colantonio, Lea           12 Madonna                  12.75   10   
  2 Wayt, Kenadee             10 Wheeling Central         12.82    8   
  3 Ferrell, Jonna             9 Doddridge Co.            12.91    6   
  4 Burdock, Colleena         12 Union (G)                12.96    4   
  5 Carreon, Hailey           10 Clay-Battelle            13.27    2   
  6 Cottrill, Marissa         10 Saint Marys              13.31    1   
  7 Zide, Alexis              12 Williamstown             13.38  
  8 King, Jillian             10 Buffalo                  13.53  
 
Girls 200 Meter Dash A
===================================================================
  State Meet: @ 25.61  5/18/2012   Andrea Chidester, Williamstown              
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Wayt, Kenadee             10 Wheeling Central         26.40Q  2 
  2 Newton, McKenzie          11 Doddridge Co.            27.20Q  1 
  3 Burdock, Colleena         12 Union (G)                26.49Q  2 
  4 King, Jillian             10 Buffalo                  27.25Q  1 
  5 Saunders, Alexis          12 Parkersburg Cath         27.59q  1 
  6 Sirk, Lexi                11 Union (G)                27.60q  1 
  7 McMullen, Lilly            9 Williamstown             27.71q  2 
  8 Guamis, Rita               9 Pocahontas Co.           27.77q  2 
  9 Hugh, Abi                  9 Saint Joseph Cen         28.20   1 
 10 Dick, Elisabeth            9 Saint Joseph Cen         28.46   2 
 11 Strickland, Lauren        11 Ritchie Co.              28.74   2 
 12 Rovira, Emily             11 Madonna                  28.76   1 
 13 Underwood, Zoey            9 Valley (Fayette)         30.17   2 
 
Girls 200 Meter Dash A
=======================================================================
  State Meet: @ 25.61  5/18/2012   Andrea Chidester, Williamstown              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Wayt, Kenadee             10 Wheeling Central         26.27   10   
  2 Burdock, Colleena         12 Union (G)                26.63    8   
  3 Newton, McKenzie          11 Doddridge Co.            26.99    6   
  4 King, Jillian             10 Buffalo                  27.05    4   
  5 Saunders, Alexis          12 Parkersburg Cath         27.54    2   
  6 Guamis, Rita               9 Pocahontas Co.           27.72    1   
  7 Sirk, Lexi                11 Union (G)                27.77  
  8 McMullen, Lilly            9 Williamstown             27.92  
 
Girls 400 Meter Dash A
==========================================================================
  State Meet: @ 56.84  5/20/2006   Jasmine Cotten, Fayetteville                
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Moran, McKenzie           10 Saint Joseph Cen         58.88   2  10   
  2 Nolte, Nikki              11 Wheeling Central         59.16   2   8   
  3 Kirk, Stephanie           12 Ritchie Co.            1:00.53   2   6   
  4 King, Jillian             10 Buffalo                1:01.00   2   4   
  5 Roberts, Danielle         10 Gr. West               1:02.26   2   2   
  6 Billie, Nicole            10 Wheeling Central       1:02.66   2   1   
  7 Bates, Lindsey            12 Saint Joseph Cen       1:02.80   1 
  8 Sirk, Lexi                11 Union (G)              1:04.22   2 
  9 Flynn, Emili              10 East Hardy             1:05.48   2 
 10 Villers, Zani              9 Wirt Co.               1:05.56   1 
 11 Persinger, Kaylie         11 Meadow Bridge          1:05.96   1 
 12 Burnette, Rylee           10 Clay-Battelle          1:06.47   1 
 13 Parsons, Kennedy          10 Magnolia               1:06.91   1 
 14 Underwood, Zoey            9 Valley (Fayette)       1:07.62   1 
 
Girls 800 Meter Run A
=======================================================================
  State Meet: @ 2:20.35  5/19/2012   Maggie Drazba, Saint Marys                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moran, McKenzie           10 Saint Joseph Cen       2:18.93@  10   
  2 Smith, Sydney             10 Buffalo                2:22.69    8   
  3 Wayt, Ireland             10 Wheeling Central       2:26.36    6   
  4 Frame, Madison            12 Richwood               2:29.28    4   
  5 Saurborn, Emily           11 Trinity                2:29.88    2   
  6 Gross, Bojena             10 Saint Joseph Cen       2:30.31    1   
  7 McNamara, Kasey           11 Williamstown           2:33.83  
  8 Persinger, Autumn         12 Buffalo                2:34.26  
  9 Hedrick, Cora             11 Pocahontas Co.         2:35.60  
 10 Hesson, Carsen            10 Williamstown           2:36.64  
 11 Cowell, Caitlin           10 Richwood               2:38.67  
 12 Napier, Gwyn              10 Ritchie Co.            2:39.93  
 13 Pratt, Katie              10 Tyler Consol.          2:40.45  
 14 Delaney, Jordan           12 Magnolia               2:41.63  
 15 Chapman, Lindsay          10 Gilmer Co.             2:45.14  
 
Girls 1600 Meter Run A
=======================================================================
  State Meet: @ 4:56.23  5/19/2012   Maggie Drazba, Saint Marys                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moran, McKenzie           10 Saint Joseph Cen       5:24.72   10   
  2 Delaney, Jordan           12 Magnolia               5:27.21    8   
  3 Gross, Bojena             10 Saint Joseph Cen       5:27.76    6   
  4 Frame, Madison            12 Richwood               5:28.11    4   
  5 McNamara, Kasey           11 Williamstown           5:28.99    2   
  6 Michels, Madi             10 Buffalo                5:29.72    1   
  7 Napier, Gwyn              10 Ritchie Co.            5:31.17  
  8 Hedrick, Cora             11 Pocahontas Co.         5:37.90  
  9 McCurdy, Caitlin          12 Cameron                5:37.98  
 10 McLaughlin, Piper         12 Trinity                5:44.66  
 11 Schoonover, Desirae       10 Doddridge Co.          5:46.83  
 12 Cowell, Caitlin           10 Richwood               5:47.50  
 13 Hesson, Carsen            10 Williamstown           5:48.31  
 14 Hoyer, Erin               10 Chas. Cath.            5:58.68  
 15 Chapman, Lindsay          10 Gilmer Co.             6:15.22  
 16 Duncan, Jahnvi            11 Tyler Consol.          6:24.25  
 
Girls 3200 Meter Run A
=======================================================================
  State Meet: @ 10:31.83  5/17/2013   Maggie Drazba, Saint Marys               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Frame, Madison            12 Richwood              11:46.64   10   
  2 Delaney, Jordan           12 Magnolia              11:50.36    8   
  3 Michels, Madi             10 Buffalo               11:55.65    6   
  4 McNamara, Kasey           11 Williamstown          12:08.13    4   
  5 Cowell, Caitlin           10 Richwood              12:11.32    2   
  6 Schoonover, Desirae       10 Doddridge Co.         12:20.20    1   
  7 McLaughlin, Piper         12 Trinity               12:36.93  
  8 Hedrick, Cora             11 Pocahontas Co.        12:49.43  
  9 Hoyer, Erin               10 Chas. Cath.           12:52.57  
 10 Barr, Haley               11 Clay-Battelle         13:24.27  
 11 Keith, Sydney              9 Doddridge Co.         13:39.44  
 12 Gacek, Hannah             12 Chas. Cath.           13:46.29  
 13 Barbera, Bre              10 Magnolia              13:58.78  
 14 Lestitian, Caroline       11 Wheeling Central      14:31.45  
 15 Walker, Courtney          11 Cameron               14:53.25  
 16 Thomanek, Pia             11 Wahama                16:39.65  
 
Girls 100 Meter Hurdles 33” A
===================================================================
  State Meet: @ 14.76  5/21/2016   Hannah Carreon, Clay-Battelle               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kirk, Samantha            12 Ritchie Co.              15.56Q  2 
  2 Plaugher, Rosa            12 Doddridge Co.            16.28Q  1 
  3 Nichols, Elizabeth        12 Tucker Co.               16.30Q  1 
  4 Gardner, Ellie            12 Williamstown             16.82Q  2 
  5 Carreon, Hailey           10 Clay-Battelle            16.89q  2 
  6 McMullen, Ally            12 Williamstown             17.03q  2 
  7 Evans, Kacey              11 South Harrison           17.15q  2 
  8 Walker, Taylor            12 Gr. West                 17.30q  1 
  9 Knight, Hannah            11 Saint Marys              17.39   1 
 10 Palmer, Sophie            11 Valley (Wetzel)          17.68   1 
 11 Ehni, Alyssa              11 Bishop Donahue           17.73   2 
 12 Carpenter, Olivia         12 Webster Co.              17.80   2 
 13 Smith, Sydney             10 Buffalo                  17.85   1 
 14 Jenkins, Renee            11 South Harrison           17.88   1 
 15 Fleshman, Amber            9 Midland Trail            18.40   1 
 
Girls 100 Meter Hurdles 33” A
=======================================================================
  State Meet: @ 14.76  5/21/2016   Hannah Carreon, Clay-Battelle               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Kirk, Samantha            12 Ritchie Co.              15.40   10   
  2 Nichols, Elizabeth        12 Tucker Co.               16.21    8   
  3 Plaugher, Rosa            12 Doddridge Co.            16.40    6   
  4 Carreon, Hailey           10 Clay-Battelle            16.69    4   
  5 Walker, Taylor            12 Gr. West                 17.01    2   
  6 Evans, Kacey              11 South Harrison           17.08    1   
  7 McMullen, Ally            12 Williamstown             17.09  
  8 Gardner, Ellie            12 Williamstown             22.44  
 
Girls 300 Meter Hurdles 30” A
==========================================================================
  State Meet: @ 45.15  5/20/2017   Samantha Kirk, Ritchie Co.                  
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kirk, Samantha            12 Ritchie Co.              45.15@  2  10   
  2 Charles, Abigail          12 Doddridge Co.            46.81   2   8   
  3 Mullen, Mills             10 Chas. Cath.              47.51   2   6   
  4 Evans, Kacey              11 South Harrison           47.54   2   4   
  5 Gardner, Ellie            12 Williamstown             48.24   2   2   
  6 Massey, Kristen           12 Magnolia                 48.86   2   1   
  7 Saunders, Alexis          12 Parkersburg Cath         49.15   2 
  8 Strauss, Emmy             11 Williamstown             49.56   1 
  9 Walker, Taylor            12 Gr. West                 50.00   2 
 10 Billie, Nicole            10 Wheeling Central         50.50   1 
 11 Rexrode, Angel            12 Pendleton Co.            51.07   1 
 12 Jordan, Jenna             10 Chas. Cath.              51.53   1 
 13 Carpenter, Olivia         12 Webster Co.              52.37   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay A
==========================================================================
  State Meet: @ 50.62  5/21/2016   Wheeling Central Catholic HS, Wheeling Centr
                       K Wayt, M Dzmura, N Nolte, L Baker                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doddridge County HS                                   50.62@  2  10   
     1) Ball, Jasmine 10                2) Ferrell, Jonna 9               
     3) Plaugher, Rosa 12               4) Newton, McKenzie 11            
  2 Wheeling Central Catholic HS                          50.83   2   8   
     1) White, Hannah 9                 2) Wayt, Kenadee 10               
     3) DzMura, Maria 11                4) Nolte, Nikki 11                
  3 Ritchie County HS                                     50.92   2   6   
     1) Haught, Abi 10                  2) Kirk, Samantha 12              
     3) Strickland, Lauren 11           4) Kirk, Stephanie 12             
  4 Williamstown HS                                       52.18   2   4   
     1) McMullen, Lilly 9               2) McMullen, Ally 12              
     3) Newton, Jensen 12               4) Zide, Alexis 12                
  5 Madonna HS                                            52.84   2   2   
     1) Dowiak, Carly 9                 2) Antinone, Gianna 12            
     3) Rovira, Emily 11                4) Colantonio, Lea 12             
  6 Saint Marys HS                                        53.12   2   1   
     1) Myers, Kylie 9                  2) Sunderman, Alexia 10           
     3) Knight, Hannah 11               4) Cottrill, Marissa 10           
  7 Charleston Catholic HS                                53.36   2 
     1) Mullen, Mills 10                2) Panaro, Jenna 9                
     3) Jordan, Jenna 10                4) Rothwell, Jordan 11            
  8 Wahama HS                                             53.38   1 
     1) Riffle, Skylar 10               2) Mullins, Elizabeth 11          
     3) Stewart, Kaleigh 11             4) Barr, MacKenzie 9              
  9 Magnolia HS                                           54.36   1 
     1) Massey, Kristen 12              2) Chapman, Kelsi 12              
     3) Clegg, Liza 9                   4) Parsons, Kennedy 10            
 10 South Harrison HS                                     54.61   2 
     1) Morris, Aiyana 10               2) Evans, Kacey 11                
     3) Hall, Lexi 9                    4) Jenkins, Renee 11              
 11 Tucker County HS                                      55.01   1 
     1) Crosten, Emily 11               2) Strawderman, Cecily 11         
     3) James, Kelcee 10                4) Bates, Sarah 9                 
 12 Greenbrier West HS                                    55.33   1 
     1) Agee, Julie 9                   2) Coughlin, Caraline 11          
     3) Walker, Taylor 12               4) Roberts, Danielle 10           
 13 Tyler Consolidated HS                                 55.84   1 
     1) Moore, Isis 12                  2) Hashman, Rachal 9              
     3) Pratt, Katie 10                 4) Lancaster, Emily 10            
 14 East Hardy HS                                         56.22   1 
     1) Barney, Brittany 12             2) Lutz, Emma 10                  
     3) Williams, Holly 11              4) Flynn, Emili 10                
 15 Midland Trail HS                                      56.65   1 
     1) Franklin, Kayla 11              2) Keeney, Savannah 12            
     3) Fast, Madison 11                4) Hypes, Loretta 11              
 16 Sherman HS                                            59.12   1 
     1) Ceravolo, Haley 9               2) Bradley, Shelby 10             
     3) Elswick, Lexie 11               4) Clendenin, Haylee 10           
 
Girls 4x200 Meter Relay A
==========================================================================
  State Meet: @ 1:46.95  5/21/2011   Williamstown HS, Williamstown             
                         B Early, M Roberts, A Chidester, M Gardner        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wheeling Central Catholic HS                        1:46.90@  2  10   
     1) White, Hannah 9                 2) Wayt, Ireland 10               
     3) Nolte, Nikki 11                 4) Wayt, Kenadee 10               
  2 Doddridge County HS                                 1:48.68   2   8   
     1) Charles, Abigail 12             2) Ferrell, Jonna 9               
     3) Smarr, Mista 11                 4) Newton, McKenzie 11            
  3 Ritchie County HS                                   1:49.40   2   6   
     1) Rollins, Katie 11               2) Strickland, Lauren 11          
     3) Haught, Abi 10                  4) Kirk, Stephanie 12             
  4 Tucker County HS                                    1:49.98   2   4   
     1) Crosten, Emily 11               2) Nichols, Elizabeth 12          
     3) Nestor, Sydney 11               4) Moore, Sydney 11               
  5 Williamstown HS                                     1:50.81   2   2   
     1) Watson, Shyla 9                 2) Newton, Jensen 12              
     3) Zide, Alexis 12                 4) McMullen, Lilly 9              
  6 Saint Marys HS                                      1:52.11   1   1   
     1) Myers, Kylie 9                  2) Sunderman, Alexia 10           
     3) Knight, Hannah 11               4) Cottrill, Marissa 10           
  7 Saint Joseph Central                                1:52.57   2 
     1) Hale, Bella 9                   2) Bates, Lindsey 12              
     3) Hugh, Abi 9                     4) Dick, Elisabeth 9              
  8 Charleston Catholic HS                              1:52.60   2 
     1) Mullen, Mills 10                2) Rothwell, Jordan 11            
     3) Keener, Jordan 11               4) Kay, Mary Kathryn 12           
  9 Magnolia HS                                         1:52.89   2 
     1) Massey, Kristen 12              2) Chapman, Kelsi 12              
     3) Parsons, Kennedy 10             4) Estep, Bailey 12               
 10 Greenbrier West HS                                  1:53.85   1 
     1) Agee, Julie 9                   2) Roberts, Danielle 10           
     3) Shrewsbery, Jewelia 10          4) Walker, Taylor 12              
 11 Pocahontas County HS                                1:57.56   1 
     1) Guamis, Lola 11                 2) Mclaughlin, Sage 9             
     3) Calhoun, Laila 9                4) Guamis, Rita 9                 
 12 Pendleton County HS                                 1:59.29   1 
     1) Connor, Clare 9                 2) Apple, Halee 9                 
     3) Copley, Hailey 10               4) Rexrode, Angel 12              
 13 Ravenswood HS                                       2:00.72   1 
     1) Weekley, Emma 9                 2) Butler, Kaylin 10              
     3) Anderson, Kassidy 10            4) Varney, Skyler 9               
 14 Clay-Battelle HS                                    2:01.84   1 
     1) Burnette, Rylee 10              2) Ammons, Addison 10             
     3) Sine, Abby 12                   4) Statler, Shannon 9             
 15 Valley (Fayette) HS                                 2:05.80   1 
     1) Underwood, Zoey 9               2) Coleman, Crystal 9             
     3) Browning, Evelyn 10             4) Nickoson, Kaylee 9             
 16 Sherman HS                                          2:06.34   1 
     1) Ceravolo, Haley 9               2) Bradley, Shelby 10             
     3) Elswick, Lexie 11               4) Clendenin, Haylee 10           
 
Girls 4x400 Meter Relay A
==========================================================================
  State Meet: @ 4:13.40  5/21/2016   Wheeling Central Catholic HS, Wheeling Cen
                         N Billie, M Porter, I Wayt, N Nolte               
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wheeling Central Catholic HS                        4:13.86   2  10   
     1) Billie, Nicole 10               2) Blaha, Riley 11                
     3) Wayt, Ireland 10                4) Nolte, Nikki 11                
  2 Ritchie County HS                                   4:15.14   2   8   
     1) Haught, Abi 10                  2) Napier, Gwyn 10                
     3) Kirk, Samantha 12               4) Kirk, Stephanie 12             
  3 Buffalo HS                                          4:17.60   2   6   
     1) Persinger, Autumn 12            2) Michels, Madi 10               
     3) Smith, Sydney 10                4) King, Jillian 10               
  4 Magnolia HS                                         4:18.45   2   4   
     1) Massey, Kristen 12              2) Chapman, Kelsi 12              
     3) Parsons, Kennedy 10             4) Delaney, Jordan 12             
  5 Tucker County HS                                    4:18.96   1   2   
     1) Crosten, Emily 11               2) Nestor, Macy 9                 
     3) Nestor, Sydney 11               4) Moore, Sydney 11               
  6 Williamstown HS                                     4:20.56   2   1   
     1) Watson, Shyla 9                 2) McMullen, Ally 12              
     3) Gardner, Ellie 12               4) McMullen, Lilly 9              
  7 Madonna HS                                          4:21.99   2 
     1) Dowiak, Carly 9                 2) Antinone, Gianna 12            
     3) Rovira, Emily 11                4) Colantonio, Lea 12             
  8 Charleston Catholic HS                              4:25.31   2 
     1) Kay, Elizabeth 9                2) Kay, Mary Kathryn 12           
     3) Mullen, Mills 10                4) Keener, Jordan 11              
  9 Doddridge County HS                                 4:27.56   2 
     1) Sanford, Courtney 10            2) Smarr, Mista 11                
     3) Smith, Cameron 10               4) Charles, Abigail 12            
 10 Pocahontas County HS                                4:34.84   1 
     1) Mclaughlin, Sage 9              2) Guamis, Lola 11                
     3) Calhoun, Laila 9                4) Guamis, Rita 9                 
 11 Saint Marys HS                                      4:36.55   1 
     1) Myers, Kylie 9                  2) Meeks, Emily 10                
     3) Higgins, Jessy 9                4) Buzzard, Kylee 11              
 12 Webster County HS                                   4:39.79   1 
     1) Short, Carson 12                2) Loughridge, Madison 11         
     3) King, Sierra 12                 4) White, Jordan 11               
 13 East Hardy HS                                       4:40.97   1 
     1) Flynn, Emili 10                 2) Williams, Holly 11             
     3) Lutz, Emma 10                   4) Barney, Brittany 12            
 14 Clay-Battelle HS                                    4:47.20   1 
     1) Burnette, Rylee 10              2) Brummage, MaCall 12            
     3) Owens, Emily 12                 4) Sine, Abby 12                  
 15 Richwood HS                                         4:51.98   1 
     1) Hacker, Sidney 10               2) Tinney, Miranda 12             
     3) Bard, Amelia 11                 4) Nikolai, Beke 10               
 16 Ravenswood HS                                       5:00.99   1 
     1) McCoy, Marissa 11               2) Butler, Kaylin 10              
     3) Anderson, Kassidy 10            4) Williams, Kylee 12             
 
Girls 4x800 Meter Relay A
=======================================================================
  State Meet: @ 9:48.85  5/18/2012   Saint Marys HS, Saint Marys               
                         A Johnson, O Taylor, B Knight, M Drazba           
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Saint Joseph Central                                9:56.78   10   
     1) Lochow, Haven 11                2) Bates, Lindsey 12              
     3) Gross, Bojena 10                4) Moran, McKenzie 10             
  2 Wheeling Central Catholic HS                       10:05.02    8   
     1) Wayt, Ireland 10                2) Blaha, Riley 11                
     3) Minor, Monica 12                4) Billie, Nicole 10              
  3 Buffalo HS                                         10:09.15    6   
     1) Persinger, Autumn 12            2) Carte, Savannah 10             
     3) Michels, Madi 10                4) Smith, Sydney 10               
  4 Richwood HS                                        10:27.55    4   
     1) Bard, Amelia 11                 2) Cowell, Caitlin 10             
     3) Frame, Madison 12               4) Hacker, Sidney 10              
  5 Williamstown HS                                    10:30.81    2   
     1) McNamara, Kasey 11              2) Hesson, Carsen 10              
     3) Hill, Kenzie 9                  4) Wells, Tessie 9                
  6 Charleston Catholic HS                             10:33.00    1   
     1) Kay, Mary Kathryn 12            2) Preston, Lia 12                
     3) Lewis, Olivia 10                4) Keener, Jordan 11              
  7 Doddridge County HS                                10:35.89  
     1) Sanford, Courtney 10            2) Smith, Cameron 10              
     3) Keith, Sydney 9                 4) Schoonover, Desirae 10         
  8 Trinity Christian HS                               10:40.12  
     1) McLaughlin, Piper 12            2) Laskody, Kaylie 10             
     3) Wagner, Lydia 12                4) Saurborn, Emily 11             
  9 Tucker County HS                                   10:44.29  
     1) Crosten, Emily 11               2) Nestor, Sydney 11              
     3) Evans, Riley 10                 4) Moore, Sydney 11               
 10 Cameron HS                                         10:49.77  
     1) Gray, Peri 11                   2) Walker, Courtney 11            
     3) Yocum, Julia 12                 4) McCurdy, Caitlin 12            
 11 Saint Marys HS                                     10:54.01  
     1) Meeks, Emily 10                 2) Myers, Kylie 9                 
     3) Buzzard, Kylee 11               4) Higgins, Jessy 9               
 12 Ritchie County HS                                  10:57.54  
     1) Napier, Gwyn 10                 2) Robertson, Maggie 10           
     3) Britton, Chloe 10               4) Kirk, Andrea 9                 
 13 Pocahontas County HS                               11:06.92  
     1) Guamis, Lola 11                 2) Calhoun, Laila 9               
     3) Mclaughlin, Sage 9              4) Hedrick, Cora 11               
 14 Webster County HS                                  11:14.14  
     1) Short, Carson 12                2) Loughridge, Madison 11         
     3) King, Sierra 12                 4) White, Jordan 11               
 15 Clay-Battelle HS                                   11:24.42  
     1) Burnette, Rylee 10              2) Barr, Haley 11                 
     3) Brummage, MaCall 12             4) Sine, Abby 12                  
 16 Magnolia HS                                        11:49.35  
     1) Mensore, Olivia 10              2) Hall, Aubrey 9                 
     3) Cecil, Gabby 10                 4) Barbera, Bre 10                
 
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle A
==========================================================================
  State Meet: @ 1:05.82  5/18/2012   Williamstown HS, Williamstown             
                         K Hammer, K Cornell, M Gardner, L Postlewaite     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Doddridge County HS                                 1:06.20   4  10   
     1) Charles, Abigail 12             2) Ross, Kiley 10                 
     3) Ball, Jasmine 10                4) Plaugher, Rosa 12              
  2 South Harrison HS                                   1:07.31   4   8   
     1) Morris, Aiyana 10               2) Jenkins, Alex 11               
     3) Evans, Kacey 11                 4) Jenkins, Renee 11              
  3 Tucker County HS                                    1:07.69   4   6   
     1) Moore, Sydney 11                2) James, Kelcee 10               
     3) Nestor, Sydney 11               4) Nichols, Elizabeth 12          
  4 Williamstown HS                                     1:08.78   3   4   
     1) Zide, Alexis 12                 2) Morris, Ashley 12              
     3) Watson, Shyla 9                 4) McMullen, Ally 12              
  5 Clay-Battelle HS                                    1:11.19   4   2   
     1) Carreon, Hailey 10              2) Kirby, McKenna 9               
     3) Statler, Shannon 9              4) Ammons, Addison 10             
  6 Saint Marys HS                                      1:12.43   3   1   
     1) Higgins, Jessy 9                2) Hatcher, Paden 9               
     3) Cottrill, Marissa 10            4) Knight, Hannah 11              
  7 Moorefield HS                                       1:12.80   3 
     1) Aristidou, Hope 10              2) Riggleman, Sophia 12           
     3) Gribble, Sydney 9               4) Malcolm, Rachel 12             
  8 Tyler Consolidated HS                               1:13.81   3 
     1) Streets, Lindsay 10             2) Thomas, Rachel 9               
     3) Hashman, Rachal 9               4) Lancaster, Emily 10            
  9 Madonna HS                                          1:14.85   2 
     1) Nickerson, Abby 10              2) Krynicki, Kali 9               
     3) Virden, MaKayla 10              4) Costello, Madison 9            
 10 Summers County HS                                   1:16.72   2 
     1) Graves, Akira 10                2) Davis, Bryleigh 9              
     3) Lowry, Ashley 10                4) Johnson, Zoe 10                
 11 Ritchie County HS                                   1:16.89   2 
     1) Cokeley, Sarah 12               2) Kirk, Andrea 9                 
     3) Hayes, Cali 12                  4) Smith, Savannah 10             
 12 Buffalo HS                                          1:18.36   1 
     1) Winnell, Baleigh 11             2) Painter, Brookelyn 9           
     3) Persinger, Autumn 12            4) Gritt, Paige 9                 
 13 Bishop Donahue HS                                   1:18.75   1 
     1) Bauer, Tessa 12                 2) Gretchen, Sophia 11            
     3) Berletch, Ally 10               4) Ehni, Alyssa 11                
 14 Cameron HS                                          1:19.70   1 
     1) Meintel, Kelsie 11              2) Lyons, Bailey 11               
     3) Walker, Courtney 11             4) Gray, Peri 11                  
 15 Charleston Catholic HS                              1:20.19   2 
     1) Archer, Nicole 11               2) Keener, Jordan 11              
     3) Panaro, Jenna 9                 4) Jordan, Jenna 10               
 16 Greenbrier West HS                                  1:22.47   1 
     1) Donaldson, Cintera 10           2) Legg, Kaitlin 12               
     3) McClung, Ashtyn 12              4) Winnings, Mackenzie 9          
 
Girls High Jump A
=======================================================================
  State Meet: @  5-04  5/20/2011   Megan Steele, Williamstown                  
  State Meet: #  5-04  2012        D’Andra Swiger, Doddridge Co.               
  State Meet: &  5-04  5/19/2017   Bailey Estep, Magnolia                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Estep, Bailey             12 Magnolia               5-04.00@  10   
  2 Rothwell, Jordan          11 Chas. Cath.           J5-04.00@   8   
  3 Burdock, Colleena         12 Union (G)              5-02.00    6   
  4 Cline, Alayna             12 Magnolia               5-00.00    3   
  4 Buckley, Victoria         12 Williamstown           5-00.00    3   
  6 Smarr, Mista              11 Doddridge Co.         J5-00.00    1   
  7 Palmer, Sophie            11 Valley (Wetzel)        4-08.00  
  7 Baker, Rachel             12 Valley (Wetzel)        4-08.00  
  7 Horrocks, Sarah           11 Midland Trail          4-08.00  
  7 Henderson, Katherine      10 Hundred                4-08.00  
—Hesson, Carsen            10 Williamstown                NH  
—Cochrane, Natya           11 Wirt Co.                    NH  
—Leo, Jillian               9 Williamstown                NH  
—Sellaro, Olivia           12 Moorefield                  NH  
—Tinney, Miranda           12 Richwood                    NH  
—Kay, Elizabeth             9 Chas. Cath.                 NH  
—Nestor, Macy               9 Tucker Co.                  NH  
—Depinho, Haidyn            9 Ritchie Co.                 NH  
 
Girls Pole Vault A
=======================================================================
  State Meet: @ 11-03  5/21/2016   Ellie Gardner, Williamstown                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gardner, Ellie            12 Williamstown          11-00.00   10   
  2 Ammons, Addison           10 Clay-Battelle          9-06.00    8   
  3 Haught, Abi               10 Ritchie Co.            9-00.00    6   
  4 Ball, Jasmine             10 Doddridge Co.          8-00.00    3   
  4 Freed, Elaine             10 Williamstown           8-00.00    3   
  6 Walters, Maggie           10 Parkersburg Cath      J8-00.00    1   
  7 Lancaster, Emily          10 Tyler Consol.          7-06.00  
  7 Cokeley, Sarah            12 Ritchie Co.            7-06.00  
  7 Smith, Cameron            10 Doddridge Co.          7-06.00  
  7 Morris, Aiyana            10 South Harrison         7-06.00  
—Barr, MacKenzie            9 Wahama                      NH  
 
Girls Long Jump A
=======================================================================
  State Meet: @ 17-10.25  5/19/2006   Jasmine Cotten, Fayetteville             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Estep, Bailey             12 Magnolia              17-02.25   10   
  2 Burdock, Colleena         12 Union (G)             16-08.00    8   
  3 Newton, McKenzie          11 Doddridge Co.         16-06.75    6   
  4 Saunders, Alexis          12 Parkersburg Cath      16-05.00    4   
  5 Ferrell, Jonna             9 Doddridge Co.         15-08.00    2   
  6 Henderson, Katherine      10 Hundred               15-06.00    1   
  7 Stewart, Kaleigh          11 Wahama                15-05.00  
  8 Smarr, Mista              11 Doddridge Co.         14-11.25  
  9 Palmer, Sophie            11 Valley (Wetzel)       14-03.25  
 10 Sharp, Reagan             10 Trinity               13-11.50  
 11 Hypes, Loretta            11 Midland Trail         13-09.75  
 12 Nikolai, Beke             10 Richwood              13-05.25  
 13 Sharp, Cloey               9 Pocahontas Co.        13-03.75  
 
Girls Shot Put A
=======================================================================
  State Meet: @ 40-11  2003        Molly Kiger, Williamstown                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wright, Sada              11 Gilmer Co.            35-11.25   10   
  2 Arnold, Beth              10 Williamstown          35-08.00    8   
  3 Pilant, Kyndra             9 Magnolia              35-00.25    6   
  4 Bolyard, Carleigh         11 Tucker Co.            34-08.00    4   
  5 Kendall, Brianna          11 Williamstown          32-06.50    2   
  6 Zills, Anna               12 Magnolia              32-03.00    1   
  7 Martin, Kinzy             11 Summers Co.           31-05.00  
  8 Jemison, Whitney          11 Saint Marys           31-04.00  
  9 Tennant, Kaitlyn          11 Clay-Battelle         29-11.00  
 10 Boone, Hope               11 Gr. West              29-09.75  
 11 Meintel, Kelsie           11 Cameron               29-08.00  
 12 Howell, Bianca             9 Doddridge Co.         29-02.75  
 13 Johnson, Brooke           12 Williamstown          29-02.00  
 14 Moore, Abby                9 Ritchie Co.           28-07.75  
 15 Brown, Caitlin            12 Doddridge Co.         28-06.50  
 16 Starcher, Amanda          12 Richwood              27-01.75  
 
Girls Discus Throw A
=======================================================================
  State Meet: @ 126-05  5/20/2016   Melissa Cieslewski, Williamstown           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wright, Sada              11 Gilmer Co.              120-09   10   
  2 Palmer, Sydney            12 Williamstown            112-10    8   
  3 Martin, Kinzy             11 Summers Co.             110-07    6   
  4 Jemison, Whitney          11 Saint Marys             109-03    4   
  5 Kendall, Brianna          11 Williamstown            108-06    2   
  6 Pilant, Kyndra             9 Magnolia                105-03    1   
  7 Carrol, Bridget           10 Pocahontas Co.          104-10  
  8 Petrovsky, Alexis         10 Wirt Co.                103-06  
  9 Zills, Anna               12 Magnolia                 98-05  
 10 Newton, Elizabeth          9 Williamstown             97-06  
 11 Martin, Kennedy            9 Madonna                  96-00  
 12 Brown, Caitlin            12 Doddridge Co.            91-03  
 13 Ritchey, Shayna           11 Ritchie Co.              86-10  
 14 Boyd, Tessa               12 Tyler Consol.            85-00  
 15 Starcher, Amanda          12 Richwood                 77-09  
—Bolyard, Carleigh         11 Tucker Co.                FOUL  
 
                  Girls - A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Wheeling Central Catholic   69        2) Doddridge County HS        67   
    3) Williamstown HS             57        4) Magnolia HS                52   
    4) Ritchie County HS           52        6) Saint Joseph Central       47   
    7) Buffalo HS                  35        8) Union HS                   26   
    9) Richwood HS                 24        9) Tucker County HS           24   
   11) Gilmer County  HS           20       12) Clay-Battelle HS           16   
   13) Charleston Catholic HS      15       14) South Harrison HS          13   
   15) Madonna HS                  12       16) Saint Marys HS              8   
   17) Parkersburg Catholic HS      7       18) Summers County HS           6   
   19) Greenbrier West HS           4       20) Trinity Christian HS        2   
   21) Hundred HS                   1       21) Pocahontas County HS        1   

High Point - 
1.  McKenzie Moran	St. Joseph		32.50
2.  Colleena Burdock	Union			26
3.  Samantha Kirk	Ritchie			23.50
4.  Kenadee Wayt	Wheeling Central	22.50
5.  Sada Wright		Gilmer			20
5.  Bailey Estep	Magnolia		20

                 

High School Track and Field 2017: STATE TRACK MEET - AA - Girls

The Gilmer Free Press

LKC CHAMPIONSHIPS TRACK MEET
05.19.2017 to 05.20.2017
UC Stadium, Laidley Field
AA - Girls Results

Girls 100 Meter Dash AA
===================================================================
  State Meet: @ 11.85  5/20/2017   McKenna Smith, Bridgeport                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, McKenna            12 Bridgeport               11.87Q  2 
  2 Bowen, Isabella           10 Bridgeport               12.64Q  1 
  3 Hinkle, Carly             12 Winfield                 12.77Q  2 
  4 Rhodes, Josie             11 Liberty (H)              13.00Q  1 
  5 Raines, Josie             12 Roane Co.                12.84q  2 
  6 Hefner, Reagan            10 Shady Spring             13.01q  1 
  7 Wallace, Molly             9 Winfield                 13.11q  2 
  8 Joplin, Tyshira           12 Mingo Central            13.16q  2 
  9 Grose, Kayla              10 Frankfort                13.26   1 
 10 Fields, Alyvea            12 Keyser                   13.27   1 
 11 Rhodes, Xziah              9 Mingo Central            13.45   2 
 12 Hart, Juliet              10 Bridgeport               13.46   2 
 13 Wright, Alyssa            11 Grafton                  13.52   2 
 14 High, Nonee               10 Elkins                   13.61   1 
 15 Totten, Eriea             10 Bluefield                13.93   1 
 16 Adkins, Elizabeth         10 Shady Spring             14.16   1 
 
Girls 100 Meter Dash AA
=======================================================================
  State Meet: @ 11.85  5/20/2017   McKenna Smith, Bridgeport                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Smith, McKenna            12 Bridgeport               11.85@  10   
  2 Bowen, Isabella           10 Bridgeport               12.53    8   
  3 Hinkle, Carly             12 Winfield                 12.61    6   
  4 Raines, Josie             12 Roane Co.                12.75    4   
  5 Hefner, Reagan            10 Shady Spring             12.88    2   
  6 Rhodes, Josie             11 Liberty (H)              12.95    1   
  7 Wallace, Molly             9 Winfield                 13.03  
 
Girls 200 Meter Dash AA
===================================================================
  State Meet: @ 24.36  5/19/2017   McKenna Smith, Bridgeport                   
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Smith, McKenna            12 Bridgeport             @ 24.36Q  2 
  2 Bowen, Isabella           10 Bridgeport               26.01Q  1 
  3 Raines, Josie             12 Roane Co.                26.15Q  2 
  4 Bady, Lauryn              12 Winfield                 27.04Q  1 
  5 Hefner, Reagan            10 Shady Spring             26.45q  2 
  6 Grose, Kayla              10 Frankfort                26.90q  2 
  7 Wilson, Catie             11 Bridgeport               27.26q  1 
  8 Fields, Alyvea            12 Keyser                   27.26q  1 
  9 Janutolo, Dani            11 Bluefield                27.35   1 
 10 Wallace, Molly             9 Winfield                 27.40   2 
 11 Fodor, Caroline           11 Weir                     27.49   1 
 12 Triplett, Sofia            9 Elkins                   27.59   1 
 13 Osborne, Brielle          11 North Marion             27.63   2 
 14 Raines, Ravae              9 Winfield                 28.37   2 
 15 Adams, Hannah             11 Independence             28.50   2 
 16 Strickland, Kayla         11 Roane Co.                28.76   1 
 
Girls 200 Meter Dash AA
=======================================================================
  State Meet: @ 24.36  5/19/2017   McKenna Smith, Bridgeport                   
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Smith, McKenna            12 Bridgeport               24.49   10   
  2 Bowen, Isabella           10 Bridgeport               25.92    8   
  3 Raines, Josie             12 Roane Co.                26.34    6   
  4 Bady, Lauryn              12 Winfield                 27.12    4   
  5 Grose, Kayla              10 Frankfort                27.14    2   
  6 Hefner, Reagan            10 Shady Spring             27.18    1   
  7 Fields, Alyvea            12 Keyser                   27.58  
  8 Wilson, Catie             11 Bridgeport               27.65  
 
Girls 400 Meter Dash AA
==========================================================================
  State Meet: @ 54.61  5/20/2017   McKenna Smith, Bridgeport                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, McKenna            12 Bridgeport               54.61@  2  10   
  2 Bowen, Isabella           10 Bridgeport               57.34   2   8   
  3 Hine, Eve                 11 North Marion             57.62   2   6   
  4 Fodor, Caroline           11 Weir                   1:00.30   2   4   
  5 Wilson, Catie             11 Bridgeport             1:00.90   1   2   
  6 Raines, Josie             12 Roane Co.              1:00.94   1   1   
  7 Mackowiak, Tori           10 Oak Hill               1:02.19   2 
  8 Bohrer, Destiny           12 Berkeley Sp.           1:02.46   1 
  9 Kovalcik, Maggie          10 Oak Glen               1:02.51   2 
 10 Hill, Keira               11 East Fairmont          1:02.57   2 
 11 Hatfield, Madison         10 Pt. Pleasant           1:02.93   1 
 12 Adams, Hannah             11 Independence           1:04.12   1 
 13 Smith, Courtney           10 Oak Hill               1:04.20   1 
 14 Raines, Ravae              9 Winfield               1:05.10   1 
—Adkins, Elizabeth         10 Shady Spring               DNF   2 
 
Girls 800 Meter Run AA
=======================================================================
  State Meet: @ 2:13.58  5/22/2004   Jennifer Povick, Sissonville              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cole, Grace               10 Winfield               2:18.04   10   
  2 Brinson, Maya             10 Fairmont Senior        2:20.61    8   
  3 Jordan, Kalei              9 Winfield               2:23.56    6   
  4 Robinson, Isabella        10 Winfield               2:24.65    4   
  5 Muller, Julia             10 Bridgeport             2:25.11    2   
  6 Carrington, Emer          11 Sissonville            2:25.29    1   
  7 Golden, Stephanie         10 Berkeley Sp.           2:27.91  
  8 Louk, Emily               11 Lewis Co.              2:30.06  
  9 Williams, Jillian          9 Oak Glen               2:30.13  
 10 Smith, Courtney           10 Oak Hill               2:30.73  
 11 Martin, Lucianna          11 Nicholas Co.           2:30.78  
 12 George, Kirstin           10 Bridgeport             2:31.06  
 13 Stanley, Mackenzie         9 Fairmont Senior        2:32.06  
 14 Riley, Madison            12 Liberty (H)            2:36.37  
 15 Wills, Taylor             11 Oak Hill               2:41.77  
 
Girls 1600 Meter Run AA
=======================================================================
  State Meet: @ 5:08.25  5/21/2005   Rachel Buser, Berkeley Springs            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Muller, Julia             10 Bridgeport             5:22.35   10   
  2 Louk, Emily               11 Lewis Co.              5:24.16    8   
  3 Jordan, Kalei              9 Winfield               5:25.47    6   
  4 Lumadue, Anna             11 Winfield               5:28.10    4   
  5 Golden, Stephanie         10 Berkeley Sp.           5:28.30    2   
  6 Rittinger, Alyssa         12 Winfield               5:31.44    1   
  7 Melvin, Jessica           11 Philip Barbour         5:32.73  
  8 Hodge, Kierra             11 Philip Barbour         5:37.63  
  9 Davison, Brooke            9 Berkeley Sp.           5:38.96  
 10 Trowbridge, Taylor        12 North Marion           5:39.67  
 11 Woods, Alyssa             11 Nicholas Co.           5:40.86  
 12 Stanley, Mackenzie         9 Fairmont Senior        5:41.30  
 13 Frye, Olivia               9 Philip Barbour         5:55.59  
 14 Sheets, Rebecca           12 PikeView               6:19.02  
 15 Cochran, Britney           9 Westside               6:41.70  
 16 Sheets, Alexis            12 PikeView               6:47.76  
 
Girls 3200 Meter Run AA
=======================================================================
  State Meet: @ 10:57.43  5/20/2005   Rachel Buser, Berkeley Springs           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lupton, Amanda            10 Berkeley Sp.          11:25.51   10   
  2 Melvin, Jessica           11 Philip Barbour        11:34.52    8   
  3 Muller, Julia             10 Bridgeport            11:37.23    6   
  4 Rittinger, Alyssa         12 Winfield              11:43.36    4   
  5 Purvis, Kyleena           11 Keyser                11:48.80    2   
  6 Hodge, Kierra             11 Philip Barbour        11:51.98    1   
  7 Campbell, Emma             9 Bridgeport            12:13.11  
  8 Hawranick, Olga           11 East Fairmont         12:17.29  
  9 Jacquez, Carlina           9 Fairmont Senior       12:26.93  
 10 Maddow, Emily             12 North Marion          12:33.90  
 11 Soltesz, Jenna            11 Bridgeport            12:37.69  
 12 Jividen, Danielle         11 Winfield              12:42.50  
 13 Wills, Taylor             11 Oak Hill              13:36.09  
 14 Sheets, Rebecca           12 PikeView              13:42.73  
 15 Sheets, Alexis            12 PikeView              14:07.48  
 
Girls 100 Meter Hurdles 33” AA
===================================================================
  State Meet: @ 15.05  1997        Aurora Spang, Magnolia                      
  State Meet: & 15.05  5/20/2017   Mary Lawman, Winfield                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Hegele, Erica             10 Shady Spring             15.68Q  1 
  2 Bady, Lauryn              12 Winfield                 16.11Q  2 
  3 Lawman, Mary              12 Winfield                 16.16Q  2 
  4 Miller, Ashton            11 Bridgeport               16.70Q  1 
  5 McKown, Hannah            11 Roane Co.                16.71q  1 
  6 Adams, Amelia             12 Weir                     16.82q  2 
  7 Gordon, Hanah             12 North Marion             16.84q  1 
  8 Meade, Emily               9 Bridgeport               16.99q  2 
  9 White, Bajur              12 Keyser                   17.04   2 
 10 Everly, Jaisyn            11 Liberty (H)              17.07   1 
 11 Hoff, Savannah            10 Winfield                 17.15   1 
 12 Zopp, Kaci                11 Elkins                   17.40   1 
 13 Smith, Louisa             11 Nitro                    17.44   2 
 14 Hayhurst, Erika           12 Lincoln                  17.53   2 
 15 Toney, Ashley             11 Liberty (R)              17.76   1 
 16 Blake, Briana             11 PikeView                 18.59   2 
 
Girls 100 Meter Hurdles 33” AA
=======================================================================
  State Meet: @ 15.05  1997        Aurora Spang, Magnolia                      
  State Meet: & 15.05  5/20/2017   Mary Lawman, Winfield                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lawman, Mary              12 Winfield                 15.05&  10   
  2 Hegele, Erica             10 Shady Spring             15.53    8   
  3 Bady, Lauryn              12 Winfield                 15.75    6   
  4 Miller, Ashton            11 Bridgeport               16.70    4   
  5 Gordon, Hanah             12 North Marion             16.82    2   
  6 Meade, Emily               9 Bridgeport               16.85    1   
  7 Adams, Amelia             12 Weir                     16.87  
 
Girls 300 Meter Hurdles 30” AA
==========================================================================
  State Meet: @ 43.04  5/20/2017   McKenna Smith, Bridgeport                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Smith, McKenna            12 Bridgeport               43.04@  2  10   
  2 Hegele, Erica             10 Shady Spring             46.32   2   8   
  3 Grose, Kayla              10 Frankfort                46.98   2   6   
  4 Meade, Emily               9 Bridgeport               46.99   2   4   
  5 Janutolo, Dani            11 Bluefield                47.70   1   2   
  6 Everly, Wylie             11 Liberty (H)              47.92   2   1   
  7 Godbey, Danielle          11 Roane Co.                48.00   1 
  8 Adams, Amelia             12 Weir                     48.98   1 
  9 Hoff, Savannah            10 Winfield                 49.18   2 
 10 Hill, Keira               11 East Fairmont            49.19   2 
 11 White, Bajur              12 Keyser                   49.88   1 
 12 Walker, Carly             10 Winfield                 49.96   1 
 13 Keener, Sydney            12 Grafton                  49.98   1 
 14 Legros, Nadia              9 Nitro                    51.03   1 
 15 Hatfield, Ashley          10 Liberty (R)              59.76   1 
—Napier, Taryn             12 Winfield                    DQ   2  went into lane 2 run
 
Girls 4x100 Meter Relay AA
==========================================================================
  State Meet: @ 50.10  1980        Milton HS, Milton                           
                       T. Lewis, R. Smith, A. Carder, V. Francis         
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Winfield HS                                           49.66@  2  10   
     1) Wallace, Molly 9                2) Lawman, Mary 12                
     3) Cavender, Sydney 11             4) Hinkle, Carly 12               
  2 Bridgeport HS                                         50.23   2   8   
     1) Hart, Juliet 10                 2) Crowder, Kristen 10            
     3) DelGreco, Sophia 10             4) Bowen, Isabella 10             
  3 North Marion HS                                       51.17   2   6   
     1) Hine, Eve 11                    2) McIntire, Hayleigh 9           
     3) Beaty, Riane 11                 4) Osborne, Brielle 11            
  4 Lincoln HS                                            51.82   2   4   
     1) Bott, Alaina 9                  2) Hayhurst, Erika 12             
     3) Stedman, Casey 9                4) Southern, Morgan 11            
  5 Liberty (Harrison) HS                                 52.65   2   2   
     1) Everly, Jaisyn 11               2) Starkey, Camryn 12             
     3) Allen, Ashton 10                4) Rhodes, Josie 11               
  6 Keyser HS                                             52.94   1   1   
     1) Fields, Alyvea 12               2) Amoruso, Briana 11             
     3) Teets, Khara 12                 4) Burgess, Grace 12              
  7 Grafton HS                                            52.95   2 
     1) McKinney, Rachel 11             2) Wright, Alyssa 11              
     3) Utter, Alison 10                4) Clelland, Suzie 11             
  8 Point Pleasant HS                                     53.17   2 
     1) Staats, Ashley 9                2) Hatfield, Madison 10           
     3) Moore, Sydnee 10                4) Hay, Teagan 10                 
  9 Oak Glen HS                                           53.41   1 
     1) Molish, Chloe 10                2) Rodriguez, Jordan 11           
     3) Myers, Abigail 9                4) Hall, Syndey 11                
 10 Roane County HS                                       53.69   1 
     1) McKown, Hannah 11               2) Drennen, Chasity 11            
     3) Strickland, Kayla 11            4) Godbey, Danielle 11            
 11 Elkins HS                                             53.75   2 
     1) High, Nonee 10                  2) Woodward, Carmen 12            
     3) Rowe, Tiara 10                  4) Triplett, Sofia 9              
 12 Bluefield HS                                          53.94   1 
     1) Smith, Jaisah 9                 2) Spangler, Autumn 10            
     3) Janutolo, Dani 11               4) Wallace, Laamaj 10             
 13 Lewis County HS                                       54.47   1 
     1) Hendricks, Mackenzie 9          2) Kemper, Emily 12               
     3) Post, Sarah 11                  4) Spangler, Emilee 12            
 14 Mingo Central HS                                      54.71   1 
     1) Joplin, Tyshira 12              2) Rhodes, Mikazia 12             
     3) Rhodes, Xziah 9                 4) Martin, Maliyah 9              
 15 Shady Spring HS                                       56.60   1 
     1) Lawson, Hannah 9                2) Mueller, Kadee 12              
     3) Plumley, Ciara 12               4) Pack, Isabella 9               
—Oak Hill HS                                              DQ   1  last exh early
     1) White, Georgia 11               2) Jackson, Nae Nae 10            
     3) Scruggs, Tae’a 12               4) King, Marcayla 9               
 
Girls 4x200 Meter Relay AA
==========================================================================
  State Meet: @ 1:44.91  5/17/2008   Winfield HS, Winfield                     
                         E Daly, B Shantie, B Lee, K Spang                 
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Winfield HS                                         1:45.79   2  10   
     1) Wallace, Molly 9                2) Bady, Lauryn 12                
     3) Napier, Taryn 12                4) Hinkle, Carly 12               
  2 Bridgeport HS                                       1:46.34   2   8   
     1) Miller, Ashton 11               2) Wilson, Catie 11               
     3) Hart, Juliet 10                 4) Crowder, Kristen 10            
  3 North Marion HS                                     1:49.05   2   6   
     1) Hine, Eve 11                    2) Efaw, Aeriss 9                 
     3) Beaty, Riane 11                 4) Osborne, Brielle 11            
  4 Lincoln HS                                          1:49.98   2   4   
     1) Bott, Alaina 9                  2) Hayhurst, Erika 12             
     3) Stedman, Casey 9                4) Southern, Morgan 11            
  5 Keyser HS                                           1:50.32   2   2   
     1) Fields, Alyvea 12               2) Amoruso, Briana 11             
     3) White, Bajur 12                 4) Teets, Khara 12                
  6 Elkins HS                                           1:50.58   2   1   
     1) High, Nonee 10                  2) Sizick, Ellie 10               
     3) Rowe, Tiara 10                  4) Woodward, Carmen 12            
  7 Liberty (Harrison) HS                               1:50.61   2 
     1) Allen, Ashton 10                2) Starkey, Camryn 12             
     3) Everly, Wylie 11                4) Rhodes, Josie 11               
  8 Shady Spring HS                                     1:51.01   1 
     1) Hegele, Erica 10                2) Adkins, Elizabeth 10           
     3) Cross, Sydney 10                4) Hefner, Reagan 10              
  9 Berkeley Springs HS                                 1:53.67   1 
     1) Bohrer, Destiny 12              2) Reed, Tori 10                  
     3) Davies, Taya 10                 4) Griffin, Kaitlyn 10            
 10 Point Pleasant HS                                   1:54.16   1 
     1) Staats, Ashley 9                2) Henderson, Allison 10          
     3) Moore, Sydnee 10                4) Hatfield, Madison 10           
 11 Bluefield HS                                        1:54.86   1 
     1) Smith, Jaisah 9                 2) Spangler, Autumn 10            
     3) Janutolo, Dani 11               4) Totten, Eriea 10               
 12 Roane County HS                                     1:55.52   1 
     1) Godbey, Danielle 11             2) Drennen, Chasity 11            
     3) Strickland, Kayla 11            4) Casdorph, Luci 11              
 13 Robert C. Byrd  HS                                  1:55.55   1 
     1) Rensing, Luisa 11               2) Nay, Brittany 12               
     3) Judd, Malina 12                 4) Willey, Hayley 10              
 14 Oak Hill HS                                         1:55.61   1 
     1) King, Marcayla 9                2) White, Georgia 11              
     3) Wills, Madison 10               4) Jackson, Nae Nae 10            
 15 Sissonville HS                                      1:59.06   1 
     1) Kelly, Hannah 9                 2) Stricklen, Lexy 12             
     3) Dawson, Samantha 9              4) Crutchfield, Carly 10          
—Oak Glen HS                                              DQ   2  out of exch 2 to 3
     1) Molish, Chloe 10                2) Hall, Syndey 11                
     3) Myers, Abigail 9                4) Kovalcik, Maggie 10            
 
Girls 4x400 Meter Relay AA
==========================================================================
  State Meet: @ 4:02.88  5/20/2006   Oak Glen HS, Oak Glen                     
                         A Cashdollar, H Temple, A Benavides, J Mitchell   
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bridgeport HS                                       4:07.65   2  10   
     1) Crowder, Kristen 10             2) Wilson, Catie 11               
     3) George, Kirstin 10              4) Eddy, McKenna 9                
  2 Shady Spring HS                                     4:10.65   2   8   
     1) Hefner, Reagan 10               2) Cross, Sydney 10               
     3) Adkins, Elizabeth 10            4) Hegele, Erica 10               
  3 Winfield HS                                         4:11.36   2   6   
     1) Napier, Taryn 12                2) Cole, Grace 10                 
     3) Robinson, Isabella 10           4) Riley, Shannon 11              
  4 North Marion HS                                     4:13.57   2   4   
     1) Trowbridge, Taylor 12           2) Hine, Eve 11                   
     3) Michael, Leah 11                4) Eddy, Hannah 11                
  5 Elkins HS                                           4:17.02   2   2   
     1) High, Nonee 10                  2) Rowe, Tiara 10                 
     3) Underwood, Olivia 12            4) Triplett, Sofia 9              
  6 Lewis County HS                                     4:18.22   1   1   
     1) Hendricks, Mackenzie 9          2) Flesher, Sarah 11              
     3) Spangler, Emilee 12             4) Louk, Emily 11                 
  7 Oak Glen HS                                         4:18.41   2 
     1) Molish, Chloe 10                2) Felger, Sophia 9               
     3) Hall, Syndey 11                 4) Kovalcik, Maggie 10            
  8 Weir HS                                             4:20.40   2 
     1) Adams, Amelia 12                2) Fodor, Caroline 11             
     3) Hudachek, Sara 9                4) Hawthorne, Meghan 11           
  9 Nicholas County HS                                  4:21.37   2 
     1) Woods, Alyssa 11                2) Martin, Lucianna 11            
     3) Martin, Jessica 10              4) Riffle, Alicha                 
 10 Berkeley Springs HS                                 4:21.89   1 
     1) Golden, Stephanie 10            2) Banks, Alex 9                  
     3) Davison, Brooke 9               4) Bohrer, Destiny 12             
 11 Liberty (Harrison) HS                               4:26.36   1 
     1) Messenger, Avery 9              2) Ray, Mercedes 9                
     3) Stern, Bethany 12               4) Everly, Jaisyn 11              
 12 Point Pleasant HS                                   4:26.70   1 
     1) Moore, Sydnee 10                2) Miller, Morgan 9               
     3) Henderson, Allison 10           4) Hatfield, Madison 10           
 13 Robert C. Byrd  HS                                  4:30.78   1 
     1) Nay, Brittany 12                2) Willey, Hayley 10              
     3) Hendley, Ariya 9                4) Holyfield, Jessica 12          
 14 Sissonville HS                                      4:35.93   1 
     1) Crutchfield, Carly 10           2) Dawson, Samantha 9             
     3) Kelly, Hannah 9                 4) Carrington, Emer 11            
 15 Oak Hill HS                                         4:40.55   1 
     1) Mackowiak, Tori 10              2) Smith, Courtney 10             
     3) Wills, Taylor 11                4) Wills, Madison 10              
 16 PikeView HS                                         4:55.22   1 
     1) O’Dell, Lexie 12                2) Klein, Maya 12                 
     3) Vaught, Brittany 11             4) Sheets, Rebecca 12             
 
Girls 4x800 Meter Relay AA
=======================================================================
  State Meet: @ 9:34.99  5/20/2005   Berkeley Springs HS, Berkeley Springs     
                         E McCoy, V Peer, M Mock, R Buser                  
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Winfield HS                                         9:45.73   10   
     1) Fronaphel, Peyton 9             2) Robinson, Isabella 10          
     3) Riley, Shannon 11               4) Cole, Grace 10                 
  2 Bridgeport HS                                       9:54.76    8   
     1) Arbogast, Olivia 10             2) Eddy, McKenna 9                
     3) George, Kirstin 10              4) Muller, Julia 10               
  3 Berkeley Springs HS                                10:02.69    6   
     1) Davison, Brooke 9               2) Banks, Alex 9                  
     3) Bohrer, Destiny 12              4) Golden, Stephanie 10           
  4 Lewis County HS                                    10:07.99    4   
     1) Spangler, Emilee 12             2) Bennett, Brooke 10             
     3) Flesher, Sarah 11               4) Louk, Emily 11                 
  5 Fairmont Senior HS                                 10:11.87    2   
     1) Jacquez, Carlina 9              2) Abruzzino, Adriana 10          
     3) Stanley, Mackenzie 9            4) Brinson, Maya 10               
  6 Nicholas County HS                                 10:19.55    1   
     1) Beam, Lacey 11                  2) O’Dell, Michaela 10            
     3) Woods, Alyssa 11                4) Martin, Lucianna 11            
  7 Liberty (Harrison) HS                              10:24.99  
     1) Riley, Madison 12               2) Hankins, Madison 9             
     3) Ray, Mercedes 9                 4) Moore, Hannah 10               
  8 North Marion HS                                    10:28.13  
     1) Eddy, Hannah 11                 2) Kocsis, Rebecca 11             
     3) Eickleberry, Emma 11            4) Frye, Rya 9                    
  9 Keyser HS                                          10:41.00  
     1) Tranum, Peighton 9              2) Purvis, Kyleena 11             
     3) Redman, La’Ante 12              4) Baker, Leann 10                
 10 Point Pleasant HS                                  10:48.44  
     1) Beatty, Cierra 10               2) Miller, Morgan 9               
     3) Henderson, Allison 10           4) Watkins-Lovejoy, Lexi 10       
 11 Oak Hill HS                                        10:50.42  
     1) Mackowiak, Tori 10              2) Smith, Courtney 10             
     3) Wills, Madison 10               4) Wills, Taylor 11               
 12 Robert C. Byrd  HS                                 10:50.86  
     1) LeMasters, Lavania 12           2) Hendley, Ariya 9               
     3) Willey, Hayley 10               4) Nay, Brittany 12               
 13 Sissonville HS                                     10:52.94  
     1) Carrington, Emer 11             2) McCoy, Lindsey 10              
     3) Dawson, Samantha 9              4) Crutchfield, Carly 10          
 14 Frankfort HS                                       10:54.97  
     1) Collett, Sarah 11               2) Beeman, Abby 10                
     3) Wirth, Kathleen 11              4) Strietbeck, Corinna 10         
 15 PikeView HS                                        11:37.97  
     1) Sheets, Alexis 12               2) O’Dell, Lexie 12               
     3) Vaught, Brittany 11             4) Sheets, Rebecca 12             
 16 Shady Spring HS                                    11:50.81  
     1) Cross, Sydney 10                2) Zilinski, Lexi 10              
     3) Kesner, Sierra 10               4) Ransom, Kelly 10               
 
Girls 4x102.5 Meter Shuttle Hurdle AA
==========================================================================
  State Meet: @ 1:03.31  5/19/2017   Winfield HS, Winfield                     
                         L Bady, S Hoff, T Napier, M Lawman                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Winfield HS                                         1:03.31@  4  10   
     1) Bady, Lauryn 12                 2) Hoff, Savannah 10              
     3) Napier, Taryn 12                4) Lawman, Mary 12                
  2 Bridgeport HS                                       1:07.35   4   8   
     1) Miller, Ashton 11               2) Kinney, Sarah 9                
     3) Meade, Emily 9                  4) Davis, Hailie 10               
  3 Liberty (Harrison) HS                               1:09.00   4   6   
     1) Everly, Jaisyn 11               2) Tyler, Tarissa 12              
     3) Yost, Annika 11                 4) Everly, Wylie 11               
  4 Keyser HS                                           1:09.05   4   4   
     1) White, Bajur 12                 2) Stickley, Toni 11              
     3) Turner, Alexis 10               4) Teets, Khara 12                
  5 Grafton HS                                          1:09.15   3   2   
     1) Perks, Brooklyn 11              2) Loomis, Morgan 12              
     3) Wright, Alyssa 11               4) Keener, Sydney 12              
  6 Nitro HS                                            1:09.72   3   1   
     1) Smith, Louisa 11                2) Hudnall, Kacey 9               
     3) Legros, Nadia 9                 4) Hinkley, Emmalee 11            
  7 Fairmont Senior HS                                  1:09.82   3 
     1) Clay, Nakiyah 9                 2) Mundell, Merissa 11            
     3) White, Bethann 12               4) Williams, Seneca 12            
  8 Petersburg HS                                       1:10.16   2 
     1) Harman, Allison 11              2) Hedrick, Reece 10              
     3) Sindledecker, Abby 12           4) Hedrick, Raven 11              
  9 Lincoln HS                                          1:10.79   2 
     1) Hayhurst, Erika 12              2) Collins, Hailey 9              
     3) Young, Bellany 12               4) Southern, Morgan 11            
 10 Lewis County HS                                     1:11.01   2 
     1) Flesher, Sarah 11               2) Life, Alicia 11                
     3) Walker, Meagan 11               4) Post, Sarah 11                 
 11 North Marion HS                                     1:12.43   2 
     1) Mason, Amara 9                  2) Smith, Kaitlyn 10              
     3) Snodgrass, Kristi 10            4) Gordon, Hanah 12               
 12 Sissonville HS                                      1:15.23   1 
     1) Shamblin, Annie 12              2) Moss, MacKenzie 11             
     3) Parsons, Molly 9                4) Stricklen, Lexy 12             
 13 PikeView HS                                         1:16.27   1 
     1) Lamb, Callie 12                 2) Flanigan, Leah 10              
     3) Rose, Haylee 10                 4) Blake, Briana 11               
 14 Liberty (Raleigh) HS                                1:18.27   1 
     1) Hatfield, Ashley 10             2) Bays, Amanda 12                
     3) Parks, Autumn 9                 4) Toney, Ashley 11               
—Roane County HS                                         DNF   3 
     1) Godbey, Danielle 11             2) Drennen, Chasity 11            
     3) Strickland, Kayla 11            4) McKown, Hannah 11              
—Shady Spring HS                                          DQ   1  3rd exc too early
     1) Reed, Brianna 10                2) Culicerto, Josie 10            
     3) Lawson, Hannah 9                4) Sexton, Taylor 10              
 
Girls High Jump AA
=======================================================================
  State Meet: @ 5-08.25  5/20/2017   Carly Hinkle, Winfield                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hinkle, Carly             12 Winfield               5-08.25@  10   
  2 May, Laura                11 East Fairmont          5-02.00    8   
  3 Stern, Bethany            12 Liberty (H)            5-02.00    6   
  4 Legros, Nadia              9 Nitro                  5-00.00    4   
  5 Saunders, Sami             9 Pt. Pleasant           5-00.00    1.50
  5 Willey, Hayley            10 R. C. Byrd             5-00.00    1.50
  7 Crowder, Kristen          10 Bridgeport             5-00.00  
  8 Cooper, Leah              10 Winfield               4-10.00  
  9 Reed, Tori                10 Berkeley Sp.           4-10.00  
 10 Gibson, Alyson             9 Bridgeport             4-10.00  
 11 Cartwright, Caroline      11 Winfield               4-10.00  
 12 Felger, Sophia             9 Oak Glen               4-10.00  
 13 Collins, Micah            11 Grafton                4-08.00  
 14 Cox, Carly                11 Shady Spring           4-08.00  
—Adams, Hannah             11 Independence                NH  
 
Girls Pole Vault AA
=======================================================================
  State Meet: @ 11-00  5/21/2005   Maggie Tincher, Winfield                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riley, Shannon            11 Winfield              10-06.00   10   
  2 Everly, Wylie             11 Liberty (H)            9-06.00    8   
  3 Saunders, Sami             9 Pt. Pleasant           9-00.00    5   
  3 Albert, Avory             11 Winfield               9-00.00    5   
  5 Love, Jenna               11 Bridgeport            J9-00.00    2   
  6 Phillips, Hannah          10 Elkins                 8-06.00    1   
  7 Berkhouse, Carli          11 Roane Co.              8-00.00  
  8 Means, Kayla              10 R. C. Byrd            J8-00.00  
  9 Gordon, Hanah             12 North Marion           7-06.00  
—DelGreco, Sophia          10 Bridgeport                  NH  
—Rollins, Ariat            10 Pt. Pleasant                NH  
—Griffith, Abigail         10 Oak Hill                    NH  
 
Girls Long Jump AA
=======================================================================
  State Meet: @ 18-03  5/20/2017   Josie Raines, Roane Co.                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Raines, Josie             12 Roane Co.             18-03.00@  10   
  2 Lawman, Mary              12 Winfield              16-11.00    8   
  3 Jordan, Kalei              9 Winfield              16-09.00    6   
  4 Kovalcik, Maggie          10 Oak Glen              16-02.25    4   
  5 Cavender, Sydney          11 Winfield              15-11.50    2   
  6 Efaw, Aeriss               9 North Marion          15-06.50    1   
  7 Kincaid, Hannah           10 Independence          15-06.50  
  8 Miller, Ashton            11 Bridgeport            15-04.00  
  9 Blankenship, Dericka      12 Nicholas Co.          15-01.75  
 10 Walker, Jillianna         11 Westside              14-09.75  
 11 Beaty, Riane              11 North Marion          14-07.50  
 12 Rodriguez, Jordan         11 Oak Glen              14-04.50  
 13 French, Olivia            11 Liberty (H)           13-09.75  
 14 Mann, Gracie              10 James Monroe          13-08.75  
 15 Judd, Malina              12 R. C. Byrd            13-08.50  
 
Girls Shot Put AA
=======================================================================
  State Meet: @ 43-04  1993        Crystal Hypes, Winfield                     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayman, Aislyn            12 Pt. Pleasant          40-11.50   10   
  2 Neville, Kacey            11 Philip Barbour        37-08.00    8   
  3 Mathis, Mica              11 Wayne                 36-00.00    6   
  4 Tuttle, Presley           12 North Marion          35-08.50    4   
  5 Willison, Kayla           11 Keyser                34-10.50    2   
  6 Layman, Makenna           12 Keyser                34-00.00    1   
  7 McCullough, Madyia         9 Bridgeport            33-08.25  
  8 Weikle, Cassie            12 James Monroe          33-04.50  
  9 Williams, Kylee           11 Oak Glen              30-08.50  
 10 Gunnell, Natalie          12 Winfield              30-05.75  
 11 Boswell, Abrah            10 R. C. Byrd            30-05.00  
 12 Tyler, Tarissa            12 Liberty (H)           29-10.75  
 13 Allensworth, Grace         9 Pt. Pleasant          29-09.50  
 14 Hunt, Whitney             11 James Monroe          27-06.50  
 15 Turrisi, Apollonia        11 Wyoming East          27-00.50  
 
Girls Discus Throw AA
=======================================================================
  State Meet: @ 140-00  1993        Crystal Hypes, Winfield                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayman, Aislyn            12 Pt. Pleasant            133-00   10   
  2 Neville, Kacey            11 Philip Barbour          112-04    8   
  3 Williams, Kylee           11 Oak Glen                109-09    6   
  4 Tuttle, Presley           12 North Marion            107-11    4   
  5 Holyfield, Madison         9 R. C. Byrd              107-09    2   
  6 Layman, Makenna           12 Keyser                  103-08    1   
  7 Roush, Morgan             12 Pt. Pleasant            102-08  
  8 Strait, Abby              12 Bridgeport              101-07  
  9 Boswell, Abrah            10 R. C. Byrd               99-08  
 10 McCullough, Madyia         9 Bridgeport               99-07  
 11 Simons, Lura              10 R. C. Byrd               98-03  
 12 Blankenship, Dericka      12 Nicholas Co.             98-00  
 13 Bennett, Sirena           11 Shady Spring             95-01  
 14 Akers, Erica              12 Winfield                 89-09  
 
                 Girls - AA - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Winfield HS                148        2) Bridgeport HS             137   
    3) North Marion HS             33        4) Shady Spring HS            27   
    5) Point Pleasant HS           26.50     6) Philip Barbour HS          25   
    7) Liberty (Harrison) HS       24        8) Roane County HS            21   
    9) Berkeley Springs HS         18       10) Keyser HS                  13   
   10) Lewis County HS             13       12) Fairmont Senior HS         10   
   12) Oak Glen HS                 10       14) Frankfort HS                8   
   14) Lincoln HS                   8       14) East Fairmont HS            8   
   17) Wayne HS                     6       18) Nitro HS                    5   
   19) Elkins HS                    4       19) Weir HS                     4   
   21) Robert C. Byrd  HS           3.50    22) Bluefield HS                2   
   22) Grafton HS                   2       24) Nicholas County HS          1   
   24) Sissonville HS               1                                           

High Point - 
1.  McKenna Smith	Bridgeport	40
2.  Isabella Bowman	Bridgeport	26
3.  Mary Lawman		Winfield	23
4.  Carly Hinkle	Winfield	21
4.  Josie Raines	Roane		21

Click Below for More Sports...

Page 1 of 373 pages  1 2 3 >  Last »




The Gilmer Free Press

Copyright MMVIII-MMXVII The Gilmer Free Press. All Rights Reserved